Synoda mrtvých

Autor | 10.09. 2013

Jean Paul Laurens - Synoda mrtvých

Římskokatolická církev se ráda dovolává na svou dvoutisíciletou historii, je tedy na místě jí občas něco z její historie připomenout. Na obraze Jeana Paula Laurense vidíte dva papeže: Formosu a Štěpána VI.

Zatímco Štěpán VI (muž s napřaženou paží vlevo) vznáší obžalobu, obžalovanému Formosovi (na trůně) je to zjevně zcela jedno. Tou dobou už byl devět měsíců po smrti.

Papež Štepán VI. nechal jeho tělo v roce 897 vykopat, obléknout do papežského roucha a posadit na trůn aby ho mohl soudit a (světe div se) opravdu jej odsoudili! Mrtvola byla zbavena svěcení, smýkána ulicemi Říma a nakonec hozena do Tibery.

O tom si ostatně můžete přečíst i jinde. Proč ale tenhle šílený tyátr? Divte se, byla v tom politika. Formosus byl totiž stoupencem východofranského krále Arnulfa Korutanského, zatímco jeho nástupce byl stoupencem opačné strany.

Dnes tuto dobu popisují katoličtí historici jako temnou dobu papežství. Otázkou je, kdy tedy byla ta světlá doba? Posloupnost papežů je napěchovaná podivnými osobnostmi, částečně děravá a asi dost zfalšovaná.

Nejsem historikem církve, ale opravte mě, jestli se mýlím, neukazuje právě tahle příhoda to jak hluboce zasahovala církev do politiky a politika do církve? Nestávali se náhodou všichni králové a císaři vládci svých území tak, že jim v kostele vložil na hlavu korunu představitel církve, čímž jim udělil právo vládnout pocházející přímo od Boha? A byli to ti samí králové, kteří vedli války po naprostou většinu středověku a to tak důkladně, že v podstatě neexistovalo delší středověké období míru? O co je tedy tento příběh temnější, než jakákoli jiná doba z těch mnoha staletí, kdy náboženství posvěcovalo moc?

 

Zdroj foto: Wikipedia

11 thoughts on “Synoda mrtvých

 1. xorron

  No samozřejmě. Od čeho by mohly monarchie čerpat svou autoritu? Církev jim ji dodávala, král byl prostě od Boha. Oni zase drželi ruku nad církví. Proto jsou dnes monarchie jen folklórní pozůstatky minulosti (nepodceňuji však jejich majetky).
  Ovšem na cynismus dnešní tzv. demokracie tato náboženská funkce opravdu neměla. Takže monarchie byla nakonec lepší než dnešní aurorita zlatého telete.

 2. Petr Tomek Post author

  Celý život žiji na území, kde je mír, něco takového by se mi ve středověku stát nemohlo.

 3. Sam

  Ano, církev je a byla nástroj na ovládání lidí. Církev umí spolupracovat se kdejakým státním zřízením (feudalismus, deomkracie, socialismus [Polsko?], klerofašismus…)
  Ale zas tak moc bych jí to nevyčítal. Dnes máme ku ovládání lidí spíše rozhlas, televizi, noviny a ostatní zpravodajství.

 4. Hosamen

  Vždyť ho nechal vykopat ze země na ten soud a nechal si potvrdit, že papež smí soudit kohokoliv živého či mrtvého.

 5. josef

  Jenom bych připomněl, že Štěpán svému hnijícímu předchůdci, přivázanému na trůn, osobně ufikl prsty na rukou, aby tím dal najevo, že jím podepsané předpisy neplatí. Hezká symbolika, že?
  Co je pro církev krásnou, poetickou symbolikou, je pro zbytek světa morbiditou. Kam se hrabou tvůrci hororů na realitu římské církve!

 6. josef

  Mimochodem – jednou bude za temnou historii církve označováno období vlády pana Rácingera, který zachraňoval před světskými soudy katolické pedofily. Toho nejznámějšího, oranizátora celé jejich sítě v USA, kardinála Lawa, ještě jako vrchní inkvizitor zachránil před vězením urychleným povoláním do Vatikánu, kde pak Law spolu s dalšími svého záchrance volil papežem.
  Avšak tito katoličtí prznitelé dětí coby produkty své zhoubné ideologie konali prokazatelně stejně už po celá staletí. Čili – kde začíná a kde končí temné období římské církve?

 7. Antitheista

  Katolicismus má nejblíže ke klerofašismu… K liberální demokracii a liberalismu měla církev vždy odpor (až řekněme do druhé pol. 20 st.). Dnes už sice nemá valná většina duchovních s demokracií problém, ale s liberalismem stále ano…

  Tenhle web „pravověrných“ katolíků – to musel psát snad pan Hájek… Podívejte se na doporučenou literaturu, Protokoly samozřejmě nechybí

  http://www.spiknuti-proti-cirkvi-a-lidstvu.com/

 8. Václav Kubka

  Ateisté, ateisté (povzdech)! Nejste o nic moudřejší, než kdokoli jiný. P.S. Petře Tomku, víte kolik křestanů (katolíků) zemřelo, aby ubránilo Evropu před islámskou expanzí?

 9. josef

  Pane Kubko, to je ale stupidita, viďte?
  Jak můžete hodnotit moudrost celé jedné skupiny lidí, o nichž nic nevíte, oproti moudrosti všech jiných, o kterých rovněž nic nevíte?
  Jediná skutečnost, která z vaší poznámky plyne, že vy moc moudrý nejste, že?

 10. Machi

  „Petře Tomku, víte kolik křestanů (katolíků) zemřelo, aby ubránilo Evropu před islámskou expanzí?“

  To má prokázat míru moudrosti neateistů?

Komentáře nejsou povoleny.