„Ano, jsem rouhač. No a co.“ Egyptský aktivista píše o případech stíhaných rouhačů

Autor | 23.10. 2012

Maikel Nabil Sanad je další z mladých ateistických bloggerů, který čelí pro nás nepochopitelnýmu vyšetřování kvůli údajné urážce islámu přes Twitter. Maikel si již dříve s egyptskými úřady užil své, když byl několikrát zatčen, mučen a za „urážku armády“ dokonce odsouzen na 3 roky (trest mu byl posléze snížen na roky 2 a v lednu 2012 byl omilostněn).

Pro Foreign Policy napsal velmi znepokojující článek, v němž líčí příběhy několika již odsouzených nebo dnes stíhaných rouhačů. Podle jeho slov je nyní v Egyptě z urážky islámu obviněno nejméně 6 křesťanů (3 z nich ve věku pod 18 let), 4 ateisté a jeden ší’itský muslim.

Čtěte Yes, I’m a blasphemer. Get over it.

Náboženství jsou pouhou sbírkou přesvědčení, která nemohou být dokázána. Pořád nemohu uvěřit, že v 21. století jsou lidé vězněni, protože nevěří, že kdosi chodil po vodě, jakási panna porodila dítě nebo že nějaký člověk zase odletěl na oslu do nebe. Tolerováním této novodobé inkvizice se náš svět posouvá zpět do středověku, což by pro naše životy mohlo mít nedozírné následky. (Maikel Nabil Sanad)

Svatá pravda, Maikele. Islámská lobby sice v OSN svůj boj za globální kriminalizaci rouhání vzdala, ale mezinárodní společenství má ještě co dělat, aby pomohlo podobným případům trestního stíhání lidí vyjadřujících své názory zabránit. Recept, jak toho dosáhnout, naneštěstí nenabízím a osobně mne mrzí, že sám krom zvyšovaní povědomí o takových událostech asi moc nezmohu. Odvahu aktivistů Maikelova formátu nesmírně obdivuji.

h/t: Hemant Mehta

2 thoughts on “„Ano, jsem rouhač. No a co.“ Egyptský aktivista píše o případech stíhaných rouhačů

  1. Petr Tomek

    Vždycky bychom si měli při pohledu na arabský svět uvědomovat, že naše civilizace drží pohromadě protitlakem sekulární společnosti. Jen proto tady už neřádí inkvizice, nepopravuje se za rouhání a nepálí se encyklopedie. Samozřejmě že i tady jsou skupiny, které by to tak chtěly (viz Semín), ale jenom díky nám nemůžou.

  2. Antitheista

    PŘESNĚ – NENÍ TO KRIST A KŘESŤANSTVÍ, CO NÁS CHRÁNÍ PŘED ISLÁMEM, ANI „TRADIČNÍ MORÁLKA“ A KONZERVATIVCI (TI CHTĚJÍ TAK HONY NA ČARODEJNICE S SEX POUZE ZA ÚČELEM PLOZENÍ) – JE TO SEKULÁRNÍ LIBERALISMUS A VĚDECKÝ RACIONALISMUS CO NÁS CHRÁNÍ PŘED ISLÁMEM A NAŠÍM VLASTNÍM KŘESŤANSKÝM FUNDAMENTALISMEM !!

Komentáře nejsou povoleny.