Bůh a autorská práva

Autor | 13.09. 2012

Pokud je Bible nejvydávanější kniha na světě a jde o slovo Boží, měly by církve odvádět z jejího vydání autorský poplatek organizacím chránícím autorská práva. Vzhledem k tomu, že to nikdy nedělaly, měly by tyto poplatky splatit hned s příslušným penále.
Tyto peníze budou následně uloženy na účet, kde budou čekat, až si je Bůh vyzvedne. Pokud by se chtěly křesťanské církve této povinnosti vyhnout, musely by požádat o prohlášení Boha za mrtvého, což by neměl být takový problém, protože je nezvěstný už tak dlouho, že by to měla uznat jakákoli porota. Problém je, že by musely dokázat, že Bůh zemřel nejméně před sedmdesáti lety, aby byla dodržena platnost autorského zákona.

Poznámka: Nic se na tom nemění ani v případě, že by byl pouze spoluautorem, jeho práva by ani tak neměla být dotčena. Druhou možností jak se zbavit povinnosti platit může být tedy pro církve jen důkaz, že se sepsáním knihy neměl nic společného.

Převzato z blogu Enzmannova archa

21 thoughts on “Bůh a autorská práva

 1. protestant

  Zase nepravda. Autorský poplatek by se platil pouze v případě, že by se Bůh nějakou touto organizací nechal zastupovat. Tedy musela by existovat smlouva o zastupování autora.

 2. Pig Bang

  Protestante, ja ten zakon necetl, ale OSA alespon v nekolika zdokumentovanych pripadech vybirala i poplatky i za lidove pistnicky, kolody, i predelany tradicional.

 3. protestant

  To je možné, nicméně jsou autoři, kteří nejsou zastupování OSA. A OSA za ně nevybírá.

 4. Slávek

  Ano, takoví autoři o to musí vysloveně požádat. Udělal to snad Bůh?

 5. protestant

  Ne. Naopak musíš mít smlouvu s OSA.

 6. Petr Tomek Post author

  Protestante v tomhle se moc nevyznáte, ale tentokrát to nevadí, je to vtip a já samozřejmě nepočítal s tím, že by se pod ním vůbec vedla nějaká debata.

 7. protestant

  Budete se divit, ale vyznám…

 8. Petr Tomek Post author

  Vydávat cizí věc bez souhlasu autora JE TRESTNÉ. Nezáleží na tom, jestli má nebo nemá autor nějakou smlouvu s organizací na ochranu autorských práv. Autorských práv se vzdát nelze, přinejmenším ne u nás.
  Ale víte co? Třeba se mýlím, takže když se v to vyznáte uveďte prosím zákony, které tohle umožňují – prostor je váš!

 9. Befree1

  Nechci se přít, ale OSA zastupuje myslím jen autory, kteří jsou hudebníky, skladateli či textaři a autorských práv se nelze vzdát. Přes literaturu a divadlo je zas jiná organisace s odlišnou právní úpravou a přes software je to také jinak upraveno. Jak píše Petr Tomek, diskuse je trochu zbytečná- jde o žert

 10. Petr Tomek Post author

  Samozřejmě, na to je DILIA, ten text vznikl na základě snahy prosadit ACTA. Ale to je úplně jiná kapitola.

 11. Borius

  Pokud vím, tak všichni autoři, kteří se podíleli na Bilbi, jsou již tisíce let po smrti. Tzn., dílo je volně šířitelné. O čem dílo píše, jestli např. o Bohu nebo tak něco, je zcela irevelantní.

 12. Slávek

  Spousta křesťanů ale tvrdí, že Bible je slovo boží. Za autora tedy můžeme považovat Boha. Jestliže je již tisíc let mrtvý, potom bys měl Boriusi pravdu.

 13. Borius

  Slávku, já si myslím, že i kdyby všichni autoři tvrdili, že píší pod inspirací Boha (což tvrdí odhadem tak pouhá polovina), tak by nebylo podstatné, jestli to tak skutečně je, tedy kým nebo čím se nechali inspirovat. Já když budu psát například o Izaaku Newtonovi a nechám se jím inspirovat, pořád je to moje dílo, a já jsem autor, dokonce i když jej budu přímo citovat. Tak rozumím i Bibli z pohledu křesťanů – snad žádný netvrdí, že Bibli psal přímo Bůh. Snad s výjimkou desek desatera, pokud si dobře vzpomínám. V mnohých knihách Bible se i sami autoři uvádějí jako autoři.

 14. Arkande

  Autorských práv se vzdát nejde, možné je pouze převést právo na užití díla. Což ovšem musí udělat sám autor. Po autorově smrti je autorské právo platné ještě 70 let (využívají ho dědicové). Zdroj: občanské právo zákon č.121/2000 Sb o právu autorském.

  Takže pokud je Bůh mrtev déle než 70 let… pak má církev právo dělat si s dílem co chce, ale jestli ještě žije pak je to skutečně na žalobu(protože v Bibli je protizákoně užito dílo desek desatera jejichž autorem je Bůh 🙂 )

  Kdyby si náhodou ti chvástalové co tak moc rozumí právu, chtěli doplnit vzdělání, tak doporučuji začít knihou Radovan Ryska: „Právo pro střední školy“ (přesněji stranou 37 🙂 )

  A když hovoříme o právu pak by možná bylo vhodné netahat do něj nějaké soukromé organizace jako je OSA která sice zastupuje své členy a hájí jejich zájmy ale s autorským „právem“ nemá nic společného.

 15. Borius

  Arkande: Ano, ale musel by Bůh vznést formální žalobu u soudu, že jeho desatero bylo citováno neoprávněně. Ovšem by neuspěl, protože citace s uvedením zdroje jsou v souladu se zákonem.
  Čili Bibli je možné vydávat i nadále, aniž by kdokoli z autorů (od Mojžíše po Jana) či vydavatelů (patrně církve) porušovali dikci zákona.

 16. Arkande

  To už bych nechal na skutečného právníka… ne na vtípek od Petra Tomka 🙂

  Ale, že mám při neděli dobrou náladu….

  Tak podle mne neuvedli autoři Bible všechny z požadovaných parmaterů.

  Přesné (celé) jméno autora Desatera. Název knihy(Desatero,ok). Název zdrojové publikace(Chybí). Rok vydání(chybí), verze publikace(chybí), číslo citované strany.(chybí). A to ani nemluvím o tom, že citovat je možné pouze část textu a nikoliv celý text. Nebo o tom, že desatero bylo pozměněno( především ta část s Nezobrazíš si Boha…. za Nevezmeš nadarmo Boží jméno. )což už je závažné porušení autorských práv. Dále Bible je komerční dílem která tak svým autorům (či jejich dědicům) přináší nemalé zisky… z těch Bůh nedostal ani kačku (ani desátek) 🙂

  Autor se nemusí hlásit o autorství(to je veliký omyl). Když Vám sprejeři budou stříkat na dům a někdo zavolá policii, tak je policie zadrží na základě porušování práva ze strany sprejerů. Chápete?

  Citace z http://www.wikipedia.cz, Autorské právo ( 🙂 ): Ten, kdo porušuje autorské právo, se však podle českého práva také dopouští trestného činu podle trestního zákoníku („porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi“), který může být v trestněprávním procesu potrestán peněžitým trestem, propadnutím věci, ale také odnětím svobody až na dva roky (až pět let, pokud pachatel získal značný prospěch či dopustil-li se činu ve značném rozsahu; případně až osm let, pokud pachatel získal prospěch velkého rozsahu či dopustil-li se činu ve velkém rozsahu).
  ***
  Přesto se mohu mýlit a můžete to být právě Vy, kdo zajde na policii a podá trestní oznámení ohledně zneužití autorského práva…A to ani nemluvím o tom jestli jste věřící…to by jste si udělal velkého kámoše tam nahoře….

  Kdyby měl někdo náladu na malou interaktivní přednášku na téma citace:

  http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/ff/js06/kpi11/jak_citovat/index.html

 17. Badenka

  Myslíte, že Vám Bůh stojí o nějakej cár papíru??

Komentáře nejsou povoleny.