Bývalý ministr za KDU-ČSL Pavel Svoboda tvrdí: Zeman si vypláchl ústa jménem božím

Autor | 29.06. 2013

Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Německa v rozhovoru s novinářkou použil při loučení slova „Alahu Akbar“ – Aláh je velký nebo Bůh je velký. Názory odborníků se liší v tom, jestli tato slova mohou ohrozit životy mladých češek unesených v Pákistánu islámskými teroristy, nebo jim naopak mohou pomoci.

„Já jsem studoval v Afghánistánu a tam úplně neoplývají smyslem pro humor. Kdyby to viděl někdo tamní, tak by to ve skutečnosti pomohlo,“ míní islamista, arabista a sám praktikující muslim Petr Pelikán. „Vyvolalo by to dojem, že se ten nejvyšší představitel nad něčím zamýšlí. Je prostě nenapadne, že by takovou svátost, jako je toto prohlášení, někdo mohl říct jen tak ze srandy.“ Podle něj by zkrátka tamní kultura brala Zemanův výrok jako gesto dobré vůle.

To  nebrání jistému Pavlu Svobodovi (pamatujete si někdo, že ten člověk byl ještě nedávno ministr?), toho času katolíkovi, aby se nepustil do plamenné obhajoby Aláha.

… nemám rád, když si někdo vyplachuje ústa jménem božím. To především proto, že mi vadí, když někdo pohrdlivě mluví o něčem, co je jinému svaté. Jde jednak o respekt k názoru či přesvědčení druhého, ale i to, že nedělám druhým to, co nechci, aby dělali oni mně.

 

Předpokládám, že ten štěk nebude stát prezidentu Zemanovi za to, aby na něj jakkoliv reagoval, takže v rámci oddechového víkendového příspěvku si dovolím reagovat za ateisty já. „Pane Svobodo, nám ateistům je zcela jedno, pokud si budete brát do úst jakéhokoliv z našich Bohů. My ateisté jsme totiž známí tím, že naši bohové se o svou čest umí postarat sami a že si jejich jméno do úst dosud nikdo vzít neodvážil. Navíc ten Váš patetický pohádkový Bůh skutečně žádný respekt nezasluhuje, stejně jako možná ještě trapnější postavička Aláha.“

Svoboda dále píše:

Zatřetí, vzhledem k citlivosti muslimů na podobné žerty je prezident Zeman přímo odpovědný za ohrožení života unesených Češek v Pákistánu…. Nějaká omluva či dementování z Hradu by každopádně přišlo vhod.

Za životy unesených češek jsou zodpovědni pouze islámští teroristé, kteří je unesli. Jiným výkladem bychom přistoupili na propagandu vyděračů a teroristů, která činí z obětí pachatele a z pachatelů oběti.

Závěrem se k vám připojuji s požadavkem, na Zemanovu omluvu a dementi. Vzdělaný a moudrý člověk by do médií neměl tvrdit, že Bůh je velký. To je urážka nejen ateistů, ale všech rozumných bytostí.

12 thoughts on “Bývalý ministr za KDU-ČSL Pavel Svoboda tvrdí: Zeman si vypláchl ústa jménem božím

 1. josef

  Kdy a čeho že byl ten údajný ministr za KDU-ČSL Pavel Svoboda ministrem?

 2. Michal Hanko

  Tenhle článek jsem už taky četl. Je legrační, že podle pana autora je Alláh jméno boha. Já jsem si až doteď myslel, že podle křesťanů je jméno boha „Yahwe“.

 3. Slávek

  Michale, podle mně je jim to jedno. Ale ten aspekt, kdy se katolík bije za Aláha mě také zaujal. Jedna se o jeden z nejstarších způsobů, jak se islám šířil, kdy přesvědčil křesťany, že jde de facto o stejného boha.

  Evidentně to funguje i dnes.

 4. Antitheista

  To je takovej, řekněme až trochu radikální EKUMENISMUS … 😀

 5. protestant

  Islám se z křesťanství vydělil. Musí jít tedy o stejného Boha.

 6. Slávek Post author

  Jasně protestante, souhlas. Vždyť píšu, že to funguje 🙂

 7. Antitheista

  Akorát škoda, že ten stejný bůh hlásá jiné zákony 🙁

 8. Slávek Post author

  Hele Antitheisto, protestant má pravdu. Alláh je stejný bůh jako Bůh. Jen teda není v akci 3 v 1.

 9. Antitheista

  Já vim, jen řikám, že je škoda, že dává lidem různé zákony – a navíc neslučitelné dohromady, jinak je to ten samej…

 10. dogbert

  Michal Hanko, když už něco kritizuji, měl bych o tom něco vědět. Alláh je arabsky Bůh, ve stejném smyslu, jako v češtině Bůh s velkým B. A to slovo používají i arabští křesťané.

 11. Vojtěch Vrba

  dogbert: To je omyl. To že Allah je v arabštině označení „boha“ je jen díky tomu, že Islám se v arabských zemích po 14 století prosazoval a tak se jeho jméno stalo univerzálním označením božské bytosti, protože vše ostatní byli démoni. Když máte jen jednoho boha a víte, že je správný, na co by vám bylo slovo pro další bohy? A tak se jméno Allahovo stalo synonymem pro jakoukoli božskou moc. Allah byl původně, aby to bylo vtipné, jeden z „pohanských“ měsíčních bohů, uctívaných v Mecce. Jen abyste věděl. + Allah a Křesťanský bůh a Židovský bůh jsou jako jediná postava ve třech fan fictionech od fanynek, které mají na to jaká ta postava je hodně rozdílné názory, takže bych je raději nepovažoval za jedinou fiktivní postavu.

Komentáře nejsou povoleny.