Nové směry po Atheoconu

Autor | 04.10. 2013

Jako pořadateli mi nepřísluší nějak hodnotit průběh prvního Atheoconu, přesto mohu přiblížit pár postřehů z prostředí aktivních českých ateistů. V první řadě mě výstupy přesvědčily o tom, že zvolit pro setkání formát conu bylo překvapivě výhodné.

Čeští ateisté se totiž ukázali jako názorově pestrá společnost. Je proto možné, že pokud se v budoucnosti Atheocon rozroste, můžeme se dočkat i několika programových linií. Už dnes jsem optimisticky přesvědčen, že se napříště najde dost přednášek evolučně-biologických, několik příspěvků z historie, filosofie, psychologie a několik z analýzy náboženství.

Ukázalo se také, že kromě popularizace a osvěty  by přinejmenším část přítomných dala přednost i nějakému akčnímu programu, jaký nabízí například sekulární humanismus a nebo skepticismus.

Podobně rozvrstvená byla i úroveň (formální i skutečná) přednášejících – od autodidaktů (já) po profesionály jakými je Filip Tvrdý a Julie Nováková. Jsem přesvědčen, že i to je v podstatě dobře, protože jak con, tak příprava příspěvků, pomáhají rozvíjet vědomosti o těchto tématech.

Jak říká Seneca: Když lidé vyučují, sami se učí.

Všem přednášejícím tímto oficiálně i osobně děkuji.

Část přednášek bude již brzy dostupná v podobě audio nebo videozáznamu a někteří další přednášející dali přednost (z důvodu neúplnosti záznamu), jinému (literárnějšímu) zpracování svých příspěvků.

Než nadejde čas dalšího Atheoconu, rádi bychom čekání poněkud zkrátili menšími akcemi. O tom jak by mohla taková setkání vypadat nyní horečně jednáme.

16 thoughts on “Nové směry po Atheoconu

 1. Tvoj Oponent

  Milí ateisti! Dnes , 4.októbra, máte svoj sviatok, Medzinárodný deň zvierat.:) Dovoľte, aby som vám zablahoželal a poprial čo najviac dôvodov na radostné vrtenie chvostom 🙂

 2. Colombo

  Teď si nám to ale nandal…

  Tobě je dvanáct?

 3. Tvoj Oponent

  toli…prečo Tvoj boh nerozpráva jazykom, ktorému rozumejú všetci?:D

 4. toli

  Asi proto že ho slyší jen inteligent,pokud máš kapacitu na to aby jsi si zapnul titulky tak vlevo dole je ikona

 5. toli

  Asi proto že ho slyší jen inteligent 🙂 pokud máš kapacitu na to aby jsi si zapnul titulky tak vlevo dole je ikona

 6. Tvoj Oponent

  Tvoj boh potrebuje titulky? 🙂

 7. toli

  Ne,jen nevzdělaný debil potřebuje titulky

 8. Colombo

  TO: Tvůj bůh potřebuje bibli, hromadu výkladů a jednu z největších organizací s obrovským množstvím nejrůznějších odborníků a 2000 let disputací o tom, jestli mu někdo vůbec rozumí a co vlastně říká.

  A tobě vadí titulky?

 9. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Koukám, že zatímco ateisté nalezli nové směry, křesťanští trollové drží ten jeden.

 10. Tvoj Oponent

  Tomek… Badám, že tým novým smerom je u Vás odklon od slušnej diskusie.

 11. Arkande

  🙂 🙂 Takhle jsem se už opravdu dlouho nebavil. 🙂 🙂

  TvojOponent je pořád stejný ,ale má něco do sebe. Je to jako sledovat Karla Pilkingtona v Idotovi na cestách, člověk si ani neumí představit, že by někdo kdo umí “možná” psát a číst je schopen vypotit takové velké a zajímavé “myšlenky”

 12. Tvoj Oponent

  Tak čo, chlapci, kam vás nesú vaše neposlušné postatheoconové tenisky? 😀

 13. Antitheista

  Proč to chceš vědět, seš snad vatikánský špion ? 😀

Komentáře nejsou povoleny.