Alrawiho xenofobii a výzvy k násilí bude vyšetřovat policie

Autor | 09.09. 2013
Muneeb Hassan Alrawi

Muneeb Hassan Alrawi

Náboženští představitelé nemohou hlásat nenávist či vyzývat k násilí a poté to omlouvat tím, že se jedná o náboženské záležitosti, které ostatní špatně pochopili. To je jedna z nejdůležitějších zpráv v aktuálním vývoji okolo trestního oznámení, které jsme koncem června podali na Muneeba Hassana Alrawiho. Státní zástupce Jan Petrásek totiž potvrdil naše podezření, že se Alrawi mohl dopustit spáchání trestného činu a celou věc předal policii. Jak mi v dopise pan Petrásek oznámil, konkrétně bude brněnská policie prověřovat podezření, že se Alrawi dopustil podňěcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod dle § 356 trestního zákoníku.

Alrawi na nahrávce, zveřejněné českým ex-muslimem Lukášem Lhoťanem, vyzýval k nenávisti vůči nevěřícím a k bití dětí v případě, že se odmítnou modlit k Alláhovi. Proti tomuto aktu nesnášenlivosti jsme jakožto humanisté zareagovali podáním trestního oznámení, jelikož se domníváme, že tyto projevy nelze omlouvat tím, že jsou náboženského charakteru. Náboženství a náboženské organizace by neměly disponovat žádnými privilegii, výhodami a právy, kterými nenáboženské organizace nedisponují, tudíž by žádná výjimka neměla existovat ani v případě hlásání nenávisti vůči (ne)náboženské skupině.

Popravdě musím říct, že když jsem v červnu oznámení odevzdával na zastupitelství v Brně, příliš jsem od toho neočekával a domníval se, že celá věc bude „smetena pod stůl“. Přeci jenom, náboženství je pořád i na počátku 21. století často vnímáno jako něco, co se nesmí kritizovat a co kolem sebe má jakousi aureolu nedotknutelnosti. O to více mě těší, kam se zatím celá kauza dostala. První známkou toho, že se celá věc ubírá správným směrem, bylo červencové vyjádření státního zástupce Petráska, který uvedl, že naše rozhořčení je logické a chápe ho. Nyní byla celá věc skutečně předána policii a my doufáme, že ta bude záležitost posuzovat stejně, jako by posuzovala například rasistický projev, vyzývající k násilí vůči určitému etniku.

Velkou radost mi také udělalo Petráskovo vyjádření pro Rovnost, ve kterém přesně vystihl, v čem je v dnešní době zakopaný pes: „Pokud by na nahrávce k nenávisti vůči skupině podněcoval Tomáš Vandas z Dělnické strany sociální spravedlnosti, nikdo by o jeho vině nepochyboval. S Islámem je problém, že se k němu lidé staví opatrně. Ve výsledku je ale jedno, jestli nenávistné texty někdo hlásá z Mein Kampfu, Koránu nebo jiného náboženského textu. Muslimové musí být před zákonem na stejné úrovni jako křesťané nebo třeba zahrádkáři,“ uvedl Petrásek pro deník Rovnost. Alrawi se sice hájí tím, že jeho kázání se musí chápat v kontextu, avšak právě onen „náboženský kontext“ je něčím, co má často před samotným právem výsadní postavení. Náboženským kontextem totiž můžeme klidně omlouvat i přímou výzvu ke genocidě.

Pro Český rozhlas Petrásek dále uvedl: „[Alrawi] Nabádal ty, vůči nimž kázal, aby vychovávali své děti v nenávisti ke křesťanům, respektive k vyznavačům jiných náboženství. Ta skutková podstata je postavena tak, že může jít o nenávist k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob. V praxi obyčejně tato skutková podstata je obvykle užívána ke stíhání rasistů“.

A do třetice státní zástupce Petrásek, tentokrát pro Mladou Frontu: „Je tu důvodné podezření ze šíření nenávisti proti skupině obyvatel. Pokud si do kázání za slovo nevěřící dosadíte slovo Rom, byl by tento čin jistě stíhán“.

Těší nás také to, že se případu dostalo značné mediální pozornosti, díky čemuž se nyní spousta lidé mohla dozvědět, co hlásá hlavní boss organizace, která bude příští rok žádat o rozšířenou registraci na Ministerstvu kultury. O celé aféře informoval například Radiožurnál ve svém hlavním zpravodajském bloku, kde jsme se jako Ateisté ČR také vyjádřili: „Považujeme za nepřijatelné, aby čelný představitel Islámské nadace, která je na ministerstvu registrovanou náboženskou organizací, v mešitě před svými stoupenci vyzýval k něčemu, jako je bití dětí v případě, že se nebudou modlit k Alláhovi, a aby vyzýval k tomu, že je třeba nenávidět.“ Celou zprávu, včetně audiozáznamu, si můžete přečíst a poslechnout na stránkách Českého rozhlasu: „Policie se zajímá o lídra českých muslimů, v kázání údajně nabádal k bití dětí a nenávisti„.

Pro Mladou Frontu se pak v článku „Za projev v brněnské mešitě může jít muslimský lídr k soudu“ vyjádřil i Slávek Černý: „Nejvíc nás naštvalo to bití dětí. Výroky považujeme za nebezpečné i proto, že čeští muslimové po deseti letech od registrace jejich náboženské společnosti mohou příští rok žádat o povolení náboženské výuky ve školách.“

Zprávu o tom, že státní zástupce Petrásek předal naše trestní oznámení policii, však přinesla i řada dalších serverů:

Reflex: „Arabský muslim vyzýval v Brně k nenávisti

Deník Rovnost: „Žalobci: Šéf brněnských muslimů vybízel k nenávisti“

Zprávu o našem oznámení vydala také ČTK, ta však OSAČR ve svém článku vůbec nezmínila (Žalobci kvůli kázání posílají policii na lídra muslimů v ČR, zprávu od ČTK převzal také časopis Týden a web Aktuálně).

Připomínáme, že čeští muslimové o rozšíření své registrace již jednou žádali, avšak žádost jim byla zamítnuta. Pevně věříme, že Ministerstvo kultury novou žádost zamítne (nejen) pod tíhou aktuálních okolností znovu. V případě, že by ministerstvo Alrawiho organizaci vyhovělo, získali by čeští muslimové, kteří mimochodem vůči xenofobním projevům svého vůdce nijak nevystoupili, právo např. na působení v českých věznicích a školách.

Naše trestní oznámení tedy zatím plní svůj účel – pokud bychom jej nepodali, Alrawiho xenofobní a k násilí vyzývající projev by zůstal skryt jak před médii, tak před veřejností a konec konců i před pracovníky Ministerstva kultury, jež budou o rozšíření registrace českých muslimů rozhodovat. O dalším dění a vývoji v kauze Vás samozřejmě budeme informovat.

5 thoughts on “Alrawiho xenofobii a výzvy k násilí bude vyšetřovat policie

 1. Medial

  Byla to skvela prace. Vrele diky. Sam se ani nestacim divim divit, ktera vsechna media akci zaznamenala. Cesti muslimove ted sklizeji ovoce svoji nenavisti a zabednenosti, coz je dobre.

 2. Antitheista

  Už se těším na výmluvy ohledně:

  A) vytržení z kontextu (další kontext je ještě horší, přečtěte si celý Korán nebo Bibli)

  B) metaforický výklad (můj oblíbený – v podstastě libovolný výklad, dle momentální potřeby)

  C) sv. Augustin (souvisí s bodem B) a ten nesmysl o rozdílu mezi hříchem a hříšníkem 😀 – no, za hříchem vždy stojí něčí ruka a ruku ovládá něčí mozek – čili člověk = jedinec…

 3. Pingback: Brněnští Zelení a Žít Brno pořádají akci, na které bude řečnit radikál vyzývající k nenávisti vůči nevěřícím | Ateisté ČR

 4. Ignac z Loyoly

  Jak tohle nakonec dopadlo vlastně? Co ten překlad? Byl tedy chybný nebo nebyl? Podle mě nebyl. Nenávidět nevíru tam bylo, a žádná aktivní nevíra bez nevěřících není…

Komentáře nejsou povoleny.