Z redakční pošty: výuka kreacionismu na gymnáziu v Českém Těšíně

Autor | 25.06. 2013

Dobrý den,

chtěl jsem Vás poprosit o pomoc ve vyhodnocení situace na polském gymnáziu v Českém Těšíně (jehož zřizovatelem je Moravskoslezský kraj – pozn.red.), kde se bude ve středu konat již druhý ročník misijní akce. Akce probíhá přímo ve školních prostorách v době vyučování, je oficiálně podporována ředitelem a účast je povinná pro všechny žáky (pro ty, kdo nechtějí poslouchat kázání v třídách je nabídnut náhradní program – loni šlo o křesťanské filmy, letos jde naštěstí o filmy s neutrálním vyzněním).
Na chodbách byly loni organizovány související reklamní akce – kofola, popcorn a reklamní trička s logem akce zdarma. Na Internetu jsou dostupné přednášky z loňské edice http://ulozto.cz/xUznuYs/konferencje-rar  – kromě regulérních kázání stojí za pozornost především pan Jaroslav Pokorný, který bude přednášet i letos. Pan Pokorný loni tvrdil, že teorie evoluce není vědecký fakt, ale filozofický výmysl, který není nijak doložitelný a vyžaduje víru.

Jako plnoprávný vědecký názor prezentoval například tezi o tzv. „mladé Zemi“, tedy vzniku Vesmíru v důsledku stvoření před 6000-10000 lety. Jako doporučenou četbu nabídl žákům knížky kreacionistů (https://www.facebook.com/CzasNaZmiane). V jedné z nich se píše například   tom, že všechna zvířata byla stvořena najednou a před vyhnáním z ráje byli všichni živočichové – včetně dinosaurů – vegetariáni.

Na kázáních polského kněze zase zaznělo, že život bez Boha postrádá smysl a hodnotu a nevěřící jsou odkázání na celoživotní utrpení a strach, což považuji za útok na sekulární povahu českého školství.

Dle mého mínění je celá akce v rozporu s programem vyučování fyziky, chemie, biologie a dějepisu (nemluvě o tom, že propagační akce s rozdáváním reklamních předmětů dost možná porušuje Školský zákon Zákaz činnosti a propagace politických stran a hnutí a Zákaz reklamy § 32, bod 2)

Chtěl jsem se zeptat, zda existují nějaké postupy, jak na takovou situaci reagovat. Některým učitelům se celá akce samozřejmě velmi nelíbí, ale nedovolí si oponovat ze strachu o své zaměstnání.

S pozdravem
Redakce zná jméno autora, který si přál zůstat v anonymitě.

28 thoughts on “Z redakční pošty: výuka kreacionismu na gymnáziu v Českém Těšíně

 1. devski

  jednoduchý postup: vypráskat je ze školy ven…..srát na humanitu

 2. xorron

  Sdělovací prostředky, stížnost na krajském úřadu, atp. Odešel bych na jinou školu než poslouchat pitomosti a nechat se oblbovat.

 3. Antitheista

  Proto asi měli dinosauři takový pařáty a masivní chrup – aby žvejkali trávu 😀 😀

 4. Antitheista

  Tim myslim třeba tyranosaura a tak…

 5. DarthZira

  Asi bych si stěžovala přímo u zřizovatele a kdyby to nepomohlo, tak bych zkusila ombudsmana – tam když nic jiného, tak jsou docela jejich právníci „honění“ v té džungli předpisů, takže pokud s tím úřad ombudsmana sám nemůže nic udělat, tak zpravidla poradí, kam se obrátit. Možná úplně ideální by bylo, kdyby se na tento úřad obrátilo některé z dětí stěžovatele, oni se dětem snaží pomáhat primárně a tudíž i mají tendenci dětem radit o něco víc než dospělým. Možná bych zkusila na úřad ombudsmana zavolat hned, třeba tu stížnost zřizovateli jako první poradí taky, třeba poradí i něco jiného.

 6. Pig Bang

  „Lee STROBEL: KAUZA STVOŘITEL, Návrat domů 2006
  – další výborná kniha o problematice původu VŠECH věcí“ … no to bude asi luxusní kniha 🙂

 7. DarthZira

  A sdělovací prostředky do toho zatáhnout taky, o tom žádná.

 8. Antitheista

  Já tomu oddělení církve a státu nerozumim, když naopak církve s restitucemi posilují svojí moc ve státě – to není oddělenost, to je jenom oddělení platů -státní X církevní! Ale žádné oddělení ve školství jak koukám nehrozí, spíše naopak 🙁

 9. Jiří

  Tak to dopadá, když Dominik Duka se pasuje za mluvčího statisíců praktikujících katolíků http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2913941 s právem obhajovat jejich zájmy před veřejností, ale miliony lidí bez náboženského vyznání svého mluvčího nemají.

 10. Petr Tomek

  Tohle skutečně splňuje některé zákonné podmínky porušení školského zákona. Jenže je tu samozřejmě ten problém, že kde není žalobce, není soudce.

 11. Helena Delongová

  Dobrý den. Musím říci, že tento článek mě šokoval. S tím se prostě něco dělat musí. Také mi není jasné, kam se obrátit, ale určitě na něco přijdeme. To bychom za chvíli lezli po stromech a slézali jen na modlení, protože vědomí by se u lidstva vytratilo. Také si myslím, že by se mělo apelovat na zřizovatele onoho gymnázia a důsledně požadovat řešení problému. Když je zřizovatelem civilní instituce, rodiče mají pocit, že se tam dětem dostane více či méně kvalitní výuky. Ale toto, to je zneužívání investic k šíření bludů.

 12. Slávek Post author

  Před několika minutami byly odeslány tři dopisy /stížnosti – ministerstvo školství, Moravskoslezský kraj(zřizovatel), Česká školní inspekce:
  text:
  Věc: Stížnost na náboženskou a sektářskou propagaci na Gymnáziu s pol. jazyk.vyučovacím – Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania, Český Těšín, př. organizace

  Obracíme se na Vás se stížností na evangelizační akci, která se již druhým rokem koná na polském gymnáziu v Českém Těšíně. Ve středu 26. června proběhne celodenní akce s názvem „Czas na zmiane“, která splňuje mnoho znaků náboženské agitace a jejíž větší část – přednášky, kázání, rozdávání reklamních předmětů – proběhne přímo v budově Gymnázia s polským jazykem vyučovacím, ve školní aule a v třídách, a to v době vyučování. Akce je oficiálně podporována ředitelem a účast je povinná pro všechny žáky (pro ty, kdo nechtějí poslouchat kázání v třídách je nabídnut náhradní program – loni šlo o křesťanské filmy, letos jde naštěstí o filmy s neutrálním vyzněním).

  Na chodbách byly loni organizovány související reklamní akce – kofola, popcorn a reklamní trička s logem akce zdarma. Na Internetu jsou dostupné přednášky z loňské edice – kromě kázání stojí za pozornost především pan Jaroslav Pokorný, který bude přednášet i letos. Pan Pokorný loni tvrdil, že teorie evoluce není vědecký fakt, ale fiktivní konstrukt, který není nijak doložitelný a vyžaduje víru stejně jako křesťanství (přednáška „Křesťanství a věda“, čas 36:06).

  Jako alternativní, plnoprávný vědecký názor prezentoval například tezi o tzv. „mladé Zemi“, tedy vzniku Vesmíru v důsledku stvoření před 6000-10000 lety. Ještě před přednáškou nabídl studentům doporučenou četbu, přičemž tři ze čtyř titulů obhajují kreacionismus, čtvrtý je teoretickou debatou mezi zastánci tří různých teorií o vzniku světa. V jednom z kreacionistických titulů (autor : Werner Gitt) se píše například tom, že všechna zvířata byla stvořena najednou a před vyhnáním z ráje byli všichni živočichové – včetně dinosaurů – vegetariáni.

  Na kázání kněze Sieranskiego pak zaznělo, že život bez Boha musí být nutně bezcílný a citově, morálně a duševně vyprázdněný.

  Dle našeho mínění je celá akce v rozporu s programem vyučování fyziky, chemie, biologie a dějepisu, je dokonce možné, že propagační akce s rozdáváním reklamních předmětů porušuje Školský zákon „Zákaz činnosti a propagace politických stran a hnutí a Zákaz reklamy § 32, bod 2“. Akce dle našeho názoru narušuje sekulární povahu českého školství a propaguje pavědecké bludy.

  Děkujeme za vyřízení a čekáme na Vaši odpověď, jak bylo s naší stížností naloženo, případně jaké kroky jako dotčená instituce v tomto směru provedete.

  S pozdravem
  Michal Hanko
  Občanské sdružení ateistů ČR

 13. Jaroslav A. Polak

  Nu, zdá se, že OSA ČR má příležitost udělat něco důležitého a obecně prospěšného. Škoda, že to přišlo tak na poslední chvíli, jedná-li se o tuto středu. Bylo by vhodné, kdyby to někdo zdokumentoval. Může tak učinit pisatel dopisu?
  Podat stížnost může buď pisatel dopisu nebo vy, za rozmáznutí v médiích se přimlouvám. Chtělo by to ideálně nějakou reportáž i s fotkami a videozáznamy, věřím, že třeba na Aktuálně.cz by o to měli zájem. Můžete tam někoho vyslat?

 14. Antitheista

  Koukám, že se občanské sdružení aktivizovalo – jen tak dál !! Vždyť to je taky důvod existence OSAČR

  “ za rozmáznutí v médiích se přimlouvám. “

  No to já taky – hl. veřejnoprávní ČT a rozhlas by nás měl víc slyšet !! Ze zákona na to máme právo…

 15. Slávek Post author

  Antitheisto, šanci ještě dostaneš. Jestli máš zájem, pošli mi na sebe kontakt, odkud jsi, telefon, email a jméno a můžeme se sejít a časem i něco provést.

 16. Petr Tomek

  Letošní program:

  Dopolední program:
  08:00 – Společné zahájení v aule školy

  08:30 – 10:00 – Přednášky:
  A. Rucki – krása, radost, láska zachrání svět
  D. Makowski – Byla jsem loutkou ďábla
  – „Dílny“, o tom, jak psát písničky (Mate)
  – Promítání filmů – alternativní program

  10:00 – 10:30 – přestávka, bufet

  10:30 – 12:00 – Přednášky:
  A. Rucki – krása, radost, láska zachrání svět část. 2
  A. Wronka – Duchovní rizika
  J. Pokorný – Věda a víra
  – Promítání filmů – alternativní program

  Oběd

  Odpolední program:
  13:00 – 14:30 -Volejbalový turnaj (studenti budou soutěžit s učiteli: P)

  15:00 – 16:30 – Kwiat Morwy
  17:00 – New Life’M (http://www.youtube.com/watch?v=FAsYWy8SLLw)

 17. Michal Hanko

  Na aktuálně.cz to můžeme taky zkusit – Jaroslave, jakým způsobem byste je doporučil kontaktovat?

 18. Petr Radiměřský

  Jediné řešení je, protestovat a protestovat, klidně i přímo při přednášce. Já jsem něco takového zažil a když přednášející vidí, že jeho slova nepadají na úrodnou půdu, rychle to vzdá. Kreaconismus je novodobý mor vědy, stejně jako scientolologie a podobné paskvily. Evoluce uspokojivě vysvětluje vznik a vývoj života, kreacionismus nevysvětluje vůbec nic. Nelze to snad ani nazývat vědou. Je to jen způsob, jak si pár lidí vydělá nějaké ty penízky navíc.

 19. Medial

  Parada, OSACR ziskava hybny moment. Jsem v povznesene nalade. Pocitam, ze kdyz budete jeste chvili takto aktivni, prijdu o nervy a zacnu Vam posilat penize. 🙂

 20. andulka

  Opravdu si myslíte, že studenti gymnasia jsou TAK blbí, že se nad přednáškami nezamyslí a v duchu si je nepřeberou?

 21. Antitheista

  No přeberou, ale jsou to adolescenti a ještě nemají zralý nadhled – a poslat mezi ně zkušeného sektáře a propagandistu je může negativně ovlivnit…

 22. Medea

  Petr Radiměřský napísal: “Kreaconismus … Nelze to snad ani nazývat vědou.”

  Ja by som to slovo “snad” nahradila slovom “vůbec” 🙂

  Kreacionisti sa vôbec nesnažia interpretovať pozorovateľné fakty vedeckým spôsobom. Oni majú nejaký svoj obľúbený mytologický rámec a buď nepohodlné fakty zahodia alebo sa ich snažia deformovať a znásilniť tak, aby im zapadli do tohoto mytologického rámca. Najčastejší “argument” kreacionistu je podľa schémy: “Ja si neviem predstaviť ako sa vyvinulo to a to …”, ale nedostatok predstavivosti nie je vedeckým argumentom. Oháňanie sa knihou Genezis tiež nie je vedeckým argumentom. Hlavným problémom kreacionizmu je to, že nehľadá vedecké vysvetlenia empirických faktov, ale pavedecké alebo náboženské.

 23. Arkande

  ÚTOK!!! Omlouvám se za křik, ale to je přesně to čemu jsem se snažil roky bránit. Škola, i když se to nezdá. Je vědecká instituce na které se vyučují vědecké předměty (matematika, fyzika, chemie…) a i další z vyučovacích předmětů mají nějaký reálný vědecký základ (dějepis, přírodopis, český jazyk…). Jejím primárním účelem je poskytnout „vědecké“ vzdělání dětem.

  Jako taková není místem pro agitaci do politických stran či náboženských hnutí.

  Je třeba zasáhnout rychle a tvrdě a snad díky soudu vytvořit precedent pro podobné budoucí případy. Zatím je to nejlepší šance jak udělat něco opravdu pořádného a důležitého jakou kdy ateisté, humanisté, sekularisté a i další slušní lidé u nás během posledních 20 let měli.

 24. =8)-DX

  „Kreaconismus je novodobý mor vědy“

  Dovolím si nesouhlasit. Četl jsem poslední edici Darwinova O původu druhů a můžu vás ujistit, že neexistuje jediný, ani nejmenší novýdobý argument proti evoluční teorii kterou by Darwin ještě za svého života zcela přesnými důkazy a argumenty nevyvrátil, nebo která by nebyla dovysvětlena genetikou či evoluční syntézou později (a to nejsem biolog). Kreationisté nepřišly po stopadesád let s novými argumenty, a ani ty nebyly v té době nové. A to ani novopečené výmyslotvary jako jsou „irreducable complexity“, „specified complexity“ nebo plky o „design information“ – bylo mi až blbě vidět jak v podstatět stejné výtky, se svými díky své době omezenými znalostmi Darwin exaktně vyvrací.

  A kreacionismus trápil vědecké diskuze i mnohá staletí předtím: ať to byly dohady o stáří země, otázka jestli země obíhá slunce nebo naopak, debaty o společném původu druhů již před Darwinem. Jediný rozdíl dneska je, že nám věda značnou část odpovědí na historii a vznik života, naší planety i vesmíru přinesla a to v mnohem zásadnějším množství a přesnosti, než by si badatelé dávných dob dokázali představit.

  Abych parafrázoval známý sentiment o bibli: pokud člověk v životě přečte jenom jednu knihu, měla by to být Darwinův O původu druhů.

 25. Sam

  No, na Bigy Brno je vyučování celkem normální, o kreacionismu jsem tam neslyšel. Vyučuje se tam běžná geologie.
  Ale občas tam má kuriozní přednášku nějaký vymítač ďábla. Vy ji už znáte, že jo. http://www.youtube.com/watch?v=dJPaokmBYQI Tahleta je z roku 2007.

 26. mulit

  Jo, Těšín, Třinec – to je oblast, kde je největší kumulace pobožných a tam jsem právě chodil do všech těch sborů a tam se snaží prosáknout i do školství. Mají tam i pobožné školy. A to i základní.

Komentáře nejsou povoleny.