Na co ukazuje problém s armádní Biblí?

Autor | 04.02. 2014

Občanské sdružení ateistů České republiky si nedávno stěžovalo v otevřeném dopisu, který převzal i časopis Reflex, na nákup Biblí pro armádu. Měl bych přiznat, že právě tento únik peněz nepatří k těm největším a rozhodně se nemůže měřit s VŘKT (čtěte Velký římskokatolický tunel) ani s tunelem Blanka. Proč tedy tolik povyku?

Písková Bible na zip, to je oč tu běží!

Vypadá to, že celá aférka kolem nákupu Biblí vznikla buď jako zástěrka něčeho většího, nebo jako objev při prohledávání účetnictví. Faktem je, že pokud se budeme dívat na Bibli pouze jako na knihu a srovnáme její cenu s cenou nějaké obdobně rozsáhlé publikace, nebudeme mít žádný důvod ji považovat za předraženou.

Jenže je v tom celém pořádný háček, nebo spíše hák! Naše jednotky totiž mají vlastní knihovny a o tom, že by v nich chyběla zrovna Bible, musím upřímně pochybovat. Pokud ale chce jakýkoli voják jakoukoli jinou knihu vlastnit, musí si ji koupit.

To nám připadá normální, zrovna tak by nám připadalo normální, kdyby kněz nějakému vojákovi svoji Bibli daroval, jenže tady jsme najednou v situaci, kdy armáda šetří i na ponožkách a přitom dotuje vydávání knihy, které je všude spousta, aby mohla být rozdávána vojákům.

Zásada rovnosti říká, že pokud jsou ze státních (tedy našich) peněz nakupovány knihy, protože je vojáci chtějí, pak by nikdo další neměl rozhodovat o tom, jaké knihy to jsou. To je asi ta představa, s níž Slávek Černý vlastně navrhuje vytvoření jakéhosi vojenského knižního příplatku či „knižních stravenek“, na čemž by se mohl shodnout i s kaplanem Janem Jandourkem.

Jenže armádní Bible mají ještě onu druhou stránku. Nebyly totiž jen pro armádu nakoupeny, ale přímo vydány. Víte, kdyby stejnou sumu (1,8 milionu) věnovala armáda do vydání mé knížky Ateista, měl bych asi na pár let po starostech.

Jenže to se nestane, protože Bible je něčím výjimečná. Bohužel to není tím, že by byla základem evropské kultury. To jsou stejně tak Bídníci od Viktora Huga nebo Diderotova Encyklopedie, ale ani ty armáda vydávat neplánuje.

Bible je výjimečná tím, že za ní stojí vlivná zájmová skupina, která jí zároveň používá jako určitý náboženský symbol. Bible prostě není jen kniha, protože se s ní dělají věci, které se jinak dělají jen s náboženskými symboly – přísahá se na ní, věští se z ní a používá se jako talisman. Vlastně se tak používá mnohem více, než jako kniha. Jen málo křesťanů ji dokázalo skutečně přečíst.

Náboženské symboly v institucích, zvláště státních, to je secsakramantsky ošemetná věc. Naše ústava jednoznačně říká, že všechna vyznání jsou si před zákonem rovna a to včetně práva být bez vyznání.

Ve státní instituci tedy může být viditelné používání náboženských symbolů buď povoleno, nebo zakázáno. Nepřípustný je ale stav, kdy by bylo povoleno pouze některé náboženství, nebo kdy by státní instituce přímo zadávala výrobu náboženských symbolů.

Rozhodně to není poprvé, kdy si naše armáda zadala tisk Biblí. Známá je třeba starší úprava v maskáčovém.

Bible vzor 95

Když AČR zadává tisk Biblí, je zcela legitimní se ptát, kdy začne zadávat také výrobu křížů, růženců, ornátů a oltářů, nebo třeba stavbu kostelů. Jistě přeháním, ale ne zas až tolik, jak to vypadá. Naše armáda je zjevně přednostně křesťanská a to bez ohledu na to, kolik křesťanů v ní vlastně slouží. I kdybychom ale měli skutečně „armádu božích bojovníků“, nebylo by jejich zásobení Biblemi či jiným náboženským materiálem věcí státu, nýbrž církve.

Podobně sporné je také financování kaplanů, ať už vojenských nebo jiných z rozpočtu státu. Snaha zavádět kaplany přímo do státních institucí jako stálé pracovní popzice je ostatně příznačná pro poslance za TOP 09.

Rovná práva při volbě vyznání neznamenají pouze právo při výběru křesťanské církve!

Samozřejmě, že se při současném stavu vnucuje otázka: Čemu to zvýhodnění vlastně slouží? Odpověď není těžká, církev se nejvíce snaží konvertovat lidi v těžkých životních situacích, protože jsou nejpřístupnější manipulaci. Proto máme modlitebny v nemocnicích a proto dostanou své kaplany asi i policejní sbory.

Z mé perspektivy je to opravdu nepěkný pohled, ale chápu, že sami sebe vidí tito „poslové Boží“ jinak. Na druhou stranu si myslím, že by i jakýsi „boj idejí“  měl probíhat podle zásad fair-play. Naprosto zřejmé ale je, že žádné takové zásady druhá strana uznávat nehodlá.

5 thoughts on “Na co ukazuje problém s armádní Biblí?

 1. 963214785

  Není to napadnutelné u ústavního soudu jako navázání se státu na ideologii nebo náboženské vyznání?

 2. Hosamen

  Pokud vím, stát se v Listině základních práv a svobod prohlašuje za sekulární.

 3. 963214785

  Článek 2
  (1) Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání.

  Já myslím, že lze argumentovat, že rozdávání biblí armáda evangelizuje a tím se de fakto navazuje na náboženské vyznání.

 4. Pingback: Podivná slabost čekých prezidentů - po malých krocích prohráváme boj o sekulární stát | Ateisté ČR

 5. karel

  myslím, že je nepřípustné aby církev dostávala prostor ve veřejnoprávních prostředcích (na to mají TV NOE). Rovněž je nepřípustné aby státní činitelé byli jakoby ” posvěceni” církevními představitely. Jsem tolerující ateista. žádnému věřícímu nevnucuji svůj názor a nežádám ho aby on přehodnotil svůj vztah k náboženství i když náboženství považuji za demagogii. V ČR to však vypadá, že většina národa jsou věřící.

Komentáře nejsou povoleny.