Církevní restituce: analýza politické situace před druhým kolem senátních voleb

Autor | 19.10. 2012

Situace kolem daru církvím se stává politicky čím dál méně přehledná. Vláda, která zákon prosazuje vypadá, že je v kómatu, premiér Petr Nečas už skutečně nemá na nic vliv. Prominentní místo, které církevní restituce zaujímaly před volbami bylo přepuštěno jiným, akutněji znějícím tématům. Inspirován skvělou vlkovou analýzou politické situace jsem zjistil, že celé divadlo může kupodivu dávat smysl.

Jak už jsem napsal výše, i nepříliš pozornému pozorovateli musí být při pohledu na politickou scénu jasné, že se tu teď hraje jiná liga, než církevní restituce. Naiva by se mohl ptát, co je důležitější téma, než přesun majetku v odhadované hodnotě 120 -130 mld. Kč? Abychom to pochopili, musíme si uvědomit, že podobně jako v případě náboženství, není ani v politice nic takové, jak to na první pohled vypadá. Důležitá pro politiky není celková suma o kterou se podaří podojit rozpočet, ale výše provize kterou z toho zainteresovaní mohou vytřískat. Z tohoto pohledu nejsou restituce až tak zajímavé, protože se jedná o jednorázovou akci a pozdější vliv budou moci politici uplatňovat jen velmi obtížně. Římskokatolická církev a Vatikán nejsou v této hře žádní nováčci a je pravděpodobné, že spíše dříve než později se bude hrát podle jejich pravidel.

Hra o mnohem větší sousto

Jaká je to tedy hra, vedle níž bledne i případné všimné z 120 miliard? Člověk nemusí být detektiv, aby na to přišel. Miroslav Kalousek spolu s církevními restitucemi rozehrál hru o penzijní pojištění. Tady se jedná o částku kolem 100 milirad Kč každý rok! Přesto ani reforma penzí není tím hlavním důvodem současných problémů vlády a vládních zákonů. Vládu drží pod krkem poměrně zajímavá šestka (plus Boris Šťastný) rebelů, kterým jde údajně o věrné plnění programu ODS a tedy nezvýšení DPH o 1 procento. Kdo tyto postavičky sleduje, tak mu musí být jisté, že to určitě není záměr skutečný.

Většina této šestice je totiž poměrně výrazně zainteresována ve VZP. Podívejme se tedy na toto jejich angažmá. Velmi trefně je to popsáno ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s ministrem zdravortnictví  Hegerem.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak, vedení se chová tak, jak se dohodne se správní radou, ale musím říct, že ta správní rada je třicetičlenná a že tam jsou velmi nepřehledné vztahy. Jak je všeobecně známo, dozorčí správní radě, promiňte, šéfuje pan Marek Šnajdr, který už to dělá sedmým rokem, takže on svým způsobem taky zodpovídá za tu pojišťovnu a za její vývoj má nějakou zodpovědnost a co tam rozhoduje on, co rozhoduje pan ředitel Horák a co rozhoduje ten zbytek správní rady, je opravdu někdy dost neprůhledné.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Dobře, tak ještě jednou, pane ministře. Prosím, odpovězte mi na moji otázku. Máte opravdu nějaký vliv na to, jak bude jednat vedení VZP?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ti lidé, kteří tam zastupují funkci ministerstva, tak tam jsou toho času v menšině.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Rozumím tomu správně, že říkáte že ne?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Nemám, nemám tam ten vliv.

Rozhovor si určitě přečtěte celý, ale tak nějak z tohoto čiší naprostá zoufalost pana ministra. Leoš Heger a jeho prostřednictvím Miroslav Kalousek nemají na VZP ani ten nejmenší vliv. A to se tady bavíme o dominantním hráči v jednom z posledních nezprivatizovaných veřejných sektorů, kde se každoročně přerozděluje více jak 200 mld. Kč. Navíc tu nejde jen o tyto peníze, ale i o velké majetky jak pojišťovny samotné, tak lékařských zařízení. Pojišťovna tu rozhoduje o jejich bytí a nebytí podpisy příslušných smluv.

Kdo jsou hráči a jak vysoko jsou sázky

Je pochopitelné, že takovéto sousto velmi láká nejen Miroslava Kalouska. Toto sousto je řádově větší, než církevní restituce a penzijní reforma. Druhá strana, která pojišťovnu v současnosti ovládá, bakalář Šnajdr a spol. v tuto chvíli hraje nejen o obrovský majetek, který nyní bezostyšně dojí miliardovými IZIPY nebo třeba stamilonovými časopisy, ale pravděpodobně i o fešácké kriminály.

Politickou scénu tedy můžeme číst tímto způsobem. Šnajdr prostřednictvím blokace restitucí a penzijní reformy vzkazuje Kalouskovi s Nečasem : “Na pojišťovnu mi nešahejte, nebo klidně položím tuto vládu a spolu s ní i vaše další projekty.” Proč se tedy nedohodnou? Položením vlády přece obě skupiny nesmírně riskují, protože potom předají svoji budoucnost nevyzpytatelnému tatíčkovi Klausovi.

Nejdůležitějším momentem může být nedůvěra, kterou vůči sobě obě skupiny chovají. Hlasování je jednorázový akt a jakmile bude dohlasováno Šnajdr a spol. nebudou mít žádnou záruku, že Kalousek jim pojišťovnu stejně nesebere. V tom případě by samozřejmě v nešlo jen o peníze a politickou budoucnost, ale rovnou o ten kriminál.

Jak se do hry zapojit

Myslím, že ve světle těchto skutečností je poměrně jasné v jaké situaci se ocitá schvalovaný zákon o církevních restitucích. Argumenty proti tomuto zákonu mohou být skutečně jasné a průzračné, ale na rozhodování současného Systému to nebude mít sebemenší vliv. V lepším případě budou argumenty použity stranou, jejíž chování je stejně odporné, jako strany, která restituce prosazuje. Přesto se domnívám, že tato argumentace snad může nepatrně situaci posunout tím správným směrem.

Dalším způsobem, jak snad přispět ke krachu zmíněného zákona je nevolit žádnou ze stran vládní koalice. Stejně se vyhnout stranám a kandidátům, jejichž postoj k zákonu je nejasný. Nejúčinnější potom samozřejmě bude volba senátních kandidátů ČSSD nebo KSČM. Věřte mi, že jsem tyto strany nikdy nevolil a ani v tom nejdivočejším snu jsem si nepředstavoval, že takové doporučení někdy napíšu. Přesto se mi ta logika v souvislosti s tématem restitucí jeví jasná. Máte možnost volit buď Systém, nebo strany které mají největší šanci Systém nabourat. Volby ale nejsou jen o církevních restitucích a v tomto případě je možné, že pro vás ve hře budou důležitější faktory, než tento zákon. Také bych chtěl aby bylo jasné, že se jedná o analýzu čistě v souvislosti se zákonem o církevních restitucích a nejedná se o oficiální stanovisko našeho sdružení.

Ještě pár poznámek pod čarou, s informacemi které mohou, ale nemusejí souviset:

 1. Nedávno byl dán do vazby hejtman Rath. O jeho vině asi nikdo nepochybuje, přesto by se jeho znalosti teď velmi hodily. Navíc mu přiznejme, že na IZIP a další věci hlasitě upozorňoval ještě před jejich spuštěním. Jeho případ je zajímavý i v porovnání s propuštěním Marka Dalíka.
 2. VZP prodává svá sídla pod cenou. Realizace zisků?
 3. Prosakují informace, že na klíčové manažerské pozice ve VZP jsou postupně dosazováni lidé z PPF. Pokud je to pravda, může se jednat o přípravu na privatizaci budoucí zadlužené a nemajetné pojišťovny, kdy se kupec bude jevit jako zachránce. Smysl potom dává i spolupráce Václava Klause.

22 thoughts on “Církevní restituce: analýza politické situace před druhým kolem senátních voleb

 1. Matúš

  No máte teda pekný bordel u vás v politike. Skoro ako na Slovensku.

  Akurát na Slovensku je tá situácia oveľa prehľadnejšia. Napríklad čo sa týka poisťovní tak zdravotníctvo má pod palcom finančná skupina Penta, ktorá je benefitom pravice. Teraz keď tvorí vládu Ficov Smer (nominálne lavica, prakticky iná finančná skupina Široký-Pór + JnT), tak sa Penta tiež vynašla. Zobrali Širokého do svojej súkromnej poisťovne Dôvera ako spoluakcionára. Penta za to dostala Ministerstvo zdravotníctva (ministerka je bývalá riaditeľka Dôvery). Okrem toho Dôvera je po krk zadĺžená (zásluhov bývalej riaditeľky), tak sa rozhodli, že spravia kšeft. Fico chce len jednu štátnu poisťovňu a plánujé znárodniť Dôveru. De facto tak prevezme dlhy a ešte tuším Pente nejakú štvrťmiliardu eur priplatia. Penta je spokojná. Ficoví mecenáši sú spokojní. A Fico je tiež spokojný lebo opije populizmom o zoštátňovaní a boji proti zlým kapitalistom svojich voličov. Ficova akcia je takisto protizákonná, takže Penta zrejme dodatočne vysúdi od Slovenska nejaké tie milióny eur. Ale to až neskôr, aby to momentálne nešlo Ficovi do rozpočtu.

 2. Slávek ČernýSlávek Post author

  No, u vás je to asi celkově menší. Tím pádem je tam méně hráču a umí se lépe domluvit. Tady je těch zájmů víc a proto to o něco víc skřípe. Nám to ale může být celkem šumák, protože to stejně zaplatíme, ať už vyhraje kdokoliv.

  Restituce jsou Kalouskova karta a ani on není všemocnej, jak se ukázalo u Ekotendru (taky za víc než 100 mld.) Navíc teď si jednotlivé pobočky Famiglie fakt pěkně šlápli do ksichtu. A do toho se to ještě proplétá se zakázkou zakázek – Temelínem, kde mocně lobují jak USA (Nečas, Schwarzenberg, Vondra) tak Rusové (Klaus).

  Prostě to vypadá, že bylo na několika místech narušeno pracně budované ekvilibrium a teď se hledá nové. Vytyčují se hranice.

 3. Colombo

  tvl, slávku… kde tyhle věci bereš? Je to pravda? Piš víc!

 4. Slávek ČernýSlávek Post author

  Tak pravdivá jsou fakta ze kterých vycházím. Ty závěry jsou mé vlastní, v podstatě bez jakýchkoliv insiderských informací. Inspiroval mě ten vlkův článek a blog. Já tomu v podstatě jen přidal pohled skrze restituční optiku.

  Hlavně v menších detailech to podle mě může haprovat (nějaké nepodchycené individuální zájmy). Co je bez debat jsou tato fakta:
  – rebelům nejde o nějaký procento daní nebo podobné věci
  – rebelové drží teď osud vlády ve svých rukou
  – rebelové jsou mimořádně silně angažováni ve VZP, kterou dojí (IZIP, nemovitosti, časopis)
  – začal jim šlapat po krku Heger (kontrola a rušení IZIP, snaha o převolení správní rady)
  – mimořádně zajímavej detail je i to, že Hegr odvolal 3 zástupce, co tam byli ya ministerstvo, ale sloužili Šnajdrovi a Nečas mu teď už několik týdnů blokuje zařazení volby nových zástupců do programu vlády
  – restituce a penzijní reformu silně tlačí Kalousek

  To jsou prostě fakta. Zbytek už je spekulace. Ta spekulace ale má mimořádnou vysvětlovací schopnost a v podstatě vysvětluje i většinu vyjádření a dílčích kroků, které strany sporu dělají.

 5. Arkande

  Izip byl od začátku tunel. Ten systém se budoval-nebudoval od roku 2001 kdy IZIP.s.r.o založili pánové z ODS Cabrnoch a Úzký.

  Průser jedna: 9 zaměstnanců si mezi sebou (jako prémie a odměny) rozdělilo přes 50 milionů.

  Průser dva: Interní audit VZP odhalil, že peníze které vyplácela na elektronické zdravotní knížky končí u společností, které s nimi nemají vůbec nic společného…

 6. Antitheista

  TAkže církev se vrací někam do dob předjosefínských reforem, protože bude VLASTNIT MAJETEK za miliardy korun… Přitom před rokem 1948 měla majetek pouze v držení, byla to držba a správa, spíše než vlastnictví v tom smyslu,že by mohla nakládat s majetkem jak by chtěla – třeba ho prodat…

  Teď začne pravé kupčení s majetkem…

 7. Antitheista

  A to nemluvím o tom, že někteří politici z “konzervativců” z toho budou mít asi pěkné jmění – z těhle restitucí. Prý “náprava” křivd 😀 ! Kdybych já začal chtít nápravu po katolické církvi za její minulost a její přítomnost, tak se nikdy nedoplatí…

 8. josef

  “Restituce” vyhrají levici řadu příštích voleb.

 9. Antitheista

  Mě poslední dobou připadá, že čim víc napravo či nalevo, tim větší blbec – já se držím poblíže středu (sociální liberalismus, centrismus, třetí cesta)

 10. DarthZira

  Jo, to je fakt – oni ortodoxní věřící v cokoli jsou zpravidla exportní debilové, takže proč by měli být ortodoxní věřící v pravici či levici nějakou zvláštní výjimkou?
  Btw – ale kde ty středové liberály hledat? Obskurní spolek LIDEM si na středové liberály pouze hraje, to samé Paroubkova LEV-21 (bývalí národní socialisté, kteří tradičně bývávali levým středem). A hlavně, pokud i nějací ti levo nebo pravostředoví liberálové tedy jsou, tak kde má člověk záruku, že se z nich po vstupu do sněmovny nestanou stejné politické prostitutky, přidávající se pro koryta k vítězům, jako to už předvedla ODA, DEU, US, Zelení nebo Véčka? Případně že neskončí v politickém propadlišti jako svého času OH?

 11. Antitheista

  Nejsou tu – US a Cesta změny skončily. VV jsou managerskym projektem jednoho dvou pražskejch kmotrů – těm nejde o ideály. Pak tu máme zelené a lidovce (kdyby nebyli lidovci zároveň -KDU, tak by to byla možná přijatelná alternativa, ale takhle…). Ondřej Liška (SZ) není špatný, ale nemam rád rudo-zelené kolem Stropnického. Z TOPky sem měl rád knížete kvůli postoji k Rusku a Pussy Riot, ale co se týče restitucí a konzertativně-neoliberálních plků – tak z toho už se mě tak trochu zvedá kýbl… Nejsem neoliberál či nějakej laissez faire maník. Jsem kulturně-politickej liberál kterej uznává, že státní zásahy po tom všem, co předvedli klasičtí či neoliberální ekonomové a politici (krize 1929, 2008,…) prostě potřeba jsou. Vážím si Keynese a nesnáším Marxe a poslední dobou i ty neoliberální anarchokapitalisty (jak jim rád řikám). Jsou to tržní fundamentalisté. Ten jejich neústupný fanatismus mě leze krkem – a ještě to spojují s konzervativníma “hodnotama” 😀 😀 – no to je ale kombinace snů fakt 😀 . Děkuji nechci. Když budu chtít vidět šašky, můžu si zajet do Texasu na zasedání Tea Party

 12. Antitheista

  Když už sme u té politiky, normálně bych vás nikoho na tento pořad nezval, protože je tak trochu dementní, ale dneska bude v Máte slovo náš sv. Hájek a téma bude “osvojování dětí homosexuály” – tak to se podívám 😀

 13. DarthZira

  To Ti z toho nebude blbě? Já v zájmu zachování duševního zdraví dám asi přednost sexu 🙂

  Btw – možná by se mohlo něco liberálního vytvořit z Pirátů, těžko říct, ale nakročeno k tomu mají docela slušně. Ostatně mají tendenci spolupracovat se Zelenými, přesněji zejména s tím rozumnějším Liškovým křídlem (ta banda kolem mladého Stropnického je fakt síla, on sám mladý Stropnický je dost exot a jako herec stojí za… nebudu říkat co, herec může být jenom kvůli jménu a známostem svýho táty, ostatně v tomhle se fakt starej Stropnickej a Žilková hledali až se našli, ani jeden z nich neumí vychovávat děti, jsou to rozmazlení parchanti bez špetky talentu, co si o sobě moc myslí) a občas i s lidovci – zase s tím jejich liberálnějším a rozumnějším křídlem.

 14. Antitheista

  To já chci stihnout sex i Hájka (byť to nehodlám kombinovat) – já na nějakou tantru moc nejsem 😀 spíše rychle a vášnivě, nemam rád když se to tahne… (ale ty duchovní plky o tantře a energiích atd atd na některý ženský občas zabíraj – na ten typ, co volí Táňu Fischerovou a studuje humanitní vědy, před těma tajim, že sem ateista a skeptik :p )

 15. Antitheista

  Tak se mi z pana Hájka a z pana Čunka a z KDU-ČSL, která si ho stále vydržuje (nechápu proč), udělalo nějak nevolno, stejně jako z katolického “psychologa” Klimeše… 🙁

  Musím říct, že když se ozval muž z publika a řekl, že “svět se vyvíjí” není argument, to řikali nacisté a komunisté, tak sem chtěl vypnout TV – takže svět se vyvíjí je věc odporných revolucionářů? Tak ať ten pán zahodí mobily a TV a auto a vezme dětem léky a čte si raději Bibli – a to jen ten Starý zákon, ten Nový už se od starého moc “vyvinul” – je to revoluční Ježíš, kterej ho “inspiroval” 😀 😀

 16. DarthZira

  Ještě, že jsem se nedívala – ty tři hodiny vášnivého sexu prokládané kecáním o všem možném byly určitě menší ztrátou času 🙂

 17. DarthZira

  A nebyla to žádná tantra, někteří lidi holt mají výdrž 😉

  Ale jinak nic proti tantře, jen jsem ještě neměla čas se ji pořádně (a zaučit i svého partnera). Milování trvající několik desítek minut vůbec není špatné, ale několik minut nebo dokonce desítek minut trvající orgasmus, to by byla vážně pecka! A když to dovede docela obyčejné prase domácí… (mám tím na mysli živočišný druh 🙂 )

 18. Antitheista

  To by mě nebavilo 🙁 – tři hodiny vášnivého sexu by postrádalo vášnivost 🙁

  Leda u ženský, která by si vyměnila v posteli za ty 3 hoďky víc chlapů, tam by to šlo 😀 ale pochybuju, že by se to nějakýmu chlapovi eklovalo. Ostatně když se člověk pořádně neuvolní po dobrym orgasmu, tak asi potřebuje ještě do-ukojit 😀

 19. DarthZira

  Antitheista – jsi ještě nikdy neslyšel o multiorgastických ženách? 😉 Navíc existují i multiorgastičtí muži. Pro takové lidi je jeden orgasmus prostě málo 🙂 A když se spolu sejdou dva takoví… tak prostě Hájek nemá šanci, to nemá šanci dokonce ani Velká cena F1 🙂 🙂

 20. Antitheista

  multiorgastičtí muži ?? – to sem teda ještě neslyšel 😀 To jako že maj třeba 10 orgasmů za 3 hodiny a jedou furt v kuse jo?? 😀

  Téééda

 21. Antitheista

  “O polském vztahu k církvi byly už napsány tucty knih a rovnice Polsko = katolíci = osmnácté století je nespravedlivá. Zároveň polská katolická církev politiku dělá, byť ne tak obskurním způsobem, jak to vidíme na Komorowského zatracování.

  Poláci občas říkají, že Češi mohou nad jejich vírou leda krčit rameny, ale stěží ji pochopí. Rameny krčme, ale zároveň si položme otázku. Bude i zdejší církev – a teď, po velkém vyrovnání, k tomu dostává možnosti – dělat politiku? Bude to jiné než dnešní zvláštní souručenství mocných, kdy si delegace obce boží s vrchností obce pozemské jdou na ruku s mírně byzantským přídechem? Postaví se někdy církev politikům? V čem? A bude to dobře?”

  Zdůrazňuji tuto část: “Bude i zdejší církev – a teď, po velkém vyrovnání, k tomu dostává možnosti – dělat politiku?”

  http://respekt.ihned.cz/dzien-dobry/c1-60027660-polsti-duchovni-prezident-se-verejne-rouha

Komentáře nejsou povoleny.