Text nové koaliční smlouvy mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO umožňuje prosazovat zákaz potratů

Autor | 16.12. 2013

Nevím, jestli zástupci ČSSD a ANO vůbec četli text koaliční smlouvy, který nedávno podepisovali, je ale jisté, že si na jejím znění dali zástupci KDU-ČSL velmi záležet.

Občanům republiky by ale měl přeběhnout při jejím čtení mráz po zádech. V odstavci 1.6.8 Informovanost pacientů, je totiž zabudována věta, která působí jako by ji nadiktovala přímo vatikánská klika, nebo alespoň některý z členů VORP:

1.6.8 Informovanost pacientů

Zavedeme systém srozumitelných informací pro pacienty o lécích, zdravotnických prostředcích, výkonech a preventivních programech hrazených z veřejného zdravotního pojištění a o kvalitě a bezpečí zdravotních služeb.

Neumožníme žádné opatření v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce (ne aktivní euthanasii).

Zavedeme elektronický přístup pacientů k vlastním individuálním účtům s možností poskytnout vybraná data lékaři.

 

Tak co všimli jste si jí?

Pro jistotu tedy ještě jednou:

Neumožníme žádné opatření v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce (ne aktivní euthanasii).

Všimněte si, že je napsána tak, jako kdyby šlo v první řadě o zabránění snaze přijmout zákon o euthanasii, což ale asi není úplně na pořadu dne. Ve skutečnosti se formulace vztahuje k první části věty. Není v ní totiž napsáno, že vláda neumožní přijmout zákon, ale že neumožní žádné opatření.

Jenže my už přece takové zákony máme! Naše zákony totiž umožňují přerušit život po početí (před narozením). Jediná rozumná interpretace takové věty je, že se KDU-ČSL v rámci koalice pokusí prosadit zákony proti interrupci.

To opravdu nezní dobře, po velmi úspěšném pokusu o získání mediálního vlivu a velké hromady peněz tu máme další typickou církevnickou snahu. Na rozdíl od Polska ale nemáme žádné mořské pobřeží a tak se příjezdu potratových lodí asi nedočkáme.

 

 

Odkazy:

iDnes.cz: DOKUMENT: Text koaliční smlouvy

Zajímavá poznámka v textu – pokus prosadit zákaz potratů podnikli už v roce 2003 poslanci Jiří Karas, Jan Kasal a Petr Pleva.
První zprávy: Alarmující! V koaliční smlouvě je zákaz potratů!

Reakce exministra Ivana Davida:
Parlamentní listy: Co jste to pustili do koaliční smlouvy. Četli jste to vůbec, udeřil exministr z ČSSD na svou partaj kvůli „lidovecké čertovině“

11 thoughts on “Text nové koaliční smlouvy mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO umožňuje prosazovat zákaz potratů

 1. Jardaqt

  S ohledem na tzv. „církevní restituce‟ mne napadá: „Čiň čertu dobře…‟

 2. protestant

  Koaliční smlouva není zákon a nemá žádný právní statut. Žádná ze stran ji není povinna dodržovat. Je to pouze vnitřní dohoda mezi politickými stranami, která nemá žádnou vazbu na zákony státu.

 3. Kojot

  Jó, kdyby lidi víc volili socany a nás, komanče, tak už tu máme dávno jednobarevnou vládu ČSSD, v jejímž programovém prohlášení by tohle jistě nebylo, zato by tam bylo referendum o církevních „restitucích“. Ale vox populi vox dei – co si občané zvolili, to mají. I s chlupama 😉

  Ad Protestant: To je pravda, ale Petr v článku upozorňuje na riziko, že se KDU-ČSL pokusí, nikoli, že se tak stane nutně. Nutno dodat, že taková obava je dle mého názoru namístě, protože KDU má „ochranu života od početí“ ve svém programu a má četné zkušenosti pokud jde o mocenský poker v rámci vládních koalic – umí hrát zatraceně dobře i když nemá nejlepší karty.

 4. protestant

  podívejme se jak to funguje v sousedním Německu které vedou mnoho let právě KDU:

  Německo[editovat | editovat zdroj]
  ….V Německu je interrupce ilegální, ovšem do třetího měsíce není trestána, pokud jí předcházelo „interrupční poradenství“. Poradenství provádějí poradny autorizované ministerstvem zdravotnictví jednotlivé spolkové země, které musejí být organizačně odděleny od lékařského zařízení, jež interrupci vykonává. Poradna nemá žádné rozhodovací pravomoci, její „rady“ neobsahují nic, co by nebylo dospělé vzdělané ženě již známo, a je povinna vydat potvrzení, že k poradenství došlo….

  …Zákon dovoluje přerušení těhotenství v případě tzv. lékařské indikace, pokud existuje nebezpečí pro život nebo závažné zdravotní důsledky pro matku a není možné tomu jinak zabránit. Zákon nestanoví, kdo to posuzuje, v praxi to činí ošetřující lékař.
  Do 12. týdne je přerušení těhotenství legální, pokud existuje tzv. kriminologická indikace, tzn. k otěhotnění došlo v důsledku znásilnění, partnerka nebyla schopna udělit souhlas atd. V případě přerušení těhotenství mezi 12. a 22. týdnem po poradenství není pacientka trestná, trestný je však lékař. V judikatuře existují značné, zčásti regionální, rozdíly ve stíhání deliktů….
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Interrupce#N.C4.9Bmecko

 5. Petr Tomek Post author

  Podívejme se jak to funguje v katolickém Irsku:

  Dublin – Tisíce lidí před irským parlamentem požadovaly zmírnění přísných pravidel, která v zemi platí pro provádění potratů.

  Přiměl je k tomu případ těhotné Indky, která zemřela v irské nemocnici poté, co jí potrat nebyl povolen, ačkoli těhotenství ohrožovalo její život.

  Jednatřicetiletá Indka Savita Halappanavarová byla přijata do nemocnice v Galway na západě Irska před měsícem. Tam později zemřela na otravu krve poté, co v 17. týdnu těhotenství spontánně potratila.

  Přestože už bylo jasné, že o dítě přijde, a těhotenství jí způsobovalo vážné zdravotní problémy, byly její opakované žádosti o potrat zamítnuty, protože plodu bilo srdce, řekl její manžel státní televizi RTE.

  http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=763375

 6. protestant

  to Tomek:

  Doporučuji porovnat strany které ty dva státy vedou, či vedly. Zvláště jejich ideologie.

 7. protestant

  Nikdy a nikde jsem se nesetkal s Dukovou propagací KDU

 8. Šriber

  Zbytečně plašíte, i kdyby se o to někdo pokoušel, tak to sněmovnou neprojde…

 9. Petr Tomek Post author

  @Šriber: Něco takového říkali Rusové, když hrozilo odsouzení Pussy Riot a taky známí když hrozily církevní defraudace.

Komentáře nejsou povoleny.