Indonéský ateista Alexander Aan je na svobodě

Autor | 04.02. 2014

Třicáník Alexander Aan, který byl odsouzen na dva a půl roku v červnu 2012 za šíření informací s cílem podněcování náboženské nenávisti, za rouhání – urážku islámu, proroka Mohameda a propagaci ateismu – poté, co na Facebooku založil ateistickou skupinu, kde mj. prohlásil, že žádný bůh neexistuje a publikoval několik karikatur, byl z vězení konečně podmínečně propuštěn letos 27. ledna.

"30 měsíců ve vězení za přiznání na facebooku, že je ateista." | Courtesy of: CFI

Za Alexovo propuštění bojovalo několik lidskoprávních mezinárodních organizací, včetně Mezinárodní Ateistické Aliance (AAI) nebo Amnesty International (AI). Ty se teď obávají, že by se Alex mohl stát obětí nenávisti ze strany radikálních muslimů, kteří by ho mohli za odpadlictví od víry, Alláha (apostázi) chtít potrestat smrtí, jak jim to nařizují jejich náboženské texty. Důkazem budiž fakt, že se Alex obětí pomsty už jednou stal, když byl brutálně zbit spoluvězni, kteří se dozvěděli, že je vězněn za rouhání. Jednotlivci i skupiny mu pak na internetu bezostyšně vyhrožovali popravou.

Detaily z jeho současného života nejsou příliš známy. Bude se muset pravidelně hlásit úřadům. Také musí ještě jako součást trestu zaplatit pokutu v přepočtu kolem 160 000 Kč. A i když se veřejně za své činy omluvil a dokonce konvertoval zpět k islámu, stigma odpadlíka a “toho hnusnýho ateisty” mu asi ještě bude život znepříjemňovat dlouho. Snad se mu s mezinárodní podporou bude ale nakonec dařit bez dalších perzekucí.

Čtěte také: Hrůzný trend: Trest smrti za ateismus uplatňuje stále více zemí. Německo trestá kritiku náboženství vězením.

Zdroje: AAI, AI, CFI, The Jakarta Post, Wikipedia