Jaký je přínos ateismu+, píše jeho zastánce Adam Lee

Autor | 08.10. 2012

Ateismus+Po ateismu 2.0 Alaina de Bottona vám dnes také nabízím k zamyšlení další článek o feministicko-sociálním směru ateismu – ateismu+. Autorem textu je ateistický blogger Adam Lee, s programem ateismu plus se ztotožňuje. Adam v něm popisuje začátky, cíle hnutí a snaží se vypořádat s běžnými námitkami, jako je např. názor, že takový nový směr ateistické hnutí jen zbytečně rozštěpuje.

The animating idea behind Atheism+ is that atheism isn’t a stopping point, but a beginning. We’re atheists not because we want to gather and engage in collective back-slapping, not because we want to chortle at the foolishness of benighted believers, but because we care about creating a world that’s more just, more peaceful, more enlightened, and we see organized religion as standing in the way of this goal. We consider politically engaged atheism an effective way to demolish this obstacle, to refute the beliefs that have so often throughout human history been used to excuse cruelty, inequality, ignorance, oppression and violence. (Full disclaimer: I identify as a member of A+ and as a proponent of social justice.) (Adam Lee, salon.com)

Více v samotném článku: Atheism’s growing pains.

Na našich stránkách na konci srpna vyšel článek podobného ražení, který vám tímto doporučuji: Ateismus+: Kterak ateismus k plusu přišel.

34 thoughts on “Jaký je přínos ateismu+, píše jeho zastánce Adam Lee

 1. Slávek ČernýSlávek

  Já osobně se s Aplus neztotožňuju hlavně proto, že za tím vidím jistou neskromnost a sociální inženýrství. Ale jinak tomu celkem fandím.

 2. Tomáš Marvan

  Musím se přiznat, že ty bitky okolo A+ mě nepřestávají fascinovat. Úplně zbytečně se řežou lidi, kteří se téměř ve všem shodují – viz například aktuální drama okolo Matta Dillahuntyho, který dostal ban na fóru A+, přestože A+ vehementně podporuje (např. http://freethoughtblogs.com/lousycanuck/2012/10/06/matt-i-really-think-you-owe-them-an-apology/). Tohle snad nedělali ani soudruzi, že by umlčovli své spojence.

  Pro nás tady v ČR je to geniální studijní materiál. Můžeme se poučit z toho, co všechno se v USA podařilo pos*at, a to zcela zdarma 🙂

  Offtopic: Arkandemu dík za obětavou práci na převádění textů. Já bohužel teď pomoct nemůžu, ale doporučoval bych prosbu o pomoc umístit někam viditelněji než pod toho čůrajícího ježíška.

 3. Slávek ČernýSlávek

  Jsem pro, já jsem teď bohužel také naprosto vytížen přírůstkem do rodiny, ale můžeme to trochu víc zpropagovat. O co se vlastně přesně jedná? Nešlo by to třeba nahrát do google docs, aby to šlo online sdílet?

 4. Slávek ČernýSlávek

  A plus je fakt nářez. Doteď zcela přesně nechápu co se děje, i když ten Dominikův článek mi to celkem osvětlil.

  Osobně je mi nesympatická ta bojovnost a v podstatě i velká rigidnost v názorech. Vidím tam rozpor mezi slovy a činy. Hovoří se o větší inkluzivnosti ateistického hnutí, ale zároveň se poměrně jasně separují od zbytku. Existují názory a postoje, které tam evidentně nepatří a to se nejedná o žádný extremismus. V podstatě ostrakizují lidi, kteří pro ateismus udělali a dělají strašně moc.

 5. Slávek ČernýSlávek

  Tak soudruzi to dělali. Ale byli dost chytří, aby to “veřejné pokání” vyžadovali až ve chvíli, kdy na to měli moc.

  Takže řeknu to takhle: myšlenky jako pěkný a z mé strany plná podpora rovným právům a fakt se mi nelíbí sexismus apod. Na druhou stranu to jejich chování je fakt odpuzující:-/

  Jestli chtěli ateismus zbavit nánosů nějaké sebranky, tak se jim to myslím povedlo. Ale asi fakt jinak než zamýšleli 🙂

 6. Tomáš Marvan

  S tím Mattem se to asi nějak urovná, to by byli fakt šílenci, kdyby si ho znepřátelili.

  S hodnocením A+ v zásadě souhlasím. Sociální inženýrství tam možná bude taky, už jsem zachytil i názor, že příznivci kapitalismu, libertariánství apod. nemají v A+ co pohledávat. Ale jistě se už naplno rozjelo inženýrství jazykové. Slova “crazy” a “crackpot” údajně stigmatizují mentálně postižené, takže to první bude nyní v A+ “kirksy” a to druhé “pluswrong”. Rovněž jsem zaznamenal sémantické inženýrství následujícího druhu: kdokoli vyjádří s A+ nesouhlas, je troll.

  Jinak moc pěkný (z mého pohledu) článek o současných debatách teď napsal FTB blogger Al Stephanelli: http://freethoughtblogs.com/alstefanelli/2012/10/09/qanda/
  Pod článkem moc pěkný seznam typických nadávek rozhořčených plusařů. Ti lidé by se už vážně měli začít klidnit.

 7. Petr TomekPetr Tomek

  To je žel ukázka toho, co se stane, když se z něčeho skutečně začne stávat náboženství – tedy víra. Typicky se mezi sebou řežou právě skupiny, které mají téměř stejné názory. Ostatně je to dobře vidět i na historii křesťanství. Ateisté mají před sebou ještě hrozně dlouhou cestu, protože i když se dokáží zbavit idey Boha a víry v něj, neznamená to ještě že se dokáží zbavit také způsobu myšlení, který je víra naučila. Proto vlastně znovu vytvářejí víru (ideologii), jenom bez Boha. Riziko určitého fanatismu při vytváření ateistického hnutí bylo a dalo se předvídat. Možná by bylo na místě je varovat, že už něco takového známe. Jsme o jednu zkušenost před nimi, není fér si jí nechávat pro sebe.

 8. Petr TomekPetr Tomek

  Mluvím o kontaminaci ateismu náboženským myšlením (Ateismus 2,
  0) nebo ideologií (komunisté, A+) .
  Abych prarfrázoval jistý výrok:

  Když do sudu s*aček nalejete pohár vína, výsledkem bude sud s*aček. Když do sudu vína nalijete pohár s*aček, výsledkem bude sud s*aček.

  Asi jsem přehlédl když jste to psal.

 9. Slávek ČernýSlávek

  Jak je ale varovat nebo si to nenechávat pro sebe? Ti lidé se tváří velmi nesnášenlivě k jinému názoru. Mám takový pocit, že ty diskuze jsou naprosto v duchu, kdo nejde s námi jde proti nám.

  Sice v těch úvodních větách a odstavcích píší něco jiného, ale v konkrétní diskuzi si už takové servítky neberou …

 10. Tomáš Marvan

  Slávek: mám podobný pocit, s veškerými dobře míněnými radami by nás okamžitě poslali do háje. Já bych jim třeba rád řekl, že způsob, jímž se snaží umlčet opozici, je velmi nebezpečný. Ale dovedu si velmi barvitě představit, co by mi na to řekli, a nemám vůbec zájem to číst.

  Já bych v tom ale úplně nehledal rysy náboženství, jako PT. Snažím se ty lidi (A+) maximálně pochopit, už jen proto, že jejich cíle sdílím (vadí mi, a to silně, jen způsob, jímž je prosazují). Mnoho z nich si evidentně vytrpělo svoje (znásilnění, ostrakizace kvůli nestandardní sexuální orientaci apod.) a teď se po měsících slovních šarvátek dostali do tak přecitlivělého stavu, že každého, kdo s nimi byť trochu nesouhlasí, automaticky vnímají jako nepřítele a jednají s ním extrémně urážlivě. Jejich hněv jim prostě absolutně zatemňuje schopnost posuzovat a rozlišovat. Snažím se pro to mít pochopení, ale některé jejich výpady mi i tak připadají daleko za hranicemi všeho tolerovatelného. Když někdo o Harriet Hall řekne, že je misogynistka, nebo o Stefanellim, že je bigot, měl by si vážně položit otázku, jestli to má v hlavě v pořádku.

 11. Petr TomekPetr Tomek

  To bych mohl zase citovat sám sebe o tom, že je ubíjející bavit se s věřícími protože melou dokola stále ty samé argumenty, které už jim byly vysvětleny.

 12. Slávek ČernýSlávek

  Tak náboženství to určitě není – nemá to v podstatě žádné náboženské rysy. Neexistují tam bohové, svaté knihy.

  Je to ale ideologie. Ideologie jako taková, která má určité myšlenky, na kterých je založena a přes které nejede vlak. K náboženství to má v některých aspektech blízko, protože náboženství je také specifickým druhem ideologie.

 13. protestant

  ……Definice náboženství

  Není známa definice náboženství, na níž by se širší vědecká komunita shodla. Náboženství v moderním smyslu je totiž velmi abstraktní pojem, k němuž se dospěje až na základě srovnávání.[8] Na náboženství je možné nahlížet z různých, i protikladných úhlů pohledu.[9] Odborná literatura poskytuje mnoho různých definic. Skoro lze říci: kolik badatelů, tolik definicí.[10] České slovo náboženství, úzce spojené s pojmem Boha, má také posunutý význam oproti pojmům v jiných jazycích, odvozeným často ze slova religio, které má zřejmě původ ve slovese relegere (= znovu pročítat, promýšlet) a je příbuzné se slovy označujícími ohleduplnost, svědomitost i posvátnost.[11]…..

  http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1bo%C5%BEenstv%C3%AD

 14. Colombo

  OMG, protestante mlč nebo tě zabanuju!!!1!

 15. Slávek ČernýSlávek

  Protestante díky, že jsi potvrdil, co jsem psal:
  ” …České slovo náboženství, úzce spojené s pojmem Boha,…”

  To myslím nepotřebuje další komentář, A+ prostě náboženství není a ani k němu nijak neinklinuje.

 16. Slávek ČernýSlávek

  A ze stejného odkazu: “Každé náboženství má společné rituály nebo bohoslužby,…”. Což A+ nemá, takže jsme doma.

  Ateismus v jakékoliv formě prostě žádným způsobem nenaplňuje definici náBOŽEnství, protože prostě popírá existenci boha a nekoná žádné BOHOslužby.

  Až budeš chtít příště trolovat, tak dej vědět a ubytuju tě ve vlastní trolí jeskyňce.

 17. protestant

  …Není známa definice náboženství, na níž by se širší vědecká komunita shodla….

  Tzn. těžko říci co náboženství není. 🙂

 18. Slávek ČernýSlávek

  Proč tedy o tom vůbec mluvíš protestante a postuješ příspěvky, že ateismus náboženství je?

 19. protestant

  Protože se jako náboženství začíná štěpit… 🙂

 20. Colombo

  Komunismus je taky náboženství? Co dadaismus? Co klasicismus? Všecko se to štěpí. Proč? Protože každý člověk má nějaký názor.
  A i když ho mám stejný jako soused, just budu tvrdit něco jiného.

  Takhle se chovají lidé, tohle není žádný definiční znak náboženství.

  Zkus si zajít na internet. Takových věcí tam uvidíš spoustu.

 21. Arkande

  Tomáši Marvane, Když mi to do toho tématu čůrajícího ježíška přišlo tak nějak vhodné 🙂

  Mimochodem mám už převedeny čtyři knihy a Filip slíbil, že je dá co nejdříve na net.

  Zatím jsem do nich nenacpal funkční odkazy (protože to neumím) ale údajně na tom pracuje Justin Horák (Selviskhead).

 22. Arkande

  Jinak náboženství podle Freuda je: Náboženství je kolektivní neuróza, respektive funkce individuální psychiky, jež produkuje bohy, kteří mají za úkol těšit a uspokojovat dětinské touhy dospělého.

 23. protestant

  ……Z pohledu religionistiky lze komunismus samotný zařadit mezi tzv. nevýslovná (implicitní) náboženství. Má mnoho rysů, které běžně s náboženstvím spojujeme. Má svoje „posvátné“ texty, teorie komunistických vůdců, které musejí členové studovat a které jsou nezpochybnitelné. Členové slibují věrnost a věří komunistickému ideálu. Pokud člen nedodržuje stanovená pravidla, může být exkomunikován a potrestán. A tak jako druh náboženství komunismus napadá jiná náboženství, která chápe jako svoji konkurenci…..

  http://www.velkaepocha.sk/2009111311489/Religionista-Zdenek-Vojtisek-Proc-komunismus-bojuje-proti-duchovnim-praxim.html

 24. Arkande

  z pohledu religionistiky lze tímto způsobem označit cokoliv co postihuje (trestá či vylučuje) své členy za “nesprávný názor.” Firma v které zaměstnanec poruší jasné pravidlo vymezené v Zákoníku práce či vnitřních stanovách ho také postihne(pokutou, degradací, propuštěním)…

  Religionistika je snad jedinný obor který není schopen řádně vymezit co to vlastně zkoumá. Nemá žádnou definici náboženství což jsi nám Protestante jasně ukázal ve svém příspěvku.

 25. Standa

  Nedávno sem taky slyšel pěknou průpovídku:

  Lidé žijí ve velkých lejnech.
  Co se stane, když do těch lejn budete házet bonbóny?
  Budou ty lejna lepší?

  Budou jenom větší.

  (Zde lejno = náboženské/ideologické myšlení, bonbóny = ateismus)

  🙂

 26. Petr TomekPetr Tomek

  Co se týká toho pohledu na neřekl bych komunismus ale konkrétně na jednu jeho větev – marxismus-leninismus, tak bych přiznal že se vlastně pan Vojtíšek nijak zvlášť nemýlí. Můžeme ho považovat za kvazináboženství, nebo za neteistické náboženství ale v každém případě to je konfese. Marxista-leninista vyznával víru bez ohledu na realitu. Jen bych dodal, že existuje spousta směrů komunismu, včetně teistických a mají různé rysy od ideologie, přes politickou filosofii až po náboženský fanatismus.
  Komunismus se ale automaticky nerovná ateismus, marxisté prostě ateismus ke svým idejím přibrali, stejně tak ale původně obhajovali třeba volnou lásku nebo ženskou emancipaci. Nelze to ale automaticky chápat tak, že by feministky měly být automaticky také komunistky.

 27. Petr TomekPetr Tomek

  Možna by se na to upozornění dala použít utilitaristická argumentace. Říkám to samozřejmě jako zastánce utilitarismu, ale argumentace štěstím a větším prospěchem pro více lidí by mohla fungovat.

Komentáře nejsou povoleny.