Ateistická kuchyně asi opravdu nejsou lupínky s majonézou

Autor | 14.03. 2013

Protože budou mít česká média zase nějakou dobu výpadek z racionality kvůli volbě nového papeže, můžeme se věnovat také poněkud odlehčenějšímu tématu.

V roce 2007 začala Česká televize připravovat prapodivný pořad nazvaný Duchovní kuchyně. Už to, že byl tento pořad vydáván za „zábavný“ a nikoli za náboženský je poněkud podezřelé. Přitom pořad uváděl jeden z iniciá­torů České křesťanské akademie Martin Putna spolu s bývalým redaktorem Radia Vaticana Alešem Rolečkem.

Začínáte větřit neplechu?

Jistě, něco tu přece jen smrdí a bude ještě víc, když se zblízka podíváme na jeden z povzdechů nad dílem věnovaným ateismu. Podle článku na novinky.cz

Největší problém však prý paradoxně vznikl při hledání bezvěrce pro díl věnovaný ateismu, který tvůrci považují za svébytné vyznání.

Proč jsem si na tak starý pořad zase vzpomněl? Inu protože jej letos v lednu Česká televize reprízovala. Dobrá, teď bych se měl pustit do toho, že ČT vydává náboženské pořady za „zábavné“ a ateismus prezentují lidé, kteří k němu mají stejně daleko jako k jaderné fyzice.  Ano, to je pravda, ale nechme to na chvíli stranou.

Věnujme se teď onomu tématu, jestli existuje něco jako historická ateistická gastronomie. Světe div se: Existuje! Dokonce je to jedna z nejslavnějších gastronomií světa.

Její počátek byste našli v době Velké francouzské revoluce, v době osvícenectví, u legendárního labužníka Jean Anthelme Brillat-Savarina! Byl ztělesněním známého francouzského úsloví „savoir vivre“ – „umění žít“. Tento autor knihy Fyziologie chuti: aneb meditace o transcendentální gastronomii (aforismy z knihy) vycházel z toho, jak si (ovšem ve své době) představoval epikurejskou hostinu.

Díky němu jednoduchost a kvalita zvítězila nad aristokratickou překomplikovaností. Jeho principy vaření by se daly shrnout do hesla: „Používej kvalitní suroviny a ubližuj jim co nejméně.“

Něco vám to připomíná? No samozřejmě! Vždyť se k jeho odkazu hlásí nejpopulárnější kuchař naší republiky Zdeněk Pohlreich.

Pokud by nestačilo ani jeho doporučení, jistě by si zasloužil citovat alespoň známý francouzský ateista a hédonista Michael Onfray autor Le ventre des philosophes, critique de la raison diététique.

Moje otázka tedy zní: Kde vzali protagonisté pořadu Duchovní kuchyně přesvědčení, že by ateistická  kuchyně mela byt rychlá, snadná a nezabývající se chutí?

Na druhou stranu se dostávám k jiné absurditě, kdy jsou ateistům podsouvány zároveň dva extrémy – přebytek a nedostatek. Podobně jako v případě sexu či jiných vášní se nám vyčítá že žijeme jen pro „to“, když ale dojde na konkrétní spor, snaží se stejní věřící vypadat jako větší sexuální akrobati a větší gurmáni než ateisté. Jenže v tom to milí věřící přece vůbec není.

2 thoughts on “Ateistická kuchyně asi opravdu nejsou lupínky s majonézou

  1. Mirek

    Kdyžtak na to, Petře, upozorni přímo Putnu, tyhle stránky asi nesleduje.

  2. Dagmar

    Česká televize pořad „Duchovní kuchyně – Ateismus“ opět v nočním vysílání (10. 4. 2014) opakovala. TO JE TAKOVÁ STUPIDITA, že je to k neuvěření! Toto se natáčelo za koncesionářské poplatky a dotace ze státního rozpočtu! Kdyby měl pořad alespoň podtitul „Co dokáže nadrogovaný tým“… ale představa, že byli střízliví a jeden z autorů je VŠ profesorem…
    Natočila by veřejnoprávní televize podobný pořad s opačným zaměřením, kde by si někdo dělal tak trapnou „srandu“ z teistů? Odpověď je zřejmá a děsí.

Komentáře nejsou povoleny.