Co má bible společného s Heideggerem a teologií

Autor | 14.09. 2012

Několikrát nám na různých místech byl doporučen pořad České televize Před půlnocí z 3. září, kde byl hostem teolog Petr Pokorný. Pan profesor nám jako odborník na slovo vzatý radí, jak bychom měli interpretovat a chápat bibli, potažmo křesťanství.

Osobně se obávám, že biblí lze s dostatečnou fantazií dokázat cokoliv (předpověď zkázy Černobylu zmíněná paní redaktorkou), a to je jazyk bible prý jazykem pro budoucnost. Já tedy nevím, ale je to jako když čtete Heideggera (pokud máte tu smůlu a tohoto filosofa znáte nebo ho snad dokonce číst musíte) – hromada žvástů o ničem v libovolném výkladu, která podle mého názoru nemá valnou hodnotu ani jako krásná literatura. Ale třeba mi uniká něco důležitého, bez čeho se neobejdu…

Někdo chápe metaforu jen jako ozdobu, ale jsou metafory, bez kterých se neobejdeme. A neobejde se bez nich ani věda – třeba čas si představujeme jako prostor, to je naprosto nevědecké, ale bez toho se neobejdeme. (Petr Pokorný)

7 thoughts on “Co má bible společného s Heideggerem a teologií

 1. protestant

  Možná mi něco uniká, ale mám pocit, že autor tohoto článku mnoha slovy nenapsal vůbec nic. Pár frází, pár posměšků a nic víc. Zbytečný článek.

 2. protestant

  Alespoň jsem tím ničím nepopsal tolik řádků… 🙂

 3. Shadowman Post author

  @protestante, mas pravdu, tenhle pocit “niceho” a “zbytecnosti” je vzajemnej. domnival jsem se, ze nebylo na skodu si to vzajemne pripomenout 😉

 4. Borius

  To co řekla pani redaktorka, se mi zdá opravdu hodně přitažené za vlasy. Že by by Bible předpovídala havárii atomového reaktoru v Černobylu jenom proto, že se zmiňuje o pelyňku, kterému se říká lidově černobíl?! To snad ani nemohla myslet vážně! :o)

 5. pavel

  Ano, něco vám uniká. Jak je možné, že je něco smysluplné a že něčemu rozumíme? Heidegger, ač se to nemusí na první pohled zdát, je velmi racionální myslitel. Zkuste nahlédnout například do této publikace http://knihy.abz.cz/prodej/zaklady-logiky-v-temporalite-lidske-existence-spor-o-psychologismus-v-mysleni-martina-heideggera-1

  Možná ještě předtím by se vám hodilo si přečíst (mimochodem po právu velmi populární) Úvod do hermeneutiky od Jeana Grondina.

  A prosil bych, abyste nepletl už tak dost popletenou společnost publikováním na témata, kterým nerozumíte…

Komentáře nejsou povoleny.