Duka apeloval na muslimy, aby zachovávali tradiční hodnoty

Autor | 07.01. 2013
Kardinál Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka

Na stránkách Arcibiskupství pražského se objevil zajímavý článek, který mi popravdě vyrazil dech. Článek informuje o setkání se pražského arcibiskupa s velvyslanci zemí OIC (Organizace islámských zemí). Na tom by asi nebylo nic zvláštního. V mnoha z těchto zemích jsou denně pošlapávána lidská práva nejen ateistů, ale i křesťanů. V Egyptě  nebo Saúdské arábii čelí křesťané neuvěřitelnému tlaku a osobním tragédiím způsobeným islámským fundamentalismem, který se tam drží otěží vlády. Křesťané tam jsou v podobné situaci jako ateisté a jde jim doslova o život.

Proto je naprosto šokující, co v této zprávičce je a hlavně co tam není. Začíná to citací papežského nuncia:

Papežský nuncius, arcibiskup Giuseppe Leanza, který je doyenem celého diplomatického sboru, připomněl, že rozptýlení podobných obav napomůže vhodná informovanost o skutečné podstatě islámu, a to již mezi školní mládeží.

Chápu-li to správně, tak se nuncius zasazuje o to, aby již školní děti byli informovány o skutečné podstatě islámu. Což by jistě bylo chválihodné, kdyby nedodal, že pod tím informováním má na mysli především „rozptylování obav“ z islámu. Já bych měl pro pány z OIC a katolické církve lepší návrh. Jsem přesvědčen, že veškeré obavy z islámu by rozptýlilo, kdyby muslimové v mnoha na schůzce přítomných zemích neprosazovali středověké zákony a zvyky. Kdyby zrovnoprávnili půlku svých obyvatel, kteří měli to štěstí, že se narodili s vagínou a tu smůlu, že se narodili v zemích kde je převážně muslimská populace. Jistě by přispělo k lepšímu obrazu islámu, kdyby výše zmínění pánové protestovali proti zabíjení holčiček, které chtějí chodit do školy. Začít by mohli třeba také tím, že by zakázali sňatky s dětskými nevěstami a neprosazovali další snižování jejich věku.

Kardinál Dominik Duka apeloval na příslušné islámské země s prosbou o pomoc při zachování tradičních hodnot, jakou je především rodina a dostalo se mu souhlasného ujištění.

Tady možná stojí za to připomenout, že muslimové asi myslí pod pojmem „tradiční rodina“ něco trochu jiného než my Evropané. Dle islámského práva může mít muž až 4 manželky, žena nedědí ve stejné výši jako muž a manžel má právo vyžadovat sex i násilím. Obracet se na muslimy s prosbou o pomoc při „zachování tradičních hodnot, jakou je především rodina“ mi přijde hodně silná káva.

Tak nějak začínám chápat co myslel papež, když dnes o víkendu prohlásil, že: „každý kdo žije a prohlašuje víru v Církev je v mnoha bodech mimo hlavní proud myšlení.“

14 thoughts on “Duka apeloval na muslimy, aby zachovávali tradiční hodnoty

 1. 963214785

  Katolická církev jak známo nikdy neprojevila zájem denunciovat škodlivé společenské jevy ani v zemích kde má velký vliv, takže to moc nepřekvapuje.

 2. xorron

  Co chcete? Stále náboženští bafuňáři dostávají příležitost tlachat svoje moudrosti ve sdělovacích prostředcích. Mají zřejmě patent na morální záležitosti. Plky však nic na světě nezmění a poslouchají je jen ti už přesvědčení, jejich ovečky. Ty jsou rozlezlé všude, nebo aspoň mnozí předstírají, že takoví jsou. Viz klerikálové v politice, rozhlase a televizi atd.

 3. Pingback: Zajímavé odkazy nejen z IVČRN 2. týden 2013 | Czech Defence League

 4. Mirek

  Tohle je docela vhodná platforma (asi jedna z mála), kde by OSA mohla spolupracovat s ultrakatolíky (lefebvristy) – na Duších a hvazdách vyšel nedávno článek kritizující totéž.

 5. Mirek

  První příležitostí by mohl být ten případ muslimského duchovního, co umlátil svou pětiletou dceru a pak se vyplatil z basy – to si přímo říká o bombardování Duky ze všech stran. A samozřejmě maximální embargo čehokoliv saúdskoarabského.+ protesty před jejich anbasádou, jestli v Česku nějaká je.

 6. protestant

  Není tohle nabádání k uplatňování kolektivní viny. Tedy něčeho odporného, co jsem doufám už překonali?

 7. Mirek

  No nevím, když v nějaké zemi platí nějaký náboženský zákon a lidé se proti němu nebouří, naopak ho podporují, tak to přece asi nebude vina nějakého jedince, ne?

 8. protestant

  Ani my jsme se nijak moc nebouřili proti státem vnucenému komunismu ani „vědeckému ateismu“. Přesto na nás nikdo neuplatňoval metodu kolektivní viny.

 9. Mirek

  Já to ale nemyslím tak, že bych vinil každého saúdského Araba, nebavil se s nimi apod. Ale každého bych se ptal na názor na tuto věc a podle odpovědi bych se vůči němu zařídil. A nezapomeňte, že Duka jednal s oficiálními vysoce postavenými náboženskými činiteli, kteří na to zákonodárství mají vliv. A tohle není případ státu, kde by si lidé mysleli něco úplně jiného než oficiální propaganda (jako totalitní Československo). Je to JEJICH náboženství a zákony z něj plynoucí.

 10. protestant

  Mirek (07.02. 2013 | 19:25) napsal:
  Já to ale nemyslím tak, že bych vinil každého saúdského Araba, nebavil se s nimi apod. Ale každého bych se ptal na názor na tuto věc a podle odpovědi bych se vůči němu zařídil.

  protestant:
  Ano. Takhle to má být.

 11. jindra

  Islám je okopírované náboženství. Celkem v ničem se neliší od našeho římskokatolického křesťanství a už vůbec ne od židovství. Tady se mi hned vybaví „oko za oko, zub za zub“. To jak se v některých zemích Evropy islám nadýmá, naparuje, je jen výsledek toho, že je mu to dovoleno. Je to zásluhou domácích politiků.

 12. Colombo

  jindra: možná to tak vypadá, když o Islámu nic nevíš. Faktem je, že Islám vznikl na podkladu nejrůznějších arabských kmenů a jejich tradic plných efreetů, djinů atp.

  A narozdíl od katolismu islám je monoteistický.
  Mimochodem, „Oko za oko, zub za zub“ je sumerské (a pravděpodobně ještě starší).

  Chce si to udělat trochu výlet do historie.

 13. jindra

  O lecčemž se nechám poučit, o islámu ne. Žil jsem dost dlouho s vyznavači islámu, abych věděl, že jsou to lidé, „jako ty a já“. To jen lidé z Horní Dolní, kteří byli jednou na výletě v Praze a v Nár. divadle na Libuši, mohou o islámu vyprávět nesmysly. Jestli je oko za oko… sumerské, to jsem nevěděl, ale v bibli to někde také je. Židé, přívrženci islámu, hinduisté i křesťané, všechno jedna cháska. A jedni na druhé by se neměli povyšovat.

Komentáře nejsou povoleny.