Nebuďme pasivní – uspořádejme si Atheo-con

Autor | 11.04. 2013

V době kdy eskaluje oblbování společnosti, a všechna média se postupně dostávají pod tlak klerikálů, je třeba přejít od brblání k činům. Schválně neříkám „od slov k činům“ protože i slova jsou činy. Na stránkách OSACR.cz i na našich FB stránkách se nás už sešlo tolik, že i drobný čin každého z nás může mít slušný efekt.

Jsou mezi námi lidé vzdělaní i takoví, kteří už cosi o ateismu napsali či přeložili. To všechno nám nabízí možnosti, jaké ještě nedávno ateisté u nás neměli. Mě samotného neustále dokola napadá myšlenka využití crowdfundingu pro vydávání vlastních děl a překlady zahraničních.

Teď bych ale rád upozornil na jinou možnost využití našeho potenciálu – uspořádejme con. Na Wikipedii si můžete přečíst že jde o setkání fanoušků a já si myslím že v našem případě to je vhodné vyjádření pro náš postoj i forma, kterou bychom byli schopni v rozumné podobě zorganizovat.

Nevím, nakolik máte vy ostatní zkušenosti s cony, ale zpravidla se taková akce skládá ze sérií přednášek, různých her, promítání filmů a pohybových aktivit až po večerní koncert či prostě závěrečné poplkání nad půllitrem.

Poměr vážně míněných příspěvků a srandiček by měl být v ideálním případě vyvážený. Jde tedy o akci mísící prvky vzdělání a zábavy.

Samozřejmě že tuto formu navrhuji hlavně proto, že ji znám a tento článek je pro mě určitým průzkumem, jestli by byl i u ostatních o akci takového typu zájem a jestli by se našel dostatek lidí ochotných a schopných přednášet. (Já se se svou přednáškou o hédonismu hlásím dopředu)

Z organizačního hlediska by asi bylo nejlepší, kdyby se zájemci o spolupořádání nejprve sešli na nějakém „čajovém dýchánku“ se sešity a návrhy abychom si udělali představu o našich možnostech. Pokud by se podařilo, mohla by se taková akce konat pravidelně.

Jako inspiraci k vhodným tématům navrhuji nahlédnout do naší ateistické knihovničky. Rámcově by asi šlo hlavně o témata z historie, etiky, evoluční teorie, kreacionismus, psychologie, filosofie, parodie náboženství (FSM, růžový jednorožec…) atd.

V komentářích očekávám návrhy na místo a datum konání či nabídky vlastních příspěvků!

30 thoughts on “Nebuďme pasivní – uspořádejme si Atheo-con

 1. Slávek

  Jsem jednoznačně pro. Akci bychom mohli uspořádat v září. Pravděpodobně Praha a okolí, nebo Brno a okolí kvůli koncentraci „fanů“. Konkrétní místo nemám.

  Sám bych si mohl připravit něco na téma roztomilého nihilismu, který mě celkem baví a podle mého skromného názoru je logickým vyústěním ateistického postoje.

  Další téma, které mě celkem zajímá, jsou reálný přínosy náboženství pro člověka a zkoumání jejich ateistických variant.

  Taky bych si tam možná rád zahrál nějakou strategickou deskovou hru. Ale nevím, jak to navlíct na ten ateismus.

 2. Sargon

  Já jsem jednoznačně pro.
  Jsem pravidelným účastníkem Trpasliconu, což je sice úplně něco jiného, ale alespoň má trochu páru, co je to con. S organizací žádné zkušenosti nemám, ale určitě bych dokázal pár návrhů vymyslet.
  Z vážně podaných přednášek bych si vzal něco z rubriky evoluční biologie, tam se vcelku obstojně orientuji. Vzal bych si i kreacionismus, ale nedokázal bych ho pojmout vážně, takže by to sklouzlo k parodii. Z parodie bych si vzal naprosto cokoli. Růžového jednorožce, Saganova draka v garáži.
  Docela rád bych stvořil něco o náboženství u autorů Sci-fi a fantasy. To je sice téma dost obsáhlé, protože ať už u ateistických/agnistických autorů (Sagan, Clark, Asimov, Adams, Pratchett…), nebo těch věřících (Tolkien, Lewis…) je opravdu hodně a jejich náboženské přesvěčení je z jejich děl dosti patrné.

 3. Antitheista

  Nihilismus není jediné, co můžete z ateismu vyvodit, relativismus ano – můžete si vybrat, co je vám citově blíže, morálka je relativní. Mě je citově blíže utilitarismus než nihilismus, tak sem si ho vybral. Ale mohl bych i nihilismus či něco jiného! Logicky z ateismu vyplývá jen určitý morální relativismus spočívající v libovolné volbě „pozitivního programu“ (nebo žádného 😀 )

 4. Petr Tomek Post author

  No vida, to už by byl nějaký základ
  Takže by byl:
  Hédonismus – Petr Tomek
  Nihilismus – Slávek Černý
  Parodie náboženství, evoluce, kreacionismus (něco nebo průřez) – Sargon
  Autoři SF a jejich názory na náboženství – Sargon

  Co bys měl ty Antitheisto? Utilitarismus?
  Ještě by to chtělo trochu zpestřit. Kdy dáme sraz?

 5. Petr Tomek Post author

  Už tuhle, nebo některou další? Já tady v tuhle sobotu jsem, takže nejsem proti.

 6. Slávek

  Klidně tuto a potom i další, za 14 dnů? Pro ty, co to mají dál nebo nemůžou …

 7. Dominik Miketa

  To zní dobře! Byl by zájem o příspěvek na téma průniku ateismu a skepticismu?

 8. Sargon

  Tk zrovna tahle sobota se mi absolutně nehodí. Jedu na oslavu narozenin.
  To ta příští vypadá daleko lépe.

  Jinak opravdu nevím, jestli do září stihneme všechno dojednat.
  Jen tak namátko:
  Prostory-Vybrat, dohodnout podmínky užívání atd. Vhodná kapacita(ani malé ani velké)
  Technyka-Projektory, mikrofony, reproduktory…
  Organizátoři-Lidi kteří přijedou na akci dřív, připraví prostory, po celou akci budou k dispozici, takže z programu moc neuvidí a po skončení akce vše uvedou do původního stavu.
  Přednášející-Lidi, kteří si připraví zajímavé přednášky. O ty asi nebude nouze, ale chtělo by to, dát jim dostatek času, si to připravit, dohledat informace, prostudovat materiály atd.
  Administrativa:Vytvořit stránky, dohodnout cenu vstupného, Vytvořit předběžn přihlášky, vytisknout vstupenky/jmenovky(skrátka, aby bylo jasné, kdo platil vstup)…
  Pak by taky bylo dobré, nechat trochu času na to, aby se o akci rozkřiklo a přišlo co nejvíc lidí.
  No, není toho málo.
  O takových věcech, jako je případný stánek s tričky, plackami atd., obědnání těch věcí v copycentru, či jinde(Můžu se zeptat, kde nechávají vyrobyt tyhle věci lidi z Trpasliconu, výsledek je vážně kvalitní) nebo kantýna. Ale bez těchle věcí se asi první rok obejdeme.
  Nejdůležitější je, aby si na sebe akce vydělala.
  Sargon alias Míra Tichý(nebo naopak)

 9. Čestmír Berka

  Jestli to bude daleko, tak mě naštvete a vrátím se k pastafarianismu!

 10. Sargon

  Jen nevím, jestli to půjde do září všechno zorganizovat.
  Jen tak namátkou, co mě napadá, že je minimálně potřeba sehnat a dohodnout:
  Prostory: Vybrat. Domluvit podmínky užívání. Dojednat případnou cenu. Prostory by neměli být moc malé, ale ani ne zbytečně velké.
  Technika: Projektory, mikrofony, reproduktory…
  Organizátoři: Lidi, co budou ochotni přijet na akci o několik hodin dřív, připraví pprostory, celou dobu trvání akce budou k ruce, takže z programu toho moc neuvidí a po skončení akce uvedou prostory do původního stavu.
  Přednášející: Lidi, kteří vytvoří přednášky na zajímavá témata. O ty asi nebude nouze. Bylo by ale fajn zajistit, aby měli dostatek času na vytvoření kvalitních přednášek s presentacemi a aby si mohli třeba ještě dohledat nějaké informace, nastudovat materiály apod.
  Já jsem si například na sebe naložil minimálně 3 přednášky a do toho mi brzo začne zkouškový.
  Administrativa: Vytvoření stránek, předběžných přihlášek, určení vstupného tak, aby na sebe akce aspoň vydělala, zajistit, aby se o akci dozvědělo co nejvíce lidí.
  Taky by bylo fajn nechat trochu času prostě na to, aby si o akci lidi řekli mezi sebou atím zajistit dostatečnou účast.
  O takových, zatím nedůležitých věcech, jako je kantýna nebo ten stánek strikama, plackama a tak(Můžu se zeptat orgů z Trpasliconu u koho je nechávají dělat, protože výroba je evidentně vcelku levná, kvalita opravdu vysoká a sdruženímu by z toho mohli přitéct nějaké penízky navíc), se nezmiňuji.
  Je jasné, že to jakožto náš první con nebude dokonalé. Musíme ale udělat, co nejvíc pro to, abysme měli dobře nakročeno do příštích ročníků a hlavně, aby na tom ti, co do toho investují nějaký kapitál ze svého, neprodělali.

  Berte to jako návrhy k sobotnímu projednávání. Kdybych tam šel, řekl bych tohle až tam.
  Sargon alias Míra Tichý(nebo naopak)

 11. Petr Tomek Post author

  Kdysi jsem pořádal menší festival, takže určitou představu mám, to ale neznamená, že bych to chtěl dělat sám, nebo že bych nepotřeboval tipy na místa konání, možnosti financování, program a vůbec.

  Na takovou menší akci nepotřebujeme samostatné stránky, naopak určitě bych byl pro využít OSACR.cz, jednak proto, že sem stejně všichni chodí a jednak proto, že potřebujeme také zpětnou propagaci (propagujeme svou akci = akce propaguje nás). Hlavní propagace by asi stejně šla přes FB, na tyhle věci to bývá výhodnější než webovky.

 12. Sam

  >>>V době kdy eskaluje oblbování společnosti, a všechna média se postupně dostávají pod tlak klerikálů, je třeba přejít od brblání k činům.<<<
  Hele, tohleto platí tak akorát v Polsku, ale ne v ČR. ČR je jedna z nejateističtějších zemí světa. Katolická církev tady moc vliv nemá. Do kostela chodí především důchodci. Mnoho lidí může být pokřtěných, ale praktikujících katolíků je jako šafránu. Bohužel, nějaký ten boj proti náboženství akorát každému připomene 40 let socialismu…
  Možná by bylo lepší vystupovat proti tzv. konzumní ezoterice. Ale od toho už tu máme klub skeptiků Sisyfos. www. sisyfos . cz

 13. Antitheista

  Nesouhlasím, katolická církev má takový vliv, že získá 160 miliard – to neni malá moc. Je to víc než si kdy vydělám poctivou prací, a to mě štve! Navíc její moc poté ještě více stoupne. Kromě toho je to vracení majetku zloději, zloděj okradl zloděje v roce 1948-89…
  Ve světě stoupá moc klerikálů (evangelikálové v USA), islámu, stejně tak různých ezoterických NEW-AGE… ale Sysifos na ezoteriku nestačí, náboženství se pak nevěnuje vůbec! Oni nejdou do politiky, nejsou lobbisté, ani se o to nesnaží. My bychom měli tlačit na dodržování sekulární společnosti, na naše poměrné zastoupení v TV a rádiu (veřejnoprávní méda),…

  Co se týče toho neustálého a dle mě již ohraného mávání socialismem, tak to co tu udělali bolševici za 40 let tu dělali předtím nábožní 400 let (to číslo je samozřejmě větší, chtěj sem, aby se to trochu „rýmovalo“)

 14. Antitheista

  Je potřeba skutečně bránit naší sekulární ústavu a „menšinu“ nevěřících (agnostiků/ateistů), zvlášť když sme ve světě v naprosté menšině (ČR je v tomto ohledu spíše výjimkou). Měli bychom dbát na dodržování poměrného zastoupení v médiích a na ochranu sekulární demokracie a vědeckého pokroku…

 15. degas

  Ja som schopny riesit logistiku, nejake tie skusenosti z vacsich krestanskych akcii/conu uz mam 😀

 16. Petr Tomek Post author

  Sam: „Hele, tohleto platí tak akorát v Polsku, ale ne v ČR. ČR je jedna z nejateističtějších zemí světa. Katolická církev tady moc vliv nemá. Do kostela chodí především důchodci. Mnoho lidí může být pokřtěných, ale praktikujících katolíků je jako šafránu. Bohužel, nějaký ten boj proti náboženství akorát každému připomene 40 let socialismu…“

  Kdepak, ve veřejnoprávních médiích mají vliv jako žádná jiná nátlaková skupina kromě ekonomistů (s nimiž se částečně překrývají). To že jim politici nedávno darovali desítky miliard také nakonec povede k tomu, že je k něčemu použijí. Kreacionismus se tu šíří a na školách se vyučuje, jen se o tom nemluví. Navíc i relativně normální věřící ztrácejí představu o tom, co to ateismus vlastně je. V médiích je prezentován dost divně. Konečně i ateisté potřebují trochu vědět jaké jsou možnosti a že to právě není jen komunismus, tím „Argumentum ad Stalinum“ nás mlátí do hlavy strašlivě dlouho, aniž by někdo vůbec chápal jaká je to blbost. Kromě toho by tohle měla být spíše zábavná forma.

 17. Sam

  >>>Kreacionismus se tu šíří a na školách se vyučuje, jen se o tom nemluví.<<>>To že jim politici nedávno darovali desítky miliard také nakonec povede k tomu, že je k něčemu použijí.<<<
  Především je použijí ke svému vlastnímu financování. Dnes zatím kněží dostávají mzdu od státu.

 18. Sam

  ——-Kreacionismus se tu šíří a na školách se vyučuje, jen se o tom nemluví.——
  Studoval jsem jeden osmiletý církevní gympl a normálně jsme probírali geologii. Pokud vím, tak v předmětu náboženství se otázka např. stáří země vůbec neřešila. Máte informace o tom, že na jíných školách v česku se propaguje ten kreacionismus?

  ——–To že jim politici nedávno darovali desítky miliard také nakonec povede k tomu, že je k něčemu použijí.———-
  Především je použijí ke svému vlastnímu financování. Dnes zatím kněží dostávají mzdu od státu.

 19. howto

  ––-Kreacionismus se tu šíří a na školách se vyučuje, jen se o tom nemluví.––

  No tím si nejsem jist, kreacionismus se potírá docela razantně, na jedné VŠ dokonce kvůli dotazu a argumentu kreacionismu vyhodili studenta z přednášky, informovali jsme o tom na http://www.kreacionismus.cz.

  Obecně však lze říci, že téměř na každé přednášce či veřejném vystoupení kreacionistů se najde někdo, kdo alternativní stvořitelskou teorii přijme, další 2/3 posluchačů sice teorii nepřijme, ale začně se dívat na darwinismus kriticky. Zájem o přednášky začínají mít i učitelé biologie, kteří neumí odpovídat na kreacionistické dotazy studentů, např. jak se vyvinuly plíce. Je možné, že někteří z nich se o protidarwinistických argumentech se studenty baví, samozřejmě neoficielně.

  Jinak v ČR ateisté mají školství pevně v rukou. Netajíme se s tím, že průnik do školství je kreacionistickou prioritou č. 1. Tento cíl předčí i zájem proniknout mezi vědce. Vědci spíše pronikají k nám, protože knížky a publikace antidarwinistů se prodávají v milionech kusů, zatímco evolucinistické díla čte jen hrstka posledních uctívačů Darwina.

 20. Čestmír Berka

  Dobře, howto. Odpovědí na evoluci je, že to Bůh. Co takhle astronomie? Dočkáme se kreacionistické astronomie?- Jak Bůh tvořil mlhoviny, hvězdy, planety, komety, černé díry….
  Já si tak říkám, na co Bůh asi myslel, když tvořil zákožku svrabovou, Plasmodium, bilharzii, gonokoka, streptokoka, stafylokoka, yersinii pestis, HIV, virus Ebola, veš, komára, ptakopyska, latimerii..po tom, co vytvořil neutronové hvězdy, Venuši, …taky si říkám, jestli Adam vypadal spíš jako křovák, inuit,…a z kterého žebra je Eva…

 21. Antitheista

  Církve ty peníze budou používat na rozšíření svého vlivu a samy už to řekly, chtějí se více věnovat veřejným věcem – ale tam církev nepatří (leda charita, ale ne politika či školství), jenomže je vidět, že jejich moc stoupá všude kromě charity 😀

 22. Sam

  —–Čestmír Berka—–
  Jó, pane, na to vám každej kněz odpoví, že nám nepřísluší posuzovat boží činy, a na nějaké konkrétní otázky vám odpoví akorát to, že Bůh je veliké tajemství, které mrzký člověk nedokáže plně pochopit. Nebo tak něco.

 23. Antitheista

  Lidem co rádi pravdu a pokrok tato odpověď nestačí, taky nevim, proč by bůh stvořil mor, aby zabíjel lidi ??? 😀 Však on je milosrdný 😀

 24. Petr Tomek Post author

  howto (13.04. 2013 | 10:37) napsal:
  „kreacionismus se potírá docela razantně, na jedné VŠ dokonce kvůli dotazu a argumentu kreacionismu vyhodili studenta z přednášky“

  Ano, člověk, který si dokázal uchovat představu, že kreacionismus je vědecká teorie nemá na biologické přednášce na vysoké škole co dělat. Měl by si doplnit středoškolské znalosti. Ostatně za jakýkoli náboženský dotaz v hodině matematiky či fyziky typu: „A jaký máte důkaz že číslo pí nestvořil Bůh“; by byl vyhozen z přednášky úplně stejně a oprávněně.

 25. Colombo

  Né, 20 né.

  Kdybych dostal 14 dní dopředu vědět, tak bych byl schopen si připravit něco o „Rekonstrukci evoluce“

Komentáře nejsou povoleny.