Ateisté čelí trestu smrti ve 13 zemích

Autor | 12.12. 2013

Autor: Jan Werner

Vyšla nová ročenka International Humanist and Ethical Union (IHEU) o diskriminaci ateistů ve světě. Není to pozitivní čtení, ještě loni existovalo na Zemi 7 států, ve kterých byl ateismus trestán smrtí. Letos už je těchto zemí 13, takže došlo k téměř dvojnásobnému navýšení. Vše to jsou pochopitelně islámské státy (kromě polo-islámské Nigérie). Nicméně tristní je i situace v Evropě, jelikož v Rakousku, Dánsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Polsku a na Maltě hrozí až tříleté vězení za „urážku náboženství“. Na Maltě bylo jen za poslední dva roky odsouzeno přes 200 lidí za „urážku katolické církve“. Souhrnně vzato z nového dokumentu vyplývá, že ateisté čelí systematické diskriminaci prakticky úplně všude na světě, včetně EU.

Kdy už se konečně vynese problematika historicky i aktuálně nejdiskriminovanější menšiny v historii lidstva na světlo a začne se to řešit jako hlavní světový problém? Myslím, že po několika tisíci letech už k tomu pomalu nazrál čas.

Jinak nepochybuji o tom, že česká média nebudou o nové ročence IHEU informovat ani jedním slovem (rád bych se pletl). Pro ty, co by měli zájem, dokument o téměř 250 stranách je ke stažení zadarmo zde: http://iheu.org/story/you-can-be-put-death-atheism-13-countries-around-world

7 thoughts on “Ateisté čelí trestu smrti ve 13 zemích

 1. Lil

  Není trest za urážku církve urážkou svobody slova a vyznání?

 2. protestant

  …..Nicméně tristní je i situace v Evropě, jelikož v Rakousku, Dánsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Polsku a na Maltě hrozí až tříleté vězení za „urážku náboženství“….

  protestant:
  Copak je ateismus založen na urážení druhých?

 3. Jirka

  protestant: Copak je ateismus založen na urážení druhých?

  Není, ale pod tu pojem urážka se může schovat prakticky jakákoli kritika. Stačí, aby se jí někdo cítil uražen. Ať už opravdu, nebo jen proto, aby mohl kriminalizovat kritika.

 4. toli

  @protestant
  Nikoliv,ateismus je založen na vědeckém poznání a kritice ignorace a pověrčivosti což se může u postižených subjektivně jevit jako urážka 🙂

 5. michallko

  pre veriacich je kritika náboženstva pochopiteľne urážka, pretože kritizuje to čo pobožní považujú za zmysel života, vesmíru a vôbec. O desať rokov sa pôjde do basy za to, že urazíme schizofrenika za to, že jeho imaginárnych kamarátov považujeme za ich halucinácie.

 6. Jakub

  U České republiky tam mají zjevnou chybu:

  Píší: „The maximum punishment for such hate speech is three years imprisonment.“

  Ve skutečnosti § 403 trestního zákoniku, jehož skutkovou podtatu lze naplnit nejčastěji právě formou veřejného „hate“ projevu – základní sazba má horní hranici 5 let, zvýšená dokonce 10 let. Asi jim při překladu bez znalosti místního kontextu nedošlo, že je to v praxi nejčastěji aplikováno na jimi výše popsané projevy, nikoliv nějakou činnost organizace.

  „Holocaust denial, and speech that approves or defends the Nazi genocide, is forbidden, as is the defence or denial of the crimes of the former Soviet government of Czechoslovakia“ je také velmi lajdácké a nepřesné posunutí významu z „veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo jiné zločiny nacistů a komunistů proti lidskosti,“ a to nejen v té sovětské vládě Československa.

 7. Jakub

  Jinak ta zpráva není ani tak o systematické diskriminaci, ale toliko o zákonech, které ji (ne)zavádějí. Vzorem náboženské svobody je podle té zprávy třeba Kosovo. „Nejsvobodnější“ země jsou při pouhém zaměření se na zákony a ignorovaní faktického postupu výkonné moci ty, které něco nalžou do zákonů i ústavy, ale fakticky provádějí etnicko-náboženské čistky jako v Kosovu.

Komentáře nejsou povoleny.