Ježíš, Bafomet a Vesmířané

Autor | 10.01. 2014

Sotva začal rok 2014, proběhly tiskem dvě podivuhodné zprávy. První, která připadala našim médiím značně bizarní je žádost amerických satanistů o umístění sochy Bafometa před státním parlamentem v Oklahoma City. Druhý se nás dotýká poněkud více, časopis Reflex totiž objevil, že na školách v České republice vyučují sektáři. Konkrétně zmiňuje učitelku angličtiny z jihomoravského Vyškova, která patří k sektě Vesmírných lidí a své žáky obesílá pozvánkami na happeningy této sekty. Obojí je naprostá pravda, jenže je v tom háček.

Aštar Šeran

Především už tady něco takového bylo. Kauza s českým pastafariánem, je právě v tom duch, kdy jeden člověk může pod záminkou své víry něco, co jiný člověk nemůže. Oklahomští satanisté se nezbláznili (jak si myslí ruští věřící), ale reagovali na umístění monumentu znázorňujícího Desatero před budovu parlamentu.

Těžko najít údernější indoktrinační text, než jsou první přikázání Desatera: V jednoho Boha věřiti budeš, nevezmeš jména božího nadarmo…

Pokud má jedna strana právo udělat něco takového, pak v rámci rovnováhy mají stejné právo i ostatní zúčastněné strany.

Vinit z toho sekularismus (jak se v médiích děje) je neoprávněné. Ve skutečnosti by měly být státní instituce, jako zákonodárné sbory nebo školy, úplně odděleny od náboženství. Takže před ani uvnitř státních budov sekulárního státu by neměly být symboly žádného náboženství. Je to ale právě náboženství, které má s tímto oddělením problém.

Většina těch „zavedených“ totiž získává své ovečky právě indoktrinací dětí.

Pokud bychom dodržovali tuto zásadu důsledně a nikde na našem území by se neděly takové exscesy jako například Polském gymnáziu v Českém Těšíně, mohli bychom právem i na „vesmírnou“ učitelku uplatňovat nějaké sankce za to že svou víru zatahuje tam, kam nesmí.

Jenže naše dozorčí orgány státní správy vůbec tak důsledné nejsou. Naopak sílí snaha po implementování některých náboženství do škol, zatímco jiné jsou ostrakizovány. Nakonec tedy nejde o žádný boj proti sektám či za ochranu dětí, ale naopak o snahu zvýhodnit jednu konkrétní církev v mezisektářském boji. Nemusím už téměř ani říkat kterou.

Je opravdu vážnější problém, když učitelka angličtiny vede jakési „duchovní“ centrum vesmířanů, než když učitel etiky je zároveň knězem? Je horší, když zve své žáky na návštěvu „centra“, nebo když je někdo jiný rovnou vezme na návštěvu mešity? Jaký zásadní rozdíl je mezi vírou v existenci Venušanů, andělů nebo džinů? Je větší nesmysl věřit na neviditelné kosmické lodě Aštara Šerana, na neposkvrněné početí  rabína chodícího po vodě, nebo na jízdu do nebes na koni s lidskou hlavou?

Můžete samozřejmě o některých náboženstvích tvrdit, že jsou starší, jakmile ale zajdete na otázku pravdivosti, vždycky narazíte na „Pravdu“ s velkým „P“, která není ničím jiným, jež na růžovo natřenou lží.

Samozřejmě nelze lidem upírat právo věřit v cokoli, byť by jim to třeba i škodilo, ale školy víru vyučovat nemají a to dokonce ani slepou víru k vědeckým faktům. Škola má především učit kriticky myslet, ne jako, ale opravdu! Pokud by toto opravdu učila, byli by žáci vyzbrojeni proti náboženské manipulaci více než dobře.

10 thoughts on “Ježíš, Bafomet a Vesmířané

 1. slovak

  Pokiaľ je tu dopyt po náboženstvách od občanov, nemôžeme očakávať od cirkví a náboženských spoločenstiev, aby sa vzdali „výroby“ a výuky svojich veriacich, ani od politikov, aby neplnili požiadavky cirkvi na vyučovanie náboženstva v školách. Zaklínadlo „demokracia“ a ďalšie iné, im to nedovoľujú. Je tu kardinálna otázka : „Ako sekularizovať čo najväčšiu časť obyvateľstva v tomto religioznom prostredí?“ Náboženstvá ponúkajú večný život, akési spasenie, alebo reinkarnáciu. Čo by sme mohli ponuknúť rovnako atraktívne my sekularisti? Vyslovým provokačnú odpoveď, NIČ.

 2. Kukulin

  @Slovak Poptavka po drogach byla, je a bude. Je dulezite rozumet drogam a predvidat dusledky po jejich uziti. Tzn. je treba ucit se o nich, kriticky je posuzovat, srovnavat a ne jim podlehnout.

 3. Krasny Vladimir

  Tak nejak postradam v mediich clanky o tom, jak na skolach vyucuji sketari krestane apod..

 4. DarthZira

  Asi tak.
  Naším úkolem přece není někomu něco nabízet – nejsme podomní prodejci ani jehovisti 🙂
  Kdo je tak ubohý, že svému životu nedokáže dát nějaký smysl s účel i bez pohádkových postaviček, a fantasy příběhů na téma, co s ním bude po smrti, ten je zkrátka ztracený případ. Pokud mu vezmeme náboženství, propadne drogám, gamblingu či něčemu jinému. Prostě jednu hovadinu jen nahradí jinou. Naším cílem (a asi cílem všech aspoň trochu rozumných) lidí by mělo být to, aby podobných pitomců mezi námi spíš ubývalo, a ne aby jich přibývalo.

 5. slovak

  Pre mňa je to hrozná skutočnosť, v kultúrnej spoločnosti 21. storočia, keď má určitá skupina podvodníkov a klamárov legálny, prednostný, prístup do médií a iná, racionalne kritická nie. Je to v podstate medzinárodný a všesvetový problém v súvislosti s religiozitou a sekularizmom. Vo väčšine prípadov, štát potrebuje cirkev , náboženstvá, ale aj predstavitelia štátu sú občania, mali by pripustiť legálnu kritiku náboženstiev, nie ju kriminalizovať.

 6. Sam

  Propagace kreacionismu na polském gymnáziu? Hele, to mě nepřekvapuje. Pokud je to církevní škola, tak to k tomu docela patří…

 7. toli

  @sam
  ne to je státní škola,česko-polská v Těšíně

 8. Jakub

  Jeden dílčí rozdíl mezi běžnými zavedenými církvemi a některými sektami bych tu viděl. Tím rozdílem je, že u takovýchto sekt hrozí v daleko větší míře nábožensky zaměřené masové (sebe)vraždy http://en.wikipedia.org/wiki/Cult_suicide, totální oškubání členů http://cs.wikipedia.org/wiki/Imanuelit%C3%A9, jejich organizované zneužívání http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/zneuzival-zeny-guru-jaru-z-poetrie-ceka-obvineni-z-obchodu-s-lidmi.html či jiné otročení http://www.novinky.cz/krimi/140905-muz-z-brna-vytvoril-sektu-a-nutil-seniorky-desitky-let-otrocit.html.

  Netvrdím, že se to neděje i v menší míře i v běžných církvích (viz ta různá zneužívání kněžími atd.) a pochopitelně i mimo církve a sekty (zneužívání sportovními trenéry, fanatické politické skupiny, okrádání lidí kýmkoliv atd.), ale tyhle sekty vedené často psychicky nemocnými lidmi či brutálně jednajícími vypočítavci jsou v tomhle zjevně více rizikové. V kombinaci s naprostým výplachem mozku členům je to často smrtelná kombinace.

  Když jsem někde od Vesmírných lidí četl, že Zemi čeká nějaká evakuace, aby ji mohli Vesmířané přepólovat, tak mi to přišlo nejen hodné posměchu, ale i obavy, zda nakonec nebude vstupenkou na onem Vesmírný koráb zbavení se tělesné schránky (vlastní či cizí zájmu někoho jiného, co by člověk neudělal pro příbuzné a kamarády, když jde o spásu).

  Neříkám, že mají být členové sekt bez dalšího diskriminiváni vůči členům církví, „něcistům“, agnostikům, ateistům či někomu jinému, ale fakt je dobrý si na ně dávat bacha.

 9. slovak

  Mňa to trápi a štve. Čo sa s tým dá robiť?

 10. slovak

  U nás napríklad vysokoškolsky vzdelaný zubár sa ženil v kostole a súčasne si nechal krstiť dieťa, ale exorcista vraj musel z neho najprv vyhnať zlého ducha.

Komentáře nejsou povoleny.