Neurochirurg Eben Alexander v kómatu vycestoval do nebe, pokecal s andělem a definitivně tak uvěřil v posmrtný život

Autor | 12.10. 2012

V posledním vydání týdeníku Newsweek se objevil titulní článek „Nebe je skutečné“, v němž křesťanský neurochirurg Eben Alexander popisuje, jak se poté, co na vlastní kůži zažil mimotělní prožitek blízké smrti (NDE), v němž vycestoval až do samotného Nebe a bez použití slov pohovořil s andělem, přesvědčil, že existují vědecké důvody domnívat se, že vědomí po smrtí opouští tělo, tedy že existuje posmrtný život. Napsal o tom dokonce i knihu: Proof of Heaven: A Neurosurgeon’s Journey into the Afterlife, která brzy vyjde.

Na tento velmi kontroverzní kousek dnes fundovaně na svém blogu reagoval známý nový ateista a neurovědec Sam Harris: This Must Be Heaven.

[…] there is nothing to be said against Alexander’s experience. It sounds perfectly sublime. And such ecstasies do tell us something about how good a human mind can feel. The problem is that the conclusions Alexander has drawn from his experience—he continually reminds us, as a scientist—are based on some very obvious errors in reasoning and gaps in his understanding.

Let me suggest that, whether or not heaven exists, Alexander sounds precisely how a scientist should not sound when he doesn’t know what he is talking about. And his article is not the sort of thing that the editors of a once-important magazine should publish if they hope to reclaim some measure of respect for their battered brand. (Sam Harris)

NDE prostě existenci posmrtného života, nebe, ani cestování mysli, vědomí nebo duše mimo tělo nedokazuje.

41 thoughts on “Neurochirurg Eben Alexander v kómatu vycestoval do nebe, pokecal s andělem a definitivně tak uvěřil v posmrtný život

 1. Standa

  Zde je jeho zážitek také česky:
  http://blisty.cz/art/65461.html

  Zprvu jsem byl ohromen. Neurochirurg a trvdí tohle. Pak mi došlo, kdo je to vlastně neurochirurg – v podstatě opravář, dělník specialista. Stačí mu znalost fyzické struktury mozku a zručnost aby mohl provést nějakou operaci. Dynamikou mozku a jeho vyššími funkcemi se patrně nezabývá. A tedy jeho kompetence v takových otázkách je asi taková jako kompetence zedníka ve statice a dynamice staveb. V neurochirurgii může být vynikající, ale tady zřejmě ztrácí soudnost. Skutečný odborník oslovený v článku Sama Harise říká v podstatě totéž.

 2. Giordana

  Stando, díky za odkaz. Ten popis události zní přesně jako něco, co vnímá člověk s psychedelickými halucinacemi, záměna smyslů, atd. Jestli se z takového zážitku dá udělat nějaký závěr, pak takový, že jde čistě subjektivní prožitek objektivně nezpracovatelný, nedokazatelný, nepředatelný, prostě objektivně neexistující.

  Nerozumím jeho křesťanství, jestli křesťanem už byl, nebo se stal. Pokud křesťanem byl před svým zážitkem, jak obhájí vyznávání něčeho, co do svého zážitku považoval za nereálné? V podstatě by říkal, že předtím byl ovce.

  Pokud se dal na křesťanství na základě svého zážitku, kde je nějaká souvislost mezi tím, co zažil a křesťanskou věroukou? To jsou otázky, co mě zajímají.

 3. Standa

  Mozek dovede úžasný věci i bez drog. Podělím se teď s vlastními zkušenostmi:

  Některým lidem se občas zdají tzv. živý sny (Lucid Dreaming). Někomu se to děje často, někomu párkrát za život, jinému vůbec. Mě se to spontánně stalo zatím 3x s odstupem několika let.

  Poprvé když jsem měl jednou noční můru, naháněli mě strašný potvory a já si v tom snu uvědomil že spím, že jsem ve snu. Snažil jsem se probudit, ale nešlo to. Na okamžik jsem se ocitl v posteli, pootevřel oči, ale hned mě to vtáhlo zpátky do snu, opakovaně. Ta hrůza se stupňovala, vůbec jsem nechápal co se to děje, proč se nemůžu probudit. Ve chvíli naprostého skoro šílenství, kdy mě nějaký démon někam táhl, že mi něco udělá mě napadlo fackovat se v obličeji, abych se probral a skutečně jsem se profackoval do reality. 🙂

  Nejmíň hodinu jsem chodil po bytě sem tam úplně vyklepanej co se to děje, než jsem se uklidnil. Několik dní jsem se pak bál usnout. Určitě kdybych byl věřící tak dnes kudy chodím tudy bych vypravoval jak jsem poznal ďábla. Byl to naprosto realistický, šokující zážitek.

  Další podobné zkušenosti už byli celkem příjemné. Už jsem věděl o co jde a ty vize jsem mohl ovládat. Třeba mě napadlo že stojím na zahradě a stál jsem tam, zkoumal jsem to a pečlivě pozoroval detaily keřů červeného rybízu co tam máme. Neuvěřitelné detaily, žilky listů, šťopky trsů kuliček rybízu a na každé kuličce „bubáci“, všechno ostré, detailní, krásně barevné. Nevím jak to mozek dělá jestli nějak „renderuje“ pixely obrazu ve zrakové kůře mozku, nebo jenom nějaké oblasti mozku řekne že vidí to co vidí. Každopádně je to nerozpoznatelný od skutečnosti. Takový jsem měl pocit.

  A když jsem tam tak stál na té zahradě, uvědomil jsem si, takový stálý tlak z boku ale nic tam nebylo. Pak mi došlo že je to asi ten bok na kterém na „druhé straně“ ležím v posteli. Zvláštní pocit být takto současně ve dvou realitách.

  Stalo, se asi když jsem byl myšlenkama úplně volně že se začal objevovat nějaký obličej, zpočátku nějak deformovaný, že jsem se lekl, že to je zase nějaká potvora. A jak mě napadlo že je to nějaká zrůda, začla se ve zrůdu měnit. Uvědomil jsem si že se děje, co mě napadne a dokázal jsem to vůlí zvrátit a proměnit ji v krásnou ženu. 🙂

  Když to ovládáte, je to nádhera, můžete cokoliv. Stvořit celé světy, cokoliv co si dovedete představit. Je ale náročné udržet to vědomí ve snu déle, člověk z toho vypadává, vědomí ve snu místy ztrácí, vrací se do takového hypnotického nevědomí a dějou se věci sami spontánně (klasický sen).

  Dovedu si docela představit když se něco takovýho stane někomu upřímně věřícímu a on s tím třeba nemá zkušenost, neví že to vytváří sám, tak pak má velmi realistické náboženské vidiny a uvěří tomu. Pak může mluvit s Ježíšem, s Bohem, lítat na motýlech, cokoliv je schopna jeho mysl si představit. Ale je to jen představa i když zvláštně realistická. Lidský mozek je prostě úžasný.

 4. slavek

  Mě se zase v mládí zdálo, že mi umřela maminka. Probudil jsem se, brečel jsem a pár hodin jsem to dost těžce rozcházel:-) Fakt brutální.

  A potom jsem měl sen, že mně v trolejbusu chytil revizor. To, že to byl sen jsem si ale uvědomil až zpětně po pár dnech.skutečnost. Zpětně, když jsem se nad tím zamyslel, tak jsem zjistil, že to musel být sen, protože tam neseděly některý okolnosti. Fascinovalo mě na tom to, že jsem si to skutečně pamatoval jako realitu a skutečnost.

 5. Šriber

  slavek: To se mi stává docela často, že nerozeznám sen od reality a přijdu na to až zpětně, většinou při diskuzi s přáteli, kteří si příslušné události nepamatují…

 6. Standa

  To jsou moc zajímavý zkušenosti. Stačil by takový nějaký živý náboženský sen podstrčený jako vzpomínka na předchozí událost a haleluja! Možná to nebude zase tak neobvyklé.

  Má ještě někdo taky nějaké takové zážitky?

 7. Honza

  A co když je to takto: Mozek – pouští všechny vjemy do bdělé mysli pouze přes „filtr“ (ne všechny informace jsou potřeba z hlediska bežného „provozu“). Navíc rád funguje v zajetých způsobech vnímání, má rád vyjeté koleje jak si věci vysvětluje, to není představa, to je fakt (nejen na úrovni biologické (př. paměť), ale i psychologické a sociální). Co když látky jako ketamin a DMT nejsou příčinou těchto zážitků, ale pouze klíč který nějakým způsobem „rozhodí“ dráhy neuronů, tak aby se vytrhly z obvyklých vzorců vnímání a mozek dostane šanci vnímat něco mimo „běžnou“ realitu. Představa, že nějaká látka může za nějaký prožitek mi zní dost absurdně, asi stějně jakoby někdo tvrdil, že květináč na mém stole může za to, že jsem zamilovaný do své ženy… 🙂 Ano najdete tam ten serotonin apod, ale ten může být zrovna tak příčinou jako následkem :-). Hezky večer

 8. Standa

  Není to spíš takto?:

  Mozek funguje v celkem úzkém rozsahu vlastností prostředí. Stačí málo zvýšit teplotu nebo změnit koncentraci nějakých látek a už nepracuje optimálně. Není pravděpodobné, že by zásah do fungování takového extrémně složitého systému chemikálií zvenčí, v podstatě náhodný zásah do systému vylaďovaného miliony let jeho funkce vylepšil (u zdravého jedince). Naopak je pravděpodobné, že se funkce systému dočasně zhorší do doby než se prostředí zreguluje a nastolí znovu optimální stav (pokud se to zregulovat vůbec podaří). V závislosti na typu a koncentraci chemikálie/drogy a okamžitém stavu prostředí, může docházet k různě velkým poruchám různých částí mozku. Poruchy jsou subjektem vnímány jako halucinace. Obsah halucinací závisí na tom, které oblasti mozku jsou poruchami zasaženy.

 9. psavec

  Před časem jsem četl knihu Kosmický had (autor: Jeremy Narby). Pojednává se v ní o amazonském šamanismu. Obsahuje i mnoho odkazů na různé vědecké zdroje informací a přesto je silně čtivá. Napsal ji antropolog. Vyzkoušel nápoj ayahuaska, díky kterému viděl během halucinací dva ohromné světélkující hady. Všiml si nápadných podobností dvojité šroubovice DNA s mnoha mýty a vyprávěními šamanů, kteří popisují symboly žebříků mezi nebem a zemí. Je možné, že národy praktikující šamanismus komunikují na buněčné úrovni s DNA?
  To však stále nevysvětluje, jak dokáže mozek během lucidního snění (nebo během halucinací) tak realisticky „renderovat“ sen.
  Ve snu nejspíš dochází k aktivaci naší „imaginární jednotky“, kterou jinak za bdělého vědomí používáme k vytváření představ. Představy zobrazované během promítání snu nejsou rušené smyslovými vjemy (zrakem, sluchem), takže je vnímáme mnohem silněji a barvitěji. Že nejde o žádnou paralelní realitu, ale jen o „mozkovou filmařinu“ se domnívám na základě pozorování průběhu lucidních snů. Realisticky se daří vykreslit vždy jen blízké detaily, ale nikdy ne úplně tak, jako při bdělém vědomí. Dále při pokusech o zahlédnutí vzdálenějších částí dějiště snu dochází vždy ke kolapsu a stejně tak při složitějších manévrech. Alespoň můj mozek nic složitějšího neutáhne.
  Věřím, že pro lidi, kteří nemají vyřešené své vnitřní strachy, může být nebezpečné si s lucidním sněním zahrávat. Dokážu si představit, že mohou skončit na práškách. (Když se z hororového snu neprobudíte ani sebeprofackováním, tak se třeba ráno probudí jen vaše tělo, ale vy už to nebudete.)
  Zajímalo by mě, jestli se někde laboratorně zabývají výzkumem lucidního snění a halucinací. Ono vždycky půjde jen o subjektivní popis prožitku, ale i tak by bylo dobré, kdyby se tahle věc detailněji prozkoumala. Třeba se díky tomu přijde jednou na to, jak začít s mozkem pracovat opravdu tvořivě.

 10. Standa

  psavec: „Je možné, že národy praktikující šamanismus komunikují na buněčné úrovni s DNA?“

  Zajímavé. Myšlenka, že by informace obsažené v nějaké části DNA mohl používat mozek pro své vysokoúrovňové zpracování informací není možná tak nesmyslná jak se na první pohled zdá.

  Na buněčné úrovni „komunikujeme“ s DNA všichni, děje se to neustále v téměř každé buňce našeho těla. DNA je nositelem informace, jakéhosi programu pro buňku, ve kterém je napsané co má buňka dělat. Snad pouze kromě červených krvinek, které se jádra i s DNA zbavují, umí každá buňka v lidském těle DNA číst.

  Mozek zpracovává informace pomocí neuronových sítí. Neurony jsou skoro plnohodnotné buňky, neumí se asi dělit, ale DNA v sobě mají a číst ho pro vykonávání některých svých funkcí nejspíš musí. Neurony mají jeden výstup a mohou mít větší počet vstupů. Stav na výstupu je nějakou časově proměnnou funkcí stavů na vstupech. Kdyby v mozku existovali nějaké speciální neurony, u kterých by ta funkce nějak závisela na „písmeně“ přečteném nervovou buňkou z konkrétního místa v DNA, mohla by se informace z makromolekuly DNA takto přenést do signálů nervové sítě a dále v mozku zpracovávat.

  Takto by informace v některé části DNA nemusela být programem pro buňku, ale přímo obsahovat nějaké informace pro zpracování mozkem a pro buňku by ta část DNA tak mohli klidně být nesmysly, protože nejsou určeny pro ni.

  To je myslím si úchvatná myšlenka! Nejsem odborník, ale principielně by to snad i šlo. Je něco proti tomu? Nevíte někdo o nějakém výzkumu, který by takovou možnost zkoumal?

 11. Libor

  Hm, zajímavé… Jen chci ještě upozornit, že během výzkumu lucidního snění byla naměřena zvýšená aktivita frontálního kortexu, kdežto tenhle pán neurochirurg tvrdí (prý ověřitelné materiály z jeho léčby), že jeho kortex nevykazoval aktivitu vůbec žádnou, takže co s tím? Taky bych byl opatrný s degradací neurochirurga na „dělníka specialistu“. Řekl bych, že jeho znalosti budou velmi rozsáhlé a patrně velmi dobře ví, o čem mluví. Jsem skeptik, ale tohle mě zaujalo…Co se týče jeho víry, dříve prý byl ateista…

 12. Tomáš

  Myslím, že tady jde o něco jiného. Intenzita a přesvědčivost těchto zážitků, myslím NDE, OOBE apod. je tak veliká, že člověka nemůže nechat na pochybách o skutečnosti toho, co zažil. Jakékoliv vědecké teorie se nemůžou rovnat s osobním zážitkem. Hovořím z vlastní zkušenosti. Navíc, během těchto výjimečných stavů má člověk mnohem jasnější a ostřejší vnímání a jasně si uvědomuje, že tohle naše bdělé vnímání světa, údajně jedině správné, je naopak velice nedokonalé a primitivní. Nasvědčuje to tomu, že mozek je jenom filtr a nevytváří vědomí.

 13. Antitheista

  Výjimečný zážitek má i jakejkoli „Bin Ládin“, když si myslí, že dělá dobro pro lidstvo a zrovna vpaluje kulku do nepřítele. Když naplňuje „vůli boží“, stejně jako jí „naplňuje“ i lecjaká matka Tereza (nebo si to alespoň myslí). Spirituální zážitek, který může někoho změnit k „lepšímu“, ale také k horšímu – je silný, ale nemusí být pravdivý, jako je silné přesvědčení blázna, že je Napoleonem, i když jím není, dá se vyvolat uměle zásahem v mozku, LSD,… stejně tak ho může člověk prožít přirozeně – síla ale není to samé co pravda, iluze z vás může udělat lepšího člověka, ale je to pořád iluze…

 14. Tomáš

  Vy víte co je pravda a skutečnost? Co když se z tohoto života probudíme po smrti jako ze snu a nebudeme chtít uvěřit tomu, že jsme té iluzi takhle podlehli? Každou noc prožijeme několik snů a každému tomu snu věříme jako skutečnosti…dokud se neprobudíme. Ale zpět k osobnímu zážitku. Ne že bych Vám přál nějaké neštěstí,ale velice rád bych si Vás poslechl po Vašem vlastním zážitku blízkosti smrti. Jestli byste takhle argumentoval logikou, iluzí atd. poté, co byste nakoukl za oponu. Bylo by to zajímavé počtení.

 15. Antitheista

  Nehrajte trapně na emoce – člověk může být přesvědčený že je Napoleon a že kolem běhaj upíři – ne jeden schizofrenik „ví“, že má vyšší poslání a musí zabít svou rodinu, ale může mít také pozitivní „poslání“, třeba pomáhat, nebo neškodné alespoň… bludy a halucinace a jejich síla nevypovídá nic o pravdě…. dá se to vyvolat i uměle (spirituální zážitky LSD)

 16. Tomáš

  Ano, ale pokud je člověk v komatu, mozek nevykazuje žádnou činnost a vy se vznášíte pod stropem a díváte se na sebe shora a přitom máte tak jasné vědomí, jaké jste během celého života nepoznal a navíc dokážete posléze popsat vše co se dělo okolo…tak to nevypadá na halucinace. A to není žádné trapné hraní na emoce, jak jste to nazval, to je prostě fakt.

 17. Antitheista

  Jenomže ten člověk to nezažil když byl bez vln, ale těsně před nebo po – mozek v tu dobu nemá časomíru (jako když se hodně opijete a máte výpadky) :D, takže je to lucidní snění 😀 – ostatně předmět nad skříní tito lidé neuhodli, takže byli jen ve své hlavě 😀

 18. Tomáš

  Lucidní snění se děje v hlavě, to máte pravdu, mám s ním bohaté zkušenosti, ale tihle lidé dokážou přesně popsat co se s nimi dělo, jak je oživovali, kdo co řekl, dokonce co se dělo ve vedlejších místnostech atd. a všichni popisují to samé, že se na sebe dívali shora od stropu. Navíc, tenhle člověk byl uznávaný neurochirurg, skeptik a ateista a určitě by si svůj zážitek dokázal vědecky vysvětlit, kdyby to šlo. Ale nechme toho, mohli bychom polemizovat do skonání světa. Ono se to stejně nakonec vyřeší, vždyť je to pořád stejná písnička: nejdříve odmítání, pak výsměch, napadání a nakonec uznání. Přečtěte si knihu Lucidní snění od Stephena LaBerge. Tam popisuje, jaké měl problémy se skeptiky, aby je přesvědčil, že něco takového jako lucidní snění vůbec existuje. A to je vědec a dokazoval to vědeckými metodami. Nakonec se mu museli všichni omluvit. Jenom ta představa, že je někdo vědomě ve snu a může jej měnit…vždyť nám přece soudružka učitelka říkala, že to jenom mozek zpracovává zážitky ze dne. Ještě připomenu jednu záležitost, která s tím zdánlivě nesouvisí, ale vlastně je to pořád totéž : v 18.století pařížská Akademie věd prohlásila pády meteoritů za lidové zkazky a smyšlenky, neboť úkaz není fyzikálně možný. Jejich názor nezměnily ani stovky dopisů, které jim poslali lidé, kteří zažili kamenný déšť v roce 1790 u Barbotanu. Akademici zůstali neoblomní a těmto lidem se vysmáli. Jistý astronom k tomu později poznamenal: Tento případ nechť zůstane provždy varováním pro lidi, kteří mají pocit, že mohou pronášet konečný soud o věcech ležících mimo jejich bezprostřední zkušenost.
  Mějte se.

 19. Antitheista

  Ne ne – lucidní snění se ověřovalo vědecky a tím pádem skeptikové neměli s lucidním sněním žádný problém – jen nahromadit důkazy, a tak to je všude ve vědě. Nemáte pravdu, lidé v NDE nepopisovali přesně, co se kolem nich dělo, naopak to vůbec nevěli, byli to dohady a někdy trefy do černého (třeba že blízko měli rodinu, ale to je logické, je to věc pravděpodobnosti a něco jako chladné čtení – cold reading) 😀 😀

 20. Tomáš

  Tak to teda máme každý úplně jiné informace. No, nechme toho, však se jednou sami přesvědčíme. Už sem nepolezu 🙂

 21. Antitheista

  No nebo taky nepřesvědčíme – v mém případě 🙁

 22. Antonín Kratochvíl

  Ne ne – lucidní snění se ověřovalo vědecky a tím pádem skeptikové neměli s lucidním sněním žádný problém – jen nahromadit důkazy, a tak to je všude ve vědě. Nemáte pravdu, lidé v NDE nepopisovali přesně, co se kolem nich dělo, naopak to vůbec nevěli, byli to dohady a někdy trefy do černého (třeba že blízko měli rodinu, ale to je logické, je to věc pravděpodobnosti a něco jako chladné čtení – cold reading)
  Skeptikové měli problém s lucidním sněním a kritiku jako každý nový objev sklidila a sklízí nadále. Je z 80 let a od té doby se událo mnoho dalších objevů . Doposud nebyla nalezena fyziologická, chemická a psychologická souvislost lucidního snění se zkušeností NDE ! U lucidního snění není omezena mozková aktivita na O . NDE zkušenost je klasifikována v případě zástavy srdce a nulové křivky EEG!
  Nevím kde jste přišel ke svým poznatkům, ale ty skutečné a vědecké z mnoha stran, vědců a států říkají něco jiného. Všechny se doplňují a naopak lékaři v klinicky kontrovaných podmínkách uvádějí přesné popisy prostředí a dějů u prožívajících NDE . Proto průzkum pokračuje, a jediné co nebylo potvrzeno je identifikovaný předmět uložený nad postelí , což ale není stěžejním prvkem těchto studií .

 23. Antonín Kratochvíl

  zde jsou velice zajímavé rozhovory skeptického představitele s vědci co NDE zkoumali a v současnosti zkoumají.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pim_van_Lommel
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Greyson
  http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Fenwick_(neuropsychologist)

  Paní Blackmorová o nových studiích ví , ale sama se nepovažuje za odborníka na NDE prožitky !
  http://www.skeptiko.com/near-death-experience-skeptic-dr-susan-blackmore-responds-to-critics/

  http://www.skeptiko.com/atheist-debates-existence-of-soul-with-near-death-experience-believer/

 24. Antonín Kratochvíl

  http://www.skeptiko.com/pim-van-lommel-transformed-by-near-death-experience-research/

  http://www.skeptiko.com/94-jeffrey-long-near-death-experience-research/

  Dr. Jeffrey Long: Nejlepším důkazem, že téměř zážitek smrti se objevuje v době, kdy jejich srdeční zástavy pochází z out-of-zážitků těla, že asi 45 procent z blízkosti smrti zprávě experiencers.

  Dovolte mi, abych zálohovat chvilku. Pokud máte srdeční zástavu, což znamená, že vaše srdce zastaví, ihned krev vytéká do mozku. Bezvědomí nastává během několika sekund a během asi 10 až 20 sekund lidí, kteří mají srdeční zástavu, EEG elektroencefalogram nebo měření elektrické aktivity mozku, jde zcela plochá. Během tohoto období v čase, je nemožné mít organizované, vědomé zkušenosti.

  Nicméně, to je čas, kdy blízké smrti experiencers mít. Jak mám vědět, že? No, to je jednoduché. Já a předchozí výzkumníci zvážit, jak reálné tyto out-of-body zkušeností pozorování. Není pochyb o tom, když lidé mají blízko-zážitek smrti. To, co se objevuje hlášení v době, kdy jsou zoufalí resuscitations probíhá, je to velmi typické, že se vrátí do svého těla poté, co jsem byl defibrillated nebo pádla byly umístěny a šokován, chcete-li v mateřštině. Jistě oni jsou vlastně pozorování pozemských probíhající události, opět asi 45 procent z blízkých smrti experiencers v tomto okamžiku.

  Co jsem se podíval jsem se na více než 280 zážitků blízkých smrti, které bylo mimo tělo pozorování pozemských probíhajících událostí. Podíval jsem se na jakéhokoliv náznaku, že každý detail toho, co bylo oznámení bylo nereálné. Jinými slovy, pokud zážitky blízké smrti jsou jen fragmenty paměti, nereálné vzpomínky na doby, blížící se stavu bezvědomí nebo po návratu k vědomí, neexistuje žádná šance, že připomínky by měly vysokou procent zcela přesných pozorování. Byly by jako sen nebo halucinace.

  Charakteristickým znakem toho, co pozorovat v out-of-body zkušeností by nereálné. Je to to, co jsme pozorovali? Odpověď je absolutně ne. V mé recenzi nich přes 280 zážitků blízkých smrti, 98 procent z nich byli zcela realistický a mého zhodnocení těchto out-of-pozorování těla, stejně jako blízké smrti prožívající, který sdílí také věřit, že to tam bylo žádná chyba co viděli vůbec. Aspoň že nenahlásila, že oni měli nějaké výhrady ručení na přesnosti, co viděli. Mluvíme o ohromně vysoké procento lidí s naprosto realistickým pozorování v každém detailu.

  Ve skutečnosti, tato pozorování pozemských probíhajících akcích často zahrnují pozorování věcí, které by bylo možné, aby třeba upozornit na nějakém smyslovém funkce od svého fyzického těla. Velmi často, vědomí se tyčí nad jejich těla. Mohou vidět vrcholy budov. Vidí daleko. Mohou vidět mimo zdi. Jen asi každý čas blízké smrti prožívající uvádí, že v jejich pozorování jsou naprosto správné.

  Ve skutečnosti, z mého studijního série těchto out-of-tělo pozorování během zážitků blízkých smrti, více než 60 z těchto blízkých smrti experiencers později se vrátil a pokusil nezávisle ověřit nebo vyvrátit to, co viděli v out-of-body státu . Každý z nich více než 60 blízkých smrti experiencers, které hlásily kontroly a ověřování vlastní pozorování zjištěno, že byly naprosto správné v každém detailu. Není pochyb o tom.

  Pokud existuje nějaká příčina mozkové dysfunkce, hypoxie chemikálie, REM vniknutí, cokoliv, co by mohlo způsobit mozkovou dysfunkci a vytvořit halucinační, iluzorní zkušenosti, nic z toho se neděje.

  Mohl bych dodat, že tam bylo před vědecké studie o více než 90 blízkých smrti experiencers kde našli 92 procent z pozorování těchto NDE a stavu OBE byly přesné v každém detailu. Tak o tom není pochyb.

  Co blízké smrti experiencers viz koreluje s jejich době srdeční zástavy a je téměř rovnoměrně přesný v každém detailu. To v podstatě vyvrací možnost, že by mohly být vysněný fragmenty nebo neskutečné vzpomínky spojené s narušením REM nebo cokoliv jiného.

  ………přešel jsem z Výzvy Michala Hanka , zde je vlákno obsahově sourodé s tím co popisuji !

 25. Antonín Kratochvíl

  usnadňuji Antitheistovi to, aby nemusel reagovat dvakrát, zkopíroval jsem mou odpověď na jeho nesmyslné narážky z vlákna Výzvy M.Hanka, tam již odpovídat ohledně NDE, výhradně na něj, nebudu !
  ….Argumentů jsem vznesl velikou řadu ! Nemohu se opírat o vaše tendenční formulky, které nemají žádný vědecký podklad . Neexistuje vědecký důkaz povahy a podstaty projevů mozkových center, ten si jen vymýšlíte z pozorování projevů ! Vše je jen v oblasti ideových tezí . Vy tu svou značně využíváte, pro svůj hloupý steč, ale nezapomínejte, že degradujete ateistickou zkušenost svými subjektivními předsudky . Já se snažím konkrétně odpovídat na vaše komentáře, kopíruji je a dávám na ně odpovědi, vy se naprosto vyhýbáte konfrontaci a nereagujete na konkrétní data mnou sdílené. Lékaři a vědci co v současné době zkoumají NDE a vědomí jako takové
  http://www.horizonresearch.org/main_page.php?cat_id=95
  , nejsou bigotně přesvědčeni, tak jako vy a jeden jediný křižák v podobě nesnášenlivého antináboženského fanatika Harrise, který ani není vědecky aktivní v oboru NDE a jen sepisuje případové poplatné studie a komerční publikace, tak těžko může být zárukou objektivity a vědy. Vyčítáte, že se odkazuji na Dr.Sama Parniu , kterého podporuje mnoho dalších vědců v oblasti průzkumu NDE a co děláte vy ? Nikdo s těch co zmiňujete NDE přímo v terénu a praxi klinicky nezkoumal a ani ta Blackmorová ! Samá teorie, předpoklady, předsudky a komerční byznys .

  Četl jsem dnes kritiku Harrise zkušenosti NDE neurochirurga Ebena Alexandera , ohledně činnosti mozkového kmene při NDE atd. Našel jsem tam spousty informací, které neuvádí ani sami vědci co NDE klinicky zkoumali a zkoumají a je velice pochybné jak k takovým závěrům dospěl , když v praxi průzkum neprováděl !? Jejich objektivita je pochybná už ze zaujatého přístupu vůči náboženství, které staví nad konkrétní popis a povahu prožitého obsahu, který ale nemá s křesťanskou tématikou společný prvek, jen ten posmrtný život. Šermovat náboženskou příslušností a tak vědeckou předpojatostí je hloupost a otřepaná falešná fráze . K náboženství se Dr. Eben vyjádřil a je to jinak než se snaží Harris vzbuzovat .
  Mě je naprosto ukradené nad čím se bavíte, já zde nejsem kvůli vám a váš přístup mi přijde hodně povrchní a bigotně zaujatý . Informace od vás mi nepotvrdily tu jistotu v argumentech poplatných ateismus , kterou zde tak exhibicionisticky předvádíte, naopak jsem vypozoroval převlékání kabátů a informace , které jsou už dávno vědecky ohledně NDE zpochybněny ( lucidní snění, hypoxie, placebo atd…. ) Mě nejde o formu ( ateistický web, myšlenku a teorii ), ale o informace o které se zajímám a o kterých chci diskutovat s lidmi, kteří mají zájem diskutovat a případně polemizovat. To vy, ale nejste schopný pro svou zaslepenost a aroganci , šermujete formulkami a závěry , které ani ti kliničtí a aktivní vědci v současnosti a ani ti o které se opíráte si sami netroufají vyřknout . Přečtěte si taký někdy něco aktuálního, když se na někoho odkazujete! Rozhovory skeptiků s hlavními představiteli UK a US vědeckého výzkumu NDE jsem zde sdílel , jsou celkem aktuální , ale proč by jste to četl že ? Vy přeci víte víc než ti co to klinicky zkoumají ! To si, ale potom tady pište a kopírujte své zbožné předsudky sám ! Ona samolibost smrdí ! Vyhrajte si svůj choromyslný křižácký souboj , pište si co chcete, jen mě porosím nepodsouvejte své demagogie a předsudky! Neporozuměl jste obsahům , které píši , ale z předsudku jen reagujete na to co si zrovna vypíchnete a co se hodí do krámu. S vědomím a fyziologií myšlenek atd. to tak absurdně jednoduché jak se snažíte vysvětlit rozhodně není a ani věda na to nemá doposud odpovědi . Urážet vás nebudu za to mi nestojíte a tato debata je pro mě víc než vaše tendenční keci, nejste tu sám. Tu urážlivou onanii jste si mohl nechat a taky mohu zažádat o to, aby byly tyto urážlivé komentáře smazány , Chovejte se slušně i k ostatním , jen odrazujete lidi od toho sem vůbec vstupovat ! Pan Tomáš vám pod článkem Neurochirurg Eben Alexander v kómatu vycestoval do nebe, pokecal s andělem a definitivně tak uvěřil v posmrtný život,, oponoval slušně a věcně , ale váš afekt uplatňujete hlava nehlava seč vám síly stačí . Ateismus nepotřebuje obhajobu pokud je upřímný a věcný, stačí diskutovat bez hloupých emocí a ona se pravda sama ukáže, mýlit se můžeme všichni !

 26. Antitheista

  Usnadňuji Kratochvílovi jeho práci a zkopíroval jsem jasně argumenty, které vyvrací Kratochvílův pseudovědecký a primitivní spiritismus – vyvracím totiž, že existuje na tělu nezávislá duše, duši naopak 99,99% neurochirugů převádí na synapse a neurony v mozku, takže tím vyvracejí i případné přežití biochemických pocitů a naučených intelektových znalostí po smrti biochemického mozku (proč by také biochemické emoce a biochemický intelekt měl přežít konec biochemického mozku, když jsou tyto věci pouze biochemické projevy synapsí a neuronů?? Navíc se mění i v průběhu života – zrání, dospívání, stárnutí, umírání :D, mění se ale i prudce – nemoc či úraz nebo drogami či léky 😀 😀 )

  „Neexistuje vědecký důkaz povahy a podstaty projevů mozkových center, tem si jen vymýšlíte z pozorování projevů“ – existuje důkaz mozkových center, jen se jim již neřiká centrum, ale FUNKČNÍ SYSTÉM ( JE TO SÍŤ ROZTAHNUTÁ PO MOZKU, SPÍŠ NEŽ CENTRUM)!! Ale na některých místech se soustředí většina důležitých synapsí a neuronů pro danou funkci (proto funkční systém) víme to díky vyzkumu, magnetické rezonanci a 3D technikám, díky operacím a nádorům, díky úrazům, díky zavedeným stimulantům, díky měření zdravých lidí,…
  tyto „centra“ – FUNKČNÍ SYSTÉMY se spojují se specifickými nemocemi (třeba afázie, apraxie,…) – viz. Bockova oblast – „řečový procesor“. „Poškození této části mozkové kůry obvykle společně s jejím spojením s jinými částmi mozku vyvolává typicku poruchu řeči a jazyka, Brocovu afázii, při které nemocní mluví pomalu, s poruchami gramatiky, mluvenou řeč však chápou“ (učebnice biologie 1. lékařské fakulty) – tito lidé jsou jinak při sobě, ale mají poškozenou pouze tuto část mozku, takže mohou sami říct, co prožívají – NIKOLI JEN PROJEVY, ALE
  PROŽITKY !!! A oni po úraze mluvit plynule prostě nemohou

  Jestli chcete prožitky, tak si v depresi vemte antidepresivum a uvidíte, jakou pocítí vaše „duše“/mysl/osobnost/city – jakou pocítíte změnu PROŽÍVÁNÍ – čili chemie ovlivňuje celou „duši“/osobnost včetně charakteru a pocitů (například alkohol – opadnutí zábran,…). Z toho vyplývá, že celá „duše“ a prožívání (intelekt, ale hlavně i emoce) jsou chemicky REAKTIVNÍ, čili to znamená, že intelekt, emoce – duše – toto vše je CHEMICKÉ POVAHY A MĚNÍ SE TO S CHEMIÍ (ne jen projevy, ale i PŘOŽÍVÁNÍ, TŘEBA ZLEPŠENÍ ČI ZHORŠENÍ NÁLADY) Tato bio-chemická duše je složená z jednotlivých funkčních systémů mozku, a s jejich rozvojem či poškozením se mění prožívání a vnímání (slepota,…) i chování jedince čili duše je mozek, biochemická složená věc, která se jako ostatní bio-chemické věci mění (zrání, dospívání, umírání, rozpad) a umírá

  PROŽITKY MŮŽEME NAVÍC MĚŘIT NA MAGNETICKÉ REZONANCI, KTE JIŽ NEZKOUMÁME PROJEVY, ALE SAMY PROŽITKY, HLAVNĚ DÍKY REAKCI POKUSNÝCH LIDÍ A DÍKY JEJICH VLASTNÍM SVĚDECTVÍM !! Takže si můžeme porovnat výpovědi lidí před a po úrazu či zákroku, nebo porovnat výpovědi lidí zdravých a lidí nemocných
  http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/apraxie-1

 27. Antonín Kratochvíl

  nejdříve si pozorně přečtěte informace výše, to co tu popisujete je jen pozorování projevů, nikoli jejich nosné podstaty, tu lékařská věda nezná . Poznatky vědeckého výzkumu, prozatím nedokázaly vysvětlit proč se NDE prožitek , vyskytuje při zástavě srdce a nulové aktivitě mozku . Podle lžete když tvrdíte, že je tato zkušenost zasazována do doby před a nebo po klinické smrti . Takovou informaci jste si zbožně vybájil a ti co NDE v terénu vědecky zkoumají nic takového nepřinesli. Neumíte chápat text, nenapsal jsem, že neexistuje zaznamenatelný projev mozkového příslušného místa na podněty fyzikální, citové a emoční , ale že není známa jejich podstata. Prožitky a pocity zaznamenané na magnetické rezonanci jsou jen pozorováním, projevu nikoli jeho podstaty . Pořád se pohybujete jen v rámci materialistické idei a vědecké podklad nemáte. Po většině psychofarmak a neuroleptik zdraví nepřichází , naopak udržuje se jen hladina aktivní látky a potlačují se duševní projevy ! Nejsou známy fyziologické a organické příčiny psychických poruch , rakoviny roztroušené sklerózy atd. atd. To co tu tvrdíte je v oblasti idealismu a bájí , Opravdu nemocní lidé, pokud jim není zjištěn gen a dispozice k onemocnění, nejsou nakaženi zjistitelným virem, bakterií , postiženi funkční poruchou z poranění a jsou přesto vážně nemocní, by váš optimismus a idealismus , potřebovali jako sůl. Bohužel to takto pohádkářsky nefunguje a lékařská věda si v tomto neví rady a proto taky narůstá geometrickou řadou nemocnost lidstva . Projevy mozku při prožitkových podnětech jsou stále jen projevy poukazující na funkčnost nikoli na podstatu ! I sám Hariss říká, že nejsou zaznamenatelné všechny mozkové pochody MR , CT , jak je to možné , příčina následek ! Jak vás může bolet noha , když k tomu není žádná objektivní příčinnost a ani v mozku není drážděno příslušné místo virem, funkční změnou , nemocí ?Ve vašem systému a ideové argumentaci jsou značné pochybnosti a nelogičnosti . Reakce mozkových center a systémů na pocity je jen nosným projevem nikoli jeho vybuzením a podstatou, chemikálie jen reagují na duševní, ( psychosomatické ) a duchovní pochody, . Pocity, smutek ,nenávist, láska, vědomí atd. nemá svůj funkční systém vztahující se k několika místům v mozku , nebo několika nervových sítí . Váš systém a závěry jsou vypreparovány z celé neskutečně složité problematiky a vycházíte jen s toho co se vám hodí do interpretační ideologie, ale skutečné důkazy a argumenty nemáte!!!

 28. Antitheista

  Jen projevů? Takže když se mi zlepší nálada v důsledku prozacu, tak je to projev? 😀 To je vnitřní prožitek a změna osobnosti/duše – je to přenastavení mozku, lidi co se vyléčÍ z deprese jsou vyléčeni díky antidepresivům proto, že jejich struktura mozku se částečně změní a biochemická rovnováha se srovná jak má být 😀 Tomu já říkám změna PROŽÍVÁNÍ, ne pouze projevů (i když se člověk bude i jinak projevovat, když bude jinak vnímat a prožívat, to je logické 😀 ) 😀 JÁ ŘÍKÁM ZMĚNA DUŠE/OSOBNOSTI/VNITŘNÍHO NALADĚNÍ/CITŮ/INTELEKTU,…

  To samé úrazy či nemoci, v počátcích Alzheimerovy nemoci to na sobě často pacienti sami poznávají, jak se mění jejich osobnost 😀 a jde to i měřit 😀 (CT, Magnetická rezonance, reakce, asociace, testy,…)

 29. Antitheista

  No nic, když nemáte nové argumenty, jen opakujete ty staré a vyvrácené – tak se s vámi loučím a zase až zítra, zatím a dobrou noc 😀

 30. Antonín Kratochvíl

  Když se vám změní nálada díky prozacu je to jen na chvíli a je to projev, protože pokud nedodržíte hladinu aktivní látky v krvi , psychický stav duše se vám vrátí, je jedno jestli hned a nebo jako recidiva po letech , kdyby byly látky obsažené v prozacu schopné vystopovat příčiny patologických projevů psychiky , nebudou se vracet a není nutnost několikaletého užívání ba i doživotního. Většina pacientů nadužívá již proklamovanou dobu užívání na léku a po vysazení se jim symptomy nemoci vrací! Pracoval jsem na psychiatrii a viděl jsem co dělají prášky s lidmy. Nic pozitivního jsem neviděl !
  Při deprivaci smyslů, v naprostém tichu a tmě , nemáte žádné podněty, které by mohly vyvolat mentální reakce , pocity emoce a reakce na podněty jsou naprosto eliminovány a přesto se objevují vizuálně a emočně velice pestré prožitky , které nevyvolává příslušný vizuální, emoční a citový vjem . Ve stavu klinické smrti i těsně před a po nejsou žádné podněty přítomné, které by mohli logicky zpět k představám v NDE prožitku , nedíváte se na své blízké , kteří u vás ani nestojí a mohli by vás emočně roztesknit , oči máte zavřené a měl jste je z největší pravděpodobností i dlouho před tím než jste upadl do klinické smrti . Vaše krátkodobá paměť je značně omezena ( také při úrazu a nemoci ) vypadává u hypoxie a při náběhu bezvědomí jako první a nejsou známy procesy , které by dokázaly vysvětlit , proč si ze stavu nulového EEG a EKG a to i těsně před i po klinické smrti jsou někteří lidé schopni zapamatovat velice konkrétní a komplexní prožitky jak citové, emoční i dějové . Je velice nepravděpodobné si pamatovat halucinace , ty při drogových intoxikací jsou zmatečné a matou mysl jedince, který je prožívá . Takový člověk je desorientovaný a blouzní , vzniká fyzická závislost na drogu a mění se negativně jeho osobnost , důležité je, že jeho mozková aktivita není přerušena u klinické smrti ano a přesto jsou vize zbystřující smysly , zapamatovatelné do mikroskopických detailů a dějově smysluplné a v neposlední řadě popisující dění a prostředí , které se v jejich stavu NDE kolem nich přesně vyskytovalo a dělo ! Halucinace neovlivňují člověka pozitivním směrem, kdyby ano nebude tolik narkomanů a lidí na pokraji sociálna a smrti . NDE zkušenost ovlivní tolik životních faktorů , že si nedokáže nikdo ani představit jaký mír a klid v duši takové prožity vyvolají a to po zbytek života . Nikdo na světě nevysvětlí jedinci, který prožil při NDE zkušenosti vizuální vjem svého vlastního těla a okolí , kde se nacházel ve stavu klinické smrti , když viděl reálné prostředí a přítomní lidé ( sestry , lékaři, blízcí ) mu děje a prostředí potvrdili !!!!! Jakékoliv teze na bázi chemické , halucinační , podprahového vnímání a falešné paměti , sociálního mozku, evoluční psychosociální fyziologické duše , zbožného přání, které vyvrací potvrzení prožívaného obsahu přítomnými lidmi ( terénní a kliničtí lékaři zkoumající NDE …Dr. Sam Parnia , Moody ,Ross , Dr Peter Fenwick, Mr David Lorimer, Mr John Tomlinson, Pim van Lommel, Ruud van Wees, Vincent Meyers, Ingrid Elfferich
  Mailpoint 810, Level F, Southampton General Hospital, Tremona Road, Southampton, Hampshire SO16 6YD, United Kingdom.
  Division of Cardiology, Hospital Rijnstate, Arnhem, Netherlands (P van Lommel MD); Tilburg, Netherlands (R van Wees PhD); Nijmegen, Netherlands (V Meyers PhD); and Capelle a/d Ijssel, Netherlands (I Elfferich PhD)
  jsou proti zkušenosti a přesvědčení díky potvrzení přihlížejících , naprosto liché a nesmyslně diktující převládající světonázor . Já kvůli tomu, že několik jedinců si chce prokazovat vlastní jedinečnost a ateistickou zkušenost nepopřu tu svoji, když mi ji nikdo nedokázal kriticky a nebo biologicky vysvětlit ! Všechny vaše argumenty postrádají informace, které existují, jsou z vědeckého světa a mohli by vaši víru zpochybnit, ale protože si to nedokážete připustit, tak je vytěsňujete ! To lékaři a vědci kteří NDE zkoumají nedělají , berou v potaz všechny možnosti, což si myslím že je správné , dokud jedna z možností nebude potvrzena , jsou jakékoliv závěry nabubřelou sebechválou . Harris předvádí nesnášenlivost a přesně to co věda nepotřebuje zaujatost . Podle vás jsou lidé co NDE prožili zaujatí , zaujatí jsou i vědci, skeptici a ateisté, kteří NDE prožili a přesvědčila je o své reálné povaze . Naproti tomu vycházíte jen z poznatků lidí co NDE klinicky nezkoumali a sám Harris uvádí spousty nepřesností a ideových fabulací , které ani ti co NDE vědecky zkoumají neuvádí . Jak ke svým nabubřelým závěrům přišel, řeknu vám to , tak jako vy slepou vírou ve svůj nepřekonatelný a neohrozitelný rozum , který si vymýšlí spousty konstrukcí, tak aby mohli oponovat a manipulovat s daty a hájit si tak svůj světonázor. Nejde tady o světonázor, předsudky a předpoklady, ale o vědu , poznávání, poznání a pochopení. Všiml jsem si u kolečka EW stejného procesu, i kdyby se kolečko netočilo u teplých předmětů , tak protože je vysvětlení tepelnou výměnou vědeckým předpokladem a vše ostatní je to co by mohlo dosavadní poznatky přesáhnout , jediné co akceptovaný a placený vědec může udělat je svůj vizuální vjem, kdy se kolečko u teplého zdroje netočí , prohlásit, že se točí ! Tohle se mi stalo a nechápu to a asi ani nikdy nepochopím . Pro mne je důležitý ten fakt a nehledě na tuto debatu či mé tvrzení , že si kolečko EW může ověřit každý ! Pravda je jen jedna a naštěstí se vždy projeví, pokud se sám přičiníte . Pokud ne, jsou to pořád jen teorie, kterými argumentujete a i kdyby těch falešně tvrzených 90 procent vědců tvrdilo, že jde o halucinaci u NDE a u kolečka funguje tepelná výměna, vím, přesvědčil jsem se a mám zkušenost, že se všichni mýlí !!!!! U NDE neexistuje forma zobjektivnění subjektivního prožitku i když už jsou nové obzory a vědci co subjektivní popis považují za velice důležitý a při vědeckých studiích jej podrobují analýze a metodickému průzkumu . Já osobně zde nemohu vůbec nic a taky to dělat nebudu, protože už nejsme pod výzvou M.Hanka a je to podle mne nesmysl ! Ale kolečko doporučuji jako dealer , každému kdo si chce ověřit svůj kritický a nezaujatý postoj, protože ač se budete snažit o ideové pohyby a interpretaci, tak kolečko projeví jen to co se v jeho blízkosti děje a to co na něj působí , vzdušné proudění tepelnou výměnou to rozhodně není !!!!Stačí přemýšlet a ne jen kritizovat , zdravý rozum si poradí i z kritickými oblastmi nepoznaných jevů , zaujatý je vytěsní a lživě a nebo slepě nevědomě ideologicky zotročí …..

 31. Colombo

  „stačí popřemýšlet a kriticky uvažovat“

  To dělám a vychází mi,že se to točí teplem.

  Btw. co si myslíš o 11. září? Myslíš si, že to američani shodili sami?

 32. Antitheista

  Ne, to je změna prožívání a i projevů – protože zlepšení nálady nebo motání hlavy po alkoholu je změna duševního prožívání (nemusí se to na vás projevovat navenek 😀 ) čili je tam chemická příčinnost, už ste to přiznal, duše je fyziologická – biochemická, tudíž na ní působí chemie, někdy trvale (různé jedy a drogy), takže je to mozek 😀

 33. Antitheista

  Další důkaz, jak chemie mění náš mozek a tím i naší chemickou duši/osobnost/city/vědomí/podvědomí – nejen chování, ale i prožívání (podstatu „duše“). Jelikož alkoloh ve velkých dávkách dlouhodobě užívaný snižuje množství určitých hormonů, tak napříkald utlumuje sexuální pud, způsobuje výpadky paměti, mění se struktura mozku, mění se osobnost. Degeneruje vůle a plánování… Čili se mění podstata duše, na základě čehož se pak mění i dané chování jedince. Uznávají to teoretičtí vědci, i psychiatři z praxe.

  ——————————————————————————–

  „Hrozba pro mozek a játra
  Alkohol bezprostředně i dlouhodobě poškozuje buňky mozku. Při soustavnějším pití alkoholu se nestačí obnovovat mozkové buňky, jsou ve zvýšené míře ničeny nebo nahrazovány méně funkčními.“


  ——————————————————————————–

  „Alkohol navíc ovládne i chování a myšlení člověka, dodala doktorka Barbora Heřmanská.“

  ——————————————————————————–

  „U chronických alkoholiků nastává postupně úbytek mozkové tkáně a mohou se objevit některé z alkoholických poruch – například delirium, poruchy paměti, alkoholová epilepsie nebo poškození mozečku, což se projeví pohybovými potížemi, třesem rukou.“

  „V konečném stadiu nastává alkoholická demence, jíž předcházejí typické povahové změny osobnosti,“ říká psychiatr Ivo Klár.“


  ——————————————————————————–

  „Každý člověk je naprosto jedinečná bytost. Vzhledem k tomu, že alkohol mění duši i tělo člověka, je prakticky nemožné přesně stanovit kritérium uzdravení,“ tvrdí doktorka Barbora Heřmanská. Dodala, že smyslem protialkoholní léčby je především osvobození od fenoménu závislosti, která ničí lidskou osobnost. “

  AJAJAJ – NEDOSTÁVÁ SE ZDE VĚDA DO ROZPORU DRTIVOU VĚTŠINOU NÁBOŽENSKÝCH VĚROUK ??? 😀 😀 😀

  http://ona.idnes.cz/co-se-deje-s-telem-alkoholika-dg0-/zdravi.aspx?c=A130729_100712_zdravi_pet

 34. Antitheista

  „což podporovalo teorie o existenci posmrtného života.“ ?? 😀 😀 Podle mě tyto teorie nic popodporovalo ani do teď, právě naopak. Teď se jen čím dál tím více potvrzuje, že NDE je věcí krizových reakcí v mozku…

 35. Miloš...

  …Ateisti si samozřejmě myslí, že to jsou jen „halucinace“, ale to nevysvětluje jejich nadpozemskou krásu a dokonalost vnímání a hloubku prožívání, i jejich logiku spolu s obrazy, kterou by nikdo nevymyslel, ani tým specialistů za milióny dolarů, jako je třeba Avatar nebo Matrix, ty jsou toho jen slabým odvarem.-)) Ovšem kdo nezažije, neuvěří…
  Mimochodem, prokázat, že naše uvědomění sebe, tedy sebereflexe, kterou se lidé liší od ostatních tvorů známé přírody, je dílem jen neurochemických pochodů našeho mozku, to se prokázat nepodařilo. A patrně nikdy nepodaří. Proč dnešní superpočítače s hrubým výkonem dosahujím hodnot co má mít lidský mozek, nemají vědomí, ani samostatné myškení, tedy obecnou inteligenci?? Ba ani netušíme jak ji teoreticky lze nastartovat…
  A druhou otázkou by bylo, co řídí ty neurochemické procesy tak, abychom vnímali konzistentně a kontinuálně sami sebe, a to i přes spánkové a jiné restarty, a jakou inteligencí je to pak to naše vědomí vytvořeno a řízeno a co mu propůjčuje jeho inteligenci pokud to není hrubý výkon mozku? Inteligencí „Nevědomí“ jak tvrdí nejznámější psychiatr a mitraista C.G. Jung?? Ale ani ta nebyla „objektivně“ prokázána jinak než složitou dokonalostí Stvoření, které můžeme každý den pozorovat, nebo právě díky samovolné či cíléné zněně chemie mozku zažitém v duševním Kosmu.. M…Ai-)

 36. Antitheista

  „Ateisti si samozřejmě myslí, že to jsou jen „halucinace“, ale to nevysvětluje jejich nadpozemskou krásu a dokonalost vnímání a hloubku prožívání, i jejich logiku spolu s obrazy, kterou by nikdo nevymyslel“

  – halucinace maj podobu našich představ a myšlenek, v křesťanské kultuře máte v mozku Ježíše a vidíte Ježíše nebo někoho známého či to světlo (zúžení zornic je všeobecně lidské, stejně jako některé jiné mozkové procesy). Budhista uvidí Budhu nebo to světlo (zúžení zornic,… všeobecné). Atd. atd.. – není na tom nic nadpozemského. V moderní historii se pak kultury mísí víc než kdy předtim, takže tam můžete vidět cokoliv a kohokoliv :D, některé sny jsou též logické a boha nedokazují 😀 Jen dokazují, že se rodí v mozku a proto mají i určitou logiku 😀

  „Mimochodem, prokázat, že naše uvědomění sebe, tedy sebereflexe, kterou se lidé liší od ostatních tvorů známé přírody, je dílem jen neurochemických pochodů našeho mozku, to se prokázat nepodařilo. A patrně nikdy nepodaří. Proč dnešní superpočítače s hrubým výkonem dosahujím hodnot co má mít lidský mozek, nemají vědomí, ani samostatné myškení, tedy obecnou inteligenci?? “

  Kognitivní neurověda a další vědy prokázali závislost vědomí na biochemických procesech – dejte si třeba vodku nebo kokain a uvidíte ty změny 😀

  Vědomí u počítače už se vyvíjí, je to teprve 50 let, co máme počítače, ale už nás porážej v šachách 😀

  „co řídí ty neurochemické procesy tak, abychom vnímali konzistentně a kontinuálně sami sebe“

  řídí to biochemické a fyzikální zákony 😀

  „Nevědomí“ jak tvrdí nejznámější psychiatr a mitraista C.G. Jung?? Ale ani ta nebyla „objektivně“ prokázána jinak než složitou dokonalostí Stvoření, které můžeme každý den pozorovat, nebo právě díky samovolné či cíléné zněně chemie mozku zažitém v duševním Kosmu“

  Jung trpěl haluškama a nic z jeho učení nebylo prokázáno. Nevědomí je jen jiná část mozku, plná pudů a zpomínek, a co jako ?

  Inteligence byla prokázána bez stvoření, – evoluce, Darwin, postupný vývoj a geny 😀

 37. Lojza

  Lide,kolik zbytecnych,vecnych diskusi na tohle neuchopitelne,tema,jehoz pravdivost prece nejde dokazat.Jak chcete dokazat nehmotne,duchovni,boží?
  Kolik nescetnych generaci se nad touto otazkou zamyslelo,vzdyt lide materialne zalozeni by neuverili stejne nikdy zadnemu dukazu,i treba od neurochirurga nebo kohokoliv jineho.Posmrtny zivot,dava nasemu zivotu nejaky smysl,logiku,myslim ,ze ti co NDE zazili ví/neni jim treba nejakeho dukazu,a ti co to nezazili si hold na tu svoji chvilku pravdy,prozreni musi pockat a snad si pak uvedomi svoji slepotu a blahovost …

 38. Foxy

  Lojza (01.12. 2013 | 17:46) napsal: Posmrtny zivot,dava nasemu zivotu nejaky smysl,logiku,myslim ,ze ti co NDE zazili ví/neni jim treba nejakeho dukazu,a ti co to nezazili si hold na tu svoji chvilku pravdy,prozreni musi pockat a snad si pak uvedomi svoji slepotu a blahovost …

  Bohužel NDE není důkazem transcendentna. Jen změněného stavu vědomí.

  Miloš… (16.08. 2013 | 11:38) napsal:…Ateisti si samozřejmě myslí, že to jsou jen „halucinace“, ale to nevysvětluje jejich nadpozemskou krásu a dokonalost vnímání a hloubku prožívání, i jejich logiku spolu s obrazy, kterou by nikdo nevymyslel, ani tým specialistů za milióny dolarů, jako je třeba Avatar nebo Matrix, ty jsou toho jen slabým odvarem.-)) Ovšem kdo nezažije, neuvěří…

  Ano, tu nadpozemskou krásu a prožitek expandujícího vědomí těžko popsat slovy, souhlasím.

  Tomáš (08.04. 2013 | 08:59) napsal: …Ne že bych Vám přál nějaké neštěstí,ale velice rád bych si Vás poslechl po Vašem vlastním zážitku blízkosti smrti. Jestli byste takhle argumentoval logikou, iluzí atd. poté, co byste nakoukl za oponu. Bylo by to zajímavé počtení…

  A to je důvod, proč jsem se rozhodl sepsat článek o svých VLASTNÍCH zkušenostech s NDE a OBE. Nejen sepsat, ale také důkladněji rozebrat své prožitky z oné hranice života a smrti.
  Protože tady se nejedná o jediný prožitek, ale mnohonásobně opakovanou cestu za hranu vědomí, až na sám dotek té hranice, odkud už není návratu.
  Opřu se o své sestupy do nevědomí tak, jak jsem si je postupně zaznamenával a v roce 1997 přepsal do počítače. A také o jedinečnou možnost porovnat ony prožitky z nejhlubších výšin je se změněnými stavy vědomí, navozenými látkami psychotropními.
  Není to pro mne snadné rozhodnutí, sepsat to vše znovu a uveřejnit to. Nebude to rozjásané čtení, přestože prožitek blízkosti smrti přináší doteky tak neskutečných rozkoší a tak úžasných pocitů… Jenže pocitů a prožitků takové síly, že na nich až příliš snadno vznikne těžká závislost. Závislost pevnější, než je závislost na těch nejtvrdších drogách. Závislost o to horší, že drogu, kterou je možno třeba heroinistovi při nejhorším prostě odebrat, tak tu já mám kdykoliv u sebe…
  Té závislosti se říká asfyxiofilie.
  Desítky let jsem jí byl propadlý. Jedenáct let se mi dařilo abstinovat, abych do toho zase spadnul… nebude lehlé o tom psát. Jsem si zcela jist, že se mi to vrátí v tvrdé, ad hominem vedené diskusi.
  Vše to, z čeho budu svůj text skládat, již bylo v té či oné formě vloženo na internet, rozptýleno do nejrůznějších stránek a diskusních fór. Teď to prostě jen seberu a učešu.

  Proč to dělám? Je totiž rozeseto v krajině internetové až příliš mnoho povídání o NDE a OBE, která jsou z druhé ruky. Která jsou zkreslená a přibarvená předpojatostí interpretů. Která jsou účelově lživá.
  Ti, kteří sami mají zkušenost NDE a OBE, nechť pak sami porovnají zkušenost svou a mou.

  Hezký večer!

Komentáře nejsou povoleny.