Human Rights Watch a Amnesty International se postavily za vězněného bloggera Raífa Badawího

Autor | 27.09. 2013

Občanské sdružení ateistů České republiky vítá aktivitu Human Rights Watch a Amnesty International, které se postavily za vězněného saúdskoarabského bloggera Raífa Badáwího.

Zpráva o tomto případu před nedávnem prolétla i českým internetovým zpravodajstvím. Soud v Džiddě (Saúdská Arábie) odsoudil autora a provozovatele bloggu Free Saudi Liberals Raífa Badawího 29. července 2013 za porušování zákona o informačních technologiích a za urážku duchovních k sedmi letům vězení a 600 ranám bičem. Tento rozsudek ale padl až více než rok po jeho zadržení.

Hlavním proviněním Raífa Badávího bylo že umožnil na svých stránkách svobodnou výměnu názorů. V březnu 2012 byl navíc Badáví označen za bezvěrce, což pro něj mohlo skončit i rozsudkem smrti. V tomto smyslu byla také obžalobou předloženo tvrzení :

„Řekl, že muslimové, židé, křesťané i ateisté jsou si všichni rovni.“

I když jsme přesvědčeni o sporném vlivu internetové petice za jeho propuštění, považujeme za nesmírně důležité, aby svět o jeho případu věděl.

Pokud se totiž dnes mluví o nebezpečích islámu, jsou jím míněny většinou jen akce teroristických skupin, jako něco, co se týká spíše jakýchsi extremistů. Příliš často přehlížíme nebezpečné propojení islámu a státní moci, jaké existuje právě v Saúdské Arábii, ale i dalších islámských diktaturách, v nichž můžete být souzeni a odsouzeni za pouhé myšlenky k mnoha letům vězení nebo i k trestu smrti. Za ty myšlenky, které považujeme za základ naší civilizace. Patří mezi ně i svoboda myšlení a svoboda projevu.

Internetová petice Amnesty International

Wikipedie Raif Badawi

Aktuálně: Jsme si rovni, řekl. Dostal sedm let a 600 ran bičem

 

9 thoughts on “Human Rights Watch a Amnesty International se postavily za vězněného bloggera Raífa Badawího

 1. zdena

  Pod uvedenou větu,by se měl podepsat každý myslící člověk,ať je věřící nebo ne. Bylo by třeba,aby vláda byla zavalena peticemi ze všech zemí a podepsaných množstvím běžných lidí ne jen celebrit. A to by naše asociace ateistů mohla vyprovokovat. Věřím,že informovat velký počet lidí,aby se připojili,by šlo. Uveďte podpisovou akci a informujte o ní i v tisku a v televizi. Požádejte o totéž i v sousedních zemích atd. Takové masivní akce mohou mít efekt. Pokud působím naivně,tak se omlouvám.

 2. Alijenka

  Jak ráda bych byla naivní, ale obávám se, že naši vládu v první řadě zajímá obchod s dalšími státy (nějaká diktatura už je jejich věc a jejich kultura:( viz Pussy Riot a Nečas: podle něj je „nutné zabránit některým módním politickým projevům“ které mají vliv na český export.

 3. Antitheista

  Alijenko, Zeman je úplně to samé. Hlavní je export a na lidský práva kašlat, to je „jejich kultura“. Oni jsou rádi, že je tam zabíjejí. To je jejich tradice …

  Zeman sice nemá rád islám (a je ateista), ale na lidský práva kašle i celá ta jeho partaj…

 4. =8)-DX

  Podepsáno.. tento příběh už jsem slyšel ale to ještě nebyla petice. Pod tím by se měl podepsat každý, nerozhodno jaké náboženské vyznání.

 5. Alijenka

  to Antitheista: Aha, v současném kontextu to mohlo vyznít, že hájím Zemana. Proboha NE! 🙂

 6. Pingback: Mírný (nejen muslimský) džihád není méně nebezpečný | Ateisté ČR

 7. Pingback: Co dál po pařížském masakru? | Ateisté ČR

 8. Pingback: Saúdská Arábie: Raif Badawi možná dostane trest smrti za odpadnutí od islámu | Ateisté ČR

 9. Pingback: Saúdská Arábie: Sestra Raifa Badawiho byla uvězněna za provozování účtu na Twitteru | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.