Katolické pokrytectví: Slovenští katolíci požadují zákaz výstavy Human body

Autor | 10.10. 2012
Fotografie z podobné výstavy Human body v Chile; zdroj: Wikipedia, Jorgebarrios

Fotografie z podobné výstavy Human body v Chile; zdroj: Wikipedia, Jorgebarrios

Na Slovensku právě probíhá výstava The Human Body Exhibition, která ukazuje plastinovaná těla a jejich části. Podle organizátorů výstavy všichni vystavení lidé s použitím jejich těl souhlasili a těla budou po skončení série výstav pohřbena. Přesto je to jistě kontroverzní téma a dovedu si představit řadu rozumných důvodů, proč proti takovému využití mrtvých těl protestovat.

Sám jsem se podobnou výstavu navštívil v Praze a udělala na mě skvělý dojem. Snad poprvé v životě jsem si skutečně dokázal představit, jak naše tělo a jednotlivé orgány vypadají. Vzorky byly precizně připraveny a po odeznění úvodního šoku se člověk skutečně mohl dozvědět nepřeberné množství informací. I po několika letech se mi například vybaví vzpomínka na dva exponáty plic; jedněch patřících silnému kuřákovi a druhé plíce nekuřáka. Podobných kompozic s obrovskou vizuální silou tam bylo mnoho.

Postoj slovenské katolické církve

Slovenská katolická církev prostřednictví Biskupské konference požaduje zrušení výstavy a zahájila také první právní kroky, aby se tak stalo:

Právny zástupca upozorňuje, že nemožno považovať za dôstojné zaobchádzanie s ľudskými pozostatkami konanie organizátorov výstavy, na ktorej sú sprístupnené “plastinované” mŕtvoly a časti ľudských tiel širokej verejnosti na pôde komerčného výstaviska a prezentované ľudské telá v rôznych polohách, a to všetko za využitia masívnej reklamnej kampane.

Toto stanovisko katolické církve je skutečně překvapivé. Katolická církev je totiž známá právě svým masivním využitím ostatků ke komerčním účelům. Fascinace českých katolíků lidskými ostatky jde tak daleko, že jejich hlava, kardinál Duka si z pěti mrtvol nechal odštípnout kousky, které teď nosí ve svém kardinálském kříži. Nepředpokládám, že by se v tomto postoj katolíků slovenských příliš lišil. Jaké jsou tedy skutečné důvody protestů proti špičkově provedené a velmi poučné výstavě?

Katolické využívání mrtvých k propagaci a komerci

zleva: Duka, Václav a lebka

zleva: Duka, Václav a lebka

Nechuť katolické církve k výše zmíněné výstavě by se asi dala i pochopit, kdyby katolická církev nedělala přesně to samé. Je to už stará písnička, kdy věřící křesťané používají svá vlastní morální pravidla výhradně na ostatní, ale sami se jimi neřídí. Hned z hlavy mě napadají desítky případů, kde katolická církev využívá mrtvoly zesnulých komerčně nebo mocensky s daleko menší pietou a s nulovým vzdělávacím potenciálem. Nedávno jsme informovali o případu, kdy byla lebka sv. Václava a Vojtěcha pravidelně převážena v nákupní tašce vlakem a autobusem. Povolení k tomu dal přitom sám kardinál Tomášek. Tisíce ostatků svatých vystavených devótně v chrámech a katolických kostelích, často s výběrem vstupného, snad ani není třeba připomínat.

Jako brněnský rodák znám důvěrně Kapucínskou kryptu, kde jsou vystaveny desítky mumifikovaných těl a za prohlídku je řádem kapucínů vybíráno vstupné. Toto všechno se ale asi dá obhájit vzděláváním (slavné osobnosti brněnské historie) nebo projevováním úcty (vystavování ostatků svatých). V podstatě se jedná o morálně podobné případy jako je  právě ta anatomická výstava. To bychom asi jen mohli brblat na jejich pokrytectví o kterém ale stejně každý uvažující člověk ví.

Kostnice – komerční cirkus za hranicí vkusu a morálky

Lustr z kostí a lebek v Sedlecké kostnici

Lustr z kostí a lebek v Sedlecké kostnici

Jiným případem za hranicí vkusu je ale kostnice v podzemí hřbitovního kostela v Sedlci u Kutné hory. Jedná se o sklepení, kde jsou z lidských kostí navršeny hromady a pyramidy. Z kostí a lebek jsou potom vytvořeny erby, ornamenty a praktické vybavení jako lustry, svícny a liturgické předměty. Celé to potom slouží jako takový nevkusný cirkus za jediným účelem: vybírání vstupného. Expozice má mizivou naučnou nebo historickou hodnotu. Udělat z toho takovou šarádu snad nemohlo napadnout nikoho jiného než katolíky. Dejme jim slovo, jak  na “zážitkový program” za 5000 Kč lákají turisty:

Během prohlídky je pro návštěvníky připravena malá degustace kutnohorského vína ze sedlecké rezervy, zpěv gregoriánských chorálů a poslech varhanní hudby… Asi po hodinové prohlídce se návštěvníci s průvodci přemístí do kostnice – zde je „mniši“ uvedou do omračující atmosféry prostoru, kde v záři svic spočívá na 40 000 zesnulých… opravdu nevšední zážitek.

Vzpomeňte si prosím až budou katolíci mluvit o pietě a úctě k mrtvým na tento “zážitkový program” Římskokatolické farnosti v Sedlci, kde zaměstnanci provádi připité turisty v kostýmech a ukazují jim pyramidy a lustry z lebek a kostí, které vykopali ze zrušených hrobů.

42 thoughts on “Katolické pokrytectví: Slovenští katolíci požadují zákaz výstavy Human body

 1. Pig Bang

  Ja si nedokazu predstavit jak sebestredneji by se jeste dalo projevit. Katolici se ovesuji a obklopuji mrtvolama, ze papuansti lidozrouti blednou zavisti. Maji je na krku, ve skrinich, na stolech, delaji z nich ornamenty, vlaci je s sebou v taskach a ostatni za neco podobneho kritizuji (a to oni udajne maji souhlas tech mrtvych)…………. To je vrchol debility

 2. protestant

  …Podle organizátorů výstavy všichni vystavení lidé s použitím jejich těl souhlasili a těla budou po skončení série výstav pohřbena….

  Proč těm Číňanům nevěřím… ?

 3. Slávek ČernýSlávek Post author

  Tak určitě je to otázka. Jak nakonec píšu, vím že existují rozumné argumenty PROTI té výstavě. Ve chvíli kdy je ale pronáší někdo, kdo vybírá vstupný na aranžované kosti vyhrabané z hrobů, tak je to pokrytectví. U těch lidí je jasné, že žádný souhlas nebyl.

  Navíc, pokud se nepletu, tak v tom prohlášení žádný rozumný argument není. Stěžují si na to, že je to využíváno ke komerčním účelům a bez úcty. První argument neberu a druhý je diskutabilní. Ta výstava co byla v čechách ty exponáty skutečně nijak nezesměšňovala.

 4. protestant

  Jediný důvod, proč jsem tuto výstavu nenavštívil bylo mé nevěření totalitnímu Čínskému režimu a tedy i prohlášení, že jde o DOBROVOLNÉ dárce těl.

  Kapucínskou hrobku jsem navštívil v pubertě – tehdy mi to připadalo zajímavé.
  Jinak si na prohlížení kostí nepotrpím. Považuji to za zvrácenost se tím kochat. Ale kupodivu nově otevřenou kostnici pod Jakubem navštívili skoro všichni moji ateističtí přátelé. Nevím co je na tom láká.

 5. Slávek ČernýSlávek Post author

  Já tě v tom postoji k výstavě celkem chápu. Sám jsem o tom dost přemýšlel a pachuť z návštěvy v tomto směru zůstala. Stejně tak jsem byl v kostnici a mnohokrát u kapucínů jako dítě.

  Principiálně na tom neshledávám až nic tak pobuřujícího, těm mrtvým je to jedno a když se to správně uchopí, tak to je užitečné. V článku mě zaujalo to katolické pokrytectví, kdy si nevidí do úst.

  Buď jim jde skutečně o pietu a pokoj mrtvým, potom by ale nesměli dělat to co dělají. Nebo k tomu mají jiné důvody, než říkají oficiálně. Jako reálnou se mi jeví i možnost, že si tu spojitost neuvědomují a vidí třísku v oku bližního a trám ve svém vlastním nevidí. Takovej klasickej křesťanskej doublethink.

 6. Pig Bang

  Petre, Duka tam pet mrtvol: “A protože tam bylo možné dát pět světců, ještě jsme se rozhodli pro svatou Ludmilu.”

  Byt tam vic mista, tak kvuli tomu exhumuje snad celej hrbitov.

 7. Maťo Matthieu Smejdex

  Tí nenažraní idioti z mafie menom cirkev tu budú zakazovať čo má byť a čo nemá ??! Ten pápež aj ostatní mamrdi mi môžu akurát ***** !!!!

 8. Joe

  Cirkev na Slovensku jednoducho potrebuje rýchle obrátiť pozornosť širokej verejnosti z nezdôvodneného odvolania arcibiskupa Bezáka z trnavskej diecézy a tu si našla vhodný objekt.

 9. Joe

  Cirkev na Slovensku jednoducho po nezdôvodnenom odvolaní arcibiskupa Bezáka potrebovala rýchle otočiť pozornosť verejnosti na nejakú zaujímavú tému a táto výstava jej prišla do rany.

 10. Slávek ČernýSlávek Post author

  Nemyslím, že je to skutečný důvod. Co mám zprávy, tak Bezák už nějakou dobu není aktuální zpráva, kterou by bylo třeba “vytlačit”. Na druhou stranu nějaký společný nepřítel funguje v jakékoliv době.

 11. xorron

  Nevím, nakolik se do takové výstavy má církev míchat. Pokud jde jen o vyjádření názoru, je to jistě v pořádku. Pokud žádá zrušení, tak to však přehání. Mně osobně se taková výstava také hnusí, prostě bych na ni nešel ani zadarmo. To stačí.

 12. Slávek ČernýSlávek Post author

  Článek je spíš o tom, že zloděj křičí chyťte zloděje. Sám na to jestli výstava ano/ne nemám vyhraněný názor, ale kdybych se proti ní nějak vyjadřoval, tak jen v případě, že sám nebudu vystavovat ostatky mrtvých a vybírat vstupné. Což je případ katolické církve.

 13. Arkande

  Mne ta Kutnohorská kostnice zasáhla poněkud více než plynová komora v Osvětimi(I když tam jsem byl s dvaceti japonskými turisty…blesky z foťáků no bylo to jako na diskotéce).

  Postoj církve je klasický doublethink. Je to stejné jako když káží vodu, pijí víno. Kristus hlásal chudobu, církev zavedla desátky atd.

 14. TvojOponent

  1. Bol porušený zákon o pohrebníctve a ďaľšie zákony. Ten protest je oprávnený. Navyše Slovensko nie je jedinou krajinou, kde je takýto protest. Francúzi takú výstavu zakázali a to je krajina, ktorú nemôžete obviniť z náboženského fanatizmu.
  2.Aké bolo vstupné?

 15. Slávek ČernýSlávek Post author

  1. potom je třeba podat trestní oznámení a ne cosi vykřikovat do médií.
  2. poplatek za “zážitkový program” v kostnici je 5000 Kč. V článku je to uvedeno. Vstupné na výstavu si nepamatuju, už je to dlouho co jsem to navštívil.

  A vůbec, jak jako katolík vnímáš fakt, že tvá matička církev vystavuje mrtvoly a vybírá vstupné?

 16. TvojOponent

  Myslím si, že ten bulvárny nadpis ste si mohli odpustiť, znevažuje to text i Vás osobne.
  Ak teda porovnáte neporovnateľné, mumifikované telá svätcov, relikvie s výstavou, ktorú robí firma orientovaná predovšetkým na zisk ( okrem iných aj podujatia, citujem z jej portálu Série večírků a párty CELEBRITY FASHION SHOW, Jean Michel Jarre – KAJOT arena Brno , Pyro music laser fest , Pyrofest 2012 (LETOS POPRVÉ VE ŽLUTÝCH LÁZNÍCH A S BRITSKOU LEGENDOU NAZARETH!) atď… potom by bolo rovnako správne nazvať takýto postoj ateistickým pokrytectvom , čo ale neurobím. Prečo? Pretože bilboardová kampaň proti interrupciám vyvolala v Česku i na Slovensku medzi ateistami zdesenie a pobúrenie a zdôvodňovali to tým, že sú na verejných priestranstvách zobrazované ľudské telá roztrhané na kusy a pohľad na ne spôsobuje ateistom nevoľnosť. S osobitým dôrazom na detičky.
  Filozofia tej výhrady voči je logická a som sklamaný, že ste ju neodhalil.
  1. Ide o výstavu komerčnú s nemalým vstupným.
  2. Cieľom výstavy nie je osveta, ale zisk.
  3. Organizátorom je JVS Group. Prečo takú výstavu neorganizuje napríklad Ministerstvo zdravotníctva či niektorá z lekárskych fakúlt a akcia by bola spojená s prednáškami napríklad o zhubnom vplyve fajčenia na organizmus? Lebo JVS Group si uvedomuje, že ľudí fascinuje mrtvola a odrádza vzdelanie.
  4. Spomínate, že ste boli na tej výstave. Trúfli by ste si teraz odoperovať slepé črevo?
  5. Počuli ste niekedy o proteste RKC proti preparátom ľudských tkanív naložených v liehu a slúžiacich ako učebná pomôcka? Prečo asi neprotestuje v tom prípade? Podľa Vašej logiky je to to isté. Naozaj ten rozdiel nevidíte?
  6. Myslíte si, že RKC by nemala mať právo vyjadrovať svoj názor a podnikať kroky v súlade s legislatívou? A v tomto bode podotázka: Porušila RKC svojim postojom nejaký zákon?
  7. Ak Vás poburujú relikvie svätcov, budete sa zasadzovať aj o zničenie pamätníka Lidíc ako ikony morbídnosti? Veď hypermarketov máte v Česku pramálo… Nejaký by sa tam aj hodil. (snáď chápete, že tento bod myslím ironicky, spolieham na Vašu inteligenciu). Ak pouakzujete na pokrytectvo pri výbere za vstup do kostnice, prečo mlčíte a nepoukazujete za výber vstupného za vstupy do koncentračných táborov, hladomorní hradov, pietnych miest,poplatkov za pohrebné miesta?
  8. Súhlasili by ste s tým, aby sa vyrábali kabelky s ľudskej kože a priemyselné výrobky z tkanív mŕtvol, ak s tým dá súhlas budúci mŕtvy? Podľa mňaje to to isté. Ak nesúhlasite, prosím racionálne zdôvodnenie. Myslím si, že okuliarmi vyrobenými z lopatky dieťaťa zomrevšieho na leukémiu by ste zaujali pozornosť aj na medzinárodnom humanistickom kongrese.
  9. Telo ako také nemôže byť predmetom zisku. V tomto prípade došlo k speňaženiu ľudských tiel. Tieto precedensy otvárajú, a oprávnene, diskusiu, prečo by nemocnice nemohli za peniaze umožniť verejnosti prístup na gynekologickú prehliadku Vašej manželky či vyskúšať si prácu so skalpelom pre laika na práve zomrevšom Vašom synovi či dcérke. Logickou nadväznosťou sa dostaneme k téme, prečo neumožniť nekrofilným pedofilom sex s mŕtvolami, veď je to len hmota, zaplatili by nejakých 15 eur a z toho by časť šla vo forme daní aj na lekárov, učiteľov a Vás na dôchodku. Hm?

 17. TvojOponent

  Vstup do kostnice za 1-2 eurá nie je 5000 kč. Nenašiel som nikde takú sumu za vstup do kostnice. Ale Vy ma zaiste opravíte:)

 18. TvojOponent

  1. Myslím si,že RKC zvolila štandardný postup a obrátila sa na nadriadený orgán.
  2. Zaujímala ma cena na tie preparované telá.
  Nie, nie som odporcom toho, že sa ľudské telo použije na osvetu. Problém je v spôsobe,ako sa to urobilo a predovšetkým problém je motivácia – zisk, vrátane zisku na maloletých deťoch.

 19. Slávek ČernýSlávek Post author

  1) Ano ŘKC použila standardní postup. Udělala si PR. Nepřítel je třeba.
  2) Činnost za účelem zisku není nic špatného. Jako argument je to zcela mimo.

  Šup, tak těch 5000 Kč z těch stránek odstranili, asi se chytli za nos. Teď je tam cena dohodou.

  Ano, výstava je komerční podnik. No a co? To něco mění na tom co tam vystavují? Snižuje to snad její užitečnost?

  1) Stejně jako kostnice. Přidaná hodnota té výstavy je ale daleko vyšší. Na rozdíl od kostnice ale z ostatků nedělají dekorační předměty.
  2) Jako kostnice.
  3) To se asi ptejte ministra. Třeba si to nechce rozházet s pokryteckými katolíky 🙂
  4) Netroufl. Ani tehdy ani teď.
  5) Nevím, ptejte se RKC. Asi by to nebylo tak dobré PR.
  6) Má právo. Nevím jestli porušila zákon. My zase máme právo ukazovat na katolické pokrytectví.
  7) Je mi jedno, kde vybírá církev vstupné. Jen jsem ukázal, že kritizuje něco, co sama mohutně provozuje. Prostě klasika.
  8) Určitě nesouhlasil. Sám mám s výstavou trochu problém a nejsem vyloženě její zastánce.
  9) Článek je o tom, že na lidských mrtvolách vydělává také ŘKC, ať už finančně nebo reklamě. Zbytek je samozřejmě argument šikmé plochy.

  S výstavou mám osobně ten problém, že její komerční úspěch vytváří poptávku po dalších mrtvých tělech a tím vzniká tlak i na použití těl lidí, kteří s tím nedali souhlas. Zatímco v případě výstavy je ta otázka otevřená, v případě zneužívání mrtvol katolickou církví je celkem jisté, že těch třicet tisíc mrtvých, jež katolíci z hrobu vykopali s tím zcela jistě nesouhlasilo.

 20. Slávek ČernýSlávek Post author

  Nadpis je zcela v pořádku. Stručně shrnuje obsah článku. Jestli to znevažuje text a mě osobně v očích člověka jako jste vy, tak jsem v podstatě rád.

 21. Slávek ČernýSlávek Post author

  A to porovnávání neporovnatelného: v kostnici nejsou mumifikovaná těla světců, ale lidské kosti, které vyhrabali z hrobů a udělali z nich dekorace, lustry, svícny a erby. A teď na to vybírají vstupný.

 22. TvojOponent

  Je rozdiel telo,ktoré je predmetom úcty a telo ako predmet obchodu. Myslím, že to riešia aj medzinárodné dohody, nie som právnik a nechcite po mne paragrafy.
  Telá,mumifikované, už nespadajú pod zákon o pohrebníctve, sú po období tzv tlenia. Čo sa u vystavených objektoch nedá povedať. Ten rozdiel je očividný.
  Ja naopak nie som proti výstavám tohoto druhu, ak majú edukatívny charakter a nie komerčný. Výstava je ponížením ľudskej dôstojnosti.

 23. TvojOponent

  Váš postoj mi pripoína vtip, keď Rusom americký diplomat vyčítal porušovanie princípov demokracie a Rusi mu pohotovo odpovedali: No a čo! Vy diskriminujete černochov…

 24. TvojOponent

  Súhlasili by ste, aby súčasťou takej výstavy boli preparované telá väzňov z koncentračných táborov a priemyselný tovar vyrábaný z tkanív internovaných a zavraždených (popravených)? Napríklad tienítka na lampy, povrazy, kabelky… To robili tiež vedci, ateisti. Očarení darwinizmom.

 25. TvojOponent

  Ad: 5000/dohodou
  To ale nie je za vstup do kostnice, ale za niekoľko hodinový kultúrny program vrátane vystúpenia súborov – pre malú skupinu divákov. To je veľký rozdiel. A kdesi tam som čítal také niečo že UNESCO 🙂

 26. Slávek ČernýSlávek Post author

  S vězni z koncentračních táborů bych samozřejmě nesouhlasil. Zbytek jsou vaše katolické komplexy z toho, že Hitler a většina top nacistů byli katolíci.

 27. Slávek ČernýSlávek Post author

  Ad vystoupení. Jasně, “kulturní” program. Muzika, kostýmy, vínečko:-) LOL Ale jak říkám, ani tak mi nejde o tu komerci. Tu ať si na té farnosti provozují do alelujá. Dokud to není pedofilie s živými, tak jem i to v podstatě šumák. Jde spíš o pokrytectví, kdy podobné věci, co sami dělají kritizují a chtějí je zakazovat.

 28. TvojOponent

  Nie,ten rozdiel je viditeľný a konečne sa dostávame k podstate.
  Kosti v kostniciach sú mimo zákona a sú v podstate predmetami bez povahy nejakej osobitnej úcty. Ľudské telo však takúto výsadu má a to aj po smrti. Zákon hovorí, že doba,poktorú je zakázané manipulovať s telom je 10 rokov (doba tlenia). Sú iste zákonné výnimky – tými sa nezaoberáme.

  Píšete, že by Vám prekážalo, ak by sa na výstave ukazovali preparované telá väzňov z koncentračných táborov. A to aj napriek tomu, že boli preparované odborníkmi na špičkovej úrovni. Preto sa pýtam, prečo Vám nevadí vystavovať telá, ktoré sú tiež preparované na špičkovej úrovni a s veľkou pravdepodobnosťou pochádzajú z väzníc v Číne. V roku 2008 v USA nariadil súd, aby pri vchode na výstavu preparovaných tiel ako aj na reklamných plochách bol umiestnený text, citujem „(vystavovateľ) nie je schopný potvrdiť, že telá a vystavované časti neboli, alebo nepatrili, čínskym väzňom, ktorí mohli byť obeťami mučenia a popráv.
  V roku 2010 vo Francúzku,kde je odluka cirkví od čias osvietenstva, ľudsko-právne organizácie presadili ZÁKAZ tejto výstavy a tento rok bola podobná výstava zakázaná aj v štáte Izrael (3.9.2012) s odôvodnením, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o obete svedomia.
  Vystavovateľ JVS Group nevie dokázať, že telá boli dobrovoľne dané pre potreby biznisu (snáď tu sa zhodneme, že lov veľrýb v Japonsku a preparované telá na The Human Body Exhibition nie je veda, ale čistý či špinavý obchod).
  V roku 2001-2008 sa stalo obeťami nelegálneho obchodu v ateistickej Číne až 65 000 ľudí z hnutia Falung Gong a ďaľší zdroj udáva, že viac ako 40 tis. transplantácií v Číne nie je možné zdôvodniť legálnym odberom orgánov. Spomínajú sa koncentračné tábory, ako je napr. čínsky Sujiatun.
  Zdroje:http://gabrielakissova.blog.sme.sk/c/310085/The-Hu%20man-Body-Exhibition-neeticky-biznis.html#t2. Mladá a sympatická blogerka Gabriela Kiššová na záver dodáva,citujem: Z môjho pohľadu nie je výstava Ľudské telo -The Human Body Exhibition nič iné než, veľmi mierne povedané, neetický biznis oháňajúci sa zámerom vzdelávať a vychovávať.

  Za seba musím povedať, že sa cítim byť názorovo rozpoltený. Na jednej strane si uvedomujem, že výstava môže byť špinavým obchodom, ma druhej strane ma to láka vidieť precíznu prácu špecialistov na preparovanie, plastináciu. Dôvodov,prečo to odmietnuť , je skutočne veľa.

 29. TvojOponent

  Ešte malý dodatok či skôr vysvetlenie,prečo som označil nadpis Vášho článku za bulvárny. Použili ste v podstate bulvárny princíp, keď pre potreby zvýšenia čítanosti natiahli problém do cirkevného rúcha. Hoci Cirkev je len časťou tejtoskladačky a nie ojedinelou. Kpostoju RKC sa pripájajú aj vedecké kapacity a odborníci na biotiku ako aj spomínané ľudsko-právne organizácie.
  Dovolím si citát z denníka pravda, ktorý nie je ani prižmúrením očí považovať za naklonený Cirkvi:
  Dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave Peter Labaš rozhodol, že prednáška Edukatívny prínos výstavy The The Human Body Exhibition vo Vedeckej cukrárni je zrušená. Podľa neho fakulta sa dištancuje od podobných výstav, ktoré dehonestujú ľudské telo.
  V podobnom duchu sa vyjadril aj odborník na bioetiku prof.MUDr. Jozef Glasa, citujem:
  Úcta voči mŕtvemu ľudskému telu je však základnou požiadavkou civilizovanej ľudskej spoločnosti. Mŕtve ani živé ľudské telo, ani jeho časť nemožno zneužiť na zisk. Je to zakotvené napríklad v medzinárodnom Dohovore o ľudských právach a biomedicíne (Oviedo 1997, čl. 4), ktorý Slovenská republika ratifikovala a ktorý má prednosť aj pred našou ústavou. Tiež v Charte základných práv občanov Európskej únie a v iných medzinárodných dokumentoch. Mŕtve ľudské telo nemožno zmrzačiť, rušiť jeho pokoj, degradujúcim spôsobom s ním zaobchádzať – napríklad verejne ho vystavovať nahé alebo dokonca “zodraté z kože” – a mimo truhly. Naopak, zasluhuje si úctu a pietne zaobchádzanie. Tým rozhodne nie je jeho vystavovanie s komerčným cieľom vo forme plastinátu. Výstava je koncentrovanou “kultúrou smrti”, takpovediac prezentovanou “naživo”.

  a ešte zaujímavý odsek z toho istého článku,citujem:
  Ak je výstava “putujúcim panoptikom hrôzy a nevkusu”, ak sa ňou porušujú zákony a šliapu základné mravné princípy a hodnoty – jediným adekvátnym riešením, ba neodkladnou povinnosťou zodpovedných je ju okamžite zatvoriť.

 30. Slavek

  Tolik textu Oponente a vse naprosto mimo. Jestlize je vystava nezakona, tak at ji zrusi. Clanek jste evidentne nepochopil. Neni o tom, zda vystava ano nebo ne. Je to o tom, ze katolicka kritika je pokrytecka, kdyz RKC dela to same.

  A ne, ti odbornici a organizace nedelaji to same. Na rozdil od cirkve neprovozuji byznys s lidskymi ostatky. Nejsou to tedy pokrytci a kritika v titulku je opravnena.

 31. TvojOponent

  No niet dôvod Vám brať Váš názor. Je rozdiel medzi speňažením tela a ponížením hodnoty ľudského života a tela na tovar. Ľudské telo nemôže byť zdrojom príjmu a zisku. Nakoniec by som mohol urobiť rovnaký záver a nazvať Váš príspevok ateistickým pokrytectvom – lebo nepranierujete reality show či modelky a modeling vôbec. No neurobím to.
  Váš názor len beriem na vedomie. Nič viac.

 32. Pigy

  Dakujem RKC za kampan proti vystave The Human Body. Tato kampan ma povzbudila, aby som vystavu navstivil… Tiez dakujem firme Lidl za lacny listok na vlak. Vystava sa mi pacila a nic poburujuce som na nej nevidel… Komu sa vystava nepaci, nech tam neide… A k citovanym panom z lekarskej fakulty: je to ich nazor, neberiem im ho, ale su ini lekari, ktori vystavu hodnotia kladne. Ktori maju prednost?
  A k prispevku, ktory napisal TvojOponent (21.10. 2012 | 10:30): nazvat prispevok ateistickym pokrytectvom by bolo mozne, ak by kritizoval vystavu ludske telo a nepranieroval reality show či modelky a modeling vôbec. Ale on to nerobi a Vas argument mi pripada ako logicky lapsus.

 33. Pingback: Praha získá archivní ročník krve Jana Pavla II. | Občanské sdružení ateistů České republiky

 34. Petr TomekPetr Tomek

  TvojOponent (16.10. 2012 | 18:57) napsal:

  Nie,ten rozdiel je viditeľný …..Úcta voči mŕtvemu ľudskému telu je však základnou požiadavkou civilizovanej ľudskej spoločnosti. Mŕtve ani živé ľudské telo, ani jeho časť nemožno zneužiť na zisk. Je to zakotvené napríklad v medzinárodnom Dohovore o ľudských právach a biomedicíne (Oviedo 1997, čl. 4), ktorý Slovenská republika ratifikovala a ktorý má prednosť aj pred našou ústavou. Tiež v Charte základných práv občanov Európskej únie a v iných medzinárodných dokumentoch. Mŕtve ľudské telo nemožno zmrzačiť, rušiť jeho pokoj, degradujúcim spôsobom s ním zaobchádzať – napríklad verejne ho vystavovať nahé alebo dokonca „zodraté z kože“ – a mimo truhly.

  Petr Tomek: Ale tohle všechno přece ŘKC přece vždycky dělala!
  Ještě že já se tímhle trápit nemusím – když jsme tu my, není tu smrt a když je tu smrt, nejsme tu my.

Komentáře nejsou povoleny.