Homeopatie: léky mohou nyní uvádět v letácích léčivé účinky které nemají

Autor | 08.01. 2013
Homeopatický roztok z jedovatce kořenujícího, který způsobuje těžko hojitelné puchýře

Homeopatický roztok z jedovatce kořenujícího, který způsobuje těžko hojitelné puchýře

Homeopatika byla zákonem zařazena mezi léčiva již dávno. Výrobci ale nesměli nikde uvádět jejich indikace – léčivé účinky. Logicky, protože homeopatika žádné prokázané léčivé účinky nemají. To změnila v prosinci schválená novela o léčivech, která léčivé účinky homeopatikům uvádět dovoluje. Na rozdíl od skutečných léků nemusí lék homeopatický projít klinickým testováním s dvojitě slepými testy, ale stačí jen doložit  „odkaz na publikace uznávané v členských státech“  nebo „výsledky výzkumu, který je označován jako homeopatický způsob prokazovaní.“ Vtipné. Podívejme se ale na novelu zákona o léčivech podrobněji a pokusme se analyzovat její důsledky, které mohou být skutečně nepříjemné. Běžný divák nebude téměř moci rozlišit, co je skutečný lék a co krabička s předraženým cukrem.
Do novely byl totiž vložen nový paragraf §28a s názvem „Řízení o specifických humánních homeopatických přípravcích„. Článek 1 potom praví:

Specifické humánní homeopatické přípravky jsou homeopatické přípravky určené k podání ústy nebo zevně ke zmírnění nebo léčbě méně závažných příznaků nebo méně závažných onemocnění, které nevyžadují dohled nebo zásah lékaře.

Homeopatické „léky“ tedy nesmí být určeny k léčbě chorob, které vyžadují dohled lékaře.

(2)U specifických humánních homeopatických přípravků není žadatel o registraci povinen předkládat výsledky předklinických farmakologických a toxikologických zkoušek za předpokladu, že je schopen doložit bezpečnost základních homeopatických látek vědeckými daty prokazujícími bezpečnost na základě publikované vědecké literatury.

Toto myslím nebude v případě cukru žádný problém. Díky tomu, že homeopatické „léky“ nemají žádné léčebné účinky, nemají ani žádné vedlejší účinky.

(3)U specifických humánních homeopatických přípravků může žadatel o registraci doložit homeopatické použití a léčebné indikace přípravku nebo základních homeopatických látek, ze kterých se přípravek skládá, odkazem na publikace uznávané v členských státech s tradiční homeopatickou praxí nebo výsledky výzkumu, který je označován jako homeopatický způsob prokazování a je založen na podání látky člověku za účelem zjištění příznaků vyvolaných touto látkou.“

Takže k tomu, aby mohl výrobce dát do reklamy, že přípravek léčí nachlazení stačí, když se to publikuje v nějakém obskurním rumunském homeopatickém plátku. Ne že by mohl být i jakýkoliv nerumunský homeopatický časopis cokoliv jiného než obskurní plátek. V tomto jsou si všechny státy EU rovny.

Jak se budou homeopatika prodávat

Dosud byla homeopatika zařazena mezi léčivé přípravky, ale v reklamě a komerčních sdělení nesměla být uváděna žádná tvrzení o jejich léčivých účincích. V praxi to vypadalo tak, že televizní spot podbarvený vtíravou melodií ukazoval kýchající lidi, jak mohutně sjíždí hory bílých kuliček, aniž by tam kdekoliv kdokoliv bylo uvedeno, že ty kuličky do sebe sypou za účelem léčby nachlazení.

To omezení nyní pravděpodobně padá. Pro homeopatické přípravky tak budou platit méně přísná pravidla, než pro doplňky stravy. Taková Vincentka již nesmí obsahovat tvrzení o tom, že je zdraví prospěšná, ale výrobci cukru to tam klidně vlepit mohou.

Pro běžného občana bude možnost orientace snížena ještě tím, že homeopatika se prodávají v lékárnách. Od ledna tohoto roku mu homeopatikum může nabídnout i lékárník s tím, že uvede jeho údajně léčivé účinky. Přijdete tak do lékárny s tím, že chcete něco proti kašli, chřipce nebo bolesti, a lékárník vám prodá homeopatikum. Dle zákona bude vše v naprostém pořádku. Vyhnout se tomu budete moci jen tak, že lékárníka výslovně upozorníme, že homeopatikum nechcete a zkontrolujete krabičku, jestli se jedná o skutečný lék a ne jen jeho náhražku. Kolik lidí ale něco takového udělá?

Tento zákon jde jednoznačně proti zdravému rozumu a současnému trendu, kdy je viditelná snaha lidí být lépe a podrobněji informováni. O to smutnější je skutečnost, že se nyní otevřela další cesta bezohledným šarlatánům a podvodníkům na tom nejcitlivějším místě, na místě lidského zdraví.

Účinky homeopatických léků a placebo efekt

Jistě by se dalo namítnout, že homeopatika neškodí a díky placebo efektu mohou dokonce pomoci. To je pravda. Placebo efekt je jev prokázaný a funguje tím více, čím více mu věříte. Existují dokonce věrohodné studie, které udávají, že čím vyšší cenu musíme za placebo zaplatit, tím jsou jeho účinky vyšší. Stejně tak ale placebo efekt funguje když se budete modlit, pít svěcenou vodu nebo polykat Herbalife.

Podle mého názoru se tu ale dostáváme do situace, která je vůči zákazníkovi a pacientovi nemorální. Každý si samozřejmě může věřit čemu chce a pokud věří ve funkčnost homeopatik (protože nic jiného než víra mu skutečně nezbývá), tak může sjíždět oscilokoksínum od rána do večera a nikdo by mu v tom pošetilém počínání neměl bránit. Na druhou stranu by ale mělo být naprosto jasné, že se jedná o homeopatika, jejichž účinek nebyl ověřen na stejné úrovni jako u skutečných léků. V takové situaci dnes nejsme a homeopatika budou prodávána i lidem, kteří chtějí skutečně účinné a opravdové léky. Homeopatika budou inzerována a prodávána stejnými způsoby a na stejných místech, jako běžné léky a zodpovědní lidé budou moci říkat pacientům o jejich účinnosti.

Dávejte si proto pozor, abyste se nestali obětí tohoto legálního podvodu, kdy místo účinného léku zaplatíte jen za předražený cukr v důvěryhodném obalu. Šiřte prosím tyto informace, aby se každý mohl sám rozhodnout, zda chce být léčen skutečně nebo jen cukrovými kuličkami.

70 thoughts on “Homeopatie: léky mohou nyní uvádět v letácích léčivé účinky které nemají

 1. 963214785

  No to je teda pěkné. Chtělo by to označovat jak cigarety. „Ministerstvo zdravotnictví varuje: Homeopatie je neúčinná“

 2. AppleBred

  Je to uzasny biznis a je neuveritelne ze nieco taketo moze fungovat. Najviac ma doraza, ked pocujem z radov uzivatelov homeopatik iba nadavanie na farmaceuticke firmy a kecy o tom ako im vobec nejde o zdravie ludi ale iba o peniaze (hoci je mi jasne aj to, ze farmapriemysel ma slusne za usami) Je az neuveritelne ze v tomto kontexte im nevadi platit za homeopatika, hoci ich vyrobcovia nemusia dokazat o ich ucinkoch ich produktov vobec nic.

  Minulý rok schválila EU pár milionikov € na vyskum ucinkov homeopatik. Malo sa to testovat na zvieratách aby sa vylúčil placebo efekt. Uz som sa par krat pokusal najst niejke vysledky ale zatial nauspesne. Keby niekto mal info dajte vediet…

 3. Slávek Post author

  Placeboefekt funguje i na zvířata. Jediný způsob jak placeboefekt zcela vyloučit jsou dvojitě slepé testy, kdy ani testovaný ani testující netuší, jestli podává lék nebo placebo.

 4. Čestmír Berka

  Dr. Emoto se zpočátku zabýval hlavně tím, zda-li je možné do vody přenést nějaký duchovní obsah. Porovnával krystalizaci destilované vody s destilovanou vodou, ke které byla vysílána modlitba. Požehnaná voda tvořila velmi krásné krystaly.
  http://www.homeoinstitut.com/hlek.php

  Hezké, s tou modlitbou. Divné je, že homeopatie vadí třeba katolíkům- viz takový Vojtěch Kodet ( ale tomu vadí i vegetariánství

 5. josef

  Homeopatie možná vadí panu Kodetovi, ale nevím o tom, že by vadila katolické církvi obecně.
  Katolická církev ponechává většinu podobných stupidit bez kritiky, a to kupodivu i když jsou zdánlivě proticírkevní. Důvod je jediný a jasný: všechny tyto hovadiny lidem sugerují, že existuje nějaké to tajemno, duchovno a podobně kokotiny, nad kterými si církev uzurpuje monopol. Takže i takové od církve odvislé jednotlivosti napomáhají přijímání jejích argumentů společností a ospravedlňují vylhanou základnu její existence.

 6. Antitheista

  Léky léčí také opravdu a ještě mají placebo 😀

 7. protestant

  …..Naprosto nepochybuji, že homeopatie jako řada jiných postupů „alternativní medicíny“ opravdu „funguje“, a to na principu skutečně mocného, dosud málo prozkoumaného „placebo efektu“. Placebo efekt není jen nějaké subjektivní vsugerování si zlepšení stavu (např. sám sebe přesvědčím, že mám menší rýmu, ačkoli objektivní měření stavu nosní sliznice žádnou změnu nezaznamenají), ale je skutečně založen na fyziologických, objektivně zjistitelných změnách vyvolaných vzájemnými psycho-somatickými vztahy (nervový systém dokáže vyvolat fyziologické změny očekávané po úspěšné léčbě). Placebo efekt se ovšem významně uplatňuje i u standardních léků; v některých případech (nikoli ovšem třeba u penicilínu nebo virostatik) je dokonce asi zodpovědný za větší část pozorovaného léčebného efektu. Jeho vliv se dá v klinických zkouškách nových léků kontrolovat metodou „dvojitě slepých testů“. Placebo má samozřejmě své meze (těžko zapůsobí u těžké infekce nebo zlomené nohy) a jeho efekt je určitě posílen i správným empatickým přístupem lékaře a samozřejmě pevnou vírou pacienta v účinnost léku (zvláště drahého…)….
  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=3280

 8. josef

  Placebo efekt je totéž co víra.
  Tvrzení „placebo efekt opravdu funguje“ není pravdivé.
  Funguje pouze a jen u toho, kdo mu věří.

  Co zde funguje, je vybuzená samoléčicí schopnost organismu, čili imunita. Tu má nejen každý člověk, kterému se sráží krev a tvoří ochranný strup v ráně a kterému sroste zlomená ruka, ale i každý strom, kterému v řezné ráně vyteče smůla a ránu zacelí.
  To, co ji spouští, není homeopatie, ale skrze přesvědčení se (skrze víru) psychická síla, vybuzující přirozenou schopnost organismu. Podobně na nemoci působí klid, nezatěžování organismu, někdy třeba hudba.
  Víra či placebo efekt jsou zde pouze spouštěcí mechanismy, a to jen v nějaké omezené míře. Mohou napomoci tam, kde chybí dosud poznání.
  Tam, kde nastupuje poznání, už se učíme ovládat jak své tělo tak svou mysl, což je vědecký přístup neustále postupující dále s tím, jak se vyvíjí věda a poznání obecně.

  To nic nemění na tom, že homeopatie je podvod, nemorální způsob jak vytáhnout z lidí postižených nemocí peníze.

 9. protestant

  Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc
  ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR link
  profesor Přírodovědecké fakulty UK link
  vedoucí Laboratoře molekulární imunologie ÚMG AV ČR link
  Vědecký obor: Molekulární imunologie

  ….řekl bych že tenhle pán o problematice bude vědět více jako vy…. 🙂

 10. josef

  Protestant: Placebo ale opravdu léčí.

  Další nelogický nesmysl od vás. Placebo je neúčinná látka. Ta nemůže léčit – je totiž neúčinná.
  O čem se hlupáci domnívají, že léčí, není placebo, ale placebo efekt, kde ale neléčí nic, nýbrž právě to slovíčko efekt znamená vliv víry na psychiku, která spouští léčivé schopnosti organismu.

 11. josef

  Chcete nám napsat všechny tituly, všechny funkce a všechny instituce, které znáte? Ani Vaše tituly nejsou překážkou Vaší víry.
  Víte, že homeopatika u nás v době jejich boomu nejvíce rozšířil nikoliv léčitel ale skutečný lékař (jehož nebudu jmenovat), který je nejen propagoval ale především měl celou síť, prakticky monopol jejich prodejen, a který po konci boomu nakoupil po Praze domy s bazény na střeše, nemovitosti v zahraničí, opustil praxi a zmizel z republiky?
  Myslíte, že právě on homeopatikům věřil, když už tu chcete šermovat tituly?

 12. Antitheista

  Placebo efekt funguje i u skutečných léků – proč tedy nebrat skutečné léky (byť ve slabší podobě, nemusíme na každou rýmu brát ihned dryáky), když ty léčí a ještě mají placebo, než pouze cukr s vodou (v který věří jen málokdo, byť bohužel pořád hodně lidí…) ??

 13. martiXXX

  Já považuji za docela zajímavou věc placebo efekt. Někdy je dobré nasadit placebo efekt. Myslím, že se i vědecky potvrdil. Nemusí fungovat vždy, ale u části lidí funguje. Pokud se všichni převedou na přísný objektivismus, tak placebo efekt nebude fungovat.

 14. Antitheista

  Mimochodem také funguje nocebo efekt (třeba prokletí, voodoo, …) – když tomu ale člověk věří (nebo se podvědomě bojí…)

 15. martiXXX

  Takže vlastně tzv. uřknutí mělo racionální základ…my přesně nevíme, co má racionální základ; spousta lidí považuje středověké metody za babské povídačky a primitivismus. Jenže teď udělali nějaké pokusy v Německu s pouštěním žilou a vyšlo jim, že se stav pacientů zlepšil. Problémem je, aby se v boji za přísný racionalismus nevylilo s vaničkou i dítě, které je prověřené staletou empirií

 16. Petr Tomek

  Hořejší ale opravdu není obhájce homeopatie. Naopak líčí působení placeba právě tak, jak to popisuje Josef.

 17. josef

  NASADIT PLACEBO EFEKT !!!!!! 🙂 😀
  Jdu do kostela zapálit svíčku…. (a nechat si nasadit víru).

 18. Antitheista

  martixxx – ale proč? vždyť my prozkoumáme co funguje a co ne (jako u bylinek), a to co projde se stanou vědeckou medicínou a co ne můžeme klidně vylít 😀

 19. martiXXX

  Antitheista – jistě prozkoumáte, ale někdy se to dlouhodobě považuje za pověru než se to prozkoumá či empiricky ověří; pokud neznáme přesně příčinu, tak je podle mě nutné to dělat na srovntelných vzorcích, což taky není jednoduché; skupina (dostatečně velká), která používá moderní léčebnou metody; pak skupina, která není léčena a pak skupina, která používá tzv. pověrčivou metodu

 20. martiXXX

  josef – to není placebo efekt, víru nelze nasadit; nejdřív musíte věřit, pak působí placebo efekt………velmi zajímavá v tomhle ohledu mohou být např. stigmata ve středověku

 21. Antitheista

  Každopádně to musí projít dvojitými slepými testy, ale musí to mít zároveň určitý racionální základ (daná hypotéza), jinak bychom riskovali životy pacientů kvůli každé blbosti jako sou krystaly,… (třeba tam, kde placebo nestačí)

 22. martiXXX

  Můj názor ale je, že i v dnešní moderní době, kdy výrobu léků ovládají mocné a gigantické farmaceutické koncerny a kdy je vývoj léků extrémně drahý; myslím si, že dochází k mnoha podvodům při testování aby to vyznělo dobře. Proto si myslím, že některé léky spíše škodí než pomáhají nebo že se předepisuje příliš mnoho léků s negativními vedlejšími účinky, kdy třeba i tyto léky nejsou potřeba.

  Spojení vědy a kšeftu je leckdy problém.

 23. josef

  martiXXX – Víte, on placebo efekt nejde nasadit… 🙁

 24. martiXXX

  josef – jak nasadit? Pro placebo efekt musí být psychická predispozice, řekněme víra a a pak může působit. Když tomu někdo nevěří, tak placebo efekt nefunguje. Důležitou roli zde hraje psychosomatika. Dochází zřejmě k aktivizaci organismu.

 25. Antitheista

  A myslíte si, že šarlatánské lobby neexistuje (propagace homeopatik atd… sou v tom miliardy)!! Spojení obchodu a tmářství je mnohem horší! Protože vědců dostanou jen pár, většinou sou slušní a chytří lidé, ale šarlatáni ne !!!

 26. josef

  Jak nasadit? To se ptám já vás!

  martiXXX (11.01. 2013 | 11:51) napsal: Já považuji za docela zajímavou věc placebo efekt. Někdy je dobré nasadit placebo efekt.

  Jakpak se nasazuje takový placebo efekt?

 27. josef

  Vážený kolego,
  nechci vás trápit.
  Nasadit placebo efekt je stejné jako nasadit víru, to prostě nejde.
  Lze nasadit léčiva i neléčiva, lze nasadit postroj koňovi.
  To vše má nějaký důsledek (efekt). Ale tento důsledek není možno nasadit, ten teprve sám vznikne anebo nevznikne.

  Přesný význam pojmu placebo efekt je: „působnost neúčinné látky“.
  Vy může nasadit neúčinnou látku, nějaký nelék – např. homeopatika, a pak sledovat, zda toto nasazení neléku má nějaký dopad (efekt).
  Jiný efekt může být to, že je vám špatně z mejch keců.
  Nelze vám ale nasadit špatno z mejch keců, aniž byste je četl.
  Je to jasnější?

 28. martiXXX

  placebo efekt je věc, kterou je možné použít….např. u nevyléčitelně nemocných; kdy už neexistují léky;

 29. martiXXX

  vědci že jsou lepší než zbytek populace?????????????????? Vědci kolaborovali s jakoukoliv zrůdnou ideologií. Mengele byl jistě velmi schopný lékař a těch příkladů by bylo mnoho.

 30. martiXXX

  sorry, mělo to jít jinam, pod článek v i-ateismu

 31. protestant

  Petr Tomek (11.01. 2013 | 15:16) napsal:
  Vědci by hlavně měli odlišit vědění od pseudovědy a na to jsou připravovaní v naprosté většině případů opravdu dobře.

  protestant:
  A pekaři se vyznají v pečení rohlíků a na to jsou připravovaní v naprosté většině případů opravdu dobře.

 32. 963214785

  Placebo samozřejmě funguje. Homeopatie nikoliv protože tvrdí, že umí něco víc. I když ale placebo funguje nelze s tím ospravedlnit prodej stokrát předražených cukříků s klamavou reklamou.

 33. Petr Tomek

  protestant:
  A pekaři se vyznají v pečení rohlíků a na to jsou připravovaní v naprosté většině případů opravdu dobře.

  To byla myšlenka dne!

 34. Antitheista

  Všichni lidé ze všech oborů kolaborovali s totalitou – i kněží 😀 😀 (a nebylo jich málo – zvlášť v klerofašistických režimech a s nacismem)!! A taky to neřikáte o všech! Takže si ty vědce laskavě nechte a neurážejte je…. sou tu hlavně pro to, že hledají pravdu, narozdíl od šarlatánské lobby (mastičkáři, léčitelé, biskupové, homeopati,…)

 35. Slávek

  MartiXXX, ten článek je skutečně hodně radikální. Nicméně co se týče strunové teorie, tak se přiznám, že mě napadaly podobné myšlenky.

  Desítky let jdou stovky nejlepších mozků po cestě, která nebyla potvrzena jediným experimentem. WTF?

 36. Pingback: Lidi, nepanikařte, nikdo bylinky nezakazuje | Amor Vacui – Zápisky z cesty

 37. ufomatix

  A neni jedno jestli vas vyleci placeboefekt nebo homeopatikum?
  Podle meho nazoru, je lepsi jit touto cestou a nervat do sebe nejakej sajrajt..
  Porad mam moznost si ty leky na konec vzit..
  Beru proti alergii homeo, ktere se vyrabi z alergenu, zajimave.. ale fakt mi to pomaha, nevim jestli je to jen efekt, ale pomaha a to je pro me dulezite.. a jestli do sebe laduji jen cukr, tak mi to nevadi.. tim lepe..

 38. Slávek Post author

  UFO, samozřejmě že je jedno, jestli tě vyléčí placebo nebo homeopatikum, protože jejich účinek je stejný – žádný. Článek není o tom, že je správné homeopatika zakázat. Článek je o tom, že není dobře, pokud je možné homeopatika inzerovat spolu s jejich neprokázaným účinkem. Jediný jejich účinek je ten, který způsobuje placebo efekt. Tj. ty si myslíš, že bereš účiný lék a tvůj stav se potom zlepší.

  Stejně tak nemohou výrobci potravin třeba nalepit na kostkový cukr, že účinkuje proti depresi, nebo výrobce Coca Coly, že je to lék na nachlazení. Ono by to účinkovalo stejně, jako to tvé homeopatikum, ale zároveň se jedná o lež.

 39. Petr Tomek

  to ufomatix: No vzít si později ještě léky totiž někdy právě nemůžete, protože už je pozdě. Iluze léčení může být taky pěkně nebezpečná. Mimochodem vzpomínám si na jakousi africkou vesnici, kde těžili v době hladu „jedlou hlínu“ a dělali z ní sušenky. Není to moc nebezpečné, ale nic výživného to neobsahuje. To je něco podobného – placebo jídla. Svaly i nervová tkáň vesele atrofuje, ale vy máte pocit plného břicha, takže jste proti hladu něco udělal.
  Můžete tedy v klidu umřít hlady s plným břichem.

 40. Antitheista

  Jak je to vlastně s potravinovými doplňky, musí mít ověřený účinek? Co všechny ty léky na klouby či wobenzym, nevěřím, že je to tak účinné, jak je to drahé… v obalu se píše, že je to lék snad na všechno

 41. protestant

  Jenže placebo funguje tím lépe, čím je lék dražší.

 42. Antitheista

  No jo, jenomže já na to 1) nevěřím, a za 2) za drahé peníze se dá koupit i lék, který léčí a navíc má placebo 😀

 43. protestant

  Léky se mají použít až tehdy, pokud si tělo není schopno pomoci samo.

 44. Antitheista

  Pokud si může pomoci samo, tak nepotřebuje placebo 😀 – stačí ležet a pít čaj 😀

 45. protestant

  Placebo aktivuje samouzdravování. I to přicházející s vírou v uzdravování pomocí čaje. 🙂

 46. Antitheista

  U čaje to neni víra, ale potřeba pitného režimu 😀

 47. protestant

  Pitný režim můžeš udržovat vodou, pivem nebo vínem. Proč zrovna čajem?

 48. Antitheista

  Protože je dokázano, že černý čaj uklidňuje žaludek – je hořký… 😀 Pivo je alkoholické, byť hořké… alkohol není dobrý při horečce… 😀

 49. protestant

  Kdo zde mluví o horečce a problémech se žaludkem?

 50. Antitheista

  NO když je člověk nemocný, tak mívá horečku a od žaludku mu také není nejlépe…

 51. protestant

  Astma, artritida, borelioza, cukrovka, dna, migréna, revma, …. u čeho z toho je teplota a špatně od žaludku?

 52. Antitheista

  Z takových nemocí vás těžko dostane čaj nebo pouhé placebo … 😀

 53. protestant

  vidím, že pán je lékař…. 🙂

 54. Kalda

  jj homeopatie proste je vetsinou lekaru zavrhovana protoze nema takove lobby jako ostatni synteticke „leky“, ktere maji plno vedlejsich ucinku (upozornuju ze farmaceutickym firmam nejde o zdravi pacientu ale o jejich udrzovani v nemocnem stavu a svoji nepretrzite distribuci leku ktere neco leci ale zpusobuji dalsich nekolik desitek vedlejsich ucinku, ktere se samozrejme musi opet lecit chemii). Leky ktere maji zaklady na prirodnich latkach nelze patentovat proto ani farmaceuticke firmy nezkoumaji jejich ucinek a ani nepropaguji treba zdravou vyzivu (zeleninu a ovoce) ale chteji do nas rvat vitaminy pres prasky. Navic jestli si myslite ze i normalni leky prochazeji standardnimi procesy schvalovani nezavadnosti a vadi vam nepoznani homeopatika s normalnim lekem prectete si tento clanek http://www.vlastnihlavou.cz/eu-chce-usnadnit-testovani-leku-na-lidech/
  nebo tento http://www.vlastnihlavou.cz/za-27-zadne-umrti-z-vitaminu-zato-3-miliony-umrti-z-leku-na-predpis/
  dal taky treba geneticky upravovane plodiny http://www.vlastnihlavou.cz/mainstream-mlci-o-zdravotnich-rizicich-gmo/
  a taky bych prihodil treba ze se zacne dovazet maso z USA ktere bylo drive klasifikovano jako zdravotne zavadne (pouzivani hormonalnich pripravku) ale EU po dohode s USA toto svoje stanovisko nejspise zrusi (takze zlata konina) http://www.vlastnihlavou.cz/eu-zahaji-rozhovory-s-usa-ohledne-dohody-o-zone-volneho-obchodu/

 55. Antitheista

  Problém je, že šarlatánské lobby je silnější než to farmaceutické a že homeopatika neprošla dvojitým slepým testem – resp. se ukázala jako bezcená (až na placebo), ale placebo může být i voda s cukrem, tak proč utrácet za homeopatika? 😀

 56. Colombo

  Kalda: hele, osobo (nevím, jestli si ženská nebo chlap), tolik žvástů zas najednou… nemíním na to najednou takhle odpovídat, jsem ti schopen (ochoten, záleží na tvém přístupu) podstatnou část těch věcí vysvětlit, protože mám jisté chemické (pravda, nic moc), ale zejména matematické a genetické vzdělání. Zase se nemusíš urážet, když ti řeknu, že věříš kravinám, protože v podobné nesmysly a jakousi apriorní představu o neškodlivosti čehokoliv co je „přírodní“ a naopak škodlivosti čehokoliv co je „chemické“ má podstatná část lidí, ačkoliv je to naprostá kravina.

  Základem ale bude snaha o poznání a schopnost přemýšlet vlastní hlavou. Proto se apriory ptám, jsi ochoten/ochotna přemýšlet vlastní hlavou a dopachtit se informací?

  Jse student v posledním ročníku matematické biologie. Věnuju se fylogenetice a modelování evoluce. Vzhledem k tomu, že původním cílem ústavu, který vede výuku mého oboru, je připravit analytiky schopné zpracovávat výsledky nejrůznějších lékařských studií, mám v tomto směru poměrně podrobné vzdělání.

  Ergo, chceš si nechat vysvětlit proč:
  Homeopatika jsou nesmysl.
  Chemie se apriory není třeba bát.
  Průmyslově se vyrábí léky různým způsobem.
  GMO neškodí.
  Maso s poměrně vysokým počtem hormonů není apriory nijak závadné.

  A jako projev mé dobré vůle, otázka na zamyšlení:
  Jaký je rozdíl mezi molekulou cukru vyrobenou chemicky v laboratoři a molekulou cukru vyrobenou v rostlině?
  Když oba chemické jevy popisuje stejná chemická rovnice?

 57. Kalda

  colombo: jsem muz a s tvym uvodem souhlasim ale uz ne s tvyma tvrzenima na konci (nemam zadne vzdelani v tomto oboru, jsem elektrotechnik).
  Na homeopatika nemam zadny vyhraneny nazor.
  GMO jsou podle me skodliva protoze proc by treba firma ktera se zaobira pestovanim a distribuci zakazala tyto plodiny ve sve kantyne:
  http://www.activistpost.com/2012/02/monsanto-employees-dont-even-eat-gmos.html a navic pry neexistuje nezaujata (cti nezaplacena) studie o neskodlivosti a spis se ukazuji studie opacne
  http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief/2728331-transgenicka-kukurice-se-ukazala-byt-silne-toxicka
  http://earthopensource.org/files/pdfs/GMO_Myths_and_Truths/GMO_Myths_and_Truths_1.3.pdf
  a farmaceuticke firmy nemaji zajem zkoumat neco co si nemohou patentovat, takze oni nebudou zkoumat vliv bioleku na zdravi lidi ale jen chemie na nase zdravi
  http://www.vlastnihlavou.cz/posledni-antibiotika-vyrobci-leku-uz-nemaji-zbrane-proti-superbakteriim-kterym-sami-umoznili-vzniknout/
  takze chemii v dnesni dobe verim cim dal min a min, protoze jak postupne zjistuji tak nas chteji udrzovat nemocne protoze pak by prisli o zisky z leku
  http://candigliota.blog.respekt.ihned.cz/c1-58988160-jak-se-nenechat-sikanovat-socialkou
  http://www.vivantis.cz/soubory/prozdravi.cz/studie/vakciny.pdf
  a ockovani proti chripce? Podle lekaru kteri nejsou zmasirovani lobby je toto ockovani skodlive a napr. Coldrex jen „leci“ priznaky (je to i v reklame) namisto toho co ty priznaky zpusobuje a prave pro lidske telo je potrebna horecka ktera je zvysena z duvodu likvidace viru pritomnych v tele a pri nepouziti techto „leku“ je po nemoci telo slabsi a unavenejsi nez pri nepouzivani. Navic si staci precist vedlejsi ucinky u leku volne dostupnych
  http://www.vlastnihlavou.cz/proc-se-neockovat-proti-chripce/
  a ockovani deti proti vice a vice nemocem? Zakonem prikazane mrzaceni naseho genoveho fondu, kde si firma v USA prolobuje aby se MUSELO ockovat jejich vakcinou ale pritom oni nemaji zadnou zodpovednost za umrti zpusobene jejich vakcinami
  http://www.vlastnihlavou.cz/vice-nez-2000-ockovanych-deti-zemrelo-v-usa-takova-je-cena-podnikani/
  ci vakciny proti rakovine delozniho cipku jsou podvod jednoznacne
  http://www.vlastnihlavou.cz/ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-fakta-vakcinach/

  BTW: linky sem nedavam proto ze mam spatny pristup ci nemam zajem tyto veci rozebirat ale jako podklad pro svoje tvrzeni a vysvetleni. Milerad se v teto oblastni dozvim nove fakta a nazory ostatnich abych prave mohl diky svoji hlave pochopit o co se nekteri jedinci snazi, coz je v dnesni dobe kapitalismus (neplest do toho demokracii, ta s tim nema vubec nic spolecneho, to nam jen politici mazou med kolem ust a tedy zakony jsou utvoreny tim kdo poskytne kapital vladnoucim stranam, viz. treba USA, kde to tak opravdu funguje). Myslenek mam hodne a chtel bych se s nimi podelit s nekym kdo by poslouchal a vnasel do nich svoji konstruktivni kritiku.

 58. Jitka Studničná

  Autor si je jist, že homeopatické léky žádný účinek nemají. Chtěla bych vědět jak dlouho homeopatii studoval a jaké zkoušky léků absolvoval, případně kolik dobrozdání od homeopaticky léčených osob obdržel, aby bylo patrné o jaké zdroje své tvrzení opírá. Obávám se totiž, že o homeopatii neví zhola nic a že, bez jakékoliv předchozí průpravy, napíše kdykoliv o čemkoliv cokoliv. Ach, sladká nevědomosti, jak lehce vládneš perem!

 59. Honza Werner

  O homeopatii zřejmě nevíte nic vůbec Vy, osobo. Jinak byste tu toto placebo ještě neobhajovala. A ještě máte tu nebetyčnou drzost psát něco o sladké nevědomosti. Vraťte se na základní školu. Jediný, kdo je tu nevzdělanec, jste Vy. Asi si nikdy v životě nezvyknu na to, jak nízcí někteří lidé mohou být.

 60. A.S.Pergill

  Problém je, že homeopatika fungují i u zvířat, kde by placebo efekt být v podstatě neměl. Nevím proč, homeopaté IMHO vysvětlují mechanismus účinku blbě, ale v některých případech to funguje. A důležitá je absence negativních vedlejších účinků.

 61. Honza Werner

  Někde v Londýně proběhl „experiment“, kdy odpůrci pavědecké homeopatie z řad odborné veřejnosti spolykaly během několika minut stovky, možná tisíce pilulek s homeopatiky a několikatisícinásobně překročily maximální děnní dávku. Samozřejmě se jim nestalo absolutně nic. Chtěly tím – což se jim povedlo – demonstrovat neúčinnost homeopatik.

Komentáře nejsou povoleny.