Byl dříve dopamin nebo bohové

Autor | 12.09. 2012

Dnešním světem koluje neomezené množství informací jejichž selektivním výběrem lze podpořit prakticky jakoukoli i smyšlenou hypotézu. Záleží jen jestli podvědomě preferujete příjemnou „pravdu“, dobrodružnou „pravdu“, anebo skutečnou pravdu ať už je jakkoli nudná nebo nepříjemná.

Dopamin: Jsou toto všichni bohové a nadpřirozené bytosti?

Obraz reality samozřejmě nikdy nelze zrekonstruovat přesně, protože svět nevidíme z nekonečně mnoha úhlů. Hrozí i úplný omyl, pokud informace tvoří věrohodnou iluzi. Co ale můžeme, je upřímně se snažit nenahrazovat si chybějící informace a neznalosti bujnou fantazií a pokusit se akceptovat jen konsistentní souvislosti. Někteří lidé toho ovšem z různých důvodů nejsou schopni.

Podle nedávných studií (zde, zde) je to starý známý dopamin, který kontroluje poměr našich schopností hodnotit realitu intuitivně, nebo analyticky. Konkrétně, vysoká hladina dopaminu způsobuje, že máme latenci vidět souvislosti i tam, kde žádné nejsou. S jeho nedostatkem naopak vidíme jen ty zcela zjevné.

Obě složky hodnocení mají svá pro a proti. Intuice umožňuje rychlou reakci, která může vést k získání nějaké výhody i za cenu větší nepřesnosti a možnosti omylu. Analytické myšlení na druhou stranu vyhodnocuje pomaleji, ale výrazně spolehlivěji. Extrémními případy lidí, kteří vidí spiknutí i ve svém narození, dokáží nasadit svou fantazii na realitu jako kondom na kaktus.

Proč ale ten titulek? Jedním ze závěrů té studie je, že hladina dopaminu v mozku koreluje s vírou v nadpřirozeno. Je tedy dopamin tím božským pantheonem křesťanů, muslimů, židů, hinduistů, papuánských lidožroutů a dalších?

Petr Hájek: konspirační teoretik

Úžasně zdokumentovaným příkladem religiózního konspiračního teoretika v českých vodách je prezidentský poradce Petr Hájek: publicista, homofob, křesťan a člověk, který ví, že nepochází z opice (zřejmě ani ze společných předků) tak jistě, jako že je živý Bůh nad ním. Muž jehož mozek asi plave v dopaminu jako okurka v láku.

Argumentační konstrukce tohoto mediálního „experta“ vesměs připomínají trojitý odpíchnutý ritberger s klasickým selektivním ignorováním všeho, co konspiraci nepodporuje. Zajímavé ovšem je, že zatímco k víře v reálnou existenci Boha (konkrétně Otce, Syna a Ducha Svatého) nevyžaduje lautr žádný důkaz, podoba Usámy Bin Ládina je mediální fikce dokud ho osobně neuvidí (zde 9:00). Stejně tak útoky na Světové obchodní centrum považuje za reality show tajných služeb. Troufám si tvrdit, že jen proto, že je poradce prezidenta, neoznačuje současný svět za tradiční „spiknutí duhových židozednářských loutkovodičů“ jako jeho názorově spříznění konzervativní křesťané v diskusích na webu Duše a hvězdy.

Zatímco otázky současné politiky Hájek hodnotí asi ze svého dopaminového Matrixu, v otázkách vědy a jeho příbuzenského vztahu s opicemi si vypomáhá ještě svou všemocnou ignorancí (projevanalýza). Snad ani nechci vědět, co takový paranoidní mozek může radit nejvyššímu představiteli desetimilionové země. Zajímalo by mě ale, co na takovém místě proboha dělá.

Kam až to dopamin může dotáhnout v hlavách církevních představitelů posuďte sami zde:

Kardinál Vlk o posedlosti Satanem.

PS: Do textu promítám osobní názory a nadsázku.

Autor: Pig Bang

Tomáš Sluka (Pig Bang) považuje organizované náboženství s odměňujícími a trestajícími bohy za jeden z největších vynálezů lidstva. Vynálezu, který s pomocí naděje a strachu umožnil řízení velkých společností, sjednocení pod jednou autoritou, zotročení spodiny, upevnění jakkoli bizarních společenských pravidel, a ochotu lidí se obětovat pro druhé i konat zvěrstva v domnění, že se jedná o vyšší dobro. Vynálezu, který dobách svého vzniku nejspíš neměl lepší alternativu. - Domnívá se, že lidstvo už dlouho dokáže žít bez organizovaného náboženství a lépe. Že tento dříve užitečný kolektivní blud vštěpovaný do dětských hlav už není potřeba, a že jeho pozitiva nevyváží škody, které páchá.

56 thoughts on “Byl dříve dopamin nebo bohové

 1. Slávek

  Tomáši, to o těch názorech tam psát nemusíš 🙂 To děláme všichni.

  Normálně jsem při poslechu Vlka zavřel oči a viděl jsem Milouše Jakeše. Asi dopamin 🙂

 2. protestant

  … Co ale můžeme, je upřímně se snažit nenahrazovat si chybějící informace a neznalosti bujnou fantazií a pokusit se akceptovat jen konsistentní souvislosti….

  …..Úžasně zdokumentovaným příkladem religiózního konspiračního teoretika v českých vodách je prezidentský poradce Petr Hájek: publicista, homofob, křesťan a člověk, který ví, že nepochází z opice (zřejmě ani ze společných předků) tak jistě, jako že je živý Bůh nad ním. Muž jehož mozek asi plave v dopaminu jako okurka v láku….

  Nejsou tyhle dvě věty náhodou v rozporu? Opravdu VÍTE , že Hájkův mozek plave v dopaminu, nebo jste použil intuici? 🙂

 3. Slávek

  Ještě bych protestanta doplnil. Jsi si skutečně jistý, že Hájkův mozek má tvar okurky? Umí vůbec Hájkův mozek plavat?

 4. protestant

  Byla to příliš snadná nahrávka na smeč. 🙂

 5. protestant

  PS tam zbytečné bylo, protože jeho obsah platí automaticky vždy.

  Ale i já musím poděkovat. Je krásné vidět článek, který sám sebe popírá. Je to něco jako článek proti softwarovému pirátství psaný na kradeném software, či přednáška o škodlivosti kouření přednášená se zapálenou cigaretou v ústech.

  Ale to se děje každému, že vidí třísku v oku druhého a břevno ve svém oku nevidí. Je to běžná vlastnost. Jsi normální. 🙂

 6. Pig Bang

  Protestante, mluvit o skodlivosti koureni se zapalenou cigaretou nemeni nic na pravdivosti/neptavdivosti obsahu sdeleni, jen to jinak apeluje na emoce. A o ty v clanku mimo jine taky jde. Dtto se tyka zbytku tvych prikladu.

  Stejne tak domenka, ze Hajkova iracionalita je zpusovena dopaminem zustane stejne platnou/neplatnou, pokud i ja jsem iracionalni nebo ne. Cili tvuj argument je trosku mimo.

  Prokazana souvislost mezi dopaminem a iracionalitou dava duvod spekulovat o souvislosti mezi iracionalitou a dopaminem (ze). Konkretni pripad Hajka neni prokazany a proto zminuju to PS. Narozdil od paranoiku a nabozenstkych blouznilu jeho typu za to nestrkam ruku do ohne, a jakmile se vynori jakekoli konkretnejsi informace (i kdyz Hajka asi nikdo studovat nebude, skoda), jsem ochoten mluvit konkretneji, klidne opacnym smerem. Ne pouzivat to jako vtip.

  Ja docela chapu, ze se te podobny studie todykaji.

 7. protestant

  1. Hajek mne nezajímá
  2. Podobné studie se mne nedotýkají -nevidím jediný důvod proč by měly
  3. Mne spíše zajímá studie jistého ateisty, který používá iracionalitu 🙂

 8. protestant

  ….Dalším mediátorem, který reguluje náš mozek je dopamin. Podobně jako serotonin, jedná inhibičně a snižuje naši aktivitu, abychom se nestali hyperaktivní, ale zůstali pevně zakotveni v realitě našeho prostředí, „při zemi“….
  http://www.elabs.com/van/vk-mozek.htm

  ….To je způsobeno zvýšenou hladinou hormonů způsobujících dobrou náladu, hlavně serotoninu a dopaminu, které se uvolňují jak po vydatném jídle….
  http://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1ska

  ….Při sexu mozek uvolňuje hormon dopamin, který je svázaný s většinou příjemných věcí (fyzická aktivita, příjem potravy, smích…). Proto se nám sex tak líbí. Dopamin se uvolňuje i v případě, že jste s člověkem, do kterého jste zamilovaní. …
  http://psychoanalyza.com/jak-funguje-laska/

  …..Je žádoucí naučit se soustavně vytvářet fenylethylamin prostřednictvím různých harmonických činností. Tím si dokážeme udržet i vysokou úroveň dopaminu, noradrenalinu a dalších hormonů, a tak si zajistíme hormonální rovnováhu a harmonii…..
  http://www.jogin.cz/Biochemie-a-neurologie-ve-vztahu-k-milostnemu-zivotu-ve-svetle-tantrickeho-uceni/strana-3/

 9. Pig Bang

  diky za doplneni. I v tech mnou odkazanych studiich je dopamin uveden mimo jine jako prvek motivace a odmen. Jeho umelym dodanim se prave zjistilo, ze lide ztraceji analyticke mysleni a zacinaji videt souvislosti tam, kde nejsou. Soucasne to korelovalo s virou v nadprirozeno.
  Dopamin v podstate zbavuje tihy neprijemne reality a vytvari realitu tak trosku virtualni, nabuzuje prijemne pocity, … bohuzel dost na ukor racionality, (zbusobuje lasku i k neexistujicim bytostem, kdyz zrovna realne nejsou po ruce? 🙂 )

  V neposledni rade, chemicke procesy v mozku jsou temer jiste mnohem komplexnejsi. Pribeh dopaminu je ale do urcite miry nove trosku lepe zdokumentovan.

 10. protestant

  ….Dalším mediátorem, který reguluje náš mozek je dopamin. Podobně jako serotonin, jedná inhibičně a snižuje naši aktivitu, abychom se nestali hyperaktivní, ale zůstali pevně zakotveni v realitě našeho prostředí, „při zemi“….
  http://www.elabs.com/van/vk-mozek.htm

 11. Pig Bang

  trosku jine poznatky o dopaminu z laboratere Petera Burgera http://www.neuroscience.ethz.ch/

  http://www.unexplainedstuff.com/Mysteries-of-the-Mind/Paranormal-Beliefs-and-Brain-Chemistry.html
  http://www.newscientist.com/article/dn2589-paranormal-beliefs-linked-to-brain-chemistry.html

  „In his July 2002 report, Brugger stated that during the first stage of the experiment the individuals who believed in the paranormal were much more likely to see a face or a word when there was none. The skeptics were more likely to miss the real words and faces when they appeared on the screen.

  Next, the volunteers were given L-dopa, a drug that increases levels of dopamine in the brain. Dopamine is a chemical utilized in the brain’s system of reward and motivation and in deciding whether information received is relevant or irrelevant.

  Under the influence of L-dopa, both groups had difficulty in distinguishing real faces and words from the scrambled ones—but interestingly, the skeptical individuals developed a greater ability to interpret the jumbled images as the real thing.

  Brugger theorized that the improvement in the skeptics‘ performance suggests that paranormal thoughts are associated with high levels of dopamine in the brain. The dopamine allows people to see patterns and to become less skeptical regarding the perception of relationships between events.“

 12. neruda

  ….Dalším mediátorem, který reguluje náš mozek je dopamin. Podobně jako serotonin, jedná inhibičně a snižuje naši aktivitu, abychom se nestali hyperaktivní, ale zůstali pevně zakotveni v realitě našeho prostředí, „při zemi“….

  … Tyto tři molekuly [dopamin, noradrenalin, phenylethylamin] spolu vytvoří opojnou směs, a zcela přeberou mozkovou aktivitu, která udržuje naše logické myšlení. Tak se nám naše jednání někdy může zcela vymknout z ruky. ….
  http://www.elabs.com/van/vk-mozek.htm

  Možná by si autor měl své dílo po sobě přečíst, aby tam nepopíral sám sebe…

 13. Pig Bang

  nerudo, diky.

  Protestante, vlastní odkazy si příště radši přečti celé. Text, který je nekonsistentní sám se sebou nepůsobí příliš věrohodně. I když pravda, vyznavači bible s tím problém nemívají.

 14. protestant

  Nevidím tam rozpor. V prvním příkladu se mluví o dopaminu, ve druhém o směsi dopamin, noradrenalin, phenylethylamin.

 15. Pig Bang

  Protestante, tak si ještě ten bod 7 přečti cely. Dopamin v nem rozhodne neni popsan jako mediator racionality. Ne nadarmo je droga extaze zalozena na molekule, ktera ma podobne chemicke vlastnosti.

  Neobelhavej aspon sam sebe. Na tom webu je dopamin popsat dvema zpusoby, ktere si odporuji… Dalsi vec je, ze ty mnou odkazane studie popisují, jak se dospelo k zaveru, ze dopamin iracionalitu primo zpusobuje.

 16. protestant

  .. myslíš tím potěšení ze sexu nebo z dobrého jídla? Jídlo a sex jsou pro tebe iracionální? 🙂

 17. Pig Bang

  Sorry protestante, nejen, ze jsi v prvni rade provedl ukazkovy Hajkovsky cherry picking snad jedine vety na zemekouli, ktera popisuje dopamin jako strujce racionality. A to v textu ktery ho na jiném místě popisuje v podstate opacne. Soustavne ignorujes mnou odkazane studie a snad drtivou vetsinu vsech co de daji najit. Ted to jeste zazdis zcela ignorantskou paralelou a tvdosijnymi pokusy obhajit tu jednu tresinku. Pocity nejsou racionalni z principu, obvzlaste ne pri jidle, sexu, nebo zamilovanosti. To, ze je jidlo a rozmnozeni klic naseho preziti na tom nic nemeni. Ty pocity jsou podbiziva motivace naseho preziti a reprodukce, tohle mame společné i s kralikama.

 18. protestant

  No výborně. Konečně jsi na to přišel. Cílem je jediné – přežití a reprodukce. Vše co to zabezpečí je racionální. Jiné kriterium racionality neexistuje.

 19. martiXXX

  Už to funguje. Souvislost náboženských prožitků a nadbytkem přirozených drog mě taky napadla. Ale protože jsem na rozhraní, tak stále nevím.Náboženství je tady velmi dlouho a v masovém měřítku. A proč by jeho jediným vysvětlením měl být strach a na něj navázaná manipulace či právě ten dopamin? Existuje x církví ale existují také různí „učitelé“, kteří se neváží k církvím a jejichž pohled je i hodně komplexní – např. Krishnamurti. Ten sází na osobní pochopení bez jakéhokoliv následování kohokoliv.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Jiddu_Krishnamurti

 20. Pig Bang

  Protestante,
  Racionalni=rozumný, vycházející z úvahy, rozumem odůvodněný.
  Jestli ti chování meduzy a treba houby, kteri take „jedi“ a mnozi se, prijde rozumem odůvodněný, tak pak jo. Zdar

 21. protestant

  Přesně Pingu Bangu. Co vede k vymíráni lidstva a k zastavení pokračování genu nemůže být rozumné.

 22. Pig Bang

  Protestante, ja myslím, že ty chápeš, která bije. Jen doufas, ze mlzenim odvedes pozornost od své opravdu hloupé a utputne obhajoby jedné věty z nějakého webu. (a své náboženské agendy)

  To co rikas by v této diskusi mělo místo jedině kdyby si houba své jednání oduvodnovala svým rozumem. Ty jen svevolne pouzuvas slovo racionální na situace, kde zadne myšlení neprobíhá.

  Tu iracionalitu neviry v zadneho boha si promysli třeba na priklade tve vlastni neviry ve statisice ruznych bohu. Muzes začít Ganeshou, a pokračovat Izanagim a Izanamim. Dej vědět.

 23. protestant

  Není nutné nic obhajovat. Fakta mluví za vše:

  Blume said: „What I found was the complete lack of a single case of a secular population, community or movement that would just manage to retain replacement level.

 24. protestant

  nebo tohle:
  „It is a great irony but evolution appears to discriminate against atheists and favour those with religious beliefs,“ said Michael Blume, a researcher at the University of Jena in Germany who carried out the study. „Most societies or communities that have espoused atheistic beliefs have not survived more than a century.“

 25. Pig Bang

  Protestante, pekny cimmermanovsky skok stranou, ale budiz.

  To, ze nabozenstvi muze, a zcela zjevne fungovalo, jako uzitecny nastroj preziti neznamena, ze se zaklada na pravde.

  Podivej se na extremni islam, Afganistan se nikdy nikomu nevzdal a zrejme by bojoval do posledniho muze jen diky svemu nabozenskemu presvedceni.

  Stary zakon je popis jedne velke genocidy ve prospech jednoho ultra-agresivniho naroda, ktery si sva zverstva omlouval vyssi spravedlnosti. To funguje i bez bozi existence.

 26. protestant

  Pig Bang (13.09. 2012 | 10:41) napsal:
  Stary zakon je popis…

  protestant:

  Už tady máš chybu. SZ není popis.

 27. protestant

  Nikam neuskakuji. Stále se bavíme o racionalitě = rozumnosti.
  Z článku plyne že ateismus je nerozumný, protože není schopen svým vyznavačům zajistit přežití.

 28. Pig Bang

  A neni Stary a neni to zakon… ty ses fakt vul.

  Mimochodem, k te studii, kde se pise, ze Dawkins popisuje nabozenstvi jako neuzitecny virus…. To je jen jedna z moznosti, kterou Dawkins navrhuje a sam ji propaguje uplne nejmene. Jeho dalsi hypotezy presne souhlasi s tim clankem.

  Ve zkratce: Nasi predkove zili po desetitisice let jako lovci a sberaci, coz umnoznuje preziti skupin o cca 30 clenech (i dnes). Perzonalizovany strach z duchu a vodniku u nich uspecne slouzi (i dnes), jako prevence ala: „Radsi se bojim neceho, co neexistuje, a nejdu proto k vode nebo v noci do lesa, nez se utopit nebo nechat sezrat necim realnym. Deti, ktere veri ve vodnika se spis neutopi.
  „Vynalez“ zemedelstvi najednou umoznil souziti tisicu lidi na jednom miste, coz muselo predstavovat obrovsky spolecensky sok, na ktery lide nebyli prizpusobeni. Organizovane nabozenstvi vyuzivajici schopnosti strachu z tech bubaku bylo zrejme prvni socializacni prvek, ktery umoznil rizeni velkych spolecnosti. Ty pak vse, co takovy system narusovalo take pekne vyvrazdili a mnohde jeste dnes vyvrazduji. Pekna selekce. Nabozenstvi umoznilo sjednoceni napric kmeny a agresivni sireni.

  Aby tohle fungovalo ale zadni bohove vubec nemusi existovat

 29. protestant

  Ano, nemusí. Nicméně studie je o současnosti, ne o historii. A jednoznačně ukazuje, že sekulární společnosti nedokážou přežít.

 30. protestant

  Jasně vidí každý, kdo uvažuje racionálně… 🙂

 31. Slávek

  protestante, kde to ta studie jasně ukazuje. Prosím přesné místo a citaci.

 32. protestant

  A co Slávku? Na co se ptáš?

 33. Pig Bang

  Jediná možnost je extrapolace historického trendu množení věřících a nevěřících.

  Jelikož méně věřící společnosti jsou téměr výhradně ty rovinutějších, funguje u nich i kontrola porodnosti.

  Katolící naopak svým ovečkám ordinují, aby se množili jak králíci. Věřící se totiž převážně dělají z dětí.
  Náboženství je holt velice úžasný organismus přežívající v lidských hlavách. Dříve to byla možná symbioza, dneska uz je to dale vic je parazit.

 34. protestant

  Mně je jedno jak na ten článek reaguješ. Důležitá jsou fakta:
  He found that those who worship more than once a week average 2.5 children while those who never worship only 1.7 – again below replacement rate.

 35. Pig Bang

  Ale to ja nepopiram a dokonce o tom vim. Akorat to nema lautr nic spolecneho s existenci/neexistenci boha.

  Vira dokonce ani nemusi byt pricinou toho vetsiho mnozeni. Vira totiz koreluje i s nizsi inteligenci i emotivnim jednanim, a ty rovnez nahravaji mensi kontrole porodnosti a vetsimu mnozeni. (s tim, ze je k tomu jeste papez zene hlava nehlava)

  Nabozenstvi je jen uspesna evolucni (a dnes spis obchodni) strategie.

 36. protestant

  Ale my se zde nebavíme o existenci/neexistenci Boha. To nejsme schopni ani poznat, ani rozhodnout.
  Bavíme se o tom, zda je víra racionální. A evidentně je. Jít proti úspěšné evoluční strategii je naopak iracionální.

 37. Pig Bang

  Takze houby a meduzy jsou racionalni, protoze nejdou proti uspesne evolucni strategii?

 38. protestant

  To ne. Ale lidé, kteří jsou proti evoluci vědomě jsou iracionální.

 39. Pig Bang

  proti evoluci byt nelze, ta proste je.

  I to vedomi, i treba vedome odmitani se mnozit je jeji soucasti… otazkou je, jestli tento prvek je schopny preziti. (jelikoz ale existuje, tak zjevne je)

 40. protestant

  Pig Bang (13.09. 2012 | 12:33) napsal:
  proti evoluci byt nelze, ta proste je.

  I to vedomi, i treba vedome odmitani se mnozit je jeji soucasti… otazkou je, jestli tento prvek je schopny preziti…..

  „Most societies or communities that have espoused atheistic beliefs have not survived more than a century.“

 41. Pig Bang

  tak to nevim proc si tady povidas s duchama navic v jedne z nejateistictejsich zemi na svete. Nebo to zkus jeste v tom horsim Japonsku.

  Pokud povazujes maximalni mozne mnozeni za tak dulezitej a parametr preziti, tak na tom makej. Pomer vericich ubyva, tak abychom nevyhynuli.

 42. protestant

  Nikdo zde ani v tom článku nemluví o maximálním možném množení. Jde pouze o to zda je alespoň dosažena hranice reprodukce.

 43. Alexa Dovbuš

  Pro mně je jedinečný bůh a to je zeměkoule je hmatatelná je vidět má plíce (deštné pralesy)má krev (ropu řeky moře)a má na sobě velmi nebezpečného parazita a to je homo sapiens mělo by to být v překladu člověk moudrý ale bohužel množí se a ničí co se dá a až vydoluje všechnu ropu (krev) je to člověk kurva řeže si větev pod sebou podle toho jak to tu plení tak už to vypadá že to dlouho už nebude trvat a zeměkoule neboli to vajíčko co na něm staletí parazitujeme se otřese promíchá a setřese tu sebranku aby si opět mohla svobodně nadýchnout a načerpat nové síly.A věřím že si ta koule dá sakra pozor na ty opice s kterých by mohl vzniknout Homo sapiens.

 44. Alexa Dovbuš

  Na 100% Dám příklad když někde je velký požár tak stromy a tráva vylučuje látku která pokud možno vypouští á omezuje hoření a to takovým tempem a na velmi velkou vzdálenost že je to zaznamenáno vědecky a dokázáno. Strom žije vyděl jsem stromy jeden byl stár 900let a ten druhy 1200let byli to lípy a to jsem je taky vyděl na starých obrazech jak u nich bojovali husité to pak máte chuť ten strom obejmout a jste tak trochu fascinován tím stářím a rostou na nich listy. Bohužel tyto dvě lípy asi tak v roce 70 začaly chřadnout lili do nich beton a to byl jejich konec už tam nebydlím.A zauvažujte logicky co všechno na tady téhle planetě vyrostlo kolik druhů jí obývá a kdo k tomu dal impuls no přeci voda země vzduch je to planeta živá dostala dobrý směr a hlavně slunce
  vše byla velká náhoda jak se to vše semlelo a člověk by si měl uvědomit že na té planetě jsme jenom na návštěvě a tak by se kní měl chovat.

Komentáře nejsou povoleny.