Iránu a Vatikánu se nelíbí iniciativa OSN na ochranu žen a dětí proti násilí

Autor | 05.03. 2013

Těžko si lze představit jiné než náboženské důvody pro snahu odvrátit iniciativu OSN, která se snaží bojovat proti násilí na ženách a dětech. Přesně o to se pokouší Vatikán společně s Íránem a dalšími “náboženské” státy na zasedání komise OSN, uvedla agentura AFP.
Letošní schůze je emotivnější kvůli případu patnáctileté pákistánské dívky  Malaly Jousafzai, která byla brutálně postřelena do hlavy jen pro to, že navštěvovala školu. Diplomaté uvádějí, že Vatikán, Írán a Rusko jsou hlavními odpůrci konečného dokumentu a pasáží, které tvrdí, že: “náboženství, zvyky a tradice nesmí být používány vládami jako omluva závazků k vymýcení násilí.”

Nelíbí se jim také odkaz na znásilnění ženy manželem nebo partnerem, uvádějí diplomaté. “Má to co do činění s mocí a rovností a nedostatkem vůle k tomu, vidět ženy stejně hodnotné jako muže.” uvádí norská ministryně Marte Thorkildsen.

Maryam Mojtahedžadeh, poradkyně Íránského prezidenta Mahmůda Ahmadínežáda k ženským otázkám brání postoj své země na konferenci, ale řekla, že by prohlášení mělo respektovat “kulturní” diversitu. Řekla také, že konference by měla upevnit “morální a spirituální hodnoty a respekt k lidské důstojnosti a kulturní diverzitě.”

V Islámském newspeaku to znamená, že bychom měli manželům ponechat právo na to mít sex se svými manželkami i proti jejich vůli a rozhodně jim nedávat stejná práva jako mužům ve veřejných záležitostech. Tak nějak mi začíná být jasné, že pokaždé když náboženské autority mluví o lidských právech, lidské důstojnosti a morálních či spirituálních hodnotách, tak se většině empatických lidí z toho zvedá žaludek. Morálka těch lidí je nadobro uvězněná ve starověku, kdy jejich náboženské ideologie vznikaly. Je myslím ilustrativní, že v této věci je na jedné straně islámská theokracie společně s teokracií křesťanskou.

One thought on “Iránu a Vatikánu se nelíbí iniciativa OSN na ochranu žen a dětí proti násilí

  1. 963214785

    “…jako omluva závazků k vymýcení násilí.”
    Nechybí tam slovo? Možná bylo vhodnější “…jako omluva neplnění závazků k vymýcení násilí.” nebo “… jako výmluva pro vyhýbání se závazků k vymýcení násilí.”

Komentáře nejsou povoleny.