Alber Saber a Hamad al-Naqi: dvě konkrétní oběti kriminalizace kritiky náboženství. Kuvajt chce za rouhání trestat i smrtí

Autor | 21.09. 2012

Včera jsme vydali prohlášení odsuzující současnou vlnu náboženského extremismu a snahy o zavedení právních předpisů trestajících kritiku náboženství. Dnes bychom chtěli upozornit na dva konkrétní případy mužů, kteří měli na rozdíl od zavražděného velvyslance Christophera Stevense to „štěstí“ a byli kvůli urážce islámu „jen“ zatčeni.

Alber Saber

27letý ateistický aktivista Alber Saber byl zatčen v egyptské Káhiře poté, co ve své facebookové skupině “Egyptians.Atheists” umístil na stěnu trailer k nechvalně známému filmu „Nevinnost muslimů“. Také jemu je vyhrožováno zabitím. Máte možnost podpořit Albera podepsáním on-line petice.

To v Kuvajtu byl blogger Hamad al-Naqi už dokonce za urážku islámu přes Twitter odsouzen na 10 (!) let. A tamní úřady chtějí jít v tvorbě protirouhačských zákonů ještě dál, snaží se prosadit za rouhaní trest smrti. Pokud je nám známo, hlava státu – emír Sabah al-Ahmad al-Jabir Al Sabah – návrh v červnu vetovala, ale může se stát, že parlament jeho veto přehlasuje.

Via: AAI (zde a zde)