Církevní restituce: poslanci zákon již zamítli, tvrdí Lenka Procházková

Autor | 03.10. 2012

Na stránkách Literárních novin se objevil příspěvek Lenky Procházkové, kde tvrdí:

Bylo konstatováno, že vládní zákon o vyrovnání státu s církvemije de jure zamítnut, neboť jeho nové projednání nebylo zařazeno na první schůzi sněmovny poté, co zákon zamítl senát, čímž byl porušen jednací řád sněmovny.

Konstatováno to bylo během veřejného slyšení, na půdě petičního výboru. V petičním výboru mají většinu poslanci opozičních stran, kteří zákon odmítají. Procházková dále píše:

 Současně ale upozorňuji na to, že se jedná o běh na dlouhé trati a že „protivník“ to nevzdá a bude dál pokračovat v úsilí o získání majetků, které církvím v roce 1948 už nepatřily. Nelekejme se ale a uvědomme si, že to, co jsme od ledna do října tohoto roku dokázali navzdory mediální masáži a vládnímu a katolickému zaříkávání, je velice povzbuzující! Naše společné občanské úsilí zpochybnilo církevní nároky a zahnalo vládní předkladatele do defenzívy.

Tato interpretace je jistě skvělou zprávou. Zákon o jednacím řádu poslanecké sněmovny totiž skutečně nařizuje předložení zákona poslancům na nejbližší schůzi sněmovny. Paragraf 97 odst. 3 příslušného zákona:

Jestliže Senát návrh zákona usnesením zamítne, předseda jej na nejbližší schůzi, nejdříve však za 10 dnů od doručení usnesení poslancům předloží Sněmovně, aby o něm hlasovala znovu. Návrh zákona je přijat, schválí-li jej Sněmovna nadpoloviční většinou všech poslanců.

4 thoughts on “Církevní restituce: poslanci zákon již zamítli, tvrdí Lenka Procházková

 1. Irenka

  Takze to udskodneni nedostaneme? 🙁

 2. Slávek Post author

  Asi ne :-/ Ale fakt nevím, nejsem právník a žádný další zdroj jsem k tomu nenašel.

 3. protestant

  Už takový zákon není potřeba. Podle Ústavního soudu se mohou církve už obracet přímo na soudy.

 4. Arkande

  Nejásal bych…co se stane po 10 dnech s oním nenavrhnutým zákonem? Je to opomenutí které přinese odklad? Nebo bude zákon zcela smeten ze stolu?

Komentáře nejsou povoleny.