Mickey Mouse musí zemřít, byla na něj vyhlášena fatva

Autor | 01.11. 2012
Mickey Mouse

Mickey Mouse

Saudskoarabský klerik vyhlásil fatvu na Mickey Mouse, Toma a Jerryho. Mickey Mouse je totiž “satanův voják” a vše čeho se dotkne učiní nečistým. Každý pravověrný muslim musí nyní tyto postavičky zabít, jakmile je někde uvidí. Podle posledních zpráv obě kreslené myši odmítají další živé výstupy a začaly se ukrývat. Reakci kocoura Toma se nepodařilo do uzávěrky zjistit. Důvodem fatvy je, že posatvičky učí děti, že myši mohou být ve skutečnosti docela milá zvířátka.

Jestli si myslíte, že si z vás děláme takhle v podvečer legraci, tak jste na omylu. O fatvě informoval The Telegraph. Podle všeho má fatva skutečnou oporu v koránu a jiných islámských svatých textech. Fatva vznikla tak, že Šejk Muhammad Munajid byl v televizním pořadu požádán, aby objasnil co říkají islámské zákony o myši. Klerik a bývalý saůdský diplomat ve Washingtonu potom prohlásil:

Podle islámského práva je myš odpudivé a ničící stvoření. Jak si myslíte, že děti vnímají myš dnes, potom co viděli Toma a Jerryho? Mickey Mouse se stal skvělou postavou, ačkoliv podle islámského práva by měl být zabit ve všech případech.

Toto prohlášení jistě u nejednoho z nás vyvolá úsměšky. Situace je ale ve skutečnosti vážná. Na světě existují desítky postaviček, jako je třeba Salman Rushdie, kterým magoři podobní tomuto zničili život a které nejsou kreslené, mají skutečné city a skutečný život. V lepším případě již dožijí v neustálém strachu a ukrývání se. V tom horším už je nějaký věrný muslim stihl zabít.

114 thoughts on “Mickey Mouse musí zemřít, byla na něj vyhlášena fatva

 1. Borius

  „Fatva vznikla tak, že Šejk Muhammad Munajid byl v televizním pořadu požádán, aby objasnil co říkají islámské zákony o myši.“
  Slávku, co konkrétně říkají islámské zákony o myších?
  Nejde spíš ve skutečnosti o boj proti americké kultuře?

 2. Slávek ČernýSlávek Post author

  Boriusi, na to přece odpověděl ten Šejk, ne? My bychom jen dodali, že ještě řekl:

  “Když myš spadne do hrnce s jídlem, potom je-li jídlo pevné měl bys odstranit myš a jídlo, kterého se dotkla. Je-li jídlo tekuté, měl bys vyhodit vše, protože myš je nečistá.”

  Podle mě to bude někde v Hadítách. Tady je video s tím chlapíkem, kde tvrdí, že bychom měli zabíjet Mickeyho:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3gKTabWNs4k

  Mimochodem, myši se nelíbí nejen Aláhovi, ale ani YHVH:

  Leviticus 11:29 – Dále pro vás bude nečisté z havěti hemžící se po zemi: krysa, myš, různé druhy ještěrek,

  Izajáš 66:15-17 – Hle, Hospodin přichází v ohni a jeho vozy jsou jako vichřice, aby vylil hněv svůj v prchlivosti a své hrozby v plamenech ohně.
  Ohněm totiž a mečem povede Hospodin soud s veškerým tvorstvem. Mnoho bude těch, jež Hospodin skolí.
  „Ti, kdo se v zahradách posvěcují a očišťují po vzoru jednoho, který je uprostřed, ti, kdo jedí maso z vepřů a to, co je hodno opovržení, dokonce myši, společně zajdou,“ je výrok Hospodinův.

  Takže přes všechny teologické rozdíly se muslimové, židé a křesťané shodnou na tom, že myši jsou nečisté a Bohu se vůbec nelíbí. Proč je teda jako vůbec dělal se dnes už neví.

  Rev. Billy jde dokonce ještě dál a nazývá Mickeyho “Antichristem.”

  http://www.revbilly.com/press/2010/10/the-rev-billy-brings-his-anti-shopping-message-to-a-hall-built-on-capitalism

  No je v dobré společnosti, podle Hájka byl totiž antikrist i Václav Havel.

  Vítejte do světa nábožentsví. Bizarního světa, kde nic není nemožné.

 3. Borius

  „Mimochodem, myši se nelíbí nejen Aláhovi, ale ani YHVH…“

  Že Mojžíš prohlásil myši za nečisté k jídlu, to chápu. (Ještě tak, aby je měl za čisté k jídlu 😉 ) Vepřové nechápu, ale myši chápu; o to však nejde.

  Mě spíše zajímalo to, proč chce pronásledovat někoho, kdo představuje postavu myšáka. Tam nikdo přece nikdo nikoho nenabádá, aby jedl myši, ne? Přijde mi to totiž dost „ulítlý“. Nějak to snad zdůvodnil…

 4. Antitheista

  všichni sme boží stvoření a bůh nás miluje – i filcky a bakterie moru 😀

 5. protestant

  Vepřové proto, že “konkurenční” Kennánci obětovali vepřové. A jelikož se Izraelci nechtěli v Kennáncích “rozpustit”ale chtěli zůstat oddělení pro Hospodina (tj. svatí) naopak si zakázali vepřové.

 6. Borius

  »Vepřové proto, že „konkurenční“ Kennánci obětovali vepřové.«
  První rozumné vysvětlení, které ohledně vepřového čtu. 🙂

 7. protestant

  Spousta dalších věcí v Bibli je pouze polemika s okolním světem. Třeba i počátek Genesis..

 8. Antitheista

  Polemika? A já myslel, že bůh ví jak stvořil svět a bude lidi inspirovat správně a k dobru, ne jim dávat příkazy a “metafory” o zabíjení Filištínců a Zemi starší než hvězdy 😀

 9. protestant

  Není důležité co si TY myslíš.

 10. Antitheista

  A důležité je to co si ty myslíš??

 11. Borius

  „Spousta dalších věcí v Bibli je pouze polemika s okolním světem. Třeba i počátek Genesis..“
  To bezesporu. Problém většinou vzniká jen tím, že se na tehdejší dobu snažíme dívat očima dnešní doby. To pak vznikají velmi podivné výklady. Pak mohou vyvstat i otázky typu:
  Antitheista: „jim dávat příkazy a „metafory“ o zabíjení Filištínců a Zemi starší než hvězdy.“
  Zemi starší než hvězdy? Neznám moc křesťanů, kteří si to myslí. Nejedná se spíš o hymnus na stvoření světa? Pochybuji, že jde o vědecký výklad, zvláště v tehdejší době, tedy před třemi a půl tisíci lety (ne-li více).
  Metafora o zabíjení Filištínců? Pochybuji, jestli zrovna válečné konflikty byly pouhou metaforou, spíš bych řekl, že se skutečně děly.

 12. Antitheista

  Ale proč je bůh naváděl??? A proč jim sesílá nepřesné metafory a špatné zákony??? Agresivní!! On je nadčasový, ne?? 😀 To že radí ke genocidě tehdy nebo dnes je jedno – on by neměl nikdy 😀

 13. protestant

  Antitheistovi to Borisi nevysvětlíš. 🙂

 14. Antitheista

  to teda asi fakt ne… hlavně že vy ste si to vysvětili 😀

 15. Slavek

  K vepřovému: pokud vím tak jediné co víme je, že v Izraeli skutečně existovaly osady, kde se vepřové nejedlo. Jaký k tomu ti lidé měli důvod se neví a tedy je to jen fabulace.

  Ale možná se pletu a protestant má informace, které já nemám. Rozhodně ale není pravda to co píše protestant o čistotě pro YHVH. V té době byli Izraelité prokazatelně polyteisté. Monolatrismus se u nich objevuje až s králem Josiášem a příklon k monoteismu začíná až v Babylónském zajetí.

 16. protestant

  I Bible vzniká během a po Babylonském zajetí….:-)

 17. Petr TomekPetr Tomek

  protestant (03.11. 2012 | 13:10) napsal:
  Není důležité co si TY myslíš.

  Petr Tomek:
  Omyl! to je jediné na čem v diskusi záleží! Na tom si lidé v ní myslí. Samozřejmě že se mohou mýlit, ale to není důvod aby se na ně nějaký protestant prsil. Naopak podobné umlčování je pro diskusi nepřípustné!

 18. Antitheista

  To už Ježíše řikal, že jedině skrze něj (jeho názory) můžeme dojít spásy – tyhle křesťani hold nemaj ani kapku liberálního humanismu v krvi !! Oni sice “milují” nepřátele, ale neposlouchají je !! A to je chyba… 🙁

 19. protestant

  Petr Tomek (05.11. 2012 | 13:47) napsal:

  Omyl! to je jediné na čem v diskusi záleží! Na tom si lidé v ní myslí. Samozřejmě že se mohou mýlit, ale to není důvod aby se na ně nějaký protestant prsil. Naopak podobné umlčování je pro diskusi nepřípustné!

  protestant:
  Nejde o umlčování, ale poukázání na to, že nejde o naše názory, ale o skutečnost. To samozřejmě platí i na mne. Není důležité co si myslím já, ale jak to skutečně je.

 20. Antitheista

  A ty seš asi ten, kdo ví, jak co je… 😀

 21. Antitheista

  Tak proto je rozumné být agnostik, pane protestante 😀 – ale ten nemůže být zároveň křesťan…

 22. Antitheista

  protože křesťan věří v boha a v konkrétního boha s konkrétní naukou (byť protikladnou a hloupou)

 23. protestant

  Antitheista (05.11. 2012 | 15:47) napsal:
  Tak proto je rozumné být agnostik, pane protestante – ale ten nemůže být zároveň křesťan…

  protestant: Proč myslíte?

 24. Antitheista

  Tak znovu pro hloupější: protože křesťan věří v boha a v konkrétního boha s konkrétní naukou (byť protikladnou a hloupou)

 25. protestant

  Správě jste napsal VĚŘÍ. Tedy neví. Je to tedy založeno na víře a ne na POZNÁNÍ.

 26. Antitheista

  Agnostik ale nevěří – on tvrdí, že bůh možná je, možná že neni, ale potrvrdit to nelze a proto nemá cenu cpát někomu nějakou nauku… I ateista věří, že neni bůh!! Všichni věříme, ale neni víra jako víra!! Víra podložená fakty (téměř vědění) a víra náboženská jakožko prázdná spekulace bez důkazů (či dokonce proti důkazům)!! A tahle druhá víra je nesmyslná, protože jestli neni jisté, že bůh je, proč pak uznávat konkrétního boha s nemorální a nepřesnou naukou??

  Kdyby ste vy nábožný řekli, že věříte, že bůh možná je, a že je to zrovna ten váš (je asi 10 000nábožeství, takže jestli jestli bůh je, tak zrovna ten váš je 1:10 000 ten pravej :D)!! Ale vy řeknete, že věříte na boha, ne že věříte že bůh možná existuje!! To bych potom bral, protože taková víra si nemůže dovolovat se vnucovat, když je založená na nejisté víře, ale vy mluvíte o jisté víře !! Na můj vkus moc lidem vnucujete z kostelů a TV svou přestavu světa, na to,že pouze “věříte”…

 27. protestant

  Antitheista (05.11. 2012 | 16:17) napsal:
  To bych potom bral, protože taková víra si nemůže dovolovat se vnucovat, když je založená na nejisté víře, ale vy mluvíte o jisté víře !!

  protestant:
  Kde jsem kdy mluvil o JISTÉ víře?

 28. Antitheista

  Třeba když sme se hádali o pekle … Ale já nemyslim jenom vás, ale všechny Halíka a Bin Ládiny a další! Zaprvé nevíme, jestli bůh je nebo neni (byť je dost nepravděpodobné, že by byl, neni to 50/50 %, jako s vílama nebo elfama – neni to půl na půl)!! A za druhé, když už by byl, proč zrovna ten váš s tak protikladnou a přihlouplou naukou (jaká je v bibli – ať už ve starém či novém zákoně)! A je jedno, jestli se vykládá symbolicky nebo doslovně, celkově vyznívá nemorálně! Ale to je vedlejší! Ostatní zase věří ve své bohy a ti učí něco jiného (morálně stejně zvrhlého, ale jiného a neslučitelného)!!Takže proč by to měl bejt zrovna ten váš, ten pravý??

  A na to vy odpovíte, že věříte, ne že víte!! Ale já myslím, že neni proč věřit, že je bůh a že je zrovna ten váš ten pravý! Správné je být agnostik, říct že nevim!! To je jediné možno řešení – nevim jako to je!! Vaše víra je NEOPODSTATNĚNÁ!!

  Když už ale věříte, řekněte, že věříte že bůh možná je, ne že je!! A za druhé, řekněte, že se vám líbí nauka Ježíše Krista, tak ste si řekl, že je to zrovna on ten pravý bůh!!

  Ovšem zdůrazňuji – víra podložená fakty (experimenty, logikou,..) X víra spekulativní !! A za druhé – víra že je bůh X víra že je možná bůh!! Víra v peklo a zákaz homosexuality X víra že je možná peklo a homosexualita je hříšná (sice nevim proč,ale to je jedno…)!!

  Kdybyste totiž řekl, že bůh možná je (čili věřím že je bůh a je to zrovna ten můj vlasatej palestinckej hipík X věřím že je možná bůh a možná je to ten hipík), tak byste nemohl vnucovat (ne teď konkrétně vy, ale vaši protestanti a katolíci a křesťani celkově) svá pravidla, jak se to dělo po staletí – někde až dodnes!! A nemohl byste poučovat o morálce ateisty 😀

 29. protestant

  Zajímalo by mne kdo vám něco vnucuje…. 🙂

 30. Antitheista

  Z televize zní že bychom se měli vrátit k tradičním hodnotám každej den! Do pořadů si zvou teology (což sou sofisté bránící svou svatou knihu, ať už Korán nebo bibli nebo cokoliv), nikoli odborníci na morálku (to ať spíš pozvou evolučního psychologa nebo neurovědce, když už….)!!

  Mnoho křesťanský uskupení a politiků je proti antikoncepci a potratům – a to by nás nevěřící liberály dost omezovalo, kdyby ste to dovedli až tak daleko, že by se to uzákonilo jako v Polsku nebo někde v USA!! Nabíráte na síle a zvedá se vám moc hřebínek a to mě vadí – nejste odborníci přes morálku, jen věřící ve spekulaci, ale nemáte právo to prosazovat na náš úkor, i kdyby vás bylo 70%!! Protože vaše morálka se zakláda na dojmech, jež vychází z knihy staré mnoho tisíc let, která nám nemá dnes co dát!! A proto sem proti vám – nesouhlasím s vaší morálkou a nechci, abyste ji prosazovali na náš úkor, a budu proti tomu demokraticky bojovat

 31. Antitheista

  Jako bych bojoval i proti nacistům, i kdyby jich bylo 70% a měli “většinové právo” rozhodovat….

 32. Borius

  „Z televize zní že bychom se měli vrátit k tradičním hodnotám každej den! Do pořadů si zvou teology (což sou sofisté bránící svou svatou knihu, ať už Korán nebo bibli nebo cokoliv), nikoli odborníci na morálku (to ať spíš pozvou evolučního psychologa nebo neurovědce, když už….)!!“

  Proč se na takové pořady díváte, když stačí jen přepnout? Pravděpodobnost, že na vedlejším kanále budou také řešit morálku nebo Bibli, je dost mizivá. Je to totéž, jako kdybych se díval na válečný film a pak se vztekal, že tam bylo moc násilí.

 33. Antitheista

  Když to budu přepínat a utíkat před tim,tak za rok zjistim, že se prosadil zákon o zákazu potratů a antikoncepce a bude po legraci!! Náboženství se nám plete nejen do kultury a morálky, ale i do politiky, pánové (co třeba kandidát na senátora pan Karas a jeho názory???)

 34. Antitheista

  Tak dokonce na prezidenta 😀

 35. Slávek ČernýSlávek Post author

  Boriusi, to by asi byl relevantní argument, pokud by se jednalo o komerční stanice. Jakmile se ale bavíme o veřejnoprávních stanicích, tak je divák v podstatě automaticky i koncesionářem a potom má plné právo se k vysílání kriticky vyjadřovat. Sám si jej totiž přímo platí a tyto média mají poměrně pregnantní zakládací dokumenty, které jim určují, co mají vysílat.

  Nikde tam rozhodně není zmíněna náboženská propaganda.

 36. Antitheista

  Mě jde o tu politicko-moralizující stránu křesťanství, ať si o nich dokumenty klidně točí !! Opice se taky ukazujou v klecích!! To neni až zas tak divný!! Ale to že všude cpou svoje názory, že je zvou na oficiální státn akce a svátky (často vyloženě protikatolické, jako byl 28.10.1918)!! Ostatně masarykovský sekulární udělal minimálně katolíkům čáru přes rozpočet !! A katolíci to první republice po spojení s fašisty pěkně vrátili !!!

  Ale o to nejde, jde o to, že nesouhlasim se jejich “morálkou” – považuju ji za zvrhlou a nechci aby se prosazovali jejich “ideály” v naší politice a v našem státu (příklad- jako liberál sem pro euthanásii, pro výzkumy kmenových buněk, pro potraty, pro antikoncepci, pro volnej sex, nevadí mi prostituce,…)

 37. Antitheista

  Nevadí mi registrovaný partnerství ani průchody prahou,… nechci ale ani nastavovat druhou tvář, ani uctívat Ježíška!! Nesouhlasim s biblí a nechci, aby mi jí někdo cpal

 38. protestant

  Masaryk byl evangelík. Člen ČCE.

 39. Antitheista

  Masaryk o sobě taky řikal, že je socialista!! A pak zase humanista!! Ale to je jedno, jeho stát byl SEKULÁRNÍ A SVOU VÍRU NETAHAL DO ÚSTAVY

 40. Antitheista

  Ale o to nejde, jde o to, že nesouhlasim se jejich „morálkou“ – považuju ji za zvrhlou a nechci aby se prosazovali jejich „ideály“ v naší politice a v našem státu (příklad- jako liberál sem pro euthanásii, pro výzkumy kmenových buněk, pro potraty, pro antikoncepci, pro volnej sex, nevadí mi prostituce,…)

 41. Antitheista

  Nechci ani nastavovat druhou tvář a nehodlám uctívat Ježíška a Bibli

 42. Antitheista

  Ostatně Hitler byl katolík – mělo to taky vliv na jeho stát a názory?? 😀

 43. protestant

  Antitheista (05.11. 2012 | 19:59) napsal:
  Nevadí mi registrovaný partnerství ani průchody prahou,

  protestant:

  Mně také nevadí.

 44. Antitheista

  A euthanásie a potraty a antikoncepce taky ne?? A NEnastavování druhé tváře taky ne, když vás někdo uhodí?? 😀 Člověče, vždyť Vy nejste křesťan, ale liberál 😀

 45. Antitheista

  Začínáte se mi líbit 😀

 46. protestant

  Měl bych problém jen kdyby zákony umožňovaly euthanasii zneužít.
  Jinak bez problému.

 47. Antitheista

  No to já taky samozřejmě, ale nemam rád ty konzervativní kecy typu, jakože se to bude zneužívat – to se dělá právě teď (načerno a bez pravidel)!! Ostatně peníze se daj taky zneužít – tak je zrušme :D!! Demokracie se dá taky zneužít, léky taky – tak je zrušme!! 😀 !! Takhle se nedá přemýšlet, já myslím, že pozitiva by převládly – je to svobodné rozhodnutí odejít, a mělo by to být důstojné !!

 48. Antitheista

  chci tim říct, ošetřit se to musí co nejvíc, ale ne že někdo řekne, že se to bude zneužívat (občas se to stane samozřejmě), a kvůli tomu to zakážeme

 49. Antitheista

  Ovšem já sem liberál, ale Nový zákon by asi “zabíjení” (byť z milosti, z lidské milosti) moc nepodporoval a sebevraždu taky ne… Vemte si, že smrt a život měl být v ruku boha (jak dar), takže dobrovolně se ho vzdát je věcí moderního liberála spíše než křesťana (byť umírněného)!! Pro vás by to mělo být spíše rouhání, ne?? Neni paradox podpořit euthanásii a přitom zůsta křesťan a vyznávat Bibli ??

 50. Antitheista

  Leda si hodně vybírat z tý Bible co se mi líbí(a ostatní přehlížet), ale to bych jí musel hodně vypreparovat – abych jí přizpůsobil liberálnímu pohledu na svět (asi jako kdybych chtěl udělat z Mein Kampfu knihu pro děti)!!

 51. protestant

  Zkuste si ten NZ někdy opravdu přečíst… 🙂

 52. Antitheista

  No já sem ho četl právě 😀 !!! Navíc křesťani uznávaj i starý, tam kde neni v rozporu s novým zákonem!! A tam je to ještě důrazněji napsáno a nepřipadá mi, že by to Ježíš povoloval (sebevraždu)

 53. Antitheista

  i když těch rozporů tam je, že máte pravdu, každej si může vybrat , co se mu zlíbí 😀

 54. protestant

  Pro mezní situace, jako je trest smrti, válka, sebevražda, potrat nebo euthanasie, nemá víra hotová řešení. Bible tu
  nedává definitivní odpovědi (např. trest smrti i válka jsou v určitých případech možné). Křesťané proto musí vždy
  znovu hledat, které řešení je v dané chvíli Boží vůli nejbližší, a někdy se nevyhnou ani rozhodování mezi větším či
  menším zlem.
  http://www.e-cirkev.cz/data/att/TISK_18_03_Zasady_CCE_priloha.pdf

 55. Antitheista

  Já myslel, že Bible je starý a nový ZÁKON … teď už je to tedy pouze nová a statrá METAFORA, ale mě přijde stejně plná protikladů a nesmyslů, doslovně i symbolicky!! Každopádně už i Nezabiješ se bere volně 😀 !! Dokonce i v rámci kmene (židovského kmene)!! boží příkazy se musí relativizovat! Chápu!! Proto už nepotřebuju tu knihu, když je zrelativizovaná až na kost!! Obejdu se i bez ní, mam lepší řešení než bibli – novější knihy o morálce a o světě, které vycházejí z vědění a vědy!! Dávám jim přednost (liberalismus, utilitarismus) – a mohu je brát i doslovně 😀

 56. Antitheista

  a hlavně sou tyto knihy VNITŘNĚ MYŠLENKOVĚ KONZISTENTNÍ !!!

 57. protestant

  Bližší slovo než zákon je smlouva. Správnější označení je tedy Stará a Nová smlouva.

 58. Antitheista

  Smlouva dosti jednostranná 😀 !! Ale pořád je zde to hlavní, já ji nemůžu přijmout, přijde mi nemorální a nekonzistentní!! Já mam smlouvu s lidmi, společenskou smlouvu a ta mi vyhovuje!! Zakládá se na svobodě a na vědění (vnitřně konzistentním mylšenkovém systému liberalismu a utilitarismu)!! A mě vědění (víra podložená fakty) vyhovuje více než spekulativní víra v (dle mého) nemorální knihu !!!

 59. Slávek

  Myslíš protestante, že tu smlouvu podepsaly obě stranz dobrovolně? Víš co se podle Bible stalo těm, kteří na ni nechtěli přistoupit?

 60. Antitheista

  Ale to by byla stejně oprávněná i smlouva s bohem Koránu, nebo se Šivou … je to libovolné a každý učí něco jiného !! Proč zrovna tahle by měla bejt v richtiku?? Kvůli spekulativní, byť pevné víře? Tu maj i muslimové a hinduisti a další…

 61. protestant

  to Slávek:

  Tvoje otázka je nesmyslná, protože pojetí individuality člověka jak jej známe dnes oni neznali. Člověk tehdy byl součástí rodu, národa. Jako individuum v podstatě neexistoval.

 62. Antitheista

  Genetika dokazuje, že individualita byla – je i u zvířat, je u dětí, je u lidí i tehdy i dnes (nebo Mojžíš, Ježíš, Eliáš, Sokrates,… nebyli osobnosti? nepostavili se svýmu kmenu?)!! Hitler nebyl individualita, byť lpěl na nacionalismu a socialismu (kmenismu)???

  Smlouva dosti jednostranná !! Ale pořád je zde to hlavní, já ji nemůžu přijmout, přijde mi nemorální a nekonzistentní!! Já mam smlouvu s lidmi, společenskou smlouvu a ta mi vyhovuje!! Zakládá se na svobodě a na vědění (vnitřně konzistentním mylšenkovém systému liberalismu a utilitarismu)!! A mě vědění (víra podložená fakty) vyhovuje více než spekulativní víra v (dle mého) nemorální knihu !!!

  le to by byla stejně oprávněná i smlouva s bohem Koránu, nebo se Šivou … je to libovolné a každý učí něco jiného !! Proč zrovna tahle by měla bejt v richtiku?? Kvůli spekulativní, byť pevné víře? Tu maj i muslimové a hinduisti a další…

 63. protestant

  to Antiteista:

  Kdyby vás někdo nutil takovou smlouvu přijmout, tak se ozvěte…. 🙂

 64. protestant

  to Antitheista:

  Bůh Koránu Alláh je tentýž jako Bůh Staré smlouvy Hospodin.

 65. protestant

  Antitheista (05.11. 2012 | 22:27) napsal:
  Smlouva dosti jednostranná !!

  protestant:
  V jakém směru?

 66. Antitheista

  Jak sem psal tehdy i teď – nerad bych, aby mě nutili dodržovat důsledky plynoucí z této smlouvy! Nerad bych aby křesťané (zvláště ta katolicko-protestantsko- pravoslavná verze) prosazovali své zákony v sekulárním státě !!!

 67. Antitheista

  Ale má poněkud jinou nauuku 😀 Allah a pan Jahve :D!! A pan Ježíš taky!! A pan Šiva a Zeus taky :D!! Je to pořád velmi nejasná smlouva – jednostranná tím, že jí bohové lidem vnucují :D!! buď přijmeš, nebo peklo 😀

 68. protestant

  Izraelci naopak touto smlouvou velmi získali.

 69. Antitheista

  alespoň Ježíš to tak dělá 😀

 70. Antitheista

  Myslíte zabíjení okolních národů? Nebo toulání se 40 let v poušti a otroctví v Egyptě?? nebo holocaust?? Nebo to bylo, že nedodržovali smlouvu? Ale proč trpěli i rabíni a ti co jí dodržují?? Systém kolektivní vinny?? Pěkný a milosrdný bůh 😀

 71. Antitheista

  Oko za oko neni svatá válka, svatá válka neni nastav druhou tvář!! Islám nemá nic o vyvolném židovském národě!! Šiva učí převtělování, Kristus nebe a peklo… prostě je to jiné 😀

 72. protestant

  Ježíš v Nové smlouvě nebo v Koránu?

 73. Antitheista

  Ježíš v novém zákoně vyhrožuje peklem a uplácí nebem :D!! A rozhodně Korán nehlásá nastav druhou tvář :D!! Ani převtělování (jako Šiva,…)!! Je to jiné!! A Poseidon a víly a elfové – však vítě 😀 !! Prostě je ta vaše smlouva různé dle národů a je to libovolné! Myšlenkově zastaralé a plné protikladů – nekoznistentní!! Já raději vědění a moderní koznistentní přístup a přístup racionální (liberalismus, ulitarismu)!! Než nějakou špatnou metaforu/zákon/”smlouvu” vynucenou bohem (tím kterým dle nauky)!! Raději smlouvu člověk-člověk než nejistou formu člověk-bůh-člověk!! Ten mezičlánek se nedá dokázat, a neni potřeba !!

 74. Borius

  Antitheisto,
  k Nové smlouvě Vás nikdo nenutí, ani k tomu číst Bibli nebo chodit do kostela. Je to na Vašem uvážení a svobodném rozhodnutí. Pokud někdo bude chtít chodit do kostela, tak mu to právo také neodepírejte. Každý má přece právo rozhodovat sám za sebe! Kam bude chodit, co bude číst. Nelíbí se Vám Bible? Nečtěte ji;-) Někoho oslovuje křesťanství, jiného buddhismus, dalšího různé směry filosofie atd.To samé politika. Máte možnost spolurozhodovat o jejím složení. Chcete tam ateisty? Volte je, dávejte jim hlas. Někdo jiný se neohlíží po vyznání vůbec, volí podle levice/pravice, tak mu to dopřejte. Pokud je příznivec křesťanského zastoupení, rovněž je to jeho právo. Nemůžete rozhodovat za ostatní, komu mají důvěřovat. 🙂

 75. Petr TomekPetr Tomek

  protestant (05.11. 2012 | 19:59) napsal:
  Masaryk byl evangelík. Člen ČCE.

  Tady bych udělal trochu takovou korekci – Masaryk vystoupil z ŘKC ještě za Rakouska-Uherska, kdy měl na vybranou mezi katolíky a evangelíky. I když si ho evangelíci dost přivlastňují, je fakt, že aktivním evangelíkem vůbec nebyl, měl blízko k unitářům a podpořil Norberta Fabiána Čapka při vytváření Náboženské obce českých unitářů. Politicky byl humanista se sklonem k evolucionismu.

 76. Petr TomekPetr Tomek

  Borius (06.11. 2012 | 01:40) napsal:

  Antitheisto,
  k Nové smlouvě Vás nikdo nenutí, ani k tomu číst Bibli nebo chodit do kostela.

  No řekl bych že poněkud nutí, právě tím že je dáván právě křesťanství a jmenovitě ŘKC v médiích obrovský prostor a je vydáváno za garanta morálky. Pak by si i člověk-nekřesťan samozřejmě měl přečíst jak si tak silná nátlaková skupina morálku vůbec představuje. Je v tom kus politické a osobní zodpovědnosti.

 77. Antitheista

  Ne jenom že nutí, ale ještě křesťanské lobby prosazuje své zákony v parlamentech mnoha států (Polsko, USA,…) a jestli budou zakazovat potraty a euthanásii a kdo ví co ještě i v Evropě a u nás, tak už se mě to velmi dotýká !!

 78. protestant

  Jak mohou u nás zakazovat euthanasii, když dosud není povolená?
  Naopak V Holandsku, kde je méně ateistů než u nás už byla uzákoněna…. 🙂

 79. Antitheista

  Aby ji nezačali zakazovat i v Holandsku, taky tam v tý době nevládli křesťasnký demokrati, ale sociální demokrati 😀 !! A u nás to může být to samé, soc. demokraté ji zavedou a vy jí zrušíte (třeba KDU-ČSL spolu s ODS a spol)

 80. Antitheista

  nemluvě o potratech a tak…

 81. Antitheista

  Protestant – vy už nejste typické představitel křesťanské lobby, ste křesťan jenom názvem, ale duší ste liberál a máte soustu názorů protikladných Bibli – novému i starému zákonu !! (třeba ten volný sex – nesesmilníš,… homosexualita, … nastav druhou tvář… – vy ste spíš sekulární humanista) !!

  Křesťané ve velké většině sou proti euthanásii a všem těmhle věcem !! Oni míň ohýbají bibli a vidí jí spíše jak byla psána – jako zákon!! Vy ste jak z nějaké dětské limonádové verze – ale mě mnohem bližší verze!! Je to od vás sice pokrytecké, být liberál a zároveň vyznávat peklo a Krista a jeho strašný učení, ale když si ho při troše představivosti upravíte po svém, a uděláte z něj vlastně liberalismus + občasný modlení, tak mi to nevadí!! Vaše verze mi nevadí…

 82. Antitheista

  (byť já ke svýmu liberalismu prostě víly a elfy a bohy nepotřebuju… a už vůbec ne peklo 😀 )

 83. Borius

  „No řekl bych že poněkud nutí, právě tím že je dáván právě křesťanství a jmenovitě ŘKC v médiích obrovský prostor a je vydáváno za garanta morálky. Pak by si i člověk-nekřesťan samozřejmě měl přečíst jak si tak silná nátlaková skupina morálku vůbec představuje.“

  Pokud právě křesťanská morálka utvářela a formovala na našem území morálku jako takovou, pak se jistě nelze divit, že jsou představitelé církví vyzýváni, aby se k ní vyjadřovali. Z toho pohledu to chápu. Ovšem jako garanta? To si dokážu stěží představit. Spíše jako ti, kteří k tomu mají co říct. Proto mi přijde celkem pochopitelné, pokud jsou zváni do médií, aby objasňovali své postoje k jednotlivým aspektům morálky. Stejně, jako považuji za přínosné, když se k těmto otázkám vyslovují další odborníci, jako třeba psychologové, právníci, historikové. Nakonec si stejně každý jeden člověk musí vytvořit svůj vlastní názor. Už jenom proto je dobré, aby měl každý možnost posoudit morálku z různých hledisek – evolučních, historických, biologických, právních. Pokud bychom veškerou morálku zúžili pouze na jediný informační zdroj (např. právnický či evoluční) a jiné vyřadili (např. historický), nebudeme mít k dispozici celkový obraz.

  Jinak, moc nevěřím tomu, že se mnoho lidí bude seznamovat s Biblí jenom proto, aby lépe porozuměli křesťanské morálce. Spíše nikoli. A právě pro takové jsou určeny takovéto pořady, kde se vyjadřují i církevní představitelé. Kdyby už nic jiného, mají alespoň možnost nahlédnout, jak morálku chápali naši předci, jak k ní přistupovali a z čeho vycházeli.

 84. Borius

  Antitheista:
  „Protestant – vy už nejste typické představitel křesťanské lobby, ste křesťan jenom názvem, ale duší ste liberál a máte soustu názorů protikladných Bibli – novému i starému zákonu !! … Křesťané ve velké většině sou proti euthanásii a všem těmhle věcem !! Oni míň ohýbají bibli a vidí jí spíše jak byla psána – jako zákon!! “

  Čemu se divíte, že jako křesťan se neřídí Starým zákonem?! :-))
  Vy jste si nejspíš vytvořil nějaké schéma, jak čemu musí rozumět a ejhle, ono je to trochu jinak. Jestli to nebude asi tím, že není pod zákonem, ve smyslu paragrafů nebo článků víry, že se neřídí tzv. literou zákona, ale spíše duchem evangelia. Buďte rád. Nebo snad upřednostňujete fundamentální křesťany, kteří se s Kristem úplně míjejí?

 85. Antitheista

  Mě vadí i nový zákon – vyhrožování peklem, nastavování druhé tváře a tak 😀

 86. Antitheista

  Navíc odkdy křesťané vyznávají jen a pouze nový zákon ??? 😀 !! Sám ježíš přece řiká, že starý stále platí, takže jen tam, kde sou v přímém rozporu maj křesťani uznávat ten nový!! A pak – proč by měl bůh nadčasový a jediný najednou obrátit o 180° v názorech a neztrapnit se že ?? 😀

 87. Borius

  Navíc odkdy křesťané vyznávají jen a pouze nový zákon ??? 😀 !! Sám ježíš přece řiká, že starý stále platí, takže jen tam, kde sou v přímém rozporu maj křesťani uznávat ten nový!!

  Musíte tu větu, kde Ježíš říká, že zákon platí, dočíst až do konce. Tam se dočtete, do kdy přesně má Starý zákon zůstat v platnosti. Samozřejmě pro židy. Křesťanům nikdy ani dán nebyl a dán být nemůže. Proč, na to odpovídá jak Ježíš, tak Pavel, možná i jiní. V původní církvi (zaznamenané ve Skutcích) přesně tuto otázku řešili, a vyřešili zcela jednoznačně – ne Zákonu pro křesťany. Pokud někteří křesťané něco ze Zákona shledají dobré a plní to, je to jejich rozhodnutí. Nejčastěji se to bude týkat nejspíš desatera, přesněji většiny bodů z desatera (s vynecháním svěcení soboty a požadavku nezobrazíš). Křesťan by měl čerpat z evangelia, které je naplněním Zákona. Držet se obojího by byl takový „kočkopes“. Nu, ale určitě záleží na každém křesťanovi, jestli se pro nějaké „paragrafy“. Podle mne je to však nesmysl, bylo by to totéž jako chtít dodržovat zákoníky minulé éry.

 88. Antitheista

  To nevadí, já nesouhlasim ani s většinou “paragrafů” či alegorií Nového zákona (peklo, nastavení druhé tváře,…) – takže já nemam rád ani jednu tu knihu, každopádně bůh začal učit úplně něco jiného než předtim 😀

 89. Borius

  Každé poznání se vyvíjí.I v Bibli je to nakrásně vidět, třeba v tom, co píšete. Jo, Nový zákon je vyšší level. 😀
  Pokud jde o to peklo, nejedná se o prvoplánovou myšlenku, ale je součástí podobenství, které hovoří o něčem úplně jiném. Chce to jen číst v souvislostech. 🙂

 90. Antitheista

  No mě ta podobenství přijdou trapná, když neodpovídají skutečnosti :D!! A když ano, pak jsou zase strašná 😀 !! Takže prašť jako uhoď !! No jo, je pěkné, že bůh nadčasový jednou vyzývá ke genocidě Filištínců a pak lásku k nim a ke všm 😀

 91. Antitheista

  Bůh tedy v alegoriích buď lhal a udával zavádějící informace, nebo je krutý a je to ďábel 😀

 92. Borius

  „Bůh tedy v alegoriích buď lhal a udával zavádějící informace, nebo je krutý a je to ďábel :D“

  V alegoriích lhal? Asi nechápete, co to je alegorie, že se nejdená o přesný popis.
  „Alegorie (řecky αλληγορία – „říci jinak“), česky také jinotaj, je text nebo výtvarné dílo, jehož doslovné znění či zjevná podoba má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Je to tudíž dílo, jehož vlastní smysl je skryt a k porozumění vyžaduje nějaký klíč. Alegorie se tím podobá symbolu a do jisté míry i podobenství, jenže její vlastní smysl v ní není výslovně vyjádřen.“
  Četl jste někdy nějakou bajku? Nebo poezii?

 93. Antitheista

  Ano – a z této bajky vyplývá že je po smrti nějaký soud – a trest nebo odměna! 😀 Peklo je popsáno jako dost nehezký trest!! V tomto případě je Bible buď špatná bajka (něco na způsob grimových pohádek:D), nebo morální zákon – ve kterém se hlásá, že Země je starší než hvězdy (což je špatně i jako symbol či alegroie), že homosexuálové hreší a po smrti budeme souzeni,.. (to zní spíš jako popis a moralizování – ostatně jmenuje se to Nový a Starý zákon než Nová a Stará Alegorie :D) – a to mě přijde morálně neunosné! Takže bajky sou v tomto případě buď kruté a nepřesné (nato že sou od vševědoucího boha) nebo sou lživé :D!! Vyberte si :D!! No a pak bůh najednou po roce 30n.l. otočí a hlásá o 180°něco jiného (byť stejně střeštěného, ale zase jinak) 😀

 94. Borius

  Tím jen potvrzujete, že nevíte, co jsou bajky, když píšete, že jsou nepřesné. Nejspíš tím myslíte, že bajka vypovídá o modelu světa a jeho přesném popisu. Tak tomu však není. U bajky o lišce a sýru sice můžete dospět k názoru, že vrány umí mluvit, ale jde pouze o vaši chybnou interpretaci, nikoli o omyl v bajce. 🙂

 95. Antitheista

  Mě právě přijde, že bajka jež navádí k vybíjení Filištínců už neni ani bajka, ale hovadina 😀

 96. Antitheista

  Mě navádění ke genocidě nepříjde dobré ani jako bajka, ani jako zákon 😀

 97. Antitheista

  Ostatně děkuji, že ste přiznali, že bible je na úrovni bajek a mýtů a legend 😀 😀 😀 – je to pohádka 😀

 98. protestant

  Jediné, co jsem přiznal je to že nerozumíte slovu bajka.

 99. Antitheista

  No -takže bible je bajka – já vím :D, takhle ste mi oponovali, že genesis a peklo je bajka !! Teda Borius, vy na peklo věříte vlastně 😀 !! I na 6tis let starý svět!! 😀

 100. Antitheista

  bible je vlastně smíšenina protikladných a genocidních zákonů s nemožnými bajkami z nichž jediné co vyplývá je vyvolený národ, vybíjení, země starší než hvězdy (to ani bajka neni, z toho vyplývá jen neznalost, ne poučení :D) a najednou obrat o 180°, křečovitá láska, naivita + peklo !!! Ať už je to zákon nebo bajka, nebo smíšenina obojího, je to celé protikladné a kruté, nebo naopak naivně hloupoučké 😀

 101. Borius

  Antitheista:
  Nepsal jsem, že „bible je bajka“, to mi nepodsouvejte. Psal jsem, že je třeba rozlišovat druhy literárních žánrů.Je třeba rozlišovat, co je hymnus, co historická legenda, co skutečný příběh, co podobenství apod. To vše a mnohé další Bible obsahuje. Pokud to nerozlišíte, vznikne z toho přesně to, co popisujete – podobenství si vysvětlujete jako reálný obraz, v historickém jádru vnímáte pouhou metaforu, hymnus zaměňujete s učebnicí geologie atd. Raději se ani nepouštějte do evangelií, kde se promítají žánry opravdu různorodé 😉
  Nepsal jsem ani, že nevěřím v peklo. Spíše nevěřím v peklo Vašich představ. Nejspíš se domníváte, že jde o říši hluboko v podzemí, kde čerti udržují oheň a grilují amorální lidi na roztopených pánvích, nebo ne?

 102. Antitheista

  Ne to se domnívá protestant – já na peklo opravdu nevěřim!! Ani na boha!!! Považuji Bibli za špatný a neověřitelný hymnus v kombinaci s genocidními a nesmyslnými zákony !!! Kombinace grimovských bajek či alegorií s morálně pokleslými a protikladnými přikázáními 😀

 103. Rudyamon

  Časa od času na svých stránkách píši komentáře k článkům, které mě zaujmou, píše je formou kratičkých básniček. Nedávno jsem konstatoval, že drtivá většina komentářů je k náboženským tématům. I dnešní článek mě fakt dostal a tak jsem se nezdržel a napsal kratičký příběh, jak by z toho Mickey Mouse mohl vybruslit. Pokud někomu mé řešení bude připadat přitažené za vlasy, bude mít pravdu. Je stějně přitažené za vlasy, jak je i vyjádření onoho dobrého muslimského muže. Mé řešení je jen míň krvavé … 🙂

  Mickey Mouse si po ránu
  dělal těžkou hlavu,
  neboť podle koránu
  dozrál na popravu.

  Řešení se nabízelo:
  “Sbal kufry a hajdy
  zocelovat duši, tělo
  u bratrů z Al-Kaidy.”

  Bude z tebe bojovník
  nad kterého není.
  Fatva padne, řekneš dík,
  budeš v centru dění.

  Pak nařídíš se vším klidem
  změnu svatých řádků,
  Alláh dál povládne lidem,
  ale pěkně z chládku.

  (Zpráva z tisku, Rudyamon.cz)

 104. kolemjdoucí

  Ano, u myši jako takové (obzvlášť divoce žijící) se dá pochopit že je brána za nečistou a že když spadne někomu do jídla, tak se má odstranit obojí, ale jak to proboha souvisí s kresbou (kreslenou postavičkou) myši? Nebo snad chtějí vraždit autory, co se opovážili nakreslit myš?? Ještě na okraj, jak je to s počítačovou myší, chtějí snad zabít všechny co se jí kdy dotkli??

  Oni jsou tam asi opravdu nemocní, tohle by u nás nevymyslel ani ten nejhorší pacient.

Komentáře nejsou povoleny.