“Satan je skutečný”: V Polsku jsou exorcisté na roztrhání, už mají i svůj časopis

Autor | 14.09. 2012

V silně věřícím Polsku se poptávka po vymítačských službách neustále zvyšuje, nyní si tam můžete v prepočtu za pouhých 60 Kč jednou za měsíc koupit časopis Exorcista, který vám poradí, jak se vypořádat s hrozbou magie, okultismu a esoterismu.

Měsíčník o 62 stránkách tištěný na křídovém papíře vychází v nákladu 15 tisíc výtisků a stojí deset zlotých (60 Kč). Vydavatelem je Peter Wojcieszek, podle něhož je hlavním úkolem časopisu sledovat hrozby, jež přinášejí “falešná náboženství”.  Čtenáři naleznou v časopise nejen informace o těchto typech hrozeb, ale také rady, jak se před nimi chránit. Wojcieszek podotkl, že jen v loňském roce Poláci vydali na nejrůznější esoterické služby okolo dvou miliard zlotých (120 miliard Kč). (TÝDEN.cz)

Na oficiálním představení časopisu toto pondělí ve Varšavě byli přítomni i dva exorcisté a zároveň členové redakční rady časopisu z řad římskokatolických kněží – Aleksander Posacki a Andrzej Grefkowicz. Podle Posackého jsou posednutí ďáblem výsledkem spáchání zla jako je krádež, zabití a jiné hříchy. Vymítání je pak třeba, protože “různé školy psychologie a psychiatrie jsou v případě extrémních poruch chování bezmocné”. Grefkowicz ale ujistil, že exorcisté s psychiatry spolupracují, aby si posednutí s psychickou chorobou nespletli.

Podle obou pánů jsou exorcistické filmy v zobrazování posednutí démony celkem přesné – to se projevuje křikem, hněvem apod. Levitace prý moc častá není, ale Posacki přísahal, že ji viděl na vlastní oči.

(“Satan je skutečný” je název jednoho z článků v prvním čísle Exorcisty.)

h/t: Michal Hanko, zdroje: TYDEN.cz, AFP

Autor: Shadowman

Jan Houserek - ateista, skeptik, nihilista, scientista, slacktivista a kavárenský povaleč z Holomóca.

9 thoughts on ““Satan je skutečný”: V Polsku jsou exorcisté na roztrhání, už mají i svůj časopis

 1. Pig Bang

  Myslim, že levituju obdobně málo často jako ti jejich pacienti…. Konkrétně nikdy.

 2. protestant

  Myslím, že současné “společensko” – módně – kuchařské časopisy jsou v podstatě totéž.

 3. Petr TomekPetr Tomek

  Napadá mě, jak bychom mohli zalátat náš státní rozpočet – budeme jezdit vymítat Ďábla do Polska. 120 000 000 000 Kč to už by šlo ne?

 4. protestant

  Tak přestaň jen teoretizovat a začni…. 🙂

 5. Slávek

  Jinak ano, řádky zdražily. Zrovna včera jsem to Honzovi připomínal, ale o n si nedá říct a pořád plýtvá 🙂

 6. martiXXX

  ten na tý fotce na obálce vypadá jako Hannibal Lecter–Mlčení jehňátek…

 7. Standa

  a za pár let:

  …křesťanská televizia polska uvádí reality show: Odstup Satane. Pojdmě se společně podívat do zákulisí boje s ďáblem a jeho přisluhovači. V prvním díle uvidíte…

  A záběr na kněze vykopávající dveře do setnice kde na stropě visí posedlá ženská …, střih a kněz zarážející kůl do vykopaného těla na hřbitově…

Komentáře nejsou povoleny.