Atheocon 2013: největší setkání ateistů v ČR již tuto sobotu

Autor | 18.09. 2013

Přípravy vrcholí, nervozita stoupá. Tuto sobotu se uskuteční zatím největší akce, setkání ateistů z celé České republiky a okolních zemí – Atheocon. Na programu jsou přednášky zajímavých osobností a setkání s dalšími ateisty.


Jedinou anglickou přednášku bude mít milý host z Ameriky, Phill Thunderf00t Mason. Phillovy vide na Youtube mají sledovanost ve statisících až milionech shlednutí. Skutečná hvězda první velikosti. Přednáška se jmenuje How to fight pseudoscience in digital age

Petr Tomek

Petr Tomek

Pojednání o Hédonismu bude mít Petr Tomek, kterého znáte z mnoha osobních setkání, z fundovaných článků zde nebo na jeho blogu.

Osobně se velmi těším na přednášku Filipa Tvrdého, filosofa a dnes už legendy mezi ateistickými bloggery s jeho opuštěným ostrým blogem Massive Error. Filip si připravil přednášku k tématu, kterému se v současnosti dlouhodobě věnuje: Náboženství je kognitivní chyba.

 

Julie Nováková

Julie Nováková

Julii Novákovou osobně neznám, ale na přednášku této mladé a oceňované Sci-fi spisovatelky a bioložky se těším maximálně. Téma memů je atraktivní a její životopis na Wikipedii ukazuje, že toho za dvacet let dosáhla více, než se mnoha lidem podaří za celý život. Že by vycházející hvězda českého ateismu?

Náš dlouhodobý člen, podporovatel a Sci-fi fanoušek, Míra Tichý potom zahájí celý Atheocon přednáškou na téma Ateismus ve  Sci-fi. Další hvězdné přednášející Vám představím v zítřejším článku.

Program bude nabitý a v klubu Utopie , kde se Atheocon koná, bude i místo na osobní setkání mimo přednáškový sál. Přes nabitý program bude vstupné dobrovolné, všichni přednášející se vzdali jakéhokoliv honoráře a i my toto setkání chápeme jako takový startovací a seznamovací nultý ročník.

Budu rád, pokud se na Atheoconu osobně uvidíme. Registrovat se můžete na přímo tady na stránkách Atheoconu.

47 thoughts on “Atheocon 2013: největší setkání ateistů v ČR již tuto sobotu

 1. Petr Tomek

  Co jich pár přinést? Možná by se něco prodalo, nebo by se o ní dalo alespoň popovídat.

 2. Antitheista

  To by mě zajímalo, který ateista dnes není zároveň agnostik ? Jde o míru pravděpodobnosti…

 3. josef

  @ Antitheista: „To by mě zajímalo, který ateista dnes není zároveň agnostik ? Jde o míru pravděpodobnosti…“

  Já. Tedy aspoň jeden existuje.

 4. Petr Tomek

  Jinak mám trochu smutnou zprávu pro ty co se těšili na Náboženství ve sci-fi. Míra Tichý žel nebude v takové fyzické kondici, aby mohl přednášet. Přeji mu tedy brzké zotavení a vyjednávám o náhradní možnosti. Zatím se přihlásila Daniela Grey s přednáškou o islámu. Jakmile dostanu podklady, program upravíme.

 5. DarthZira

  Petr – to je dost škoda 🙁 🙁 Jsem se zrovna na tuhle přednášku poměrně dost těšila, jelikož mě to hodně zajímá. A asi tam ani Míra Tichý nebude, co? Aby se s ním na toto téma dalo aspoň nezávazně pokecat.
  Jinak mám dojem, že by to možná příště chtělo trošku jiný koncept, třeba celovíkendovou akci (jak sobota tak neděle od těch cca 11 hodin do večera – jestli do sedmi, do osmi nebo dýl je věcí názoru), aby tam bylo víc prostoru na diskusi. Na můj vkus úplně ideální atheocon by byl takový, kdy by po každé přednášce následovala diskuse. Fakt teda je, že tento atheocon to tak trochu má, jelikož jsou tam poměrně časté a dlouhé pauzy, které se k diskusím dají dobře využít. Takže možná koncept, jaký letošní atheocon má, neměnit, ale pro příště ho třeba o něco rozšířit – buď začít ráno třeba už v deset (ne, beru zpět, blbej nápad, před jedenáctou nevnímám, zejména o víkendu 🙂 ) a nebo to třeba prodloužit víc do večera (do osmi, do devíti) či rozšířit na sobotu i neděli. Myslím, že zajímavých témat je strašně moc.

 6. Petr Tomek

  @Zira: My to také zatím bereme spíše jako experiment. Samozřejmě pokud přijde dost lidí a bude další zájem tak to rozšíříme a vylepšíme.

 7. slavek

  IMHO je ideální dvoudenní nebo víkendovej koncept, jeden den je málo.

 8. DarthZira

  A ještě mě napadla jedna věc – požádat všechny přednášející, aby své přednášky sepsali jako článek pro tento web.

 9. George

  Petr Tomek: nu, myslim ze z „kdybych uz na vikend nemel program, mozna bych se i zastavil“ je zrejme, ze tuto akci si budu muset nechat ujit. Mam to do Prahy cca 2,5 hodiny cesty a tenhle vikend se nejak moc lidi rozhodlo slavit narozeniny. 🙂 Navic bych se takhle narychlo stejne asi nerozhoupal, obvykle si ucast na podobnych akcich potrebuju naplanovat vic dopredu…

  Antitheista: ja jich znam relativne dost. 🙂

 10. Antitheista

  Já neznám nikoho, kdo by tvrdil, že ví, že bůh není na 100% 😀

  To snad ani ten Josef…

 11. DarthZira

  Btw – Slávku, proč píšeš Sci-fi s velkým S? To není název, to je docela běžné obecné podstatné nebo (častěji) přídavné jméno, nic víc.
  Teda na straně druhé – když věřící když mluví o svému bohu, tak ho označují jako Boha. To jako pro správného ateistu má být sci-fi něčím jako bůh? Osobně bych proti tomu asi zas tolik neměla, aspoň by se moje knížky líp prodávaly 😉

 12. DarthZira

  Sice je to off-topic, ale tady to asi Slávek teď bude číst, tak mám k němu coby správci tohoto webu dva drobné detaily:
  1) Jsou někde archivované ty odkazy na různé zajímavé články, co se objevují na boku? A pokud ano, dá se k nim i zpětně (třeba po několika týdnech či měsících) nějak dostat?

  2) Ne, že bych byla tak strašně moc ješitná – ačkoli teda jsem, ne že ne 🙂 – ale i kdyby ne, tak by informace měly být pokud možno co nejpřesnější. Takže jen oznamuji, že Petr Tomek už nějaký ten pátek (no, víc, jak půl roku) šéfredaktorem Lemurie není, momentálně jsem (taky už pěkných pár měsíců – a asi to tak zůstane dost dlouho) šéfredaktorkou já 😉

  A úplně off-off-topic – může mi někdo vysvětlit, podle čeho tu „Miss muslim“ vybírali? Podle mého asi podle toho, jak moc je zbožná, protože ta vítězka je šeredná jak pr***

 13. Slávek Post author

  1) odkazy jdou z našeho twitter účtu @ateistecr, kde jdou sledovat a dohledat.
  2) to si nastavuje každý sam.

 14. DarthZira

  Aha. Sakra, nemám moc chuť se kromě ksichtobichle registrovat i na twitteru, už teď na chození na FB moc nemám čas.
  Škoda že to nejde archlívovat taky nějak na těchto stránkách.

 15. DarthZira

  Ale to sci-fi s velkým S je fakt gramatická chyba.

 16. josef

  Antitheista napsal: Já neznám nikoho, kdo by tvrdil, že ví, že bůh není na 100% 😀
  To snad ani ten Josef…

  Ten Josef to fakt neví, ale neřeší to.
  Neví ani to, proč by měl tvrdit cokoliv ohledně potenciální existence nesmyslu.
  A už vůbec neví, proč by měl zastávat agnostický názor, že existuje-li Bůh, je nepoznatelný.
  Podle mě je agnosticismus nedomyšlená alibistická blbost.
  Já prostě jenom ty teistické kecy nežeru.
  Až budeš hledat ryzího ateistu, vyhledej mě.

 17. Antitheista

  Agnostik/ateista je někdo, kdo se přiklání na stranu ateismu z hlediska pravděpodobnosti, ale kdo netvrdí na 100%, že bůh být nemůže. Čili on neví, jestli bůh je či není (agnostik), ale podle všech dosavadních důkazů a logiky spíše není (ateista). Tyto dvě polohy se nevylučují…

 18. George

  Ja musim rict, ze prave diky sve nekolikalete aktivni ucasti v mnoha diskusich na tema „evoluce x kreace“ se mi podarilo plne pochopit, proc Huxley sveho casu konstatoval cosi v tom smyslu, ze uz ma vsech ateistu i teistu s jejich beznadejne dogmatickymi vyroky zalozenymi na nedostatecnych empirickych dukazech prave tak plne zuby… a osobne se s tim naprosto ztotoznuji. 🙂

 19. Antitheista

  Já ne, evoluce má totiž vážně důkazy a kreacionismus ne, takže to není stejná váha …

 20. George

  Antitheista: obavam se, ze ted jsi ten prispevek asi uplne nepochopil.

  Kazdopadne nahodou vim, ze minimalne jeden ateista, pro ktereho plati to co jsi psal, obcas prispival i do diskusi na tomhle webu … ale chapu, ze tohle asi nemuzes vedet ty (ja ho, respektive ji, znam odjinud). Cili strucne – ano, jsou i taci ateiste, kteri VEDI, ze zadny Buh neni (a to „VIM“ ti neopomenou pokazde zvyraznit).

  Na ty (stejne jako na nektere teisty) se vztahuje onen Huxleyho vyrok.

 21. slovak

  Grtulujem českým priateľom, že sa rozhodli realizovať takéto stretnutie ateistov a budem sa tešiť na správu o tom ako Atheocon prebehlo. Možno, časom, sa aj slovenským ateistom podarí pripraviť a uskutočniť podobnú akciu.

 22. Slávek Post author

  Ale abys to viděla, tak se na Twitter registrovat nemusíš.

 23. Hosamen

  Pokud jsi antiteista, věříš v neexistenci bohů a žádáš to i od jiných. V tom případě nemůžeš být agnostik.
  Já osobně jsem slabý ateista, tedy nevěřím v existenci bohů a také nemohu být agnostik.
  Agnostik nemá důkaz pro existenci bohů a proto je neuznává, nemůže být ale antiteista.

 24. DarthZira

  Hosamen – proč by ateista nemohl být zároveň agnostik?

 25. Antitheista

  Antitheista je proti náboženství (theismu), nemusí být dokonce ani ateista, antitheista by mohl být třeba deista (což já nejsem) 😀

  Nějak špatně si se naučil definice 😀

 26. Medea

  George napísal: “minimalne jeden ateista, pro ktereho plati to co jsi psal, obcas prispival i do diskusi na tomhle webu … ale chapu, ze tohle asi nemuzes vedet ty (ja ho, respektive ji, znam odjinud)”

  George, ak tá narážka patrila mne, tak ja som hovorila len o tom, že objekt, ktorého vlastnosti sa logicky navzájom vylučujú (teda logicky nemožný objekt), nemôže existovať (napr. prirodzené číslo, ktoré je párne a súčasne nepárne). Teda ak logická analýza ukáže, že nejaký konkrétny koncept boha je logicky protirečivý, tak boh popisovaný daným konceptom nemôže existovať.

  Nejaká diskusia na Kojotovom webe 🙂 http://kojot.name/2012/09/08/buh-nebo-evoluce-zprava-o-panelove-diskusi-mezi-ateisty-a-krestany/comment-page-1/#comment-15763

 27. Medea

  Prípadným záujemcom o logickú analýzu teizmu:

  Jordan H. Sobel: Logic and Theism. 2009. ISBN-13: 978-0521108669

 28. josef

  „Huxley sveho casu konstatoval cosi v tom smyslu, ze uz ma vsech ateistu i teistu s jejich beznadejne dogmatickymi vyroky zalozenymi na nedostatecnych empirickych dukazech prave tak plne zuby…“

  Jistě, diskuse s dogmatickými tvrzeními smysl nemá a je beznadějná.
  O dogmatu se totiž nediskutuje – to asi pan Huxley nepochopil.

 29. josef

  Diskutuji-li s věřícím a on nakonec po všech argumentech sdělí – ale Bůh tě má přece rád, taky nevím, zda se mám smát nebo brečet.
  Potvrzuje to totiž, že takový dogmatik vlastně nediskutuje, on neposlouchá, on nezvažuje a neuvažuje, on pouze sděluje. Je to vrchol pýchy.
  Existuje jen nepatrné minimum věřících, schopných v diskusi připustit, že jejich víra nemusí být správná, připustit jako fakt, že Bůh neexistuje.
  Existuje jen nepatrné minimum věřících nedogmaticky.
  Přesto, i když měl Huxley dogmatiků plné zuby, taková diskuse smysl má.

 30. creator

  Zdravím,
  chtěl bych pochválit přednášky (alespoň ty, které jsem stihnul). Atheocon byla zajímavá zkušenost a mile mě překvapila i účast.

  Musím vás jen vyplísnit za závěrečnou diskuzi. Doporučil bych vám pro příště omezit čas na otázky a odpovědi (třeba na 1 minutu), takhle se to zvrhlo v dlouhé monology, kvůli čemuž vám začali lidé odcházet.
  Navíc, jestli se nepletu, jste vyvolali z publika jen jednoho diváka (2x). Jinak mluvili jen vaši „známí“.

  Celkově v zato se vám však akce povedla a už se těším na další setkání!

 31. Tvoj Oponent

  Jozef…
  Vaše sklamanie z rozhovoru s dogmatickým veriacim pramení z Vašich predsudkov. Nemôžete chcieť, že každý, koho oslovíte, prijme Vaše názory. Nemusíte brániť človeku v behu proti múru. Stačí, ak ho upozorníte a ak má záujem, vysvetlíte, že si natlčie nos. Ak si nedá poradiť, posaďte sa, urobte si pohodlie, vychutnajte cigaru a s pôžitkom sledujte, aký veľký krvavý fľak ten tvrdohlavec urobí na múre.

 32. matus

  Tak ako to dopadlo, kde je report? Kto vyhral diskusiu, militanti ci umierneni?

 33. Antitheista

  Vyhráli věřící a to 5:3, všichni nakonec konvertovali ke křesťanství halíkovského typu …

 34. Hosamen

  DarthZira (20.09. 2013 | 20:27)
  Buď nevěříš bohy nebo věříš v jejich neexistenci a pak jsi ateista.

  Agnostik odmítá jak silný ateismus tak teismus, a kdo věří, že otázka, zda-li existuje nějaká vyšší síla je neřešená a neřešitelná.

  Neznám ateistu věřícího, že existence nebo neexistence bohů je neřešitelná.

 35. Antitheista

  Otázka je řešitelná díky pravděpodobnosti (pro boha nic nesvědčí, čili spíš není. jednotliví bohové jsou dokonce občas i vyvratitelní). Není však řešitelná absolutně (bůh určitě není)…

 36. Jakub M.

  Tak jak to dopadlo? Bude report? Nahrávalo se to? I teisty to kupodivu zajímá …

 37. Antiateista

  Myslím, že se jedná o velmi zábavnou „konferenci“, která chce též bojovat s pseudovědou a současně jisté pseudovědy bere zcela vážně.
  „Přední znalec NZ a starověkého Předního Východu“ Hanko bude vykládat cosi o Ježíší, tj. zřejmě to co si přečetl u pseudohistorika Carriera či Bartha „Errormana“, s čím si praví historikové dáno utřeli víte co….

 38. Antitheista

  Měl si přijít, třeba by ses něco přiučil…

 39. Antiateista

  Jenže není co. Až na výjimky moc vzdělaní nejste.

 40. Antitheista

  No rozhodně je nás víc vzdělaných než vás 😀 (viz. 90% vědců jsou ateisté 😀 )

 41. Antiateista

  „90 % špičkových vědců v USA jsou agnostici/ateisté, narozdíl od zbytku obyvatelstva“ – no a? Většin az nich stejně mluví mimo svůj obor, tak proč si podle nich brát příklad.
  „svobodě projevu“ – dobrý vtip
  A které objevy jako jsou? O žádných nevím.

Komentáře nejsou povoleny.