Smlouva s Vatikánem: po schválení restitucí se vláda pokusí protlačit konkordát

Autor | 27.11. 2012

V červenci jsme informovali, po schválení církevních restitucí bude současná vláda prosazovat přijetí smlouvy s Vatikánem, tzv. konkordátu. To se nepřekvapivě stalo a již nyní, za téměř neprostého nezájmu médií Karel Schwarzenberk upravuje smlouvu pro projednání ve vládě. Informoval o tom deník Právo. Je pravděpodobné, že se vládě podaří smlouvu v současném parlamentu prosadit.

Obsah připravované smlouvy neznáme, ale bude se jednat o mírně upravený návrh, který sněmovna již odmítla v roce 2003. V tom návrhu se stát zavazoval dohlížet například na to, aby obsah vyučování katolického školství byl v souladu s učením katolické církve.

Proč je vlastně ze strany katolíků takový tlak na schválení konkordátu? Na první pohled smlouva nezaručuje téměř nic, co by již náboženské organizace neměly zaručeny zákonem. Problémem ovšem je, že mezinárodní smlouvou se zavážeme tyto zákony dodržovat i v budoucnosti, bez možnosti tyto zákony parlamentem změnit. Na to narazili například Slováci, když chtěli udělat takovou obyčejnou věc, jako upravit počet svátků a dnů pracovního volna v kalendáři. Když chtěli zrušit svátek Panny Marie Sedmibolestné, tak se k tomu vyjádřil předseda Konference slovenských biskupů Stanislav Zvolenský.

Cirkevné sviatky, vrátane 15. Septembra, sú zakotvené v medzinárodnej zmluve medzi Slovenskom a Vatikánom. Predseda Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský:

„Pre nás je predovšetkým problém základná zmluva, lebo znenie základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, ako vážny zmluvný záväzok týchto dvoch strán podľa našich poznatkov nateraz neumožňuje to technické riešenie, ktoré vláda navrhuje.“ 

Zrušenie sviatku by si vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy. Obyčajným zákonom ale nie je možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru. Vláda preto uvažuje nad tým, že namiesto otvárania Vatikánskej zmluvy by zákonom presunula oslavu 15. septembra na nedeľu, ak sviatok pripadne na pracovný deň.

Další vývoj ohledně připravovaných smluv s Vatikánem budeme pečlivě sledovat..

6 thoughts on “Smlouva s Vatikánem: po schválení restitucí se vláda pokusí protlačit konkordát

 1. Jirka

  Buď konkordát nebo šaría! Co je lepší? Vyber si…

 2. Jirka

  Vzhledem k tomu, že na jiném místě má tentýž autor úplně stejné výhrady a kritiku ke křesťanství jako jsem slyšel minulý týden při návštěvě mešity, je odpověď na předchozí otázku předem jasná….

 3. Slávek ČernýSlávek Post author

  jirko, to by me zajimalo, co jsi slysel v mesite. A ano, mas pravdu, jsme celi zhavi tady zavadet sariu. Hlavne se tesime na moznost brat si devitilete holcicky.

 4. Colombo

  Jirka: to je dost pitomý výběr, vzhledem k tomu, že tu dycky máme možnost plné sekularizace.

 5. Josef

  Kníže Karel je vlastně důstojným nástupcem rakousko-uherského císařství, které nám katolictví přikázalo povinně. S pomocí spolubratrů Petra a Jiřího nám chtějí poskytnout to, co považují za nejlepší. Bohužel je to nejlepší jen pro ně a pro jejich kvapem se ztenčující kliku souvěrců.
  Pro zbytek národa a vlastně i světa jsou katastrofou.
  To říkám jako pravicově smýšlející občan této země.

Komentáře nejsou povoleny.