Marek Picha: Na tvrzení boží neexistence není nic nepoctivého

Autor | 18.09. 2012

Minulý týden jsem v rámci reakcí na námi spolupořádanou diskusi filosofů Tomáše Hříbka a Davida Černého (z 8. 9.) připomenul články, které oba napsali pro víkendová vydání MF DNES. Filosof Marek Picha po dřívější podrobné analýze argumentů T. Hříbka a s ním polemizujícího Romana Cardala nyní rozebral argument(y) D. Černého.

Na tvrzení boží neexistence není nic nepoctivého, není to zákeřné zveličení pouze pravděpodobného výsledku. Je to běžný způsob tvrzení neexistence, pro který holt nikdy nevyžadujeme jistý důkaz (pokud vůbec lze takový jistý důkaz někdy poskytnout). Když lze pouze na základě pravděpodobnostního zdůvodnění v klidu tvrdit, že neexistují čarodějnice, Zeus, Santa Claus, zombie, človíček v mém žaludku, lze úplně stejně tvrdit, že neexistuje bůh. Ve všech uvedených případech je to zkratka za domnívám se, že X velmi pravděpodobně neexistuje. (MP)

Více v článku ČERNÝ VS. DAWKINS

EDIT: Opravil jsem poslední link (děkuji Slávkovi za upozornění). Jinak Marek Picha přešel na blogspot, odkazuji proto už přímo tam.