Religiozita ve světě podle mezinárodního průzkumu klesá

Autor | 07.09. 2012

Podle mezinárodního průzkumu asociace WIN/GIA ve světě roste počet ateistů. 13% dotázaných se identifikovalo jako ateisté, 23% jako bez náboženského vyznání, 59% respodentů se hlásí k nějakému náboženství. Počet věřících klesl od roku 2005 o 9%, naopak počet ateistů vzrostl o 3%.

Česká republika je podle výsledků po Číně a Japonsku zemí s nejvíce ateisty. A hned po Francii u nás statistici z WIN/GIA zjistili nejvyšší přírůstek lidí, kteří se označili za ateisty. Religiozita pak v ČR klesla oproti roku 2005 o 2%. 20% dotázaných Čechů o sobě prohlásilo, že jsou věřící, 48% se označilo za nevěřící, 30% za přesvědčené ateisty, 2% Čechů odpovědělo „nevím,“ nebo nepodalo odpověď žádnou.

Nepřekvapí pak zjištění, že religiozita klesá s rostoucím vzděláním.

via: AAIredcresearch.ie

4 thoughts on “Religiozita ve světě podle mezinárodního průzkumu klesá

 1. protestant

  Předposlední sloupec na straně 23 je velikost vzorku průzkumu?

 2. Jaroslav A. Polák

  Protestantovo „rýpnutí“ není od věci. Nejen, co se týče velikosti vzorků, byly použity i rozdílné typy sběru dat v různých zemích, není jasně uvedeno, jak byly ošetřeny metodologické problémy atd. Neříkám, že to nic nevypovídá, ale opatrnost je na místě.
  BTW: Počet věřících neklesl o 9%, ale naopak stále roste. Kleslo procento věřících ve světové populaci, tedy podíl věřících.

 3. Slavek

  Panove diky za upozorneni na detaily. vsechny pruzkumy je teeba brat trochu s rezervou. ty vzorky mne prijdou celkem standardni a i agentura je pomerne renomovana.

 4. Jaroslav A. Polák

  Což o to, vzorky ujdou, větší problém je to porovnávání těch zemí mezi sebou, dělání žebříčků atd., pokud se v nich lišily způsoby sběru dat. Navíc je třeba zohlednit, že třeba v Pákistánu může být počet ateistů podhodnocen, protože může být nebezpečné se k tomu přihlásit a tak. Ale nějakou vypovídací hodnotu to má, to nepopírám.

Komentáře nejsou povoleny.