“Není boha a islám je zlo,” řeč vynesla Richardu Dawkinsovi ovace ve stoje

Autor | 06.11. 2012
prof. Richard Dawkins / scotsman.com

prof. Richard Dawkins / scotsman.com

“Standing ovations” si vysloužil známý ateista a vědec Richard Dawkins na přednášce, kterou pronesl ve Skotsku na Hebridském knižním veletrhu, kde byla jeho přednáška vyprodána během 40 minut a vidělo ji 220 lidí. V dvouhodinovém proslovu prohlásil “Islám za jedno z největších zel na světě.” Tomuto ´toku na islám shromážděné publikum nadšeně aplaudovalo, i když Dawkins zdůraznil, že většna muslimů zlo nepředstavuje, na rozdíl od jejich náboženství.

Prof. Dawkins myšlenku dále rozvedl:

Jsme zděšeni,když nás nazývají “islamofoby”. Je to hanba, když náboženství předepisuje smrt za opuštění víry. Naprostá většina muslimů by nikdy nic takového neudělala, ale jsou učeni ve svých madrásách … a je potřeba jen malá menšina, aby to uvedla do praxe. A, jak jsme již viděli, strašné věci se stávají.

Úspěch přednášky v tradičně křesťanské komunitě byl překvapivý.

76 thoughts on ““Není boha a islám je zlo,” řeč vynesla Richardu Dawkinsovi ovace ve stoje

 1. protestant

  Hitler podobně “varoval” před židy.

 2. Slávek

  Ano a papež B16 podobně varuje před ateismem a sekularismem. Co s tím uděláme?

 3. Slávek

  Jinak protestante, považuješ snad učení, které nařizuje smrt, pokud to učení opustím za “dobré”?

 4. protestant

  Nedám na ateistické výklady koránu.

 5. Antitheista

  A když se ty pasáže o zabíjení nevěřících v Koránu píšou, tak to musim mít hodně fantazie, abych z toho udělal metaforu a z koránu knihu šířící lásku !! Ale vy takhle ohýbáte bibli, takže ste asi v limonádovém výkladu znalec 😀

 6. protestant

  Právě proto, že znám demagogický pohled některých ateistů na Bibli, jsem k takovým “výkladům” Koránu opatrný.

 7. Antitheista

  Věše limonádové výklady sou sice nedogmatické, zato manipulativní a libovolné 😀

 8. Evžen

  Jaká je základní filosofie “ateistů” pro život člověka?

 9. Slavek

  Proč ateistické? Nesleduješ zprávy? Takhle to normálně vykládají v muslimských zemích, kde platí šaría. Mnoho lidí už kvůli tomu zahynulo. Islám v současné převládající formě je náboženství strachu.

 10. Slavek

  Protestante, hledal jsem nějaký muslimský text, který se zabývá trestem za odpadnutí od Islámu a zároveň se snaží Islám vykreslit v dobrém světle. Tento se mi líbí: http://www.islamicperspectives.com/apostasy1.htm

  Všimni si několika věcí: většina textu se snaží ukázat, že islám odpadlictví smrtí netrestá. Přesto i autor takového textu nakonec musí přiznat několik věcí, ze kterých mě mrazí:

  1) takový trest byl a je naprosto běžná a dokonce převažující praktika a výklad islámského práva.

  2) odmyslíme-li si tuto informaci tak podle autora by správný muslim neměl aplikovat trest smrti pro odpadlíka. S jednou výjimkou.

  3) Pokud se odpadlík začne aktivně angažovat proti Islámu. Třeba jen propagandisticky. Takovému potom patří cokoliv: od vyhnanství až po trest smrti. … Protože alláh ví lépe.

  Takto z hlavy mě napadá 3 až 5 lidí, kteří jsou takovou intpretací islámu ohroženi na životě. Schválně jsem se přitom snažil vybrat interpretaci, která trest smrti pro odpadlíky odmítá a dala by se asi označit za mainstream.

  Nevěř nám ateistům, poslouchej ale, co říkají a dělají sami muslimové.

 11. honza

  Je to těžký, náboženství je svinstvo, a to každý, svinstvo je ale také náboženská, národnostní a sociální diskriminace. A tím, že v západní Evropě představují muslimové často podstatnou, někde dokonce skoro převažující část proletariátu v době, kdy místo proletariátu ve fabrice dělá mašina, pokud se celá fabrika nepřesunula do rozvojovky. Asi je nepřesvědčíme tím, že budeme takovýmto způsobem – byť v dílčím i důležitém bodu, jako je tento, pravdivě – mluvit proti tomu blbému náboženství, a současně jim nenabídneme opravdovou účast ve společnosti, ze které vypadává i stále větší část starousedlíků do marginality.

 12. Slávek ČernýSlávek Post author

  honzo, moc tomu co píses nerozumim. Tento clanek neresi socialni problemy. ukazuje na konkretni problem islamske ideologie. Nic vic, nic min.

 13. protestant

  to Slávek:

  Vycházím z toho, že například křesťané v historii násilím křtili, přestože to absolutně odporuje základní křesťanské “doktríně” – NZ. Tam Ježíš přesně říká co mají učedníci dělat, když je někde nepřijmou.
  Takže tato praxe nemá s křesťanstvím nic společného. Podobné to může být (a já věřím, že je) s tím islámem.

  Zde více o této problematice:
  http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=9913

 14. Slávek ČernýSlávek Post author

  protestante, co nám vlastně chceš sdělit? To co dělali a mnohdy ještě dělají křesťané je samozřejmě svinstvo. To co dělají muslimové je ještě větší svinstvo. Je evidentní, že se ty vraždy dějí, má to dlouhou tradici a má to oporu v koránu a Hadítáh. Učí to evidentně i dnešní muslimové, jak jsem doložil.

  Vy křesťané máte takové rčení: “poznáte je po ovoci”. Je celkem jedno, co si píší liberální muslimové na svých blogíscích. Plní stejnou úlohu užitečných idiotů, jakou plnili intelektuálové, kteří podporovali komunisty.

 15. protestant

  Oporu to v Koránu právě nemá, jak ukazují oba články.

 16. Slávek ČernýSlávek Post author

  Jinak samozřejmě ten text evangelisty je skvělý a velmi se hodí k tomu, aby muslimy zbavil strachu před opuštěním islámu. Člověk ale musí zároveň vnímat realitu a ta je trochu jiná, než se píše v některých knihách.

 17. Slávek ČernýSlávek Post author

  Protestante, sám víš že v Bibli najdeš oporu v podstatě pro cokoliv. Stejně tak je to potom s Koránem a Hadíthy. V článku přímo stojí: Jak je tedy vidět Prorokova slova “Kdokoli změní jeho náboženství, popravte jej.” A potom je tam zdůvodnění, proč by to muslimové neměli dodržovat. Ten výklad ale logicky může být a často je opačný: “dodržujme co je tam napsáno”.

  Mě osobně je celkem jedno, co je napsáno v nějakých starých knihách. Důležité je co lidé, kteří se těmi knihami řídí dělají. A tady je to celkem jednoznačné. Odpadlictví se v islámu často trestá smrtí. Asi jej netrestají všichni, ale to nakonec v článku Dawkins říká.

 18. protestant

  Slávek (07.11. 2012 | 10:00) napsal:
  Protestante, sám víš že v Bibli najdeš oporu v podstatě pro cokoliv.

  protestant:
  Ne. Pro násilný křest tam podpor nenajdeš.

 19. mu77

  Hitler podobně „varoval“ před židy.

  omyl, CHurchill podobně varoval před nacismem…

 20. protestant

  to Slávek:

  To je podobné, jako bych soudil ateismus podle činů bolševiků.

 21. Antitheista

  Ale ateisté nemají svatou knihu!! Zatimco vy nábožný máte!! A v Koránu se tyhle věci píšou, proč je vykládat jinak, než se píšou?? 😀

 22. slavek

  To je podobné, jako bys soudil bolševismus podle činů bolševiků, ateismus podle činů ateistů a křesťanství podle činů křesťanů.

 23. protestant

  Jenženv Koránu se právě nepíší. To je ten problém…. 🙂

 24. Antitheista

  V koránu se nepíše o džihádu – o svaté válce jakožto o šíření války mečem?? 😀 😀 😀 Ty seš vážně trochu vypatlanej….

 25. Antitheista

  o šíření víry mečem …

 26. slavek

  protestante, článek není o koránu, ale Islámu. A Islám můžeme posuzovat i podle činů muslimů. V čem se chovají jinak než jiní lidé? Jaké mají zvyky?

  Muslimové nejsou etnická skupina, je to náboženství. Stejně tak nebudu posuzovat komunisty jen podle kapitálu, tak nebudu posuzovat muslimy jen podle Koránu.

  A když se na to podíváš objektivně, tak islám vede k nesvobodě, ženy mají ve skutečnosti (i podle Koránu) menší práva než muži, islámské právo omezuje svobodu lidem jiného vyznání.

  To jsou všechno věci, které jsou pro mě absolutně nepřijatelné a jsou nepřijatelné i pro většinu lidí. V případě islámu, který se ani netají tím, že takové věci prosazuje si potom z neznámého důvodu lidé nasazují růžové brýle.

 27. Antitheista

  Navíc se tyhle nechutnosti v Koránu píšou !!! Píšou!!! Jako ve starém zákonu, ale Korán jaksi nemá ten změkčující nový zákon (byť i ten je plný nesmyslů, ale furt lepší, než ten starý)!!!

 28. protestant

  to Slávek:

  Napsal jsi tohle:”Stejně tak nebudu posuzovat komunisty jen podle kapitálu, tak nebudu posuzovat muslimy jen podle Koránu.”

  Já se ale ptám jak vůbec poznám kdo je komunista, kdo je muslim, a kdo to pouze o sobě tvrdí? Bez toho rozlišení nemohu o komunistech ani muslimech nic říct.

 29. Antitheista

  Já nemam rád Kapitál, Mein Kampf, Bibli ani Korán – čtyři nejhůř napsaný a zdlouhavý knihy v dějinách o ničem…

 30. Petr TomekPetr Tomek

  Evžen (06.11. 2012 | 21:59) napsal:
  Jaká je základní filosofie „ateistů“ pro život člověka?

  Petr Tomek
  Tohle je trochu nedorozumění. Ateisté jsou různí. Nicméně třeba směr který zastávám já v podstatě stojí na uvědomění si toho, v čem opravdu je štěstí. Tedy ve snaze pochopit podstatu štěstí. Vycházím z utilitarismu, starověkých hédonistických škol, psychologie a sociologie. Mrkněte do projektu Knihovna.

 31. Antitheista

  LIBERALISMUS (SVOBODA) – UTILITARISMUS (CO NEJVĚTŠÍ BLAHO CO NEJVÍCE LIDEM)- KOSMOPOLITISMUS (VŠECHNY NÁRODY SI ZASLOUŽÍ SVOBODU A BLAHOBYT) – PRAGMATISMUS (ŘEŠIT TO, CO NÁS PÁLÍ, NE KOLIK SE VEJDE ANDĚLŮ NA ŠPIČKU JEHLY) = TO SOU MOJE HESLA

 32. Standa

  Arabský synek se ptá svého otce:

  “Tati, proč nosíš pořád na hlavě ten šátek?”

  “Ten šátek je velice praktická věc, synu. Chrání mou hlavu a mé oči před sluncem, před pouštním pískem a před ostrým větrem.”

  Chvíle ticha. Poté opět:

  “Tati, a proč pořád nosíš ten dlouhý úbor, který vypadá jako noční košile?”

  “Synu, ta gallábie je velice praktický oděv, protože chrání mé tělo před pouštním sluncem, a přitom je velice vzdušná.”

  “Tati, a proč pořád nosíš sandály?”

  “Sandály jsou velice užitečné, synu. Chrání mé nohy před ostrými kameny a písek z pouště se z nich sám vysype.”

  “Tati?”

  “Ano, synu?”

  “A proč to všechno doprdele pořád nosíš, když od narození bydlíš v Paříži a poušť znáš akorát z televize?”

 33. Orvando

  Antitheisto, a četl jsi vůbec ten Kapitál? Vzhledem k tomu, že jej zde umísťuješ vedle takových knih jako Mein Kampf a Bible, tak se mi zdá, že vůbec nevíš, o čem mluviš.

 34. Antitheista

  Jo četl, je to strašná sračka !! S prominutim – byť první dává aspoň trochu hlavu-patu…

 35. Čestmír Berka

  Když trochu budem googlovat, tak zjistíme, že Dawkins stejná slova o islámu používá minimálně 2 roky při různých příležitostech.
  Jsou i návrhy, spojit se s křesťany proti muslimům podle hesla “nepřítel mého nepřítele je mým přítelem”. Já dávám přednost důsledné sekularizaci společnosti. Myslím, že vzniká zbytečný hysterie u části společnosti.

 36. Antitheista

  Čestmír souhlasim! Ale strategie neni taktika!! Moje taktika by byla – nejdřív s umírněnými nábožnými proti extrémistům, pak se sekularisty proti umírněným !!

 37. Čestmír Berka

  Já myslím, že obě strany se neznají. My máme o životě muslimů jen zprávy z medií, která když vyloženě nelžou, tak minimálně aspoň hodně zkreslují. Stačí si přečíst výkřiky o “ručníkářích” a ovcích, či velbloudech- jenže muslimové mohou být černí v USA, Albánci, Čečenci a nebo Malajci s naprosto rozdílnými životy. Mnozí muslimové znají Západ jen z holywoodských filmů a nebo jako vojáky USA, či NATO a spojence Izraele. A přistěhovalci v Evropě jsou také něco jiného. Takže přistupovat k těmto skupinám muslimů je třeba diferencovaně.

 38. protestant

  Čestmír Berka (08.11. 2012 | 11:33) napsal:
  Já myslím, že obě strany se neznají. My máme o životě muslimů jen zprávy z medií, která když vyloženě nelžou, tak minimálně aspoň hodně zkreslují.

  protestant:
  Přesně tak. A nejen o muslimech. Podobně zkreslené zprávy máme o všech skupinách lidí. Media pochopitelně vytahují pouze ten největší hnůj a o dobrém se nezmiňují. O učitelích se dozvíme jen když chtějí přidat, nebo když je některý z nich usvědčen z pedofilie. O politicích jen když kradou a o Řecích jen když jsou na tom špatně. Prostě takový obraz světa je zkreslený, neodpovídá skutečnosti.

 39. Slávek

  Tak hysterie je zbytečná, to je pravda. Je také pravda, že mediální obraz bývá posunutý a pokřivený.

  Zeptám se vás: myslíte, že existují ideologie, které ohrožují lidskou svobodu? Třeba komunismus, nacismus?

 40. protestant

  Hysterie není jen zbytečná. Ona je i nebezpečná. Na takových hysteriích si přihřívají polívčičku různí xenofobní lídři a strany. Hrají na struny nízkých pudů člověka. Řeči takových lídrů jsou plné slov jako rasa, národ, vlast, ohrožení, nebezpečný nepřítel….

 41. Antitheista

  Protestant: Řeči takových lídrů jsou plné slov jako rasa, národ, vlast, ohrožení, nebezpečný nepřítel…. (a taky bůh – to ste vynechal :D)

 42. Slávek ČernýSlávek Post author

  Antitheisto, bod pro tebe 🙂 Skvělé doplnění.

  Protestant nám tu v podstatě vyjmenoval slova, která když použijeme, tak se pro něj staneme nebezpečnou sebrankou: národ, vlast, ohrožení …

  Ale jinak to celkem sedí. Jednoho takového nahnědlého vůdce máme třeba tady: http://www.fragmenty.cz/iy099977.html

 43. protestant

  Použití slova bůh je v tom případě kontraproduktivní, protože všemocný bůh evidentně nebude potřebovat naši pomoc s tím nepřítelem. Tohle ovšem takový lídr nemůže potřebovat. Spolehnout se na boha to není to oč mu jde. On se chce spolehnout na sebe, na masy, na tu hysterii.

 44. protestant

  ….Pan arcibiskup apeloval na přítomné v zaplněné katedrále, aby si stále nestěžovali, že ten minulý rok za nic nestál,….

  Takhle se takový lídr chovat nemůže. Ten musí zdůrazňovat problémy a ukazovat , že jen s vaší pomocí a pod jeho vedením je možné dosáhnou nápravu.

 45. Antitheista

  Boha využívali už Židi v Bibli ke xenofobii a genocidě jiných národů!! Za boha a za vlast se využívalo celé 19.století a 20.také!! Klerofašismus vám asi nic neříká že?? 😀 😀 😀 !! No, už jen ten kamarádšaft církve s Hitlerem a Mussolinim nebo Hlinkem a Tisem či Frankem nebo s ustašovci !!! Bin Ládina asi taky neznáte !! 😀 !! Vy ste magor

 46. Antitheista

  Slovo bůh je zprofanované a zabilo víc lidí než slovo rasa nebo třída :D!! To zaprvé!! A za druhé, s Hitlerem se paktovali i protestanti a protestanské církve (ty německé tedy stoprocentně :D)

 47. NEC

  Kdo zná Skoty, tak se nediví, nesnáší multikulti a mají odpor k Islámu. jinak Hitler takto varoval před židy a Churchill před nacismem, jeden z nich měl pravdu. Dawkins varuje před islámem a islám zabíjí, stejně jako nacismus.

 48. Petr TomekPetr Tomek

  protestant (06.11. 2012 | 19:57) napsal:

  Hitler podobně „varoval“ před židy.

  Petr Tomek
  Samozřejmě! Pokračoval přece v mnohasetleté křesťanské tradici! Jen nevím, proč to uvádíte?

 49. protestant

  S Hitlerem se paktovali i vědci.

 50. protestant

  Petr Tomek
  Samozřejmě! Pokračoval přece v mnohasetleté křesťanské tradici! Jen nevím, proč to uvádíte?

  protestant:
  Protože Dawkins v tom pokračuje…

 51. protestant

  Kdo zde mluví o antisemitismu?

 52. Antitheista

  Vy ste psal, že Hitler varoval před Židy !! Tomek napsal, že to církev taky!! A co v tom dělá pan Dawkins?? Je snad antisemita, jako byl Hitler nebo Vatikán ??? 😀

 53. Colombo

  Protestant: super, odsoudíme všechny vědce? A někdo z nich beztak jedl chleba. Zakážeme jezení chleba!

 54. protestant

  To záleží zda šmahem odsoudíme protestanty. Pokud ano, měli bychom použít stejný metr i na vědce.

 55. Antitheista

  Proč? Vědci nemaj žádnou centrálu, narozdíl od církví – ať už katolických, nebo protestantských!! Většina protestantů a katolíků šla s Hitlerem, ale vědci z německa utekli (Einstein a další)!! Byli jich stovky a šli s Amerikou a dali jí atomovku a utekli před fašismem!! Narozdíl od vás – křesťanů… Gott mit uns, že?? 😀

 56. protestant

  Antitheista (21.11. 2012 | 18:21) napsal:
  U vašich předáků, které posloucháte! Máte své představené

  protestant:
  Kde jste tohle vzal? 🙂

 57. Antitheista

  Samozřejmě, že vaše církve mají také biskupy a své představené….

 58. Antitheista

  arcibiskup z Canterbury 😀 😀 Anglikásnká církev nejsou protestanté, protestante??? 😀

 59. protestant

  Ale abychom se vrátili z Anglie k nám – pošli mi jméno nějakého biskupa Českobratrské církve evangelické – naší největší protestantské církve….. 🙂

 60. protestant

  In the 19th century some of the Tractarians proposed that the Church of England and the other Anglican churches were not Protestant but a “Reformed Catholic” or middle path (via media) between Rome and Protestantism. This assertion was attacked by, among others, the Church Association.[19] Today, the Anglican Communion continues to be composed of theologically diverse traditions, from Reformed Sydney Anglicanism to High-Church Anglo-Catholicism.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Protestants

 61. Antitheista

  Takže si přiznal, že anglikánská církev sou protestanté?? 😀 a že mají arcibiskupa a biskupy ??? 😀

 62. Antitheista

  “K protestantismu se řadí i anglikánská církev a menší evangelikální církve, např. baptisté, metodisté, presbyteriáni, puritáni, mennonité, letniční, v českých zemích např. Jednota bratrská nebo Českobratrská církev evangelická.” http://cs.wikipedia.org/wiki/Protestantismus

 63. Antitheista

  “Struktura církve

  ČCE se spravuje podle zásad presbyterně-synodních podobně jako většina evangelických církví ve světě. Základní jednotkou je místní farní sbor, který má často i několik kazatelských stanic. Sbor si volbou povolává svého kazatele a ze svého středu volí osvědčené bratry a sestry za presbytery, kteří společně s kazatelem sbor spravují jako jeho staršovstvo. 258 sborů je rozděleno do 13 seniorátů, které jsou spravovány seniorátními (čtyřčlennými, případně šestičlennými) výbory, volenými ve shromáždění seniorátu (konventu) zástupci všech sborů seniorátu. Seniorátními konventy volení poslanci (rovným dílem z kazatelů a presbyterů), senioři a seniorátní kurátoři, členové synodní rady a zástupci Evangelické teologické fakulty tvoří nejvyšší zákonodárné a řídící shromáždění – synod. Synod rozhoduje svým usnesením o církevních záležitostech (o zásadních otázkách dvoutřetinovou většinou) a volí i nejvyšší, šestičlenný správní orgán – synodní radu – se sídlem v Praze. K plnění svých úkolů zřizuje synodní rada ústřední církevní kancelář, kterou řídí vedoucí tajemník, potvrzený synodem.

  Všechny správní orgány jsou voleny na 6 let a ve všech (kromě staršovstva farního sboru) je paritní zastoupení kazatelů a presbyterů. Představiteli na všech třech stupních jsou vždy jeden teolog a jeden laik: ve sboru je to kazatel a kurátor (presbyter), v seniorátu senior (sídlo seniorátu je vždy ve sboru, kde je zvolený senior farářem) a seniorátní kurátor, pro celou církev synodní senior a synodní kurátor. Funkce presbyterů je čestná, bezplatná. Funkce, které vykonávají kazatelé, jsou v seniorátním výboru a v synodní radě vedle jejich úvazku sborového. Jen synodní senior a duchovenští tajemníci kanceláře (stejně jako její laičtí zaměstnanci) jsou plnočasově v celocírkevní službě, synodní kurátor a jeho náměstkové na částečný pracovní úvazek. [3]

  Českobratrskou církev evangelickou tvoří sbory na třech úrovních:

  sbor farní,
  sbor seniorátní,
  sbor povšechný.
  [editovat] Farní sborSouvisející informace naleznete v článku Seznam sborů Českobratrské církve evangelické.
  Farní sbor je základní jednotkou církve, spravovaný staršovstvem (presbyterstvem), které je voleno z členů sboru sborovým shromážděním, to volí i faráře. O­n a jeden z presbyterů – kurátor – jsou společně představiteli sboru a jeho statutárními zástupci. Církev tvoří 264 sborů.

  [editovat] Seniorátní sborSeniorátní sbor (seniorát) je společenství sborů spojených v určitém obvodu ke společné církevní činnosti a správě. O jeho věcech rozhoduje seniorátní shromáždění zvané konvent, jehož členy jsou poslanci příslušných sborů, volení na čtyřleté funkční období. Konvent volí stejným dílem z presbyterů a farářů na šestileté období seniorátní výbor v čele se seniorem a seniorátním kurátorem. Sídlem seniorátu je vždy sbor, kde je senior farářem. Církev tvoří 14 seniorátů:

  Pražský seniorát
  Poděbradský seniorát
  Jihočeský seniorát
  Západočeský seniorát
  Ústecký seniorát
  Liberecký seniorát
  Královéhradecký seniorát
  Chrudimský seniorát
  Poličský seniorát
  Horácký seniorát
  Brněnský seniorát
  Východomoravský seniorát
  Moravskoslezský seniorát
  Ochranovský seniorát (netvoří územní obvod, ale sdružuje bývalé sbory Jednoty bratrské, které vstoupily do ČCE)
  [editovat] Povšechný sborNejvyšší úrovní správy církve je povšechný sbor, čili celá církev. Církev spravuje Synodní rada, což je 6 volených osob (3 faráři a 3 laici), nejvyšším zákonodárným a řídícím shromážděním (parlamentem), složeným z volených poslanců, je synod. Jménem celé církve jednají synodní senior a synodní kurátor.”

  Čili synod a synodní senior nejsou představitelé církve a centrála ??? 😀
  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskobratrsk%C3%A1_c%C3%ADrkev_evangelick%C3%A1

Komentáře nejsou povoleny.