Science Café Olomouc přivítá astrofyzika Grygara a religionistu Štampacha

Autor | 16.10. 2012

O účasti profesora Hořejšího na jedné z debat v rámci projektu Science Café, kde promluví o vztahu vědy a víry, jsme vás již dříve informovali. Fanoušky vědy z Olomouckého kraje bych tímto rád upozornil, že v Olomouci v Café 87 se s našimi předními vědci máte možnost setkat i vy. 

27. listopadu bude hostem astronom, astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar. Téma Pohledy do nebe zní docela i dvojsmyslně, předpokládám, že na vztah vědy a víry se také dostane (podle Grygara věda a víra nejsou v rozporu).

Věda z povahy svého předmětu směřuje k odhalení pravé podstaty světa. Zdá-li se nám, že jistý vědecký obraz světa odporuje základní tezi o Božím stvoření, je to bud’ proto, že onen vědecký obraz správně nechápeme, popřípadě správně nechápeme věroučné teze, anebo proto, že zmíněný vědecký obraz je i ze samotného ryze odborného hlediska chybný, což se nepochybně časem prokáže – samozřejmě vědeckou metodou, ne z důvodu našich byt’ sebezbožnějších přání. Koncilový dokument “Gaudium et spes” hovoří jasně a výstižně:

“Když se provádí metodické bádání ve všech vědních oborech skutečně vědecky a podle mravních zásad, nebude nikdy ve skutečném rozporu s vírou, protože věci světské i věci víry pocházejí od jednoho a téhož Boha.” (Grygar, vira.cz)

Na 18. prosince přijal pozvání organizátorů religionista a teolog Ivan O. Štampach, který promluví na téma Česká religiozita podle sčítání lidu.

Počet věřících neubývá. Ubývá lidí, kteří se identifikují s velkými církevními institucemi svázanými s ekonomickou a politickou mocí. Individuální víra a malé, atypické a alternativní skupiny stále rostou. Pokles církevní příslušnosti mezi českou populací probíhá zhruba stejným tempem od začátku padesátých let minulého století bez ohledu na režimy. V posledním desetiletí odchod lidí od církví mírně akceleroval. Jde podle mého přesvědčení o zásadní civilizační změnu. Nikoli o nahodilou fluktuaci. (Štampach, christnet.cz)

Pokud nebudu mít jiné povinnosti, na obou akcích bych se měl jako řadový návštěvník objevit. Kdyby měl kdokoliv zájem využít této příležitosti i pro (ne)formální setkání se členem OSA ČR, nechť mne jako ambasadora pro Olomoucko neváhá kontaktovat.

Vstupné se na Science Café žádné neplatí, začíná se vždy v 18.00, ostatní akce viz sciencecafe.cz/kalendar/.

5 thoughts on “Science Café Olomouc přivítá astrofyzika Grygara a religionistu Štampacha

 1. elviin

  Grygar dokaze v jedne vete odsoudit astrologii jako pavedu a pak je schopen na zaklade paargumentu obhajovat bozi existenci a NOMA.

 2. Irenka

  Já myslím ze je to výborná příležitost k neformalnimu setkání. Prostě bychom se pak mohli přesunout do nějaké hospody. Já skoro určité dorazim.

 3. Slávek ČernýSlávek

  Tak já to asi jako pražák budu mít z ruky a nedorazím. Každopádně si myslím, že by mohli dorazit i lidé z Brna a Severu Moravy.

 4. Antitheista

  Super, člen spolku sisyfos, kritizuje pseudovědu a šarlatánství, ale 6tis. let starý svět, mluvící hadi, zrození z panny a pod. mu v rozporu s moderní vědou nepřijde??? – pak je něco někde špatně… 😀

 5. fes50

  Škoda že je to tak daleko, docela rád bych si zase na vlastní uši poslechl páně Grygarova pokrytecká prohlášení o tom, jak víra a věda nejsou v rozporu a jeho uhýbavé odpovědi na otázky, jež řečnicky mistrně dovede zavést do outu a neodpovědět.

Komentáře nejsou povoleny.