O filmech křesťanských a nekřesťanských, případně nemuslimských

Autor | 04.06. 2013

Na ČSFD se už nějakou dobu pod filmy s křesťanskou tematikou objevuje odkaz na naivně vypadající stránku Křesťanfilm se seznamem “filmů šířících poselství lásky” – rozuměj křesťanských filmů.

Nehodlám ji příliš kritizovat, protože jde zjevně o soukromou aktivitu jednotlivce, nebo maximálně několika lidí. Chci upozornit spíše na několik jevů, s nimiž se občas setkávám.

Především není pravda, že by se křesťanský film rovnal filmu špatnému (ač se to po zfilmování Narnie může zdát). Záleží na tom, kolik měl tvůrce nad vlastním náboženským nadšením sebekontroly a kolik měl vkusu.

Proto jsou nejděsivějšími rubrikami Křesťamfilms rozhodně sci-fi a dokumenty. Část z  “dokumentů” lze označit slovy pavěda nebo konspirační teorie, ale právě v rubrice dokumentů najdete i několik filmů, které byste asi sami od sebe (jako ateisté) za křesťanské neoznačili.

Narazíte v něm například na film Terezy Nvotové Ježíš je normální nebo Jesus Camp od Heidi Ewing a a Rachel Grady. Nevím pravda jakou měl motivaci k jejich zařazení autor seznamu, ale z komentáře pod odkazem (Admin) je zřejmé, že mnohým křesťanům vůbec nedochází že je k nim kritický:

I zde se samozřejmě vetřely prvky, které tady nemají co dělat. Taky mi přišel vtipný ten komentátor z rádia 😀 Ale když přivřu oči nad některými věcmi, jako celek hodnotím – úžasná práce!
Nechte děti a nebraňte jim přicházet ke mně – vždyť právě takovým patří nebeské království! (Matouš 19:14 Marek 10:14 Lukáš 18:16)

Ze svého dětství můžu říct, že v tomto věku jsou děti opravdu na Boha citlivější, právě díky své nezkaženosti, rovnosti… A kdo říká, že je to násilné vnucování – věz, že jaxe dostane do puberty a začne mít “svůj rozum”, samo se znovu rozhodne, jestli mu to něco dalo. Jestli to byla jen “hra na víru”, zkončí jako ostatní mládež zřejmě někde v hospodě. Pokud s Bohem opravdu žilo, rozhodne se tak o svobodné vůli pokračovat…

A i z neutrálního pohledu vidím výhodnější nechat vést děti k nějaké morálce, než je vychovávat Harry poterem a jinými médii, kde jak naschvál odkoukají obvykle spíš ty špatné vzory. A lidi se pak diví, že je svět jaký je…

A nakonec – jako bláznovství to může vypadat třeba proto, že je tam spousta scén vytržených z konceptu…

Děsivý dokument o indoktrinaci dětí tedy chápou jako roztomilou ukázku toho, jak “děti přicházejí k Bohu”. Ano, autor stránek předvádí velkou snahu, přesto mu to nejpodstatnější (o čem film vypráví) zcela uniká.

Ateisté (včetně mě) při kritice chování církví nejraději používají zbraně, které jim dávají do rukou sami věřící, ti ale sami často vůbec nejsou schopni pochopit co skutečně dělají.

Představa křesťanů o sci-fi je podobně hrozná. V principu jde ve valné většině o nějaký druh propagandy, která se pouze jako sci-fi tváří. Někdy jsou to konspirační teorie zfilmované naprosto bez nadhledu a tak doslovně, že by se za to snad i Emmerich styděl, s hereckým nasazením  odkazujícím na inspirací studiem Asylum. Do téhle kategorie rozhodně patří filmy série (!) Chvíle poté či film Šestka – znamení zla.

Konečně třetí velmi zajímavou rubrikou je Neprošlo. Že asi nebude za správný křesťanský film považována Amenábarova Agora o životě s smrti filosofky Hypatie nebo Jméno růže natočené na podle Ecovy knihy, nás asi nemusí překvapovat. Proč ale neprošly ani náboženské agitky jako Papež Jan Pavel II (2005), Don Bosco (2004) či příšerná náboženská pseudo-sci-fi Kniha přežití? To opravdu nevím

Protipól takového seznamu by měl tvořit nějaký blog s ateistickými filmy. Snažil jsem se nějaký najít v češtině, ale neuspěl jsem. V angličtině je takovým Atheist Movies, ale je mi jasné, že srovnání s českými křesťanskými seznamy není úplně fér, protože jde o profesionálně vedený blog. I jím jsem byl ale dosti překvapen.

Za ateistické filmy jsou totiž považovány i takové, které bych za ně ani nepovažoval jako například Čokoláda (2000) od Lasse Hallströma nebo Pozemšťan od Richarda Schenkmana. Naopak poměrně výrazně mi v něm chybějí nějaké kosmologické filmy, dokumenty o filosofii, etice, evoluční teorii… co myslíte? Nestálo by za to udělat také svůj seznam zajímavých filmů?

Nedá mi to abych na závěr nevzpomněl několik filmů vysloveně nekřesťanských. Kromě již již uvedených dokumentů a filmu Agora si zaslouží pozornost také:

Dokumenty

Zbav nás všeho zlého (2006) Amy Berg
Katolický farář Oliver O´Grady znásilnil stovku dětí. Jeho zpověď umožňuje nahlédnout do korupční hierarchie církve, jejíž představitelé mu poskytovali ochranu, ačkoliv o jeho jednání věděli.

Kořen všeho zla? (2006) Russel Barens
Oxfordský profesor Richard Dawkins skrze prosté důkazy vysvětluje, proč je náboženství kořenem všeho zla na Zemi.

 

Nepřátelé rozumu (2007)
Britský evoluční biolog Richard Dawkins se v první části dvoudílného dokumentárního snímku pokouší pojmenovat současné „nepřátele rozumu“ – astrology, média, jasnovidce či proutkaře, již podkopávají svou činností zásluhy, kterých dosáhla věda.

 

Sex in a Cold Climate (1998)
Výpověď čtyř žen, které byly zotročeny v nechvalně proslulých Magdaleniných prádelnách protože byly “příliš krásné”.

 

Zajatci bílého boha (2008) Steve Lichtag
Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána. Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím.


Zázraky vesmíru
(2011)
Kosmologický dokumentární seriál. Pozor! Existuje i poměrně chabá verze této série, v níž je i mnoho věcných chyb, a kterou Brian Cox neprovádí

Je starý skoro 14 miliard let, dlouhý 93 miliard světelných let, obsahuje přes sto miliard galaxií, v nichž září stovky miliard hvězd… S fyzikem Brianem Coxem pochopíme, jak tohle kolosální divadlo vlastně funguje – nebo alespoň do té míry, kam zatím došlo lidské poznání. Pomohou nám příklady z naší vlastní Země i špičková počítačová grafika. Uvidíme obří supernovy, čerstvě objevené galaxie a pokusíme se přiblížit nejvzdálenějším, nejstarším a nejpodivuhodnějším částem vesmíru.

 

Hrané

 

Padlé ženy (2002) Peter Mullan
Film inspirovaný dokumentem Sex in a Cold Climate. Sám režisér Peter Mullan byl šokován, když zjistil, jak drsné ve skutečnosti bylo to, o čem se rozhodl natáčet. V roce 1996 byl zavřen poslední Magdalenský domov. Dodnes se katolická církev za Magdalenské domy neomluvila ani chovankyně nekompenzovala.

 


Hříšnice
(2002) Aisling Walsh
V šedesátých letech dvacátého století se světem hnala vlna svobody, liberalismu, obrovských sociálních i politických změn. V katolických klášterech severního Irska se však čas jakoby zastavil. Sem byly zavírány dívky, které se jakýmkoliv způsobem prohřešily proti dobrým mravům a společenským konvencím. Padlé ženy, které měly těžkou prací odčinit své nemravné skutky, děvčátka sotva odrostlá sirotčinci, která by jejich krása venku ve světě nepochybně vrhla do náruče hříchu a ďábla. Jednou z nich je i Anne-Marie, čekající nemanželské dítě.

 
Moolaadé (Protection) (2004) Ousmane Sembene
Film o vzpouře nedospělé dívky proti tradici ženské obřízky.

 

The Stoning of Soraya M. (2008)  Cyrus Nowrasteh
Americký snímek natočený dle skutečné události, jež byla rovněž zpracována v knižní podobě, se odehrává na současném iránském venkově.

 

Život Briana (1979) Terry Jones
Brian, který se narodil ve stejný den jako Mesiáš, se kterým si ho všichni pletou se připojuje k Lidové frontě Judee, aby pomohl svou zemi osvobodit od nadvlády Římanů. Známá náboženská parodie od Monthy Pythons.

 

Síla lásky /Creation (2009) Jon Amiel
O Charlesi Darwinovi mezi láskou a evoluční teorií.

Některé filmy najdete v češtině a v plné délce v sekci videa.

51 thoughts on “O filmech křesťanských a nekřesťanských, případně nemuslimských

 1. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Neměl jsem v plánu tam dát úplně všechny, spíše na pár z nich upozornit. Jinak ovšem samozřejmě ano! Tohle je ale na podobný soupis jako je v “Knihovničce”, pokud se do toho tedy pustíme.

 2. Antitheista

  Pěkné. Něco z toho si dnes stahnu.

  Musím říct, že jediný “křesťansko-judaistický” film, který se mě hodně líbil – byl vtipný – byl film jménem Adamova jablka, ale to je spíše taková komedie s nádechem voltairovského Candida, který ve všem vidí “pozitiva” – jako skoro každý věřicí (znáte to – dcera umřela, protože ji bůh chtěl, sopka vybuchla, ale zase sme si uvědomili, že máme být pokorní – prostě vše je pozitivní 😀 ) http://www.csfd.cz/film/221085-adamova-jablka/

 3. Antitheista

  Teda jak někdo může brát film Terezy Nvotové Ježíš je normální nebo Jesus Camp jako filmy podporující křesťanství ?? 😀 😀

  Vždyť kdo to vidí, musí se zhrozit a utéct na míle daleko od věřících…

  To je asi jako když skinhedi řikají, že Kult hákového kříže je super film (ale to vyznění filmu – hlavně ke konci – jaksi přehlížejí)

 4. Slávek ČernýSlávek

  Petře ty co jsem našel na YT jsem přidal na stránku videa a přidal odkaz na konec článku.

 5. Medial

  Chtel bych take upozornit na snimek “Zemrit ukamenovanim” (Women in Shroud), ktery vedle “The Stoning of Soraya M.” jako dalsi odhaluje zrudnou islamskou praxi v Iranu. Jinak diky pane Tomku za Vase clanky. Co prestal psat Filip Tvrdy, jste asi nejctivejsim autorem Vy 🙂

  http://www.csfd.cz/film/275347-zemrit-ukamenovanim/

 6. Mirek

  Co Indiana Jones, Petře? To mi docela přijde jako křesťanské filmy – zápletkou, vyzněním apod… Napadlo mě to nedávno, když jsem četl přehledový článek Kamila Fily o Spielbergovi – s většinou věcí jsem souhlasil, ale v charakteristice Indyho se podle mě fatálně plete (tvrdí, že v těch filmech stojí pozitivně viděná Indyho ješitnost proti touze po vyšším poznání u jeho soupeřů, apod.)

 7. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Indy nesplňuje základní podmínku pro křesťanský film – má nadhled. Samozřejmě tam žido-křesťanské atributy jsou a je to i určitý odkaz na biblickou archeologii.

 8. protestant

  Výborný křesťanský film – Univerzální uklízečka 🙂

 9. josef

  Filmotéka by se mi líbila. Neustále vznikají kvalitní materiály a ne každého si člověk všimne.

 10. Slávek

  Petře, navrhni kategorie tabulky a sprovozníme to. Název bude filmotéka, aby se to nepletlo s videama.

 11. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Ahoj, asi by to bylo dobré rozdělit do dvou tabulek – hrané a dokumenty

  U obou by měly být kolonky: Český název/původní název/ rok, země, režie, stručný obsah, odkaz na čsfd či imdb, odkaz na online (pokud je)

 12. Antitheista

  Bylo by dobré tu udělat prostor pro to, abychom mohli někde volně diskutovat i mimo články a přidávat vlastní příspěvky (odkazy,…) které nezapadají ani do videí, ani do filmů či knih. Třeba odkazy na články, jako je tento http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=781635

  Prostě prostor pro aktuality 😀 – i pro nás, co tento web nespravujeme

 13. Jaroslav A. Polak

  Ty dva katolické filmy, co neprošly (Jan Pavel II. a Don Bosco) neprošly proto, že jsou katolické a autor toho webu je zjevně “znovuzrozený” evangelikál. Tito lidé pokládají katolíky za modloslužebníky. To jen na vysvětlenou.
  Jinak díky za tip na prokrastinaci – docela mě ten web pobavil.

 14. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Nejlepší komentář KrestanFilms na ČSFD u filmu Šestka-znamení zla:

  “Na tomto snímku mi vadil akorát evangelista ve vězení. Evidentně neobrácený herec, neboť z očí mu vyzařovaly spíš negace, jako ironie, prázdnota… a dabing ještě přidal nadřazenost, pohrdání… Jinak pro zasvěcené zajímavý podklad pro zamyšlení a uvědomění si… “

 15. Slávek ČernýSlávek

  LOL 🙂 To zní, jako by to zahrál dost věrohodně.

  Mimochodem je zajímavé, jak se ty negativní vlastnosti, které se nelíbí evangelikálovi VELMI podobají tomu, co často vyčítali lidem i komunisté. Viz třeba Kunderův Žert. Negace, ironie … jásat je potřeba, bando nechápavá.

 16. Ignác z Loyoly

  Proč tohle děláte? Myslím tenhle web a všechno? To chcete, aby se mezi sebou začli lidé požírat jako zvěř divoká? Jste snad falešní proroci? Chcete být na konci věků po JEHO levé ruce?
  Musíte do svého srdce nechat vstoupit Ježíše, našeho pána. Jedině pak pochopíte tu VELKOU PRAVDU

 17. martiXXX

  musíte ateisti doufat, že volby vyhraje sociální demokracie

 18. Antitheista

  Přiznám se, že nevím, koho budu příští rok volit do parlamentu (do místních zastupitelstev už vim a do EU taky…) – nerozhoduji se podle restitucí (resp. jsou až nižších místech). Bohužel – ideální stranu bych si musel založit leda sám 😀

 19. josef

  Když už jste zase u tý politiky…
  Jako jednoznačně pravicově smýšlející člověk musím přiznat, že současné vládní strany jsou více ideologické než demokraticky pravicové, a zákon o vyrovnání státu s církvemi je z mého hlediska natolik levicový (je totiž v zásadě jedno, jestli rozdávám cikánům nebo zločincům) a natolik barbarský, že tyto strany pod současným katolickým vedením volit nebudu kvůli svému vlastnímu svědomí, vlastně nepůjdu vůbec k volbám. Velmi pravděpodobně příští volby vyhraje levice, což vzhledem ke krokům současné vlády považuji za spravedlivé, jakkoliv bych si přál vládu demokratické pravice. Ta tu však pod současným vedením ODS a TOP09 není.

 20. Antitheista

  Pane martiXXX – ne všichni z pravice souhlasili s tímto restitučním zákonem…

  “3 poslanci ODS (pp.Šnajdr, Tluchoř, Fuksa), kteří se vyjadřovali proti zákonu, se vzdali poslancování před závěrečným hlasováním a 2 z nich na to dostali trafiku placenou z veřejných peněz – p.Šnajdr v dozorčí radě Čepra, p.Fuksa je místopředsedou Českého aeroholdingu. ”

  Ale nechali se uplatit 😀 jak křesťanské 😀

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-skop.php?itemid=20126

 21. Admin webu KRESTANFILMS

  Zdravím
  a děkuji za postřehy k mému webu, na jejichž základě jsem provedl několik oprav.
  Jesus camp – tento dokument je sice točen jako výsměch, paradoxně já jsem si z něj odnesl jen to dobré… a nenapadlo mě, že většina lidí tuto schopnost prostě nemá. Takže jsem jej (nejen na Váš popud) raději přesunul do sekce NEPROŠLO.
  Děkuji za upozornění – k sekci SCI-FI jsem dodal popis oč vlastně jde, aby to lidi nepletlo.
  Proč neprošly některé filmy, na to jste jedním dechem odpověděl sám – protože to jsou náboženské agitky. A společné máme my dva jedno – nemáme rádi náboženství…
  PS: děkuji za reklamu – návštěvnost z vašeho webu už šplhá na první příčky 🙂

 22. Slávek ČernýSlávek

  Jsme rádi, když má tak významné médium, jakým je náš web, možnost pomoci menším zajímavým projektům.

 23. Petr TomekPetr Tomek Post author

  @Admin webu KRESTANFILMS: Já si nemyslím, že byl ten film natočen jako výsměch, ve skutečnosti jsem jím docela zděšen – ty děti se vůbec nemohou bránit nesmyslům, které jim šílení dospělí cpou do hlavy. Na tom přece nic k smíchu není!

 24. Admin webu KRESTANFILMS

  Já jsem zase zděšen skutečností, co za svinstvo cpou dětem do hlav ostatní rodiče, ať už záměrně, nebo si to ani neuvědomují. Protože i tady platí “jaký rodič, takové dítě”. Asi byste takové děti raději odebral a dal je do rodin třeba alkoholiků, nebo “na hromádce”, že?
  A že malé dítě nemá svobodu volby, když tomu ještě nerozumí? Pak to chce dítě zavřít do klece, aby nebylo ovlivněno ničím, dokud se samo nebude moci rozhodnout.
  A jen tak naokraj – co třeba takoví čerti v pohádkách? Má dítě svobodu volby? A když se může seznamovat s čerty, proč né s Ježíšem?

 25. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Samozřejmě, unáším děti a pašuju je do rodin alkoholiků žijících na hromádce, jen aby se nesetkali s Ježíšem. Jaký rodič takové dítě! Je potřeba co nejvíce hromádkových alkoholiků s nimi pak vybuduju Nový světový řád!

 26. DarthZira

  Alkoholici jsou samozřejmě pro děti jako rodiče i pěstouni velmi škodliví, ale u slušné (pracující, nechlastající, nefetující, trestnou činnost nepáchající) dvojice je snad úplně jedno, jestli ti dva na sebe mají “ofiko papír” nebo ne. Znám páry, které se braly v kostele a jako dítě bych u nich nechtěla strávit ani jeden den jako návštěva – a stejně tak znám dvojice žijící “na hromádce” (a některé z nich třeba i stejného pohlaví), které bych být dítětem coby “tetičky a strejčky” brala všemi deseti.
  Ale řeč zde vůbec není o tom, že by někdo z nás byl toho názoru, že “divným” rodičům (oni to nemusejí být zrovna fanatičtí křesťani, to samé jsou např. jehovističtí odmítači transfúzí, ortodoxní muslimové, co nechtějí dceru pustit se školou do plavání, nebo zběsilí makrobiotici nebo vegani, kteří dítěti nedovolí ani zmrzlinu, banán nebo čokoládu) měly být děti zrovna odebírány. Spíš jde o to, že by těmto “alternativcům” nemělo být dovoleno dítě indoktrinovat příliš nebo dokonce výhradně, tedy např. vzdělávat je doma nebo ve škole žádat různé “úlevy” a omluvy (jako třeba že by ta muslimka byla osvobozená z plaveckého výcviku nebo dítě z rodiny hájkovských kreacionistů by mělo právo nechodit do výuky biologie nebo třeba omluvit se z návštěvy přírodovědného muzea, kam jinak jde celá třída). Prostě domácí výuka pouze ve velmi vážných případech jako je značná tělesná nebo duševní abnormita (i příliš vysoké IQ může být tou abnormitou) a rodina nežije ve větším městě, kde by našla pro své “poněkud jiné” dítě vhodnou školu, ale na nějaké vesnici, kde je škola jenom jedna, nebo dokonce vůbec někde “na samotě u lesa, kde lišky dávají dobrou noc”, takže do školy, která by byla pro jeho jinakost vhodná, by to dítě muselo denně dojíždět desítky kilometrů nebo dokonce bydlet přes týden na internátě (což u dětí do nejméně 12-13 let opravdu není vhodné). Ale ve všech ostatních případech děťátko pěkně do školy, kde se setká i s jinými názory a životními styly, než má doma – a pokud rodiče svému dítě valí do hlavy nějaké moc divné klíny, tak jejich problém, když v tom potom bude mít děcko hokej. Oni totiž naopak fanatici všeho druhu touží po tom své dítě někde “zavřít do klece”, aby nemohlo vidět, že ne všichni na světě žijí stejně jako jeho rodiče a mají stejné názory – jenže věčně ho v tom “skleníku” stejně držet nemůžou, pokud bude studovat střední nebo dokonce vysokou školu, tak se stejně s těmi pro fanatiky “nenormálními” setká, to samé pokud nastoupí do práce – a čím později zjistí, že většina lidí žije úplně jinak než je zvykem u nich doma, tím horší to pak bude šok.
  Pohádky s čerty (nebo třeba taky anděly či rovnou Bohem osobně, i takové jsou) ani slavení Vánoc nebo Velikonoc nemusí být vůbec žádnou indoktrinací – pokud dítě bere ty čerty, anděly, Lucifera a Boha jako pohádkové postavičky srovnatelné s jezinkami, vodníky nebo vílami. Ale mám dojem, že v Jesus Campu není Ježíš dětem rozhodně představován jako pohádková postavička podobná co já vím Santa Klausovi nebo co já vím Shrekovi 😉

 27. Jaroslav A. Polak

  Tak jsem právě shlédl Book of Eli, protože jsem si říkal, že to třeba nebude AŽ taková sračka a chtěl jsem vidět nějaké postapo. Hm. JE to až taková sračka. Škoda tak pěkných obrázků na takovou banalitu.

 28. Antitheista

  Já si pustil Sílu lásky a bylo to skvělý !

 29. Vladimír

  Film Mela Gibsona “Umučení Krista” je jistě dobré filmování /které ani vás neurazí/ a i poměrně věrně předává poselství evangelia – totiž, že Kristus – pravý Bůh a pravý člověk – přišel vykoupit a spasit všechny – tedy i vás, co nyní nevěříte. /sám jsem byl ateistou 28 let svého života/. Víte, normální je věřit, je to naprosto přirozený stav. Nakonec i mnohé komentáře zde ukazují “náboženskou” fanatičnost a semknutost, až sektářskou, vás ateistů…

 30. Mirek

  Ještě jedna poznámka: znám evangelickou rodinu (vlastně znal jsem – muž už bohužel v dost mladém věku zemřel), která za nejlepší křesťanský film považovala Život Briana – to jenom k Petrově názoru, že filmy s nadhledem nesplňují základní požadavek na křesťanské filmy 🙂

 31. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 32. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 33. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 34. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 35. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 36. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 37. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 38. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 39. Antitheista

  Myslim, že do ateistických či protikřesťanských filmů bychom mohli přidat s čistým svědomím Amadea od Formana a Kladivo na čarodejnice od Otakara Vávry.

  Scénka, kde Salieri háže kříž do ohně a baví se o bohu je skvělá, stejně jako vtipný konec filmu…

 40. Antitheista

  Tenhle web blbne, furt se zasekává a pak člověk párkrát klikne na myš a už je tu multiplikace 🙁

  Jsem přesvědčen (pevně VĚŘÍM), že jsou za tím nějaké temné síly…

 41. Antitheista

  Jsem milovník hororů a je v nich křesťanský propagandy až nad hlavu. Dívám se na “V zajetí démonů” (duchařina) z tohohle roku a hned je tu obětavý exorcista, čarodějnice ze Salemu byla nikoliv nevinná žena, ale opravdu čarodějnice, duch znesvěcuje klepáním na stěnu svatou trojici a kladnej hrdina se ptá rodiny, jestli pokřtila svoje děti… 🙁

 42. Admin webu KRESTANFILMS

  To Antitheista (15.08. 2013 | 22:24):
  Tomu říkáte “křesťanská propaganda”? Ale prosím Vás, to nemá s křesťanstvím, často ani s náboženstvím nic společného… To bývá mix všeho možného (hlavně okultismu) jaxe to zrovna tvůrcům hodí aby zaujali co nejvíce diváků… Prostě tzv guláš 🙂
  Nicméně tím nepopírám, že se takové věci v reálu nedějou. A nikomu bych nepřál setkat se v reálu s temnotou… Ikdyž některým by to možná prospělo, aby se vzpamatovali…

  ZDAR všem hledajícím…

 43. Antitheista

  No pořád tam ten kněz opakuje, že musí být pokřtění, jinak jim nepomůže, to není propaganda? 🙁

Komentáře nejsou povoleny.