ZMĚNA MÍSTA! – Setkání Ateistů v Praze ve čtvrtek 5.12.2013

Autor | 03.12. 2013

Místo konání akce se změnilo! Místo restaurace Na Břežance bude setkání v blízké restauraci U Regenta!

Ahoj ateistky a ateisté, kamarádi a kamarádky,

další oficiálně neoficiální setkání ateistů z celé Prahy a okolí se uskuteční za týden ve čtvrtek 5.12.2013 v 19 hodin v restauraci Na Břežance (odkaz). V restauraci u Regenta (odkaz) Přijít můžete kdokoliv, kdo je ateistou, nebo si chce s ateisty popovídat. Účast přislíbil i ateista s pro nás exotického Islandu. Akce se ponese v neformálním duchu bez pevného itineráře a zaměřená bude hlavně na seznámení a vytvoření pevnějších sociálních vazeb, než jsou ty elektronické.

Ti z vás, kteří chtějí přijít, nechť mi dají vědět do pondělí, abych zamluvil dostatečný počet míst k sezení. Email: info@osacr.cz nebo SMS 608 612 423.

Děkuji a těším se na osobní setkání,
Slávek

48 thoughts on “ZMĚNA MÍSTA! – Setkání Ateistů v Praze ve čtvrtek 5.12.2013

 1. Vlastenec

  No uvažuji o tom že bych tam přišel.Vím že nejste tak omezení že by jste opravdu brali vážně ty bláboly o velkém třesku nebo že jsme z opice.Vím že diskuze má smysl protože Bůh existuje.Protože se už sami společensky zničili ty co vám budou říkat sprosté lži o tom jak je církev jen o majteku nebo že manipuluje lidi a tak dále.Tyhle bláboly už vzali za své a komu nevyoperovali mozek tak přece nemůže žít s myšlenkou že po smrti nic není.

  Ano má smysl si o ateismu povídat.O jeho naději o tom jak po smrti existuje království nebeské.O neuvěřitelném jevu že si někdo komu je třeba 40 let nebo dokonce 60 let a myslí si že mu zbývá jen pár desítek let života a nemyslí na možnost příjmout Ježíše Krista jako Pána a Spasitele a zajistit si tím život věčný.
  To se někdo musí opravdu nenávidět když se nechá dobrovolně okrást o tuto možnost ani si na světě nic pořádně neužije.Aleuja jsem tak šťastný že můžu žít svobodně v Katolické Církvi protože tam je nejvíc svobody a tolerance.Aleuja tu radost a štěstí přeji každému.Anad se někteří ateisté rozumem a racionálním logickém uvažování doberou k poznatku na který jsem přišel já.Díky Bohu za to.

 2. Slávek Post author

  🙂 Vlastenče, určitě se ukaž. Myslím, že většina lidí tu si vůbec nedokáže představit, že člověk jako ty vůbec existuje. Setkání s tebou bude jistě formativním zážitkem.

 3. Lil

  Vlastence tady vídám a jsem fascinována. Nicméně si raději sednu na skleničku s mírumilovnými ateisty. Důkaz, že existují takoví lidé nijak nepotřebuji.

 4. neregistrovany

  Lil: rád tě na našem setkání uvidím.

 5. toli

  Teď čtu celkem zajímavý materiál-zápisky císaře Julia Caesara,tedy spíše to co se dochovalo.V části věnované keltskému náboženství píše…..platí názor že usmířit si nesmrtelné bohy lze jen vykoupením lidského života jiným lidským životem…………Ústředním motivem křesťanství je zástupná oběťJežíše (dokonalý bohočlověk se obětoval aby zajistil člověku věčnou spásu) .Možná by stálo za to napsat článek z čeho všeho je zpatláno křesťanství.Pokud vím tak na tomto náboženství není nic původního,originálního.Je tu nějaký historik?

 6. neregistrovany

  Toli, to je zajímavá souvislost!

  Ale ona ta oběť, lidská nebo zvířecí, není v náboženství nijak unikátní. Podle mě je na křesťanství celkem unikátní to, že se Bůh obětoval sám sobě. Ona je to nakonec taková blbost, že není divu, že to nikoho jinýho nenapadlo 🙂

 7. Jirka

  neregistrovany: „… Podle mě je na křesťanství celkem unikátní to, že se Bůh obětoval sám sobě. Ona je to nakonec taková blbost, že není divu, že to nikoho jinýho nenapadlo.“

  No on něco podobnýho udělal Odin, že se obětoval sám sobě. Akorát místo kříže použil strom.

 8. Jirka

  A k Odinovi ještě dva vtipné postřehy:
  1) Shromažďoval bojovníky pro konečnou bitvu při Ragnaroku – konci světa. Kandidáti byli muži, kteří buďto padli v bitvě, a nebo si nechali dobrovolně PROKLÁT BOK KOPÍM.

  2) Zajisté znáte Svatováclavskou přilbu a víte, že nánosník byl k ní připevněn až o něco později, asi v 10. století. Málokdo ale ví, že je nánosník (podle stylu) severského původu a že „ukřižovaný“, který na něm je zobrazen, není Ježíš, ale Odin.

 9. Colombo

  Jirka: Ale oběť Odinovi se nekřižovala, ale věšela.

 10. toli

  Jak jsem říkal,pracuji pro charitu (služby psychologa u mentálně postižených jedinců) takže jsem nucený stýkat se s kněžími.Dnes mi jeden říkal že se stará o 300 aktivních farníků,město má 12000 obyvatel to je tedy zhruba 2,8 % obyvatelstva.Cynicky jsem se ho zeptal kolik tomu dává ještě času ? (Ježíš církvi slíbil že jí nepřemohou ani brány pekla,alespoň to čtou z textu bible),myslíte že 2,8% se dá vztáhnout na celou republiku jako počet praktikujících katolíků?

 11. Jirka

  Colombo: To máte naprostou pravdu. A mám za to, že ti, kdo se nechali probodnout tím kopím, se zároveň nenechali věšet. Tam totiž nešlo o oběť Odinovi jako takovou, ale o jakousi „vstupenku“ do Valhally (a následně do poslední bitvy).
  Každopádně jsou tam zajímavé ty dva mytologické prvky, kdy „bůh si obětuje sám sebe“ a „probodení boku kopím, aby muž vstoupil k bohu“.
  Bylo by zajímavé zjistit, zda to vzniklo nezávisle, nebo si jednotlivé kultury tyhle kousky nějak předaly.

 12. Slávek

  Toli: podle mě je to celkem reálný. Katolíci uvádí nějakých 400.000 lidi co přijdou na mši alespoň jednou do měsíce. Je to ale jejich číslo, tak může být nadsazeny.

  Navíc to měřili par let zpátky, a bylo to veřejný. Potom to začali tajit a teď už to pro jistotu vůbec nemeri. Jediný důvod co mě napadá je ten ze se jim to co naměřili vůbec nelíbilo.

 13. toli

  Zkušenost mi říká že kulty a kultury se vzájemně inspirovaly a ovlivňovaly.Odin má druhé jméno Wotan,obojí je správně.Nejvyšší bůh germánů s tím že byl spíš bájným rekem než bohem.Byl smrtelný,podléhal osudu nemohl si dělat co chtěl,nebyl tedy bohem v klasickém slova smyslu.Ale severské ságy jsou nádherné výpravné pohádky.Tolkien se inspiroval právě tam.Dokonce i ty kouzelné prsteny existují v ságách.

 14. toli

  To Slávek,taky si myslím.Když bylo sčítání lidu 2011 tak se ke katolíkům přihlásilo milion lidí,sami kněží mi říkali že je to příliš nadsazená blbost.Když mě serou tak jim říkám ať sklapnou protože je jich míň než gayů a navíc ke všemu ještě většina egodystonních gayů je nalezlá v církvi a nosí hábit ta co si tady budou vyskakovat,moralizovat a otvírat hubu ?

 15. DarthZira

  Jo a je zas docela zajímavé, že ta představa soumraku bohů, kdy všichni na konec zemřou na strašlivý mráz, docela odpovídá teorii o tepelné smrti vesmíru.

 16. Slávek

  Podle mě z těch čísel vyplývá ta jejich hysterie a pasivně agresivní chování v médiích. Cítí se v těžké defenzivě. I když to díky restitucím tak nevypadá.

  Oni proste jsou organizace strašně tezka na hlavu. Rozlezlej management, špatné likvidni majetky a málo zákazníků.

 17. toli

  Ještě k tomu vzájemnému ovlivňování.Starý zákon se mohutně inspiroval u Sumerů a Egypťanů (monoteistický kult Atona).Nesmrtelná duše se poprvé objevila u Platona,tam to převzali židovské diaspory v Řecku a od nich křesťané.Mýty nového zákona se vzájemně ovlivňovali s mitraismem (Mitra konkurent Ježíše) a představa pekla je dokonale převzatá ze zoroastrismu.Eucharistie je okopčená od pohanských Řeků s tím že tam kněz rozdával kousky masa,dnes je maso drahé a tak se ovce musí spokojit s moukou a vodou.Transsubstanciaci vymyslel Archimédes,katolíci si jí jen nepatrně upravili.Vám nemusím říkat že věda už to dávno rozsekala jako nesmysl

 18. DarthZira

  Archimédes? Nebyl to Pythágoras? Na toho by mi podobné nápady seděly víc.

 19. Petr Tomek

  Colombo: Ale oběť Odinovi se nekřižovala, ale věšela.

  Petr Tomek: Ano, ale Odin byl podle pověsti skutečně přibitý nebo přivázaný na stromě s propíchnutým bokem, tedy na Yggdrasilu – světostromu. Někteří to ale vysvětlují tak je tam byl oběšen, proto platilo obojí.

  Zpívá se o tom v Runatálu (část Hávamálu):

  http://www.knarr.cz/runatal/

  Vím, že jsem visel
  ve větrném stromu
  devět dlouhých nocí,
  oštěpem proklát
  v oběť Ódinovi, sám sobě samému,
  na onom stromě,
  o němž nikdo neví,
  z kterých kořenů roste.

 20. DarthZira

  Zajímavé ale je, že Ódin sám sebe sobě samému obětoval především proto, že chtěl dosáhnout vyššího poznání a to mohl pouze skrze to, že zemřel a znovu ožil. Takže nějaké lidstvo a jeho vykoupení mu bylo někde (navíc Seveřani nevěřili z žádný prvotní hřích, tak nás ani Ódin neměl z čeho zachraňovat), ale zajímalo ho poznání, moudrost. Zajímavé.
  A taky prý snad nějak (neznám ty báje až tak dobře) kvůli své touze po poznání přišel o oko. Přičemž oko jako oběť taky není žádná novinka, to znali už staří Egypťané. Je zvláštní, že zrovna tenhle moment křesťané nepřevzali – asi se jim představa jednookého Krista nelíbila nebo co 🙂
  Ale je zajímavé, že to vypadá, jako kdyby snad na tom obětování oka výměnou za nabytí nějaké větší moudrosti nebo schopností něco bylo, mnoho významných bojovníků a vojevůdců bylo totiž jednookých (namátkou Jan Lucemburský, Žižka, Potěmkin, Nelson, Kutuzov…).

 21. Jirka

  Darth Zira: Přesně tak, s tím okem to bylo něco podobného. Obětoval oko, aby mohl nahlédnout do studny Urd a tak získat moudrost, které nedosáhl nikdo jiný z bohů ani z lidí. On taky na té svatováclavské přilbě je zobrazený s jedním, zato ale velikým okem přes celý obličej.

 22. DarthZira

  Jirka – teda ten Ódin je docela dost sympatický bůh ;-).
  Pak dává i smysl, že u jistého autora sci-fi (jméno si teď nevzpomenu) v jeho napůl sc-fi a napůl fantasy novele „O čem sní psyborgové“ si právě ten nejracionalističtější vědec a inženýr zvolí identitu Wotana.

 23. Petr Tomek

  @Slávek: „Češi v průměru nejsou mimořádně nároční; ale zdá se, že v lavicích většiny kostelů se mnozí z nich cítí ještě méně útulně než v místních začouzených a řvoucích putykách a že program bohoslužeb je pro ně ještě méně zajímavý než trapná šmíra na Nově.“

  To je výstižné! Jo bohoslužby jsou prostě šmíra.

 24. Colombo

  DarthZira: No, Ježíš zase obětoval tu svou předkožku.

 25. Petr Tomek

  toli: Teď čtu celkem zajímavý materiál-zápisky císaře Julia Caesara,tedy spíše to co se dochovalo.V části věnované keltskému náboženství píše…..platí názor že usmířit si nesmrtelné bohy lze jen vykoupením lidského života jiným lidským životem…………

  Petr Tomek: To je princip náboženského práva – člověk se tím že se dopustí zločinu proviní proti nějakému bohu a ten začne na lidstvo sesílat katastrofy, dokud mu není přinesena oběť. V zásadě byla většina obětí zástupná, protože šlo vždycky o usmíření boha. Za drobnější prohřešky se obětovala zvířata, za větší lidi. Jahve si nechával obětovat i celá města.
  Oni bohové obecně jsou spíš takoví urážliví démoni.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%9B%C5%A5
  Ve většině starověkých předklasických společností to bylo stejné, jen Caesar prostě žil přesně v té době, že pocházel už v podstatě z relativně moderního světa a sledoval svět s právním systémem v němž žili jeho předci.

  Jinak zástupných obětí je plná Bible. Ostatně je to princip tohoto náboženství – prvotní hřích patří přesně do téhle kategorie.

 26. Colombo

  Petr Tomek: J, díky Americkým bohům mám o Odinovi celkem přehled:)

 27. dogbert

  „Bylo by zajímavé zjistit, zda to vzniklo nezávisle, nebo si jednotlivé kultury tyhle kousky nějak předaly.“

  Na tom teď dost ujíždějí Ásatrů, je Ježíš byl jen okopírovaný Ódin, a není to až tak úplně mimo, římská říše i Palestina byla tehdy Germánů (i Pilát byl podle mladších zdrojů Germán) plná, a samotný Herodes měl germánské vojáky. Ale pravděpodobné to moc nebude.

  Mohlo by to být i naopak, rozsáhlejší zprávy o Ódinovi máme v podstatě až z doby, kdy Germáni poznali, dle nich, silného a úspěšného boha křesťanů. Mohli něco z něj inkorpovat do své mytologie, podobně jako to zřejmě udělali s Herkulem nebo Daidalem.

 28. DarthZira

  Dogbert – zajímavá teorie, ale vůbec ne nereálná.

  Ony třeba v našich středoevropských pohádkách (ať už je sbíral Erben, Němcová nebo bratří Grimmové) jsou dosti časté motivy z antické mytologie, aniž si to plno lidí uvědomuje. Klasicky případ je pták Ohnivák (= Fénix), nebo všechna ta jablka věčného mládí či živé a mrtvé vody, mnozí princové a hloupí Honzové zas dost nápadně připomínají tu Hérakla jindy třeba Odysea, ale třeba i všechny ty příběhy o ženách, které se provdaly za někoho podivného a záhadného s tím, že ho nesmějí vidět, což samozřejmě nějak porušily a měly pak průšvih, je jasná transformace báje o Amorovi a Psýché (a vlastně i příběh o žabce carevně je to samé, pouze opačně, kdy tou tajemnou bytostí je nevěsta, nikoli ženich), stejně tak i něco z mýtů, které tak hezky zpracoval Ovidius v Proměnách, a mnoho dalšího podobného v našich pohádkách najdeme. A příběh o Zlatovlásce je zas podle literárních vědců velmi silně ovlivněný legendami o Tristanovi a Isoldě.

  Prostě i ve starověku a raném středověku se mezi sebou vcelku ovlivňovaly také relativně vzdálené kultury.

  A pak je taky ještě otázka, co bylo vzájemné ovlivnění a co je ryze archetypální záležitost vlastní úplně všem kulturám, takže se objevuje shodně v mýtech a legendách kultur, které jsou natolik od sebe izolované, že vzájemné ovlivnění je prakticky vyloučené.

 29. dogbert

  DZ: to jsou „novopohani“ severské tradice

 30. Foxy

  Ad: Ásatrú
  Cílem a hlavním smyslem Ásatrú je rekonstruovat a praktikovat předkřesťanské náboženství Eddy. Dnešní Ásatrú bylo znovuoživeno díky snaze sdružení Íslenska Ásatrúarfélagið. Státem uznané náboženství je mj. na Islandu (od roku 1973), v Norsku (od roku 1994), Dánsku (od roku 2003) a Švédsku (od roku 2007).
  Na wiki je to docela přehledné (heslo Ásatrú).
  Ten obrázek, co je na wiki u toho hesla je (aspoň mám ten pocit) z místa zvaného Þingvellir (Þ se v islandštině čte jako anglické th). To je místo, kde se stýká evropský (eurasijský) a americký kontinent. Bylo to právě v těchto místech, kde vznikl Althing, jeden z vůbec nejstarších parlamentů na světě.

 31. DarthZira

  Colombo – úžasný odkaz!
  Mimochodem, slyšela jsem i velmi zajímavé teorie na téma, kterak Červená Karkulka nebo Budulínek mají velmi silný erotický podtext a že jsou ve skutečnosti o úplně jiných věcech, než si myslíme, ba jenom tušíme 😉
  I když úplně nejúžasnější úlet, jaký jsem kdy četla, bylo „vysvětlení“, co za všechny možné sexuální deviace je vlastně skryto v Mrazíkovi. To jsem se velmi pobavila 🙂

 32. dogbert

  toli: nesmrtelná duše je rozhodně starší než Platón. Přežívání po smrti je součástí v podstatě všech náboženství, Takový ten klasický koncept nesmrtelné duše, co potom vzali křesťané, měl už Pythágorás a orfikové, kteří ho asi převzali od Thráků. Podle Hérodota s tím první přišel jejich prorok/bůh Zalmoxis. Je možné, že pochází ze Severu, ještě z doby bronzové

 33. DarthZira

  Toli – ale psal jsi Archimédes, ne Aristoteles, asi překlep, a Archimédes mi teda k transsubstanciaci fakt nesedl.

 34. toli

  Máš pravdu,překlep,a Archimedes sedí k vodě 🙂

 35. toli

  @Slávek, ještě jsem chtěl říct že se tady z mého pohledu vyskytují vyšinutí psychopaté,kteří jsou potencionálně nebezpeční při kontaktu,nemáš strach ? 🙂

 36. Foxy

  toli: ještě jsem chtěl říct že se tady z mého pohledu vyskytují vyšinutí psychopaté,kteří jsou potencionálně nebezpeční při kontaktu,nemáš strach ? 🙂

  Holt tací vyšinutí psychopati nesmí být ke kontaktům připouštěni, pokud na nich bude zjištěno napětí vyšší než bezpečné.

 37. toli

  @ foxy zajisté víš o kom mluvím 🙂

 38. DarthZira

  Toli – snad se některých lidí nebojíš? Co by nám asi tak mohli udělat?

 39. Colombo

  DarthZira: Co sem slyšel, tak někteří by se mohli bát tebe:D

 40. DarthZira

  Colombo – tak to fakt musím přijít, aby byla sranda.

  Btw – samopal, kterým normálně na potkání střílím všechny plešaté a chlupaté, výjimečně nechám doma 😀 😀

 41. Arkande

  DarthZiro, tak to si na příští atheocon beru paruku a pro sichr si udělám i depilaci 🙂

  Jinak Odin obětoval svůj život aby získal „znalosti“ tuším, že šlo o znalost čtení run.

  Jen tak mimochodem…Ježíš je zrozený z panny. To každý ví…ale věděli jste, že Heimdall se narodil z devíti pannen a všechny byly sestry 🙂

  …do studny nenahlížel ale pil z ní, navíc nebyla to Urdina studna, ale Mímiho studna, kdy za jeden lok musel zaplatit svým Okem.

  Líbí se mi poučení z tohoto příběhu. Kdo chce být moudrým, musí něco obětovat. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.