Ateismus po česku: známé osobnosti o ateismu

Autor | 11.06. 2013
Anna K, foto: Petr Hloušek, Právo

Anna K, foto: Petr Hloušek, Právo

Novinky.cz se zeptali známých osobností co si myslí o českém ateismu. Z odpovědí jsme vybrali:

Prof. MUDr. Vladimír Beneš, CSc., neurochirurg

V posledních dvaceti letech se postoje k církvi nezměnily. Jinými slovy, proč bych já, ateista, měl měnit svůj vztah k církvím jako k institucím, když na nich nevidím nic atraktivního, smysluplného, tolerantního, prospěšného a moderního?

Nemám strach z neznámého, který byl dříve významným náborářem církví. Vím, jak vzniká blesk, tím pádem se nebojím bouřky. Přesto respektuji základní morální křesťanské hodnoty, intuitivně a ihned rozeznám dobré a špatné, správné a nesprávné, poctivé a nepoctivé. Z mnoha zkušeností vím, že tímto se dost liším od mnohých věřících.

Petr Vachler, producent

 Češi nikdy neinklinovali k explicitnímu násilí, tvrdému řádu, třeba právě díky této minulosti mají takový vztah k církvi, institucializaci. Kdo ví. Myslím, že Češi hledají jiné cesty, a myslím, že je to dobře, ale je jedno, kudy k cíli dojdeme, jestli skrz církve, víry, ateismus či osobní poznání.

Anna K, zpěvačka

I když nejsou lidé vedeni k víře, někdy se k ní stejně obracejí v těžkých chvílích. Pokud mluvím o sobě, sama jsem si na dno tak trochu sáhla, ale zůstala jsem nevěřící. Musím však říct, že lidem, kteří v sobě mají víru, malinko závidím, myslím, že v sobě mají jakýsi klid, a duchovní věci mě přitahují.

Janek Ledecký, hudebník

Ateisticky smýšlející národ určitě nejsme. Ateismus vyžaduje určitou fundovanost. Přinejmenším znalost náboženských ideologií, vůči nimž se vymezuje. Což, ruku na srdce, v naší mírné a klidné české kotlince opravdu nehrozí. Pokud ale budeme soutěžit v bezvěrectví, pak máme titul mistrů světa v kapse a široko daleko nám nikdo na paty šlapat nebude.

16 thoughts on “Ateismus po česku: známé osobnosti o ateismu

 1. Ivan

  Pane Ledecký, zajímalo by mne proč Vám jako projev ateismu nestačí to, že necítím potřebu komunikovat s imaginárním přítelem? Já osobně nemám potřebu se vymezovat. Podle mne se vymezují, a to i vůči sobě navzájem, tzv. věřící.
  A jelikož nelze dokázat neexistenci něčeho, tak „důkazní břemeno“ stejně neleží na straně ateistů. Tak si užívejme svobody ducha. Různá náboženství a jejich směry studovat můžeme. Pro zábavu a poučení.
  Svatá písma ať hlavně studují věřící, a pokud budou pečliví, tak než dočtou budou ateisty také.

 2. 963214785

  Halík zřejmě považuje všechny kritiky náboženství za náboženské analfabety.

 3. Jiří

  O Halíkovi by se dalo naopak říct, že je ateistický analfabet.

 4. Antitheista

  Co? Halík že je ateista ?? To si děláte legraci, Jirko ? 😀

 5. Jiří

  To je fakt že si dělám legraci. Ale teď vážně: „Teolog je někdo, kdo je skutečným expertem na nepoznané a má veškerou kvalifikaci k tomu, aby to dokázal.“

 6. Colombo

  zajímavost z tureckých nepokojů:

  Situace je taková, že původní protest o stromech se zvrhl za demonstraci a skoro až povstání proti vládě po tom, co ta začala nenásilný protest tvrdě potlačovat. Zřejmě je celký konflikt kolem přílišného potlačování osobních svobod a pokračující islamizace pod taktkovou současné vlády.

  Zajímavé je, že turecká armáda (sekularizovaná) začala rozdávat plynové masky a poskytovat protestujícím azyl. Na to policie (islamizovaná) začala střílet plynové granáty na armádní budovy.

  Je dost možné, že armáda se vykašle na podmínky evropské unie a udělá to, co udělala už mnohokrát, státní převrat směrem k opětovné sekularizace státu. Ostatně, islamizovaná policie zatkla už 45 generálů.

 7. Sam

  >>>>I když nejsou lidé vedeni k víře, někdy se k ní stejně obracejí v těžkých chvílích. Pokud mluvím o sobě, sama jsem si na dno tak trochu sáhla, ale zůstala jsem nevěřící.<<<<
  No, kdysi jsem si poležel dva měsíce ve špitálu a nevypadalo to růžově. Kdovíproč jsem ale věřil akorát doktorům a jejich lékům…

 8. Sam

  Tomáš Halík: >>>Nakonec je náboženský analfabet, který sice může mít razantní názory na náboženství, ale tyto názory nejsou kryty žádnou odbornou znalostí ani vlastní zkušeností. <<<
  Stačí nám vědět, že na zemi existuje velké množství různých náboženství a těžko najdeme důvod si jedno z nich vybrat.
  Dalších "odborných znalostí" netřeba.

 9. Sam

  >>>Od ateisty – člověka, který věří, že není bůh a má odpor vůči víře – bychom měli rozlišit nevěřícího, který prostě nemá dar víry, ale proti víře – věřícím nic nemá. <<<
  Co je to vůbec ten dar víry?? Nejspíš se jedná o to, co vám rodiče napráskali do hlavy během dětství (cca 0 až 10 let), někdy zváno též "výchova".

 10. Evzen

  Na Lhalika mi prosim nesahejte. Je to PRista c 1 v teto zemi.

 11. Evžen

  Na L.Halika mi nesahejte. Je to cesky PRista cislo 1. Ukazte mi lepsiho manipulatora.

 12. Sam

  „lhalík“… Právě jsi vymyslel novou přezdívku, člověče. :-)))

 13. =8)-DX

  Narozdíl od Ivana si myslím, že je důležité se veřejně vymezovat vůči náboženství. Pokud někde probíhá diskuze o náboženství, jsem rád když se proti tomu ateisté „vymezují“, a to ať buď laickým opovržením, trefnou větou o zbytečnosti a nesmyslnosti jednotlivých pověr nebo hloubkovou diskuzí při znalosti náboženství.

  Podobně i při debatách o náboženstvím deformovaných tématech jakými jsou potraty, práva homosexuálů, církevní restituce, lidská sexualita apod. je důležité se ostře vymezit proti náboženské argumentaci. Ať se nikdo neohání pojmy jako jsou „hřích“, „duše“ nebo „boží řád“, když ta slova ani neumí definovat, natož vysvětlit proč mají tyto výplody fantazie jedné skupiny lidí ovlivňovat životy ostatních.

  Potřeba se vymezovat vůči náboženství vzniká podle mě ne jako osobní potřeba (někoho to sice může bavit), ale jako reakce ohleduplného a informovaného ateisty na náboženské excesy, zahleňující veřejnou diskuzi.

 14. =8)-DX

  Petr Vachler, producent
  >> „Nikdo z nás není z podstaty ateista, to je mýtus, představa, která skončí nejdéle s probuzením, respektive se smrtí každého z nás. Energie, podstata existence, je všudypřítomná, jsme součástí celku, planety, sluneční soustavy, vesmíru a dalších entit. Je nemožné vyjmout z této čarokrásné hry byť jediného člověka, tzv. ateistu.“

  Fail.. total fail. Miluji naprosté hulvátství, kterým lidé sebevědomě mluví o tom, čemu věří ostatní a zároveň sami vypouští takové intelektuální průjmy.
  P. Vachler má zmatek v tom čemu sám věří, a tuhle nerozhodnost pak pouze přenáší na druhé. Ne, je spousta lidí, kteří ví přesně v co a proč věří nebo nevěří a nepotřebují aby jim ostatní říkali že to tak není.

 15. DarthZira

  Postoj pana Vachlera mě vůbec nepřekvapuje. Je-li jednou člověk militantní fanatik, vnucují všem kolem sebe svou „pravdu“ hlava nehlava, v jednom aspektu nebo v jedné věci, má prostě obecně sklony k gresivitě, fanatismu a netoleranci tak nějak obecně a není tedy vůbec nic divného, když je časem projeví i jinde a jinak. Spíš by bylo zázrakem, kdyby člověk, který je militantním fanatikem v jedné věci dokázal být tolerantní, nefanatický a neagresivní ve věci jiné. A vzhledem k tomu, jaký je pan Vachler fanatický a militantní vegan a bojovník za „práva zvířat“…

 16. Jaroslav Boch

  Takovato diskuse nema smysl. Proc se nikdo nepozastavuje nad tiim, z jakeho duvodu ruzna nabozenstvi vznikla a vznikaji a komu to prinasi uzitek. Bylo by dobre povolit vyuku nabozenstvi az od 18 let a ne to nalevat malym detem do makovic!At se pak rozhodnou sami, jestli budou anebo nebudou tzv. verici.

Komentáře nejsou povoleny.