Příprava na vydání knížky Ateista

Autor | 06.11. 2013

Na facebookových stránkách Ateisté ČR už probleskla zpráva, že chystám vydání knížky o ateismu. Možná proto dlužím vysvětlení že by mělo jít o sbírku mých textů s jednoduchým úderným názvem Ateista. Jde o texty některým z vás dobře známé, protože vyšly zde na OSACR.cz a na mém blogu Enzmannova archa.

Půjde tedy o kaleidoskop různých zamyšlení týkající se ateismu, starověkých filosofů, kreacionistů, sekularistů, Nových ateistů, evoluční teorie, kosmologie, náboženských absurdit a podobně.

Její vydání má být financováno prostřednictvím crowdfundingu, což  si jistě také zaslouží vysvětlení. Nejprve ale povím, proč jsem se rozhodl v takovéto podobě vydat texty, které si (z velké části) můžete přečíst volně na internetu.

Víte, internet je „splachovací“ médium. Produkce na něm je obrovská, ale zrovna články se na něm už druhý den hledají docela špatně, za půl roku nebo za rok už je nenajde téměř nikdo.

V tomto případě jde o stovku textů vydaných v průběhu tří let.

I kdybyste znali jejich názvy, zabralo by vám jejich sestavování několik dní a to nemluvím o tom, že se text čte na monitoru opravdu špatně.

Kniha, dokonce i když je jen elektronická, je ale něčím k čemu se můžete vrátit. Také v ní budou všechny články uloženy „koncentrovaně“. Navíc spousta lidí stále prostě nedá dopustit na to, když může mít doma skutečnou papírovou knihu, jako artefakt.

S úpravou internetových textů do podoby v níž by mohly být zajímavé ke čtení i za několik let je mnohem více práce, než jsem si myslel. Za prvé je pro okamžité publikování na webu nedůležitější obsah a rychlá reakce, takže se v něm objevují obraty jako „včera“ nebo „loni“ a za druhé vyžaduje trvanlivější text mnohem pečlivější korekturu.

Mnohdy se také musím s těžkou hlavou rozhodovat, který článek vůbec zařadit a který ne, nebo kterému článku z několika napsaných na stejné téma mám dát přednost. Občas to řeším jejich spojením a zkrácením, tak aby zůstaly podstatné informace z obou. Ve výsledku tak občas vznikne vlastně nový text, který v této podobě nikdy publikován nebyl.

Knížka by měla mít ve výsledku formát ořezané A5 a kromě obálky v ní pravděpodobně nenajdete žádný obrázek. Možná ji ale doplním pár schematy. Někdy totiž řeknou více než několik dlouhých odstavců.

Tolik tedy k tomu, o jakou knížku se bude jednat, co v ní najdete a jak bude vypadat. A teď k tomu, proč jsem se rozhodl ji vydat právě za pomoci crowdfundingu.

Především bych chtěl říci, že jsem už v životě vydal dvě knihy naprosto standardním postupem. Crowdfunding volím, protože jej pro tento případ chci použít, ne proto, že by to pro mě byla jediná možnost.

Crowdfunding je ve světě poměrně nová metoda financování různých zajímavých věcí a akcí, využívající množství poměrně malých darů od velkého množství dárců. V principu jde vlastně většinou o časově omezenou internetovou sbírku. Hlavní výhodou takového postupu je nezávislost tvůrce.

Peníze se v crowdfundingu nepoužívají jen klasickým způsobem k zakoupení nějakého zboží, ale jsou vlastně druhem hlasování o tom, jestli se určitý projekt má uskutečnit nebo ne.

V případě takovéhoto sponzorování knížek jde o ještě specifičtější případ, kdy sbírka slouží vlastně zároveň z velké části jako hlavní způsob distribuce. Díky tomu není potřeba riskovat při odhadování nákladu. Proto je crowdfundingové vydávání knih vhodné i pro malé náklady, které by velká nakladatelství nikdy vydávat nechtěla.

Možná už tušíte, co tím chci říci. Když se podíváte do našeho projektu Knihovna, najdete v něm množství knih, které by si zasloužily být přeloženy ale v běžných knihkupectvích chybějí. Také mezi našimi příznivci objevují i skuteční filosofové, jejichž práce by si zasloužily vydání, které však žádné normální nakladatelství samozřejmě nevydá.

Má knížka by tedy měla v první řadě udělat cestu těmto knihám, ale nejen jim. Pokud budeme v příštím roce pořádat Atheocon, což si upřímně přeji, budeme pravděpodobně potřebovat větší prostory i lepší zázemí pro přednášející. Crowdfunding je možná cesta, jak udělat akci otevřenou a přitom dostatečně zajištěnou.

Ale to už asi předbíhám příliš.

17 thoughts on “Příprava na vydání knížky Ateista

 1. Arkande

  Petře chtěl jsem se zeptat…Nepřemýšlíš o tom, že by kniha místo názvu „Ateista“ změnila název na „Ateisté“ a do knihy by byly zařazeny i práce dalších, dobrých ateistů? Např. Mišy Hanka, Slávka, Filipa T, Scarlet a dalších.

 2. Petr Tomek Post author

  @Arkande: Víš ono je těch textů už teď vlastně moc a já je musím poměrně přísně třídit. Navíc jsem měl tenhle úmysl se svými články už dlouho, takže jsem takto vůbec nepřemýšlel a základní tvar je už nějakou dobu sestavený, takže ho opravdu rozkopávat nebudu. Crowdfundingová sbírka na ní by měla do jednoho měsíce. Časem ale můžeme vydat i sborník více autorů, tomu myslím nic nebrání. Jo a Filip Tvrdý má rozhodně v plánu vydat vlastní knihu.

 3. Tvoj Oponent

  Poprosím o bezplatné zaslanie vo formáte pdf, aby som Vám mohol urobiť svojou oponentúrou reklamu.Lebo ateisti na SK považujú za dobré a dôveryhodné všetko to, čo vyvrátim 🙂 Snáď sa nebojíte oponenta? TvojOponent@gmail.com 😀

 4. Tvoj Oponent

  A nájdem niekde aj obsah podľa tematických okruhov?

 5. Petr Tomek Post author

  Tvoj Oponent: A nájdem niekde aj obsah podľa tematických okruhov?

  Petr Tomek: Nevím, jestli ti to ještě nedošlo, ale nejsi nijak privilegovaný. Nemám žádný důvod se starat o tvoji potřebu něco okecávat a přiznávám, že mě tvé názory nezajímají. Nebudu ti posílat texty, odkazy ani vést nějakou při na tohle téma, na to mám jiné lidi, jejichž úsudku si vážím. Co si kde najdeš a okomentuješ je tvoje věc, ale prosím neobtěžuje mě tím. Děkuji.

 6. slovak

  Treba zvážiť aké má mať poslanie zamýšlaná kniha. Komu je určená, ateistom, jednoduchým či premýšľajúcim veriacim, alebo šrokej čitateľskej verejnosti. Podľa toho trsba voliť aj štylistiku, aby neodradila tých pre ktorých bola kniha určená. Predpokladám, že autorovi neidelen o prezentáciu seba samého ako ateistu, ale má čosi povedať hlavne čitateľovi.

 7. Petr Tomek Post author

  @slovak: Myslím, že jste asi přehlédl, že už je dávno na veškeré zvažování pozdě 🙂
  Já jí nechci teď začít psát. Už existuje, probíhá jen redakční úprava.

 8. Ondra Havlíček

  Dobrý nápad. Jestli je zájem, rád si najdu čas na přečtení a okomentování textu. Takže bych se připojil k žádosti o zaslání PDF (na ohavlicek@gmail.com), aby to bylo vše v jednom a pohodlně se do toho komentovalo.
  Mohl bych to zchecknout z hlediska filosofie a argumentů, ale jak píše slovak (a jak zdůrazňuje i Sagan), i formulace jsou důležité, a někdy malé změny mají velké efekty. Když už se vydává knížka, která má zůstat doma jako ten artefakt, tak si myslím, že se vyplatí tomu věnovat čas.

 9. Tvoj Oponent

  Tomek!
  Bezplatná distribúcia vo formáte by bola lepšia. 😀 Aspoň by si to niekto aj prečítal. Ale kupovať knihu, keď neviete dať dohromady ani jej obsah? Dnes? V dobe IT technológií? 😀

 10. Arkande

  Petře, ještě by mne zajímala jedna věc. Jakou jsi stanovil finanční hranici pro vydání knihy s použitím crowdfundingu? Tedy kolik budeš muset vybrat… Jestli to není tajné 🙂

 11. Petr Tomek Post author

  @Arkande: Vychází mi to na 26 000 Kč, ale je to spodní hranice. Počítám že co se vybere, to se vytiskne. Je v tom samozřejmě také korektura a provize pro CF server.

 12. Arkande

  Tak to je velmi reálná částka. Doufám, že dáš vědět až začnete vybírat peníze…ať to neprošvihnu.

  Jen taková legrácka na okraj…na Kickstarteru (což je úspěšný crowdfundingový web) jsou i různé „kreativně vymyšlené“ bonusy, které jsou závislé na velikosti příspěvku. Např. u těch nejvyšších je to večeře s autorem 🙂

 13. Archimedes

  Petře, máš vůbec představu, kolik jsi toho za poslední roky napsal nejen k tomuhle tématu? 🙂

 14. Petr Tomek Post author

  Jo, je to asi 400 článků za poslední tři roky, včetně těch do časopisů a nepočítaje jiné připravované knížky.

Komentáře nejsou povoleny.