Kotlebova šedá propaganda v českých médiích

Autor | 25.11. 2013

Slovensko v šoku: Volby vyhrál neonacista Kotleba“ píše se na stránkách České televize. Přijde vám na tom titulku něco divného? Že ne? Tak právě vidíte pěknou ukázku šedé propagandy.

Marian Kotleba v uniformě Hlinkovy gardy

Nehledejte v tom žádnou velkou záhadu. Kotleba opravdu vyhrál volby v Banskobystrickém kraji. Problém je v něčem jiném. Marian Kotleba totiž není neonacista, i když má jeho politické směřování k tomuto směru velmi blízko.Cituji dále:

Kotleba se nechvalně proslavil vystupováním v nacistických uniformách a extremistickými projevy, kvůli nimž byl několikrát žalován, nebo protiromskými výpady. Netají se svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, jenž byl pod vlivem nacistického Německa. „Mým politickým vzorem je Andrej Hlinka,“ říkal v kampani.

A ano, další lež, Kotleba nevystupoval v nacistických uniformách, ale v uniformách inspirovaných oděvem Hlinkovy gardy či Rodobrany (děkuji za odkaz), nejsou nich svastiky, ale dvojramenný kříž,  neadoruje Třetí říši ale Slovenský štát za vlády Jozefa Tisa a ten nebyl nacistický nýbrž klerofašistický.

Dobová fotografie členů Hlinkovy gardy - všimněte si znaků na rukávech.

V nacistickém Německu by se totiž asi nemohlo stát, že by na hlavních politických postech seděli kněží katolické církve. Přitom Kotleba skutečně má podporu bývalého slovenského arcibiskupa Sokola, který se taktéž netají svým obdivem k Jozefu Tisovi. Cituji z rozhlasového rozhovoru 27. 12. 2006:

„Ja si vážim pána prezidenta Tisu a veľmi vážim, lebo sa pamätám ako dieťa. My sme boli veľmi chudobní, a keď on bol, sme boli teda na úrovni. (…) Tu bol blahobyt. Nič nám tu nechýbalo, pritom bola vojna.“

Vysloužil si za to odsouzení slovenských intelektuálů, ale se společností samotnou jejich slova asi nepohnula tolik jako chvalořeči klerofašistů.

Ať už tedy chápete klerofašismus jako typický projev působení římskokatolické církve v moderní době (což je podle mě blíže pravdě), nebo naopak jako nejhorší deformaci jejího učení (což je milosrdnější k věřícím), nakonec se stejně nevyhnete pochopení, že zvolení klerofašistického župana je především důsledek současného působení pro-katolické politiky a narůstání politického vlivu náboženství.

"Otec" Jozef Tiso - kněz a prezident Slovenského štátu - země, která platila Německu za likvidaci Židů.

Ani Kotlebovo poděkování na stránkách strany Naše Slovensko by nemělo nechat nikoho na pochybách:

Vyhlásenie Mariana Kotlebu po druhom kole krajských volieb

Veľmi si vážim dôveru mojich voličov. Zvolenie za predsedu BBSK je pre mňa obrovskou výzvou nesklamať. A ja urobím všetko preto, aby som nesklamal, a aby ste si aj po štyroch rokoch mohli povedať, že volím správne, volím Kotlebu.

Tiež sa chcem zo srdca poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na mojej skromnej predvolebnej kampani. Ďakujem tým, ktorí do úmoru roznášali naše letáky, aj tým, ktorí mi dobrou radou v pravý čas pomohli získať body v boji proti štvavej mediálnej kampani. Ďalej ďakujem všetkým, ktorí moju kampaň proti politickej mafii podporili finančne. A v neposlednom rade ďakujem tiež mojej rodine a hlavne pánu Bohu, bez ktorého požehnania by márna bola moja snaha.

Ing. Mgr. Marian Kotleba

Ď A K U J E M,   N E S K L A M E M !

Tak proč se tedy ve všech oficiálních českých médiích mluví o neonacismu, když bychom měli slyšet o klerofašismu? Inu, někdo někoho nechce rozhněvat. Většina propagandy totiž nevzniká na povel z řídícího centra, ale z podlézavosti.

Víte když jsem byl malý, stále jsme se učili o protifašistickém odboji u nás, slovo nacismus (natož neonacismus) se prostě v učebnicích nevyskytovalo. Byl to drobný posun, ale přitom hodně významný. Budovali jsme totiž reálný socialismus (jistě, nebylo to ani reálné, ani socialismus) a na slovu „socialismus“  prostě nesmělo ulpět smítko špíny.

Proto se tu stavěly pomníky, které vlastně měly zásadní chybu ve svých dedikacích. Otázka je, co se to tady má potom budovat teď?

 

18 thoughts on “Kotlebova šedá propaganda v českých médiích

 1. medial

  No vida, to by me ani nenapadlo. Je to moc dobre rozklicovane.

 2. protestant

  Politolog Roger Griffin varuje před „hyperinflací klerofašismu“. Užití pojmu by podle něj mělo být striktně omezeno pro „podivné formy ideologií, které vznikají, když klerikové a profesionální teologové jsou buďto vtaženi do spolupráce se sekulární ideologií fašismu, nebo řidčeji, sami vytvářejí teologicky nepřijatelný koktejl hluboce náboženských přesvědčení s fašistickým předsevzetím spasit národ nebo rasu před dekadencí a úpadkem.“
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Klerofa%C5%A1ismus

 3. Petr Tomek Post author

  @Protestant: Ano a to je přesně tento případ. Těžko se dá představit lepší příklad klerofašismu, než Slovenský štát, který v podstatě vybudovali kněží.

 4. Colombo

  které vznikají, když klerikové a profesionální teologové jsou buďto vtaženi do spolupráce
  Chudinky.

  Vlastně počkat, podle téhle definice byl klerofašismem i třetí říše, dobrý postřeh protestante, díky:D
  Vlastně podle téhle definice je klero-komunismem i Sovětský svaz a klero-bůhvíco současné rusko:D

  Díky protestante, že na prohnilost takhle krásně upozorňuješ. Takže celá druhá světová válka a i většina válek jsou vlastně křesťanské.

 5. Jakub M.

  Hilter dal Tisovi dvě možnosti: buď se Slovensko připojí k říši, nebo jej vymažu z povrchu zemského. Jak by se v této situaci zachovali zdejší ateisté, když by byli na Tisově místě?

 6. DarthZira

  Jakub – to „vymazání z povrchu zemského“ by asi nebylo tak žhavé, prostě by kromě „Protektorátu Čechy a Morava“ existoval i „Protektorát Slovensko“. Osobně si myslím, že by to bylo o něco čestnější řešení než klerofašistický stát, který vznikl. Faktem je, že po Mnichovu existovala pouze řešení velmi špatná a ještě horší – Tiso ovšem zvolil jedno z těch nejhorších možných. Navíc plno věcí tento režim děla tak nějak „nad plán“ nebo nad rámec toho, co po nich Hitler jako po spojencích chtěl. Horty rozhodně nebyl žádný sympaťák a o tom, že to byl totalitní diktátor, se asi nedá pochybovat, ale třeba maďarské Židy do koncentráků poslat nenechal, deportace v Maďarsku začaly až poté, co bylo Maďarsko coby „nepříliš spolehlivé“ obsazeno německou armádou.
  Ale když se ve slovenském sněmu (který měl přes 200 poslanců) hlasovalo o schválení deportací, pouze 4 poslanci byli proti a 11 se zdrželo hlasování – přičemž z těchto 15 statečných (nebo charakterních) část byli na Slovensku žijící a tamější občanství mající maďarští šlechtici, např. jeden z těch 4, co měli odvahu být proti, byl hrabě Esterházy (jehož syn se pak dokonce zapojil do Slovenského národního povstání).

 7. Vlastenec

  Nevím co je na tom divného nebo špatného že vyhrál volby Marian Kotleba??? Být Slovákem v tom kraji tak ho volím.Tyhle názory do 21 století prostě patří.
  Tisovo Slovensko fungovalo. Dost mi vadí že se Církev od toho distancovala tenkrát,třeba Církvi jednou dojde že takový systém má budoucnost a že je v souladu s Bohem.

  Článek je postavený na hlavu.Budu také autorem označen za nějakého klerofašistu? nebo rovnou nácka??? Při snížené inteligenci atheistů bych se tomu dvakrát nedivil.

 8. David Horák

  Může mi prosím autor Petr Tomek vysvětlit, jak si definuje klerofašismus, že do něj Kotleba spadá? Popřípadě, čí definici přejal?

 9. Václav Š. David (@vaclavdavid)

  „zvolení klerofašistického župana je především důsledek současného působení pro-katolické politiky a narůstání politického vlivu náboženství“

  Máte k tomu nějaké důkazy? Například podporu Kotleby ze strany církevních hodnostářů? Nebo větší podporu Kotleby v těch sídlech, kde je vyšší účast na mších a naopak?

  Nebo je to jen výkřik do tmy, který slouží k přesvědčení lidí již přesvědčených?

 10. Petr Tomek Post author

  David Horák: Může mi prosím autor Petr Tomek vysvětlit, jak si definuje klerofašismus, že do něj Kotleba spadá? Popřípadě, čí definici přejal?

  Petr Tomek: Klerofašismus je taková fašistická ideologie, na jejímž vzniku se zásadní měrou podílejí kněží (klér), případně v ní zastávají i důležité politické funkce.

  „Klerofašismus je ideologický konstrukt spojující v sobě politické a ideologické prvky fašismu a teologie nebo náboženské tradice.“

  Z toho vyplývá že klerofašistické nejsou jen katolické skupiny, ale existují i verze pravoslavné a dokonce hinduistické. Zajímavý je v tomto směru současný islám, který se projevuje poměrně silně klerofašisticky, pokud ovšem budeme chápat „islámské učence“ jako klérus, protože islám skutečné kněze nemá. Slovenský štát je příkladnou ukázkou klerofašismu a Kotleba se k němu hlásí, navíc je od počátku v tomto přesvědčení podporován zástupci ŘKC.

 11. Jakub

  Podle mě čeští novináři označují typu Palata a spol. Kotlebu za neonacistu, protože ho a jeho názory nenávidí a mají dojem, že to dnes zní více hanlivě než kdyby ho označili za ľuďáka.

 12. Petr Tomek Post author

  Václav Š. David:
  „zvolení klerofašistického župana je především důsledek současného působení pro-katolické politiky a narůstání politického vlivu náboženství“

  Máte k tomu nějaké důkazy? Například podporu Kotleby ze strany církevních hodnostářů? Nebo větší podporu Kotleby v těch sídlech, kde je vyšší účast na mších a naopak?

  Nebo je to jen výkřik do tmy, který slouží k přesvědčení lidí již přesvědčených?

  Petr Tomek: Pokud vám nestačí odkazy v textu a citace arcibiskupa Sokola (naštěstí již bývalého), tak vám asi nebude stačit nic.

 13. rastaman

  Máte to popletené, súdruhovia…

  Zo stránky ĽSNS:
  „…18. januára 2012 sa zástupcovia ĽSNS zúčastnili…“
  „…tlačovej besedy Ing. Mgr. Mariana Kotlebu zo dňa 18.11.2013…“

  Z „NUMEROLÓGIE“ neo-nacistov:
  18 = AH = Adolf Hitler
  http://www.klikprerodinu.ic.cz/index.php/extremizmus/ciselna-symbolika-a-nacisticke-hesla
  http://www.diskusneforum.sk/tema/ciselne-kody-a-hesla-neonacistov

  Slovo „CIGÁN“ sa na stránke vyskytuje >100-krát.
  Slovo „PARAZIT“ 12-krát.
  Slovo „BOH“ 3-krát.
  Slovné spojenie „PANNA MÁRIA“ 1-krát.
  Slovo „JEŽIŠ“ 0-krát.

  Domovská stránka Ľudovej strany Naše Slovensko:
  http://www.naseslovensko.net/

  Práci česť!

 14. Pingback: Národní pochod pro život a rodinu po sobě nechal trpkou pachuť zneužitých pravomocí | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.