Arabské a Íránské ženy protestovaly nahé v Louvru

Autor | 10.03. 2014

Waleed Al-Husseini na svém blogu Proud atheist zveřejnil fotky demonstrace za rovnoprávnost žen a sekularismus u příležitosti Mezinárodního dne žen. Tuniská aktivistka Amina Sboui, Egypťanka Alia al-Mahdi, Íránka Maryam Namazie a dalších pět iránských a arabských žen, všechny odhalené, demonstrovaly za svobodu, rovnost a sekularismus.

Foto: Waleed Al-Husseini

Maryam Namazie vystřihla Aláha z vlajky teokratického Íránského režimu. "Ukončete sexuální apartheid"

Maryam Namazie vystřihla Aláha z vlajky teokratického Íránského režimu. "Ukončete sexuální apartheid"

Amina: "Jsem vyděšena z chování islamistů v arabských zemích."

Amina: "Jsem vyděšena z chování islamistů v arabských zemích."

Další foto na autorově blogu.

169 thoughts on “Arabské a Íránské ženy protestovaly nahé v Louvru

 1. protestant

  Díky Slávku za to , že jsi nepodlehl pokušení zaměnit islamismus a islamisté za islám a muslimové….

 2. DarthZira

  Těmhle holkám fandím, mají pravdu a jsou v právu. A kdyby byla naše země co k čemu, tak by ministr zahraničí prohlásil, že každá z nich, která by pro své postoje měla problémy, okamžitě u nás dostane politický azyl.

 3. Petr TomekPetr Tomek

  Vida, ukrajinské FEMEN vytvořily myšlenku, která je silnější než jejich sdružení.

 4. Honza Werner

  Slávek žádný islamismus za islám nebo naopak zaměňovat nemusel, jelikož tyto pojmy lze, jakožto pojmy synonymní, užívat zcela libovolně.

 5. Slávek

  Islamismus chápu jako politický proud islámu. Asi to tedy není zcela totozne, ak díky tomu, že je islám velmi politický ( v podstatě jde do velke miry o právní a etický system), tak se to da ve většině případů skutečně zaměnit.

 6. TvojOponent@gmail.com

  Nie som stúpencom protestov nahých ľudí.Nahota patrí do súkromia a nie na verejnosť.
  Z takýchto protestov nakoniec zostane len spomienka na pár nahatých báb,no zabudne sa na príčiny protestov.
  Na Sviečkovej manifestácii nebol nikto nahý a ani sa nikto teatrálne neupaľoval a ani nesebvraždil…, napriek tomu vstúpila do dejín.
  Povrchní ľudia = povrchné protesty s útokmi na najnižšie pudy. Viem, liberalizmus.

 7. A.S. Pergill

  Islám a islamismus jsou z 90 % (plus mínus zanedbatelná část) zaměnitelné, protože islám je především politická ideologie a to náboženství je tam jen jako přídavek. Zákony islámu (shariya) pokrývají prakticky celou oblast občanského života, a do takových podrobností, do jakých zákonodárství civilizovaných zemí nijak nezasahuje (např. kterou rukou si má muslim vytírat zadek po stolici).

 8. TvojOponent@gmail.com

  Pergil…ak pripustíte, že sekulárny humanizmus a stalinizmus je na 90% to isté, možno na 0,00009 sekundy pripustím, že máte pravdu.

  Čo sa týka vytierania zadku…prezradíte mi, ktorú ruku podávate napr. nadriadenému, keď ho stretnete? Ľavú alebo pravú?

 9. Medial

  Zrovna jsem docetl velmi dobrou knihu o Iranu, kterou bych chtel pod timto clankem vsem doporucit.

  http://www.kosmas.cz/knihy/183170/labyrintem-iranu/

  Jinak ty zeny lepsi formu protestu patrne nemohly zvolit. Nahou demonstraci na sebe efektivne upozorni a zaroven tak konfrontuji jeden z nejviditelnejsich symbolu iranske represe a sice uchylny pozadavek na zahalovani. Spolecne s nimi pevne verim, ze tamni prasivy rezim co nejdrive padne.

 10. protestant

  No mám strach že se dříve rozpadne ta Francie….. 🙂

 11. Medial

  TvujOponent:
  “Povrchní ľudia = povrchné protesty s útokmi na najnižšie pudy. Viem, liberalizmus.”

  Medial:
  Jestli si myslite, ze demonstrace nahych lidi ma oslovovat “nejnizsi pudy” jejich potencialnich sympatizantu, tak jste uplne mimo a pletete si to s nejakymi xxx strankami na webu.

 12. Slávek ČernýSlávek Post author

  V tom kontextu je naprosto ostudné, když Katka Ashtonová jede do Iránu a podřídí se islámským zvykům zahalením hlavy: http://www.theguardian.com/world/2014/mar/10/eu-catherine-ashton-criticised-meeting-iran-women-activists

  Na jednu stranu se setká s lidskoprávními aktivistkami a na druhou stranu podkopává úsilí všech žen, které mají v Islámu podřadné postavení a jsou nuceny se zahalovat.

  Navíc ani islámské právo šaríja nijak neupravuje odívání nemuslimek…

 13. DarthZira

  Slávku, máš pravdu, je to od ní zcela ostudné.
  Osobně se domnívám, že slušní lidé by do zemí, kde je islamistický režim s právem šaríja, neměli jako turisté vůbec jezdit, protože tím ten režim jenom podporují, a za jinými účely jenom velmi výjimečně, v podstatě za jediný relevantní důvod cesty do podobné země považuji pouze osobní podporu tamní opozice nebo lidskoprávních aktivistů. Ani pracovně bych do podobné země nejela. Nikdy bych nepracovala u firmy, která by mě do podobné země hodlala vyslat na služební cestu, a pokud by náhodou někdo chtěl obchodovat se mnou, tak by musel dojet sem, já bych si kvůli němu nějaký odporný hadr na hlavu nikdy nedala.

  TvojOponent – podle pravidel slušného chování se podává pravá ruka, výjimečně se může podat levá (pokud má člověk třeba tu pravou v sádře). A jakou to má souvislost s utíráním zadnice? Za prvé mi to připomíná ten starý dětský vtip “kterou rukou si utíráš zadek” na který když oslovený odpověděl, že dejme tomu pravou, tak mu na to ten druhý vítězoslavně řekl “ty jsi ale prase, já papírem”. Jestli jsou muslimové taková čuňata, že si zadek utírají rukama a nikoli toaletním papírem a ještě navíc si potom ani ty ruce neumyjí (což činí civilizovaný člověk, utírající si zadnici papírem zcela automaticky), tak potom chápu, že je tam asi nutné nějaká pravidla stanovovat. V civilizovaných zemích to nutné není.
  V této souvislosti mě napadá – proč ale nemá katolická církev potřebu upravovat nějakými závaznými předpisy to, že kněz je povinen si utírat zadnici jinou rukou než tou, kterou podává hostii?

 14. TvojOponent@gmail.com

  darti… pravá ruka sa podáva preto, lebo ľavou sa utiera riť. Také jednoduché pravidlo. Vďaka Alahovi… Podanie ľavej ruky sa považuje za neslušnosť aj v ateistickom bontóne. Prečo? Je to kultúrna tradícia, ktorú súdruhovia rešpektujú od čias islamizácie.
  Na islamských toaletách je sprška, ak nie, je tam nádoba s vodou. Zrovna tých obviňujete z porušovania hygienických pravidiel, ktorí priniesli vašim starým rodičom hodvábne spodné prádlo a naučili vás hygienickým móresom.

 15. TvojOponent@gmail.com

  Medial…nie ste príbuznym Medei?:D
  A prečo sa teda protestujúci vyzliekajú? Lebo je to pre bulvár zaujímavé. Nahota zvyšuje čitateľnosť. A čitateľnosť by zaiste ešte podrástla,ak by sa verejne oddávali sexu – ako tie pojašené dievčatá – pussy riotky…

 16. TvojOponent@gmail.com

  Slávek,citujem Vás:
  V tom kontextu je naprosto ostudné, když Katka Ashtonová jede do Iránu a podřídí se islámským zvykům zahalením hlavy:

  TO: Kedy budete rovnako rozhodne protestovať za právo vstupovať do synagógy bez čiapky na hlave, prípadne sa vymočiť v autobuse?

  Váš liberalizmus ste zmenili na ideológiu sebectva a spupnosti. Len ten váš pohľad na právo a morálku je ten správny a všetci ostatní sa vám musia podriadiť.

 17. A.S. Pergill

  1. Stalinismus (a podobná zřízení) jsou spíš kultem “žijícího boha” než reálným sekulárním ateismem.
  2. Skauti (a junáci) podávali ruku levou (“od srdce”).
  3. Hygienická pravidla tu byla stovky let před islámem (hygiena se jmenuje podle Hygeie, dcery Asklépia). Prakticky se její zásady provozovaly jako součást lékařského umění.
  4. Ta sprška či nádoba s vodou je zdrojem velmi agresívního infekčního aerosolu, na rozdíl od toaletního papíru, případně mechu nebo mořské houby, používaných v evropském kulturním prostředí dnes a dříve.
  5. Hedvábné prádlo muslimové sotva přinesli, protože v době křižáckých výprav dováželi hedvábí z Číny a později z Indie. Navíc bylo hedvábí tak drahé (až do doby, kdy se zavedlo v Evropě chování bourců), že si normální lidé museli vystačit se lnem (později bavlnou).

 18. TvojOponent@gmail.com

  Pergill.. vy budete nejaký otravný puntičkár?:D

 19. DarthZira

  Ne, Oponente, není otravný puntičkář, pouze uvádí na pravou míru vaše lži a překrucování faktů.
  Nucení žen zahalovat si hlavy je odporné a tečka. Pokud tak nějaká (vašimi slovy) “pojašená” činí dobrovolně, budiž jí to přáno, lidi dělají různé divné věci, ale vyžadovat to zákonem je fakt divné, co divné, odporně diktátorské.
  Osobní otázka – vy si vážně vytíráte řiť levou rukou? Já píšu pravou, labutěnku, rtěnku, kladivo, nůžky, lžíci, jehlu a spoustu dalších věcí držím v pravé, některé věci zvládám dělat oběma (třeba ovládat počítačovou myš), ale kdybych měla toaletní papír držet v levé ruce, tak si ten zadek asi neutřu. Takže jsem moc ráda, že zde není žádné stupidní právo šaríja, které by mi nakazovalo, kterou rukou si smím utírat zadek a na kterém boku smím spát (opět nevím jak kdo, ale já se během spánku obracím, celou noc spát na jednom boku bych nevydržela ani náhodou, někdy se mi nejlíp usíná na břiše, navíc i lékaři tvrdí, že neměnit ve spánku polohy je velmi nezdravé).

 20. Honza Werner

  protestante, islamismus vychází z islámu a na islámu jsou nejnebezpečnější právě jeho fundamenty; tudíž jsou zde dvě možnosti – buď v rámci toho říct, že islám a islamismus jsou synonyma a nebo tedy chceme zachovávat tu jemnou distinkci (která tam, ano, de facto je), ovšem v tom případě je třeba k tomu “a” říct také “b”, tedy že islám je nebezpečnější než islamismus

 21. DarthZira

  P.S. Pokud jde o spodní prádlo, tak dámské kalhotky (ať už bavlněné, lněné nebo hedvábné) byly zavedeny až koncem 19. století a to na doporučení lékařů jako prevence gynekologických zánětů, takže s muslimy neměly opravdu nic společného. Korzety (ze kterých vznikly podprsenky) arabská a turecká kultura vůbec neznala, stejně tak se v těchto kulturách původně vůbec nenosily sukně vyztužené spoustami spodniček, to vše jsou ryze evropské vynálezy. Jak je tomu s pánskými trenýrkami a slipy nevím, ale pochybuji, že s jejich vynálezem mají něco společného právě muslimové. Kalhoty jako takové jsou vynález Hunů, od kterých to převzali jak Evropané, tak nejspíš i Číňané a Japonci (a nezávisle na Hunech k něčemu podobnému dospěli také Indiáni). Kdo vynalezl něco na způsob trenek nebo podvlíkaček netuším a hledat na wiki se mi to nechce, ale řekla bych, že muslim to nebyl.

 22. TvojOponent@gmail.com

  Darti…a ktorú ruku podávate nadriadenému?
  (Nepýtal som sa tu už?)

 23. DarthZira

  Já jsem odpověděla, co se sluší podle bontónu, a protože se řídím Guthem-Jarkovským, tak z toho zcela logicky vyplývá, že všem lidem, nejen nadřízeným (kterých mezi námi jsem v životě moc neměla) samozřejmě podávám ruku pravou – po celý život, jelikož jsem ji zatím zlomenou ani jinak zraněnou neměla. Btw – ptáte se poněkud špatně, jestli to totiž nevíte, tak nadřízený (či jinak společensky významný) podává ruku jako první 😉

 24. TvojOponent@gmail.com

  V otázke som nenapísal číslovku označujúcu, kto podáva ruku ako prvý.

  Vychádza mi z toho, že uznávate (svoje) tradície a (svoje) zvyklosti.
  Prečo vám teda vadia tradície iných kultúr? Nemáte pocit, že sa správate ako dobyvateľ opovrhujúci bontónom ľuďmi dobytého kraja?

 25. A.S. Pergill

  To Darth Zira:
  Někde jsem četl. že kalhotky byly zavedeny v souvislosti se zavedením tanců, při nichž taněčník zdvihal tanečnici do vzduchu.

  To TvojOponent:
  1. nemáme zákon na to, že se podává pravá ruka (a v řadě konkrétních případů lze podat levou nebo nepodat žádnou)
  2. nemáme zákon na to, že se některé činnosti povinně vykonávají pravou a jiné zase levou rukou.
  A speciálně ohledně toho islámu: Islám vždy zkrachoval v situaci, kdy muslimové nemohli okrádat nebo zotročovat nemuslimy (takovým okrádáním je v podstatě i existence kartelu OPEC). Na území islámu nevznikl žádný vědecký objev či technický vynález (vyjma sporného sedla na velblouda, vzniklého buď těsně před hidžrou nebo těsně po ní), nevzniklo zde žádné významné umělecké dílo literární (sbírka Tisíce a jedné noci je prokazatelně předislámská) ani výtvarné (islámské “výtvarné umění” nepřekračuje limity uměleckého řemesla). Islám je prostě slepou vývojovou uličkou, vedoucí k úpadku až zezvířěčtení obyvatel (v některých islámských zemích je průměr IQ 60 – 65; vzhledem k tomu, že norma pro člověka je 100 a 40 se odhaduje pro lidoopy, jsou opravdu v lepším případě na půl cesty k opicím, v horším už za ní) a plevelem, zabírajícím místo a zdroje přínosnějším (z hlediska lidstva jako celku) kulturám. Nehodlám plédovat za nějaké plení (byť to si mohou muslimové vykoledovat), ale nevidím sebemenší důvod proč od této kultury, která je úspěšná jen v parazitaci jiných kultur, cokoli přebírat nebo na ní obdivovat. Bylo by to, jakoby lidé měli přebírat životní styl a kulturu škrkavek nebo tasemnic.

 26. TvojOponent@gmail.com

  Pergili…
  Algoritmus Vám nič nehovorí? A čo písomnosti antiky,ktoré sa zachovali aj vďaka islamu? Algebra? Pozrite sa na oblogu? Veľká časť hviezd má názov pochádzajúci z arbaštiny (Vega, Altair..)
  Poznáte príbeh merania priemeru Zeme? Objavenie princípu dúhy -patrí vďaka kultúre islamu. Islam priniesol do tých čias neslýchaný pokrok v úrovni ľudských práv na dobytých územiach, predovšetkým v Afrike. Vrátane práv žien.
  Zabehnite si do Bahrajnu, aby ste pochopili životnú úroveň moslimov. V čase, keď moslimovia kolonizovali dnešné Španielsko, Londýn bol hlinený a ľudia sa brodili výkalmi – no moslimovia mali už osvetlené ulice.
  Aké máte IQ? Či u Vás v ZOO sa také merania nerobia?
  Navyše čo sa týka vedy, islam naozaj nerozbil atom, no ani nezničil Nagasaki a Hirošimu.

 27. Petr TomekPetr Tomek

  TvojOponent@gmail.com: Algoritmus Vám nič nehovorí? A čo písomnosti antiky,ktoré sa zachovali aj vďaka islamu?

  Petr Tomek: Ony se zachovaly spíš navzdory islámu. Rozkaz chalífy Umara z 5. října 643 totiž zněl: „Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!“

  Mimochodem Umar byl blízký přítel Mohameda:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Caliph_Omar
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Umar_ibn_al-Chatt%C3%A1b

  Naštěstí ani lidé, kteří už žili v islámu se nechovali tak slepě poslušně, jak by se dalo očekávat.

 28. DarthZira

  Jedinou významnější zásluhou arabské kultury je to, že – na rozdíl od křesťanských fanatiků v Evropě – v prvních staletích své existence neničila antické vědecké poznatky, ale dále je zpracovávala a částečně i rozvíjela, takže se – naštěstí – pro evropskou vědu a kulturu ve své velké většině zachovaly. Vlastních objevů a vynálezů měli však pramálo, i ty tzv. “arabské” číslice byly Araby pouze převzaté, ve skutečnosti pocházejí z Indie, podle některých názorů prý snad až z Číny.

  A přesně tak, Oponente – islámská kultura se nezmohla nejen na rozbití atomu, ale ani na primitivní parní stroj (princip známý už v antice), mechanický hodinový strojek, spalovací motor či balón, natož pak letadlo těžší vzduchu – o lidech procházejících se po Měsíci nebo počítačích, mobilech a internetu ani nemluvě. Arabská islámská kultura byla co do vědeckých poznatků v nějakém 8. nebo 9. století zhruba na úrovni, na kterou se dostala Evropa až v renesanci. Důkazem naprosté zdegenerovaností této kultury je ovšem skutečnost, že kdyby se od toho 8.-9. století rozvíjela stejnou rychlostí, jako se ta naše evropská rozvíjela od toho 14.-15. století, tak by museli Arabové posílat první lidi na oběžnou dráhu někdy v době vlády Jana Lucemburského a o upálení Jana Husa klábosit na Facebooku 😉

 29. DarthZira

  “Vychádza mi z toho, že uznávate (svoje) tradície a (svoje) zvyklosti.”

  Samozřejmě, jaké jiné bych asi tak měla uznávat? Zvyky lidožroutů z Bornea?

  “Prečo vám teda vadia tradície iných kultúr? Nemáte pocit, že sa správate ako dobyvateľ opovrhujúci bontónom ľuďmi dobytého kraja?”

  Cizí tradice mi nevadí, pokud neporušují lidská práva a tedy i mezinárodní normy OSN (mezi něž patří i rovnost mužů a žen) a především mi nevadí tehdy, pokud si je někdo nechává u sebe doma a necpe mi je ke mně domů, tedy do Evropy a České republiky. A hlavně – pokud samotní obyvatelé/obyvatelky těchto zemí proti těmto tradicím vystupují a považují je za špatné, tak asi tak skvělé nebudou. Se stejnou logikou totiž mohl před cca 70-80 lety někdo jiný tvrdit, že co je nám po pronásledování a vraždění Židů, kterých se v Německu dopouštějí nacisté, že to jsou přece jejich tradice, které bychom měli respektovat. A v normalizačním Československu že zase patří k bontónu zavírat lidi, kteří kritizují režim, a pronásledovat umělce, kteří píšou, malují nebo hrají něco jiného, než je oficiálně cenzory schváleno, takže přece není fér to kritizovat, když to jsou jejich domácí tradice, že tím bychom se chovali jako dobyvatelé, kteří pohrdají cizími kulturami.

 30. TvojOponent@gmail.com

  Veda vznikla až na kresťanských postulátoch. Antika aj islam vedu nepoznali – tam môžeme hovoriť len o vzdelanosti.
  Všimnite si, že ateisti v islame boli nanajvýš iba hrdlorezi.
  V každom prípade vzdelanosť v islame bola. A bola uctyhodná. Prehliadanie remeselnej zručnosti moslimov je dôvodom na ukončenie diskusie.

 31. TvojOponent@gmail.com

  Tomek, citujem: „Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!“

  Táto veta patrí pravdepodobne do kategórie rozprávok.
  Alexandrijská knižnica prišla o státisíce rukopisov v roku 48 pred Kristom. (Tú ste mali pravdepodobne na mysli).

 32. TvojOponent@gmail.com

  Mimochodom… koľkých ľudí majú Česi na Mesiaci? A to ste najateistickejšia krajina. A môžme si vziať na pretras nábožensky “zaostalý” židovský národ. Koľko majú nositeľov Nobelovky? A koľko ateisti spod toho krčačinca s menom Říp? 😀

 33. Medea

  “Antika aj islam vedu nepoznali – tam môžeme hovoriť len o vzdelanosti.”

  Moderná veda vyrástla z antickej vedy.

  V antickom Grécku sa zrodila filozofia. (A bez antickej filozofie by napokon neexistovala ani kresťanská teológia ;))

  V antickom Grécku sa matematika stala deduktívnou vedou. V Euklidových Základoch je už virtuózne zvládnuté deduktívne matematické usudzovanie. (Euklidove Základy boli vzorom presného matematického myslenia, až do neskorého 19. storočia.)

  V Grécku sa sformovala aj logika. V Grécku vznikli aj prvé formálne logické systémy (Aristoteles, stoici).

  Inak, Gréci mali aj pozoruhodné inžinierske nadanie. Bez gréckeho inžinierstva a technológií by nebolo ani rozvinuté rímske inžinierstvo a technológie.

  A čo sa empirických vied týka, tak Archimedes patrí medzi otcov fyziky. Jeho znovuobjavenie v renesancii, sa významne podieľalo na formovaní novovekej mechaniky (vychádzal z neho napr. Galileo) a jeho presné exhaustné výpočtové metódy v matematike, zase napomohli k vybudovaniu infinitezimálneho počtu.

 34. Medea

  Helénistické štáty sa postupne stali súčasťou Rímskej ríše, teda Grékom samotným bol odopretý ďalší samostatný vývoj. (Keby Hannibal vyvrátil Rím, vyzeralo by to asi úplne inak :))

  V 4. storočí sa Rímska ríša christianizovala. V 7. storočí vzniká Kalifát. Teda celé Stredomorie a provincie Rímskej ríše, v ktorých existovala grécka vzdelanosť, ovládli monoteistické náboženstvá. Keď boli tieto územia kresťanské alebo islamské, s prímesou judaizmu, tak dá rozum, že grécka učenosť (t.j. učenosť prevzatá od Grékov), sa mohla rozvíjať len v monoteistickom prostredí. Keby sa Európa stala budhistickou, tak by sa grécka učenosť mohla rozvíjať len v prostredí budhizmu 😀

  Spomínali sme grécku matematiku, okrem geniálnych Grékov, ktorí z matematiky spravili deduktívnu vedu, však nesmieme zabudnúť na Indov (s ich praktickou pozičnou sústavou) a Arabov, ktorí prispeli svojou algebrou. Vďaka arabskej algebre, mohla v období renesancie, prebehnúť algebraizácia matematiky.

  Moderná veda je projektom viacerých civilizácii. Gréci postavili pevný základ, na ktorom neskôr budovali Arabi a renesanční Európania, až sa napokon v 17. storočí (vďaka Galileovi, Keplerovi, Descartovi, Newtonovi, …) sformovalo to, čomu ja hovorím “moderná veda” 🙂

 35. Petr TomekPetr Tomek

  TvojOponent@gmail.com: Vloženo 12.3.2014 (00:03)
  Tomek, citujem: „Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!“
  Táto veta patrí pravdepodobne do kategórie rozprávok.
  Alexandrijská knižnica prišla o státisíce rukopisov v roku 48 pred Kristom. (Tú ste mali pravdepodobne na mysli).

  Petr Tomek: Když chcete někomu oponovat, měl byste si nejdříve dohledat reálie. Alexandrijská knhovna byla zničena a znovu vybudována několikrát. První požár je za Caesarova obléhání roku 48 př. n. i., při válce s královnou Zenobií roku 272 n. l., roku 391 byla spáleno Serapeum (poslední zachovalá část) křesťany a roku 642 po dobytí Alexandrie chalífou Umarem byla spálena obnovená knihovna. Mezi těmi posleními požáry je 251 let! Od vyrabování Alexandrijské knihovny Araby se odvíjí vzestup jejich kultury, protože knihy navzdory příkazům nespálili.
  Otázkou spíš je, proč ty stejné poznatky nebyli schopni použít Evropané.

 36. DarthZira

  protestant:
  Hlavní a nejdůležitější římskou technologií bylo otrokářství a násilná expanze…

  A co má jako bejt? Mimochodem, u těch Arabů tomu rozhodně nebylo jinak. A nejen u nich – otrokářství a násilná expanze byly vlastní všem civilizacím starověku a středověku, počínaje Egypťany a konče Inky. A u muslimských Turků bylo otrokářství a násilná expanze hlavní technologií ještě v 19. století, tedy v době, kdy Evropa a její kolonie (včetně těch bývalých, jako byly USA) už dávno najely na technologie vzniklé průmyslovou revolucí.

 37. DarthZira

  Médea – nejsem si úplně jistá, jestli je algebra ryze arabský vynález, četla jsem něco o tom, že má svůj původ v Číně a Indii a Arabové (tehdy velmi pragmatičtí obchodníci) tyto principy pouze převzali a rozvinuli. Ale i tak rozhodně díky jim za to! Obávám se ovšem, že je to jejich první a na dlouhou dobu poslední příspěvek světové vědě. Možná se to změní až mezi nimi počet sekularistů, agnostiků a ateistů naroste na počet podobně vysoký jako v evropské, východoasijské, americké a australské populaci obecně a té vědecké zvláště.

 38. DarthZira

  Oponent:

  1. Lidi dostal na Měsíc především jistý Werhner von Braun, který podle všeho v boha (jakéhokoli) nijak extra nevěřil, nevěřil ovšem ani v Hitlera a nacionální socialismus, jestli v něco skutečně věřil, tak v to, že je na čase, aby lidé začali létat do vesmíru. A pro tuto svou víru byl ochotný udělat cokoli včetně sloužení libovolnému režimu, který byl ochotný jeho práci financovat.
  A z hlediska národnostního se já osobně k němu klidně hlásit můžu, jelikož jsem čtvrtinová Němka a podle německých zákonů bych – pokud bych o to měla zájem – dostala německé občanství okamžitě.
  2. Uznávám pouze Nobelovy ceny za chemii, fyziku a medicínu, ekonomie u mě není skutečná věda (a navíc sám Alfred Nobel ve své nadaci udělování ceny za ni nestanovil, to tam bylo “dodáno” až dávno po jeho smrti) a ceny za literaturu a za mír jsou ryzí politikum, se skutečnými schopnostmi a znalostmi oceněných nemají společného vůbec nic. Z těchto “opravdových” Nobelových cen mají ateističtí Češi prokazatelně minimálně jednoho nositele (pana Heyrovského), do výčtu se ovšem někdy řadí i na českém území se narodivší Němci a němečtí Židé, mezi nimiž je dokonce jedna žena. Ale i kdybychom brali jako “skutečného Čeha” jenom pana Heyrovského, tak to je jeden. Kolik takovýchto nobelistů mají muslimské státy? Od Maroka přes Arabský poloostrov a Írán až po Indonésii? Tedy celá ta jedna miliarda muslimů. Kolik je mezi nimi geniálních fyziků, chemiků a biologů, kteří se v muslimské zemi narodili, vyrostli a vědecky zde bádali natolik skvěle, že za to byli oceněni Nobelovou cenou? Bude to aspoň ten jeden?
  3. A nemusíme se bavit jenom o vědě. Co třeba umění nebo sport. Kolik mají muslimové zlatých olympijských medailí? Kolik titulů mistra světa v libovolném sportu? Obávám se, že manželé Zátopkovi těchto cenných kovů za celý život posbírali víc, všichni islámští sportovci dohromady. A kolik získali arabští, turečtí, perští nebo třeba indonéští herci, kameramani, režiséři Oscarů? Kolik mají filmy z těchto zemí Zlatých palem, Křišťálových glóbů, Stříbrných medvědů…? Mám dojem, že jenom takový Miloš Forman má doma větší sbírku těchto cen než celý islámský svět dohromady. Takže kde je ta úžasná vyspělá islámská kultura???
  4. Někdo tu nerozumí psanému textu, nenapsala jsem totiž ani slovo o tom, že by muslimská středověká kultura podle mého nebyla řemeslně vyspělá. Jejich řemeslnou zručnost – a to včetně architektury – rozhodně nijak nepopírám. Ovšem vyspělá řemesla nebo architektura není nic až tak výjimečného, vlastně každá civilizace, která se chce vůbec nazývat civilizací, se musí k jisté řemeslné zručnosti vypracovat. Takže obdivuhodné řemeslné i architektonické výkony najdeme u Egypťanů, Féničanů, Babylóňanů, Peršanů, Etrusků, Kréťanů, Řeků, Římanů, Indů, Číňanů, Japonců, Korejců, Thajců, Kambodžanů, Mongolů, Mayů, Aztéků, Olméků, Toltéků, Mochiců, Inků… ale třeba taky u Keltů, Germánů, Slovanů, Hunů, Tatarů a spousty dalších.
  Jenže jedna věc je udělat krásnou keramiku, utkat pěkné látky nebo postavit úžasnou stavbu, protože to zvládla prakticky každá vyspělejší civilizace, a něco úplně jiného je vznést se nad povrch této planety, získat energii ze samotného jádra hmoty nebo přistát na jiném kosmickém tělese. To doposud dokázala pouze jedna jediná civilizace – a to ta naše, euroamerická, mimochodem ryze sekulární.
  5. Izrael není náboženský režim, ale dosti silně sekulární stát (mají to i v ústavě) a podle některých odhadů je mezi jejich obyvatelstvem velmi vlažných věřících a úplných agnostiků či dokonce ateistů úplně stejně jako v libovolné evropské zemi. A pochybuji o tom, že by zrovna izraelští vědci byli nějak silně věřící. Spíš to mezi nimi bude velmi podobné jako mezi vědci americkými, kde mezi těmi opravdu špičkovými, tedy včetně kandidátů na Nobelovu cenu, je silně věřících jenom necelých 8%.
  6. Alexandrijská knihovna byla sice zničena v roce 48 při bojích v Egyptě, kdy Julius Caesar v místní občanské válce podporoval svou milenku Kleopatru, toho jména sedmou, proti jejímu spoluvládci a bratrovi Ptolemaiovi, toho jména třináctému. To, že by ji nechal Caesar zapálit je pouhá legendární smyšlenka, navíc podle všeho v té době v Alexandrii neshořela hlavní budova knihovny, ale pod ni spadající skladiště svitků, ve kterých se nacházely především kopie toho, co bylo v hlavní budově (už v té době totiž v knihovnách nebyl od každého svitku jediný exemplář, ale bylo jich tam víc, ovšem všechny by se do té hlavní budovy nevešly). Proto nebyl takový problém knihovnu velmi rychle obnovit, teda tato škoda nebyla až tak velká, jak by se mohlo zdát. Navíc spousta vzdělaných Egypťanů, Řeků i Římanů vlastnila ve svých soukromých sbírkách mnohé z toho, co shořelo. Během několika let tak byly knižní fondy na úplně stejné úrovni jako před požárem. Navíc sám Julius Caesar se snažil tento svůj “zločin proti kultuře” napravit jak jen mohl, takže z vlastních peněz zakládal veřejné knihovny, případně nabádal své příznivce, aby činili totéž – v době jeho smrti jenom v Římě bylo 50 veřejných knihoven.
  Kolik veřejných knihoven měl středověký Řím? Kolik veřejných knihoven měl muslimský Bagdád, maurská Granada nebo turecký Cařihrad? Existovala vůbec nějaká veřejná knihovna třeba v křesťanských přemyslovských Čechách? Nejsem si jistá, jestli když Karel IV. založil v Praze univerzitu, jestli její součástí byla i pro veřejnost přístupná knihovna. Doufám, že ano – ovšem i tak by to byla v celém Českém království nejspíš jedna jediná. Proti starověkému Římu tedy značně ubohé 🙁

 39. DarthZira

  Slávek – tak to je tedy opravdu “úctyhodný výkon”, z jedné miliardy obyvatel mít prakticky stejně geniálních vědců, jako má desetimiliónový pidinárod. Vážně vyspělá to kultura!
  Kdyby si tak ještě někdo na wiki dal tu práci se soupiskou muslimských olympijských medailistů, mistrů světa nebo držitelů Oscarů, Zlatých palem a podobných cen. Ale stejně myslím, že jeden jediný Zátopek nebo Forman by celé té miliardě muslimů dal s přehledem na frak 😉

 40. A.S. Pergill

  to Darth Zira:
  Přes nespornou existenci sekulárních Židů je Izrael státem rasového a náboženského aparthaidu (dělení obyvatel na kategorie podle “rasy” a vyznávaného náboženství a různá práva a povinnosti takto “nakategorizovaných” obyvatel). Proto tam mají také značný vliv ortodoxní judaisté, kterých je v tamní populaci jen pár desetin procenta – protože jejich hlas ve volbách má výrazně vyšší váhu než hlas ostatních obyvatel.

  K té knihovně: V době Karla IV bylo u nás tak málo gramotných, že by nějaká “veřejná knihovna” neměla reálný smysl. Knihy se půjčovaly od majitelů (na zástavu a za velkou úplatu, vzhledem k jejich ceně) a nechávaly opisovat.

  to TvojOponent:
  V islámu neexistovala věda, i ikony “islámské vědy” typu Avicenny byli pouzí učenci. Vědců tam v historii pár bylo (do této kategorie se dá zařadit třeba Averroes), ale bylo jich méně než desítka.
  Naproti tomu v Evropě se ani v období “temných století” po přijetí křesťanství nepřestala věda provozovat, byť v redukované formě. Dokonce i známý (a socialistickou agitkou zprofanovaný) scholastický spor o počtu andělů na špičce jehly měl vědeckou podstatu a jedno z řešení tohoto sporu zahajuje v podstatě přímou linii až k modernímu ateismu. A od scholastiky vede linie i k moderní “evidence based” vědě. K něčemu takovému se islám nikdy nedohrabal. A pokud jsou v současné islámské populaci nějací vědci, pak jen proto, že mohli vystudovat a udělat kariéru na nemuslimy zřízených a provozovaných universitách. Proto také Evropa dokázala poměrně rychle díla ztracená řáděním muslimů nahradit.

  A, mimochodem, sami islámští kronikáři popisují, že svitky z alexandrijské knihovny se několik týdnů vytápěly veřejné lázně. Počet pramenů zachráněných “ideologicky málo pevnými” muslimy je, i při zohlednění existence duplikátů, zadnedbatelně malý. Na každé dílo opsané islámskými učenci připadají řádově desítky děl zcela zlikvidovaných. Navíc, protože arabština už krátce po islamizaci Arabů ztratila slova pro řadu kulturních a odborných pojmů, “zachráněná” díla jsou často znehodnocena nekvalitním překladem.
  Prostě: Atomová bomba, protažená časoprostorovým tunelem do Mekky v době, kdy se jí zmocnil Mohamed, by měla naprosto jednoznačně pozitivní dopad na světovou kulturu.

  A existuje i podezření, že některá díla, údajně vzniklá coby díla “učených Arabů”, ve skutečnosti vznikla v Evropě a buď byla někomu existujícímu připsána, nebo taková osoba ani neexistovala.

 41. DarthZira

  A to ještě – když jsem si to pořádně pročetla – jsem zjistila, že ten pan Salam sice pocházel z Pákistánu, ale studoval také v Británii, kde nějakou dobu i vědecky pracoval, navíc Nobelovu cenu dostal spolu s dalšími (zaručeně nemuslimskými) vědci, a pan Zewail se sice v Egyptě narodil, ale jako vědec celý život pracuje v USA, dokonce ani celé své vzdělání nezískal jenom v Egyptě, ale studoval i v USA. Tedy Egypt na jeho vědecké kariéře má zásluhy pramalé.
  S takovouto bychom zase my mezi české nositele Nobelovy ceny mohli úplně klidně zahrnout pana Grunberga a hlavně manžele Coriovy, kteří se oba nejen narodili v Čechách (pan Cori dokonce v Praze), ale také oba vystudovali Karlovu univerzitu (v době, kdy studovat začali, se tedy pravda jmenovala ještě Karlo-Ferdinandova, ale to je jedno) a určitě mnozí jejich profesoři byli Češi jako poleno. Takže vlastně nad celým tím miliardovým islámským světem v počtu vědeckých nobelistů výrazně vedeme.
  A hlavně celá ta miliarda muslimů nebyla schopná “vyprodukovat” jednoho jediného vědce, který by se v muslimské zemi narodil, pouze v muslimské zemi (muslimských zemích) by získal veškeré své vzdělání a celý život by vědecky pracoval výhradně na univerzitách a výzkumných ústavech v muslimských zemích.
  Ostatně – proč třeba ropné velmoci jako Saudská Arábie nefinancují něco jako CERN nebo Fermilab? Peníze by na to měli. Myslím, že ty příjmy, co Arabům tečkou z ropy, by hravě stačily i na muslimskou obdobu NASA, ESA nebo Rosskosmosu. Klidně už mohli dávno letět na Mars – kdyby měli zájem.
  Takže opravdu “vysoce vyspělá” kultura – prachů ti jejich šejkové mají tolik, že by mohli s prstem v nose financovat třeba pravidelný pendl Země-Měsíc, ale nezmůžou se ani na jedinou raketu s lidskou posádkou na oběžné dráze.

 42. Petr TomekPetr Tomek

  A.S. Pergill: V době Karla IV bylo u nás tak málo gramotných, že by nějaká „veřejná knihovna“ neměla reálný smysl.

  Petr Tomek: Pardon, ale tohle je klasické zapřažení vozu před koně. Stejně bych mohl argumentovat: V té zemi chodili všichni oblečení do nevydělaných zvířecíc koží, takře nějaké šíření tkalcovského stavu postrádalo smysl. V případě knih stejně jako třeba počítačů platí že až nabídka vytváří poptávku. Hlad může člověk dostat i tam, kde opravdu není nic k jídlu, ale nemůže se začít zajímat o knihy tam, kde nějsou, natož aby se sám od sebe naučil číst.

 43. protestant

  Ale kdepak. Vždy poptávka vytváří nabídku. Jelikož lidé dnes nepotřebují sžfweferáe tak žádné sžfweferáe nikdo nenabízí a neprodává….

 44. DarthZira

  Pergille – ta poznámka s veřejnou knihovnou za doby Karla IV. byla střelba do řad křesťanů, kteří nám stále zdůrazňují, jak bylo to křesťanství šíleně super, ovšem reál je ten, že v pohanském Římě bylo tolik gramotných, že tam kolem roku 44 mohlo fungovat 50 veřejných knihoven, zatímco v celém Českém království v době Karla IV. (jinak právem považovaného za jednoho z největších a nejschopnějších nejen českých, ale vůbec evropských panovníků, navíc velkého podporovatele vzdělanosti) bylo gramotných tak málo, že ani jedna jediná ubohá ušmudlaná malá veřejná knihovna nebyla možná.
  Takže, kde je ten úžasný přínos křesťanství rozvoji světové vědy a vzdělanosti, kde???
  Jinak jsem toho názoru, že monoteistické náboženství (když ne “vynalezené”, tak aspoň náležitě zpropagované a celosvětově rozšířené jako prvními právě Židy) je v jakémkoli provedení (judaismus, křesťanství nebo islám) strom plodící především otrávené plody, které zpomalují nebo přímo likvidují vědecký a technický pokrok.
  Na straně druhé přes všechny výhrady, které lze vůči Izraeli jako státu a jeho politice mít, buďme rádi, že Blízkém východě existuje, aspoň někdo ty islámské fanatiky drží trochu zkrátka. A z hlediska demokracie a lidských práv možná není izraelský politický systém ani jeho zákony úplně dokonalý, ale pokud už bych byla nucena žít jedině v nějaké blízkovýchodní zemi, určitě bych si vybrala Izrael, protože tam bych jako žena měla právo podle své chuti studovat i pracovat v jakémkoli oboru, dle své vůle cestovat po celém světě, konzumovat libovolná umělecké díla původem z kterékoli země, navazovat na internetu přátelství s kýmkoli by se mi zachtělo, svobodně umělecky tvořit i sexuálně žít naprosto po libosti (nikdo by mi zákony nezakazoval předmanželský a mimomanželský sex, rozvod, antikoncepci, potraty apod.).

 45. Slávek

  Pergille, technicka. Izrael je zalozen na obcanskem principu a hlas kazdeho obcana ma ve volbach do knesetu stejnou vahu.

 46. DarthZira

  Protestante, mýlíš se – většina úspěšných podnikatelů vydělala milióny právě na tom, že lidi přesvědčili, že potřebují něco, o čem do té doby třeba ani neslyšeli. Myslíš si třeba, že nejdřív někdo potřeboval Facebook a pak, na základě této poptávky, ho teprve pan Zuckenberg vytvořil? Ani omylem – pan Zuckenberg prostě vytvořil Facebook, přesvědčil lidi, aby jej používali, a dnes je jeden z nejbohatších lidí.
  Úplně stejně to bylo s e-knihami, mobily, čtečkami, osobními počítači a když půjdeme dál do minulosti, tak můžeme zmínit třeba walkmany, magnetofony, kazeťáky, domácí videa…
  Každý učitel ekonomie vám řekne, že největší podnikatelský úspěch zaručuje pouze nalezení a využití mezery na trhu, tedy něčeho, co zatím není a nikdo to nevyrábí nebo jako službu neposkytuje, protože ho třeba ani nenapadne, že by to mohli lidi potřebovat nebo chtít. Ten, kdo dokáže mezeru na trhu najít a patřičně VYUŽÍT, ten má úspěch a zisk zaručen.

 47. protestant

  Facebook lidi potřebují, protože se rádi dorozumívají s druhými lidmi. Takové technologie existují už dávno – tamtamy, kouřové signály, vysílačky, telefon.
  Ale sžfweferáe nikdo nenabízí, protože jej nikdo nechce a nepotřebuje.

 48. protestant

  ..stejně tak nikdo domorodým kmenům na Borneu nenabízí podnikové informační systémy. Oni je totiž nepotřebují….

 49. DarthZira

  Ano, jistě lidožrouti na Borneu nepotřebují výpočetní techniku, stejně jako negramotní barbaři nepotřebují knihovny. Ale já se jenom ptám, proč v pohanském Římě v roce 44 př. n. l. byly potřeba desítky veřejných knihoven, zatímco v relativně kulturně vyspělých křesťanských Čechách o 15 (slovy patnáct!!!) století později nebyla potřeba ani jedna.
  Nebylo to náhodou proto, že křesťanství prostě s sebou přineslo ohromný kulturní a vzdělanostní úpadek?

 50. protestant

  DarthZira (12.03. 2014 | 13:07) napsal:
  Ano, jistě lidožrouti na Borneu nepotřebují výpočetní techniku, stejně jako negramotní barbaři nepotřebují knihovny. Ale já se jenom ptám, proč v pohanském Římě v roce 44 př. n. l. byly potřeba desítky veřejných knihoven, zatímco v relativně kulturně vyspělých křesťanských Čechách o 15 (slovy patnáct!!!) století později nebyla potřeba ani jedna.
  Nebylo to náhodou proto, že křesťanství prostě s sebou přineslo ohromný kulturní a vzdělanostní úpadek?

  protestant:
  Stejně se mohu ptát proč v Římě v roce 44 př. n. l. bylo otrokářství a proč křesťanských Čechách o 15 (slovy patnáct!!!) století později nebylo…..

 51. protestant

  DarthZira (12.03. 2014 | 13:07) napsal:
  Nebylo to náhodou proto, že křesťanství prostě s sebou přineslo ohromný kulturní a vzdělanostní úpadek?

  protestant:
  Pokud tím bylo zaplaceno zrušení otrokářství pak je to OK.

 52. Petr TomekPetr Tomek

  Protestante, protestante…nástup křesťnaství opravdu neznamenal zrušení otroctví. Ve středověku jen zesláblo, ale nezaniklo. Ostatně ŘKC ho v Evropě praktikovala ještě ve 20. století. Největšími obchodníky s otroky v novodobé historii byly Španělsko, Portugalsko, Nizozemí… tedy křesťanské státy.

 53. toli

  protestant:
  Stejně se mohu ptát proč v Římě v roce 44 př. n. l. bylo otrokářství a proč křesťanských Čechách o 15 (slovy patnáct!!!) století později nebylo….

  Zato tady bylo nevolnictví a jaký je rozdíl mezi otroctvím a nevolnictvím ?
  Žádný tam nevidím,je úplně jedno jestli ti chudáci dřeli na panském či církevním, a je úpně jedno jestli se nazývali otroky či nevolníky,tak jako tak jim po zádech tančil karabáč,Bez souhlasu vrchnosti se nemohli oženit či vdát a bez souhlasu vrchnosti se nemohli ani odstěhovat mimo příslušné panství.

 54. Medea

  Protestant napísal: “Hlavní a nejdůležitější římskou technologií bylo otrokářství a násilná expanze…”

  Ale to bola aj dôležitá “technológia” kresťanských národov 😉

 55. protestant

  toli (12.03. 2014 | 14:13) napsal:
  Zato tady bylo nevolnictví a jaký je rozdíl mezi otroctvím a nevolnictvím ?

  protestant:
  Velký toli….

 56. protestant

  Medea (12.03. 2014 | 14:33) napsal:
  Protestant napísal: “Hlavní a nejdůležitější římskou technologií bylo otrokářství a násilná expanze…”

  Ale to bola aj dôležitá “technológia” kresťanských národov 😉

  protestant:
  Jednota Bratrská opravdu zotročovala a expandovala…… 🙂

 57. Medea

  Jednota Bratrská je kresťanský národ?

 58. Antitheista

  Ne, katolická církev expandovala a zotročovala, protestantské církve pak podporovaly to samé v 18/19.st s černými otroky…

  Ve 20.st se pak církve stavěly za fašisty (ty katolické i ty protestantské, třeba ty německé)

 59. A.S. Pergill

  protestant:
  Stejně se mohu ptát proč v Římě v roce 44 př. n. l. bylo otrokářství a proč křesťanských Čechách o 15 (slovy patnáct!!!) století později nebylo…..

  1. Otroctví v Čechách padlo až někdy v době osvícenské. Dlouho před tím, protože nebylky zdroje laciných otroků, byli otroci jen u nejbohatějších, jako známka exklusivity. První česká křesťanská knížata běžně prodávala do otroctví jak zajatce, tak i “přespočetné” obyvatele vlastního území.
  2. Otroctví bylo nahrazeno nevolnictvím, přičemž nevolník na tom nebyl o mnoho lépe než otrok (a v některých konkrétních situacích i hůře).

  To Slávek:
  Je to práce to dohledat, ale v Izraeli se do Knesetu volí tak, že každá skupina obyvatel má přidělený určitý počet poslanců a uvnitř této skupiny jsou hlasy +- rovné, mezi těmito skupinami je naopak velká nerovnost.

 60. toli

  protestant:
  Velký toli….

  Ukaž rozdíly 🙂

 61. Antitheista

  Existuje rozdíl mezi umírněnými i neumírněnými, jako skoro u všech ideologií, které mají stovky milionů příznivců, ale jde spíš o hlavní směr (mainstream) a o to, jak je daná ideologie jasná či nejasná, bezpečná či nebezpečná. Když to vykládáte symbolicky, můžete i z Mein Kampfu udělat knížku o hodném synovi co miloval svou rakouskou maminku… ale musíte mít dost fantazie (a té věřící mají víc než dost, jinak by nevěřili na nesmysly, ale bohužel častěji jí využívají spíše negativně než pozitivně)

  Ano, některé ideologie, nebo směry v dané ideologii/víře – jsou jen pro extrémně naladěné lidi: nacismus, extrémní formy islámu či křesťanství, fašismus, revoluční komunismus,…

  No a islámský mainstream podle mě prostě neprošel osvícenstvím, které udělalo v Evropě z Bible kůlničku na dříví a pohádku (díky “bohu”), kterou nečtou už ani sami křesťani ve velké většině. Takže pomalá smrt křesťanství a jeho přizpůsobení liberální společnosti musí být aplikováno i na islám do budoucna…

 62. TvojOponent@gmail.com

  Medea: Moderná veda vyrástla z antickej vedy.

  To môžete rovno tvrdiť, že moderná veda vyrástla z big bangu. Všetko z nečoho vyrastá, no …citujem:
  …Moderná veda však vznikla až v 17. storočí, keď bádatelia začali používať experiment a overovať svoje tvrdenia. Postupne sa z filozofie vyčlenili všetky súčasné vedecké odbory.
  http://sk.wikipedia.org/wiki/Veda
  *
  Aj moslimovia mali k dispozícii antické diela, no nakoniec toho moc nevymysleli. Vplyv antiky by som preto nepreceňoval.

 63. TvojOponent@gmail.com

  Tomek.

  Nebavili sme sa o histórii AK, ale o dôveryhodnosti Vami použitého výroku.
  Môžete uviesť historické pramene toho výroku? (Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!)

 64. Petr TomekPetr Tomek

  TvojOponent@gmail.com: Nebavili sme sa o histórii AK, ale o dôveryhodnosti Vami použitého výroku.
  Môžete uviesť historické pramene toho výroku? (Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!)

  Sice mě překvapuje, že vás po vašem výstupu ještě hanba nefackuje, ale budiž (i když jste si to mohl nejít sám)

  Jde o překlad záznamu ze 13. století, který zapsal biskup Bar Hebraeus původně latinsky takto: “Quod ad libros quorum mentionem fecisti: si in illis contineatur, quod cum libro Dei conveniat, in libro Dei [est] quod sufficiat absque illo; quod si in illis fuerit quod libro Dei repugnet, neutiquam est eo [nobis] opus, jube igitur e medio tolli.”

  Samozřejmě, že i to se dá zpochybňovat, ale na tom, že zničených knih byla většina a že jich bylo opravdu hodně, na tom se historici shodují.

 65. A.S. Pergill

  K tomu Koránu a Mein Kampfu:
  Faktem je, že nikde v MK se nedozvíte o plánech na genocidu Židů, případně dalších “podlidí”. Ať už proto, že si Hitler nemohl dovolit něco takového napsat (psal to ještě za Výmarské republiky), nebo proto, že “konečné řešení” bylo definováno až mnoho let po vydání této knihy. Do té doby autor MK fantazíroval o odsunu Židů z Německa, např. na Madagaskar. Jistěže můžeme vést dlouhé a neplodné debaty o tom, zda by to reálně udělal, kdyby měl tu možnost, nebo zda by dal přednost tomu “konečnému řešení”. Nicméně záměr “zholokaustovat” Židy je pomocí MK nedoložitelný.

  Na druhé straně v K je explicitně a jednoznačně popisován holokaust většiny nemuslimů a zotročování “lidí Knihy”. Toto zcela jednoznačně upřesňují a potvrzují hadithy, takže máme naprostou jistotu, že ty pasáže K jsou míněny přesně tak, jak byly napsány, a nejde o nějaké “obrazné vyjádření” nebo něco podobného.

 66. TvojOponent@gmail.com

  Ten záznam z 13.storočia skôr ospravedlňoval možný podiel egyptských kresťanov na zničení zvyškov AK.
  Nemá ma prečo fackovať hanba, keďže Hypatia bola ešte nedávno obľúbená temá protikresťansky naladených militantných ateistov a túto tému som dosť podrobne spracoval na svoje stránke.

  Tá veta s veľkou pravdepodobnosťou neobstojí.
  Fackovať sa nemusíme, dávam prednosť oponovanoiu 😀

 67. TvojOponent@gmail.com

  Tomek…ktej vete.
  Uvádzate, že tá veta pochádza z roku 643.
  Tá veta sa odvoláva na Korán, čo je kniha islamu.
  Lenže prvý písaný text Koránu bol tvorený v rokoch 644-656. Dovtedy Korán ako písaný text neexistoval. Ako sa teda mohli moslimskí bojovníci odvolávať na Korán, ako knihu,ak táto neexistovala?
  Vyslovil som námietku na dôveryhodnosť tej vety.
  Dnešný ateizmus stojí na mnohých takýchto rozprávkach. Napríklad nikdy nezaznela veta “a predsa sa točí” 🙂
  Ak považujete komunizmus za pseudonáboženstvo, je pseudonáboženstvom aj dnešný ateizmus. A OSACR je potom len pseudocirkvou.

 68. TvojOponent@gmail.com

  Aby nedošlo k nedorozumeniu, 644-656 vznikol “kodikovaný” Korán. Všetky súkromné zápisy výrokov Mohameda museli byť následne spálené, keďže sa tieto výroky predávali ústne alebo aj písomne,no forme samostatných listov – netvorili samostatnú knihu.

 69. DarthZira

  Pergille, ne, že by Hitler nebyl nebezpečný šílenec, ale mnohé nasvědčuje tomu, že původně vůbec neměl v úmyslu Židy (i židy) fyzicky likvidovat, tedy vyvražďovat, ale chtěl je z Evropy vystěhovat. Z dnešního hlediska je myšlenka nuceného přesídlení miliónů lidí považována za zrůdnou, v té době tomu ale tak nebylo. Proto možná taky západní demokracie dlouho nepovažovaly nacistický režim za zločinný. A nám se dnes (po tom, co víme, že se stalo) může zdát, že naprosto paradoxně, jim to ovšem tehdy tak nepřišlo, s Hitlerem na tomto byli ochotní spolupracovat i někteří ortodoxní sionisté, protože Hitler podporoval i myšlenku, že by se židovské obyvatelstvo mělo nebo mohlo vrátit zpět do své původní “země zaslíbené” v Kanaánu, a tak také mezi voliči NDSAP byli Židé. Pes byl zakopán ale v tom, že území, na kterém se kdysi ve starověku rozkládal židovský stát (přesněji několik států, protože původně jednotné království se poměrně brzy rozpadlo na několik vzájemně soupeřících státečků), v té době patřilo Británii a ta, ježto potřebovala Araby jako spojence proti Turkům, nechtěla tamější arabské obyvatelstvo provokovat tím, že by jim “jejich” zemi sebralo velké množství židovských přesídlenců, a tak odmítala dávat povolení ke vstupu na toto území (a tedy k přesídlení) příliš mnoha německým Židům. Možná tak za holokaust významný díl viny nese právě Velká Británie – kdyby dovolila masový přesun Židů z Německa (a později případně i ze všech Německem okupovaných zemí) na Blízký východ, možná by k tzv. “konečnému řešení” nikdy nedošlo. Nějací Židé by samozřejmě v koncentračních táborech určitě taky skončili – ale patrně jenom ti, kteří by nějak aktivně vystupovali proti nacistickému režimu, případně proti nacistické okupaci své vlasti, tedy šlo by o věznění a popravy politických odpůrců, nikoli běžných civilistů včetně starců a malých dětí, jinými slovy by na Židech nebyla spáchána o nic větší (ani menší) genocida než třeba na Francouzích, Holanďanech, Belgičanech, Dánech, Norech nebo Češích a slovo “genocida” či “masové vyvražďování” by se používalo pouze k popisu zacházení nacistů s Poláky a Rusy.
  Já MK velmi pečlivě četla a není to vůbec hezká kniha – a to po všech stránkách, včetně literární (ta je opravdu dost mizerná, ačkoli jsem samozřejmě nečetla originál, ale překlad do češtiny, kde možná ty nejhorší stylistické zhůvěřilosti zmizely, příšerná nuda k ukousání, zmatené přeskakování z tématu na téma nebo ustavičné opakování jedné a té samé teze na všech možných i nemožných místech ovšem nikoli), ale zcela upřímně řečeno proti tomu, co se píše ve Starém zákoně i Koránu, je to ještě velmi málo násilnické. A prohlášení, že Starý zákon byl sepsán ve starověku a Korán v raném středověku, tedy v dobách, kdy se na humanitu pohlíželo jinak než ve 20. století, v tomto kontextu rozhodně neobstojí. Mnoho starověkých textů ze stejné nebo podobné doby je totiž prodchnuto značnou humanitou, a nejedná se jen o spisy humánně cítících básníků a filosofů, třeba takové Zápisky o válce galské (jako že Caesar rozhodně nebyl nějak extra měkkosrdcatý) jsou proti Starému zákonu i Koránu přímo ukázkovým příkladem tolerance a humanity.

 70. Petr TomekPetr Tomek

  Hele Oponente! Když sepsali Korán asi 20 let po Mohamedově smrti, tak se už předtím něčemu muselo říkat “Korán”. Ono to totiž znamená “to co se přednáší”, navíc je to přepis do latiny a tam se sposta drobností ztratí. A konečně nejsem zas až tak horlivým obráncem doslovných citací ze středověku, vlastně o nich spíš pochybuji, což ale nic nemění na tom, že Arabové byli tehdy banda pouštních hrdlořezů, kteří neuměli číst a Alexandrjskou knihovnu spálili. Na druhou stranu to bylo dost pravděpodobně ddobytí Alexandrie, co je postrčilo k tomu, aby Korán sepsali.

 71. TvojOponent@gmail.com

  Tomek ..Na druhou stranu to bylo dost pravděpodobně ddobytí Alexandrie, co je postrčilo k tomu, aby Korán sepsali.
  To si nemyslím. Skôr boli inšpirovaní spismi židov aj kresťanov. Chceli mať pohromade “prejavy” Mohameda.
  Mohamed zjednotil arabské kmene v dobe pretvávajúceho chaosu v oblasti. Na svoju dobu to bol veľký reformátor,ktorý priniesol mier do oblasti. V porovnaní s pohanským spôsobom života, ktorý tam bol predtým.

 72. Petr TomekPetr Tomek

  TvojOponent@gmail.com: Na druhou stranu to bylo dost pravděpodobně ddobytí Alexandrie, co je postrčilo k tomu, aby Korán sepsali.
  To si nemyslím. Skôr boli inšpirovaní spismi židov aj kresťanov. Chceli mať pohromade „prejavy“ Mohameda.
  Mohamed zjednotil arabské kmene v dobe pretvávajúceho chaosu v oblasti. Na svoju dobu to bol veľký reformátor,ktorý priniesol mier do oblasti. V porovnaní s pohanským spôsobom života, ktorý tam bol predtým.

  Petr Tomek: Zrovna do oblasti Alexandrie moc mír ani vyšší kulturu nepřnesl, naopak spousta arabských staveb jako lázně nebo minarety je inspirována právě architekturou Alexandrie. Navíc tam tehdy žila velmi vzdělaná židovská diaspora…

 73. TvojOponent@gmail.com

  S tým sa dá súhlasiť. Išlo o vtedajší vyspelý svet a ten inšpiruje. Arabské kmene boli dlhodobo výbojné. Pravdou je,že rozmach islamu v tej dobe prináša posatne viac práv pre ženy takmer všade v Afrike, kde dorazil. Do kmeňových tradičných práv prináša zákon na svoju dobu moderný koncept práv.
  Predstavovať si Mohameda ako vraždiaceho a páchnuceho primitíva je veľmi zcestné.

 74. protestant

  Pro Tomka je vše neateistické páchnoucí a primitivní. To jsi nevěděl?

 75. DarthZira

  No nevím nevím, v době Mohameda nejen v té oblasti egyptské Alexandrie, ale třeba i v oblasti Sýrie nebo Mezopotámie (o Persii ani nemluvím) nějakou “primitivní pohanskou kulturu” a všeobecný úpadek a rozvrat nějak extra nepozoruji. Ano, v tom sedmém století tyto civilizace nebyly zrovna na svém vrcholu, ale pořád byly podstatně vyspělejší než ta “kultura”, co tam přinesli ti kočovní arabští pastevci. A stejně tak se mi nezdá, že by to pohanství (mimo jiné uctívající ženskou bohyni matku jménem Allat, někdy též zvanou Allah), které vyznávali mekkánští předislámští Arabové, bylo nějak výrazně horší než později ten islám, a to i z hlediska práv žen. Svědčí o tom mimo jiné i ten fakt, že v Koránu vyzývá Mohamed mekkánské ženy, aby “spouštěly závoje přes ňadra svá”.

 76. TvojOponent@gmail.com

  Perzia nemala záujem bojovať s arabskými púštnymi kmeňmi. Ich teritorium nelákalo. Jednoducho ich nechali tak – nech sa tlčú medzi sebou. Potom prišiel Mohamed a tieto výbojné kmene zjednotil a vytvoril niekoľkotisícovú armádu.
  Ženská obriezka v Afrike je pohanský rituál a má korene inde než v islame alebo kresťanstve. Nuž ale keď považujete takýto svet za lepší na život,nech sa páči, obrezať sa do Egypta. Dnes tam nájdete 9 z 10 žien po ženskej obriezke. V takých primitívnych Letanovciach ani jednu 🙂

 77. DarthZira

  Proč bych měla zrovna do Egypta? Pohanští Řekové, Římané, Keltové, Slované, Germáni, Peršané, Indové, ba dokonce ani Číňané, Japonci, Polynésané nebo Indiáni obou Amerik žádnou ženskou obřízku neprovozovali, takže tvrdit, že ženská obřízka je běžná pohanská tradice, je asi na stejné úrovni jako tvrdit, že upalování čarodějnic je běžná křesťanská tradice.
  Islám sice ženskou obřízku nezavedl, ale kupodivu ji ani nezakázal, ačkoli spoustu jiných pohanských tradic, ba dokonce i věcí naprosto běžných, jako třeba pití alkoholu, zakázal a na dobytých územích prakticky vymýtil. Proč za celá staletí nadvlády nad částí Afriky nevymýtil obřízku? Asi proto, že mu toto ponižování a mučení žen až tak nevadilo. Ostatně ani křesťanům příliš nevadí – v mnoha afrických zemích je ženská obřízka mezi křesťany stejně běžná jako mezi muslimy a pohany, dokonce v některých zemích existuje paradoxní situace, kdy křesťanské komunity v jednom kmeni obřízku praktikují, zatímco muslimské komunity v kmeni jiném nikoli.
  Jestli byla ve starověkém pohanském Egyptě ženská obřízka prováděna (a v jaké míře) není historikům zcela jasné a názory na tuto věc se různí, jelikož malby i texty se dají vykládat různě, podle některých historiků nešlo o ženskou obřízku, ale o velmi pečlivé a zcela absolutní vyholování pohlaví – což má i svou logiku, starověcí Egypťané byli totiž odstraňováním veškerého tělesného ochlupení přímo posedlí, holili si úplně (jak muži tak ženy) také vlasy i obočí, takže pochybuji, že by zrovna intimní partie této jejich posedlosti unikly.
  Ovšem zase na druhé straně ve starověkém Egyptě v dobách Staré a Střední říše vůbec neznali koncept manželství jako něčeho posvěcovaného autoritou a pojem cizoložství, natož pak představa nějakého trestání tohoto jednání, jim byla zcela cizí.
  Já osobně bych – kdybych už tedy musela žít v jiné zemi a jiné době, než právě žiji – si asi vybrala nějaké maloasijské město, třeba ten Efes, v době mezi třetím stoletím před naším letopočtem a třetím stoletím našeho letopočtu. Také egyptská Alexandrie, Palmýra nebo Damašek v těchto dobách by nemusely být úplně špatná místa pro život. Určitě mnohem lepší, než středověká Evropa nebo současná Saudská Arábie.

 78. A.S. Pergill

  to TvojOponent:
  – Islám přinesl permanentní válku, která trvá od Mohameda až po současnou dobu. Muslimové jsou naprosto neschopni žít v míru s nemuslimy.
  – Když není ženská obřízka islámský zvyk, tak jak to, že:
  — objevuje se všude tam, kde se objeví muslimové ?
  — pokud dojde k jejímu zákazu nebo pokusům o její kriminalizaci, jsou to muslimové, kdo protestují, a to jménem islámu ?
  – Mohamed byl negramotný lupič a vrah, který se nikdy systematičtěji neživil poctivou prací. A tuto svou charakteristiku vtiskl celému islámu. Proto také muslimové nikdy nic nevybudovali, nevymysleli, neskonstruovali (v lepším případě pod jejich vládou živoří prvky předislámské kultury, v horším je islamizace spojena s úpadkem až někam k opicím). V tomto duchu se nesl i jejich vztah k té alexandrijské knihovně.

 79. TvojOponent@gmail.com

  Pergi…Môžete vypísať zoznam aktuálnych vojen vedených “islamom” a porovnať ho s aktuálnym zoznamom vojen vedených sekaluristami? (napr.USA).

  Obriezka má (možno) korene kdesi vo farónskej Afrike.

 80. TvojOponent@gmail.com

  Darti…obriezku zaiste nepraktizovali všetky kmene. Niektoré namiesto nej napichovali ženy na koly cez vagíny, naťahovali im pomocou obručí krky alebo im deformovali lebky do takého ehm pekného turbanovitého tvaru. No a moderná Európa prišla s depiláciou pomocou radiokativity alebo karcinogénnou antikoncepciou.

 81. TvojOponent@gmail.com

  Nemecká vláda dnes (12072012) opätovne uistila židovské a moslimské komunity, že pripravuje právne kroky na zvrátenie súdneho rozhodnutia zakazujúceho obriezku maloletých
  Hovorca vlády Steffen Seibert povedal, že Berlín chce garantovať v Nemecku náboženskú slobodu vrátane praktizovania obriezky, uviedla agentúra DPA.

  Nie je zaujímavé, že EU bojujúca proti obriezke ju súčasne tvrdo bráni ako nábožensko-kultúrnu tradíciu?

 82. petr

  Uvedenou akcí berušky zcela nepochybně výraznou měrou přispěly k reálnému prosazení idejí, které demonstrovaly 🙂 Pokud se zaposloucháte do ticha, uslyšíte, jak se Iránský režim hroutí v základech 🙂

  Připomíná mi to vyvěšování tibetské vlajky při příležitosti návštěvy čínských investorů – samozřejmě ji na radnici vyvěsíme, ale jenom na noc a zevnitř 🙂

 83. petr

  jsem tedy jenom katolický iracionalista, ale může mi někdo říct, co přesně tímto zmíněné aktivistky dokázaly ?

  Pokud bych totiž já měl skutečný a reálný zájem na vylepšení poměrů žen v islámských zemích, tak toto je přesně ten typ akce, kterou NEUDĚLÁM.

  Proč ? No z jednoduchého důvodu. Své věci vůbec reálně a prakticky nepomohu, naopak, dodám munici těm konzervativním islamistickým kruhům, které tyto fotky vezmou, budou s nimi mávat a propagandisticky je použijí v duchu: “tohle je vážení ten západní svět, tohle chcete ? Taky chceš Muamare, aby tvoje dcera běhala po ulici nahá ? Ne, tak až uslyšíš jak někdo mluví o rovnoprávnosti, tak to koukej hned nahlásit”.

  Mne z toho vyplývá:

  a) uvedeným aktivistkám je osud žen v islámských zemích šumák, jde jim jen o pozornost,

  b) uvedené aktivistky sice nějaký povrchní zájem o osud žen v islámských zemích mají, ale nejsou ochotné pro to udělat cokoliv, co bude mít nějaký praktický efekt (protože to stojí větší námahu, než se svléknout na ulici v evropské metropoli, kde se mi nemůže nic stát),

  c) uvedené aktivistky jsou rozumu mdlého

  d) jedná se o PR akci konzervativních islámských kruhů za účelem udržení pozice v islámských zemích a podkopání reálných snah o zlepšení postavení žen v těchto společnostech,

  f) od a)-c) všeho trochu, d je trochu přitažené za vlasy:-)

 84. Medial

  Hehe, to je panecku mazak a frajer. Se vyzna 😀

 85. A.S. Pergill

  to TvojOponent
  Pletete mužskou a ženskou obřízku. Nicméně i ta mužská je prasečina a je dobře, že byla zakázána. Německá vláda se netají s tím, že chce zvrátit rozhodnutí zákonodárného orgánu, tedy v podstatě pokřivit demokracii (protože vláda, jako součást exekutivy v demokracii není od toho aby vytvářela nebo měnila zákony). Ty prasečiny jsou zakázány ve více státech, stejně jako halal/košer porážka a multikulturalisté jsou z toho podělaní až za ušima.

  Pokud se týká těch válek: Teror proti nemuslimům v řadě zemí na severu Afriky, vč. občanské války ve Středoafrické republice (tam to naštěstí zatím vypadá, že tu špínu vykopou a vystřílejí), teror proti nemuslimům na jih od Sahary (např. Nigérie), permanentní válka v Somálsku, akce teroristů v Afghánistanu a na Kavkaze, terorismus muslimů proti nemuslimské většině na Bali, terorismus až na hranice občanské války na Filipínách a určitě jsem na spoustu věcí zapomněl. V Evropě pochopitelně Balkán a teror muslimů vůči nemuslimům v Kosovu a Bosně a Hercegovině, muslimský útok, stojící za rozdělením Kypru a našlo by se toho zase víc. V podstatě celá islámská hranice je jevištěm permanentních útoků muslimů vůči nemuslimům (a vždy byla).

 86. Medea

  Peter napísal: “uvedené aktivistky sice nějaký povrchní zájem o osud žen v islámských zemích mají, ale nejsou ochotné pro to udělat cokoliv, co bude mít nějaký praktický efekt (protože to stojí větší námahu, než se svléknout na ulici v evropské metropoli, kde se mi nemůže nic stát)”

  Mnohí EU politici sa pchajú islamistom do zadku (negatívne vyjadrenia voči občanom vlastného štátu, ktorí len chcú využiť slobodu prejavu, napr. odsúdenie karikatúr proroka Mohameda niektorými politikmi). Dokonca toto pchanie sa praktizovali aj dvaja pápeži (JP II, B XVI). (Pápež bozkávajúci Korán a slúžiaci “ekumenickú” bohoslužbu s mulláhmi – tak tomu hovorím katolícka dekadencia :)) Pokiaľ však občania demokratickej krajiny rezignujú na niektoré zo svojich demokratických práv, tak o ne napokon prídu, a uvedené aktivisky pripomenuli Európanom, aké sú ich práva. Už len pre toto vnímam ich akciu pozitívne. Občania EU musia dať svojim politikom jasne najavo, aké sú ich postoje voči islamizmu, pokiaľ chcú, aby politici zohľadnili ich názory.

  Využiť slobodu slova a prejavu, nevoliť politikov, ktorí zrádzajú liberálnu demokraciu a presadiť prijatie nových zákonov na ochranu liberálnej demokracie, to je najlepší liek proti islamizmu v EU. A pokiaľ sa zmení vnútorné politické smerovanie EU, môže sa to odraziť aj na zahraničnej politike EU …

  Peter napísal: “protože to stojí větší námahu, než se svléknout na ulici v evropské metropoli, kde se mi nemůže nic stát”

  Bohužiaľ, európske metropoly nemusia byť také bezpečné ako si myslíte. Svedčí o tom napr. vražda holandského režiséra a producenta Thea van Gogha v Amsterdame.

 87. Petr TomekPetr Tomek

  Petře spadl jsi z jahody? Víš jak dlouho prchala před islámci Amina “Tyler” Sboui?
  Víš vůbec kdo je Aliaa Elmahdy?

 88. TvojOponent@gmail.com

  Medea!
  Podľa Vás je pranierovanie urážajúcich karikatúr islamizmom?
  Predpokladám, že nie ste dnes vo forme.

  Dovolávate sa liberalizmu. Ale vysvetlite mi tento rozpor:

  1/Klasický liberalizmus je pravicová ideológia, bojujúca za maximálnu slobodu. A to ako osobnú, tak aj ekonomickú, náboženskú a politickú.
  2/Stúpenci liberalizmu v EU sú predovšetkým – ak nie výlučne – marxisti, komunisti, stalinisti, eštébaci, devianti, pedofili, prevracači kabátov, kariéristi, morálne skazení, neprincipiálni, stúpenci porušovania slobody prejavu a kultúry smrti, a ako vidíme na Ukrajine sympatizanti banderovcov a fašistov, homosexualisti, feministky, zelení, ľavičiari…

  Naozaj chcete patriť do tejto pestrofarebnej “sebranky”?

 89. TvojOponent@gmail.com

  Pergi…V tých vojnách ide apriori o náboženstvo? Myslím, že nie. Ide o etnické konflikty. Náboženské z nich robia médiá.

 90. A.S. Pergill

  ad Liberalismus
  Problém je, že si tento pojem “přivlastnili” stoupenci levice (až extrémistické) a převrátili ho v pravý opak (protože politické směry, které citujete sub 2, jsou zcela jednoznačně antiliberální).

  K těm nahatým ženským:
  V pamětech G. Casanovy (o jeho pobytu v Turecku) se píše, že muslimky se stydí pouze za svou tvář, jinak že rády a beze studu ukážou vše ostatní. Jemu to měl říct nějaký místní znalec sexuálních / erotických poměrů a cituje to.

 91. petr

  medea: Jistě se shodneme, že uvedená akce napříč politickým spektrem mezi mužskou částí politiků EU nějaké diskuse vyvolala. Osobně si dovedu živě představit jaké 🙂 Ale rozhodně to nebyly diskuse typu: Ta Saudka má pěkný přírodní trojky a proto zásadně přehodnotíme svoji hospodářskou politiku proti Saudské Arábii…

  O Evropského voliče bych se nebál, ten je ochoten bojovat za svobodu kdekoliv na světě do posledního Američana 🙂

  P.S.:

  Nicolas Winton se také mohl místo namáhavého a leckdy bezútěšného pachtění s nějakými vlaky nahatý proběhnout po Picadilly. Měl by klid a pět minut slávy…

 92. Medea

  Tvoj Oponent napísal: “Dovolávate sa liberalizmu. Ale vysvetlite mi tento rozpor …”

  Nie, nedovolávam sa “liberalizmu”, pretože pod nálepkou “liberalizmu”, sa môže schovávať čokoľvek. Dovolávam sa liberálnej demokracie, teda demokratickej formy vlády, ktorá je garantom základných ľudských práv a slobôd. A právo na slobodu prejavu medzi základné ľudské práva patrí.

  Tvoj Oponent napísal: “Podľa Vás je pranierovanie urážajúcich karikatúr islamizmom?”

  Ak tie karikatúry niekoho urazili, tak sa ten niekto mal uraziť civilizovane, teda tak, aby svojou urazenosťou neobťažoval/neohrozoval ostatných, ktorí karikatúrami urazení neboli 🙂

 93. petr

  Tomek: Nevím. Každopádně se domnívám, že se každý kdo má alespoň nějaký zájem může pomoci i malým, ale efektivním způsobem, který nebude hloupý, teatrální a kontraproduktivní.

  Pokud např. víte o nějakém seriozním fondu na pomoc týraným nebo nespravedlivě uvězněným ženám v islámských zemích, dejte vědět. Rád Vám do něj nějakou nikoliv nevýznamnou částkou přispěju,

 94. TvojOponent@gmail.com

  Medea.. a pod nálepku liberálna demokracia sa nemôže skrývať čo-kto-koľvek? 😉
  To, čo vzniklo v EU, nie je liberalizmus ani liberálna demoracia, ale marxistický neokomunizmus.
  Veď si prezrite životopisy a angažovanosť liberálnych tribúnov.

 95. Petr TomekPetr Tomek

  @Petr: Napsat si vzkaz na tělo je způsob, jak může několik žen vytvořit efekt několikatisícové demonstrace, takže mi to zase tak špatný nápad nepřijde. Vlastně mi to připadá jako dost dobrý nápad.

 96. Medea

  Tvoj Oponent napísal: “Veď si prezrite životopisy a angažovanosť liberálnych tribúnov.”

  V demokracii môže byť politikom ktokoľvek 🙂

 97. Medea

  Petr Tomek napísal: “Napsat si vzkaz na tělo je způsob, jak může několik žen vytvořit efekt několikatisícové demonstrace, takže mi to zase tak špatný nápad nepřijde. Vlastně mi to připadá jako dost dobrý nápad.”

  Tak mne sa tie popísané telá skutočne vryli do pamäti 🙂 (I keď mi je ľúto, že podobne neprotestujú proti islamizmu aj nejakí dobre stavaní muži :))

 98. TvojOponent@gmail.com

  V demokracii môže byť politikom ktokoľvek

  A to je dobre? Alebo zle?Lebo mal som pocit, že práve liberálna EU významne porušila politické slobody a dohody na Ukrajine.

 99. Petr TomekPetr Tomek

  @Medea: Mám podezření, že my jsme zrovna nebyli adresáty, ale dostali i prostor na vyjádření v televizi, což se u nás v podstatě nestává.

 100. DarthZira

  No nic, debatovat s někým, kdo opravdu vážně věří tomu, že depilace se provádí čímsi radioaktivním (patrně si holím nohy žiletkami z čistého plutonia, ne? 😀 nebo si tu snad někdo s intelektem vypnuté automatické pračky plete laser a radioaktivní zářič?) a antikoncepce je karcinogenní, ani náhodou nemá smysl. S nevzdělanými zastánci konspiračních poblblostí ztrácet čas nebudu, jdu radši psát ten steam-punk, který musím mít do konce dubna hotový.
  Jo – a jestli “liberál” automaticky znamená morálně pokleslý z hlediska fanatického katolíka, tak do této společnosti se vážně velmi ráda zařadím.

 101. A.S. Pergill

  To Darth Zira:
  Dotyčný patrně viděl depilaci je u onkologických pacientek (po ozařování a cytostaticích).

  To Petr:
  Nejsem si jistý, jestli nějaké fondy útlak žen v islámských zemích vyřeší. To, obávám se, vyřeší jedině válka, rozsáhlá a drsně krvavá. Po níž prostě ten islám nebude.

  To TvojOponent
  Pochopitelně, že jedinou příčinou těch “etnických” konfliktů je islám.

 102. Antitheista

  Liberalismus není původně vůbec pravicová ideologie, pravicoví byli konzervativci a liberálové byli nalevo od nich, spíš blíže jakobínům než monarchistům a pánbíčkářům. Klasický liberalismus je sekulární a jeho součástí je i ekonomická svoboda (kterou si vydobíjel svět teprve v 18./19.st). Ve 20.st si vzali pravičáci-konzervativci z liberalismu pouze ekonomický “volný trh” – laissez faire (libertariáni). A vedle toho zůstali konzervativní a nábožní v kulturní sféře. To je dnešní pravice. Nemá to s kulturním liberalismem nic společného. To co myslí Medea je liberální demokracie vycházící částečně z osvícenství, klasického liberalismu a nového či progresivního – tzv. sociálního liberalismu (kulturní liberaismus a sociálnější ekonomika).

  Sociální či levý liberalismus není žádným marxismem či neomarxismem nebo pedofílií, to se spíš podobá církvi (ta pedofílie například). Pedofílie je sexuální orientace a ne liberální ideologie.

  Ateista může být jen těžko kulturní pravičák, protože to je konzervativní postoj a ten vychází vždy z náboženských tradic dané kultury…

 103. Medial

  @Antitheista: Pekny poradek jsi v tom udelal. Myslim, ze mas pravdu, kdyz tvrdis, ze ateista muze byt jen tezko kulturni pravicak. Bohuzel se zda, ze na Ceske politicke scene se v podstate nenachazi politicka sila, ktera by byla liberalne orientovana ve vsech smerech. Respektive mohlo by jit o SSO, jeji spatne volebni vysledky ovsem naznacuji, ze liberalismus jako takovy je v ramci naseho prostoru na ustupu a stejna tendence pravdepodobne prevazuje i v ramci celeho zapadniho sveta. Zatimco slychavame retoricke popudy ze strany levicovych sympatizantu o mobilizaci vsech dostupnych politickych kapacit proti agresivnimu “neoliberalismu”, je ve skutecnosti liberalu v nasi spolecnosti a vsude na svete jen velmi malo. Mnohem liberalnejsi spolecnost tu byla v 19 stoleti.

 104. Antitheista

  No, já myslím, že Petr Mach a Bátora a Semín a spol. zakládali podpisy pro akci D.O.S.T., má ve straně taky Jiřího Payna (Klausův člověk) a dlouho stáli o pana sv. ing. Klause, který dal ale přednst pí(p) Bobošíkové…

  Jinak já jsem sociální levý liberál, protože ekonomický liberalismus 19.století (čtu zrovna Dickense) zrovna nemiluji. Ale je to Váš názor a já ho uznávám. Jen nevím, jestli byste tam mohl skutečně SSO jako celek zařadit.

 105. Medial

  Opravdu? To jsem nevedel, muj dojem byl jiny. Nesleduji to uplne podrobne. A to jsem chvili dokonce premyslel o tom, ze je budu volit… 🙂

 106. Medea

  “Jinak já jsem sociální levý liberál, protože ekonomický liberalismus 19.století (čtu zrovna Dickense) zrovna nemiluji.”

  Ja asi nie som “sociálny ľavý liberál”, ale drsný kapitalizmus 19. storočia mi tiež neimponuje. Som rada, že v dnešných USA a EU už nič také neexistuje 🙂

 107. Slávek

  Antitheista: kdyz o něčem nic nevíš, tak nesir bludy. seznam signatářů DOST je veřejný: http://www.akce-dost.cz/signatari.htm

  Mach tam není.

  SSO jsou liberální strana, která jako jediná prosazuje dusledny sekularismus. Církve by měly byt, jako každá jiná společnost/ sdružení.

 108. Antitheista

  Slávku, ty když o něčem nevíš, tak raději nemluv…

  “Mezi signatáři je krom jiných řada politiků ODS a dalších stran. Z politiků ODS patří mezi signatáře např. Petr Pleva, Eva Dundáčková, Alena Páralová, Juraj Raninec, Josef Ježek, Zdeněk Prosek či Karel Tejnor.[5] Petici podepsal také předseda Svobodných PETR MACH či předseda Konzervativní strany Martin Rejman. V létě 2010 podepsala manifest Jana Bobošíková, pozdější předsedkyně Suverenity.”

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Akce_D.O.S.T.

 109. Antitheista

  Jiří Payne, plným jménem Jiří Tomáš Payne, (* 7. července 1956 Praha) je český politik, v 90. letech 20. století poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny za Občanské fórum a ODS, později politik Strany svobodných občanů a poradce prezidenta Václava Klause.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Payne

  A tady hezká fotečka Macha se Semínem a Bátorou, skoro jako milenci…

  Mach + Semín = VSL 😀 😀 😀
  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Bahn%C3%ADk,_Michal_Sem%C3%ADn,_Petr_Mach_a_Ladislav_B%C3%A1tora.jpg

 110. Medial

  Posledni veta z odkazu nize:

  “Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach v on-line rozhovoru v říjnu 2013 vyjádřil své rozladění z toho, že Akce D.O.S.T. využívá jeho jméno, ačkoliv nikdy nebyl členem sdružení, a s jeho postoji nesouhlasí.”

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Akce_D.O.S.T.

 111. protestant

  No hlavně nevěřit Antitheistovi….. 🙂

 112. Antitheista

  a wikipedii, máme přece Bibli 😀

 113. Medial

  Toto je vyjadreni Petra Macha k cele veci z on-line rozhovoru, na nejz jsem odkazoval vyse.

  “Nejsem signatářem akce DOST! Kdysi jsem podepsal “manifest dost”, ještě než vůbec vzniklo sdružení s názvem AKCE DOST, které je politicky zcela mimo myšlenky Svobodných. Toto sdružení jen poněkud drze dalo na svůj web tento manifest i s podpisy lidí, kteří se pod něj kdysi podepsali a nazvalo se podobně jako byl název manifestu. Ať si dnes akce dost podporuje koho chce, ať jen nevyužívají mé jméno, prosím.”

 114. Slávek

  Ok, číslo 500 tam jsem nedolistoval. Každopádně se od toho sdružení veřejně distancoval.

  Je jasný, že když dělal Mach pro Klause, tak se s lidmi v jeho okolí stykal.

  Sám to vnímám tak a interní diskuze mi to potvrzují, že v té straně preziva takovej ten ranej Klausův etos svobodného trhu, naopak se tam téměř vůbec nevyskytuje takový ten křesťanský konzervatismus.

  Nedávno proběhla verejna výměna Hájka myslím s Pajonkem, že Svobodní jsou nahovno, protože jsou za práva homosexuálů se brat.

 115. Antitheista

  No Payna tam maj furt a spiklenecký teoretiky a obdivovatele americký Tea party (Vít Jedlička) tam jsou taky…

 116. DarthZira

  Právě, když jsem svého času na kandidátce Svobodných viděla Semína, bylo mi jasné, že bych se této strany nedotkla ani vidlema.
  Ráda bych tu měla opravdu liberální stranu, která by nepošilhávala po monarchismu, katolické církvi, nekecala by o “tradičních hodnotách” a podobném fisízu, ale zatím tady žádná taková není.
  Možná zcela paradoxně jsou v současné době u nás neliberálnější Piráti – a “občanský plat” či “zaručený minimální příjem” není žádný “neomarxismus”, oni totiž jej výrazně prosazují i mnozí ekonomičtí ultraliberálové (např. manželé Fiedmanovi a u nás jej v podobě “záporné daně z příjmu” velmi navrhoval V. Tlustý).

 117. Medea

  Piráti sa mi javia ako najsympatickejšia a najliberálnejšia (čo sa programového presadzovania osobných slobôd týka) česká strana. Byť občiankou ČR, volím Pirátov 😉

 118. Foxy

  On to od Petra vtip nebude. Coby vyznavač tvrdě autokratického “království nebeského” bude mít zajisté sympatie i ke království pozemskému; rozhodně asi více sympatií než k nějaké plebejské republice.

 119. dogbert

  Jo, tak tady bych podporovatele Svobodných opravdu nečekal 😀
  Jejich kandidátka 2009:

  1. Jiří Payne / Praha
  2. Benjamin Kuras / Praha
  3. Miloslav Bednář / Praha
  4. David Hanák / Brno
  5. Alena Šedivá / Vestec u Prahy
  6. Martin Muzikář / Praha
  7. Jan Kasal / Přerov
  8. Liana Janáčková / Ostrava
  9. Michael Bartoš / Pardubice
  10. Petr Bahník / Brandýs n/Labem
  11. Ladislav Bátora / Praha
  12. Vladislav Nechvátal / Třešť/Barvířská
  13. Petr Viktorín / Ostrava
  14. Filip Černoch / Jihlava
  15. Rostislav Pech / Ústí nad Labem
  16. Libor Novák / Jihlava
  17. Rostislav Srstka / Brno
  18. Pavel Machálek / Uherské Hradiště
  19. Radmil Kress / Uherské Hradiště
  20. Milan Makový / Praha
  21. Robert Kefurt / Praha
  22. Pavel Krajsa / Brno
  23. Tomáš Kaláb / Polička
  24. Tomáš Horák / Dolní Němčí
  25. Tomáš Marek / Kly (okr. Mělník)
  26. Luděk Konopáč / Poděbrady
  27. Jaroslav Neuer / Žďár nad Sázavou
  28. Michal Semín / Praha
  29. František Matějka / Most

  Samí obhájci vědy, kultury, svobody a sekulární společnosti 😀

  Doporučuji třeba jména Bahník, Bátora, Janáčková, Semín, Matějka…. Sorry, ale ta strana byla vysloveně založena křesťanskými nacionalisty

 120. Antitheista

  Piráti jsou sice sekulární (to zelení taky), ale část mi přijde jako anarchosocialisti a část jako anarchokapitalisti, spíš než liberálové. Maj tam dost rozporů v rámci strany, neshodnou se na hodně věcech (kromě svobody internetu). Je tam hodně obdivovatelů konspiračních teorií. Já bych je nevolil…

  Jinak já stranu SSO, i kdyby nebyla konzervativní, volit nebudu už jen proto, že chce vystoupit z EU a je nacionalistická, taky je pro “laissez faire” ekonomický systém, já se do 19.st. vracet nechci…

 121. protestant

  Medea (15.03. 2014 | 14:59) napsal:
  Piráti sa mi javia ako najsympatickejšia a najliberálnejšia (čo sa programového presadzovania osobných slobôd týka) česká strana. Byť občiankou ČR, volím Pirátov 😉

  protestant:
  Pirát (z fr. pirate, řec. peiratés, lupič, pirát) je původně námořní lupič. Piráti obvykle přepadají obchodní lodi, ale často loupí i na pobřeží. Pirátství kvete tam, kde je velký lodní provoz a lupiči mohou doufat v bohatou kořist. Místo šavlí a plachetnic mají dnes k dispozici rychlé čluny, automatické zbraně i děla a rakety.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Pir%C3%A1t#Ob.C4.9Bti_pir.C3.A1tstv.C3.AD

 122. Medea

  “Maj tam dost rozporů v rámci strany, neshodnou se na hodně věcech (kromě svobody internetu). Je tam hodně obdivovatelů konspiračních teorií. Já bych je nevolil…”

  No, myslím, že toto je aj v iných stranách 🙂

  “Piráti jsou sice sekulární (to zelení taky), ale část mi přijde jako anarchosocialisti a část jako anarchokapitalisti, spíš než liberálové.”

  Ale ich program samotný, sa mi ako anarcho- nejaví. Pokiaľ by sa ho, ako to oni sami zdôrazňujú, držali, tak by to mohlo byť pekne liberálne 🙂

 123. protestant

  Medea (17.03. 2014 | 00:38) napsal:
  Ale ich program samotný, sa mi ako anarcho- nejaví. Pokiaľ by sa ho, ako to oni sami zdôrazňujú, držali, tak by to mohlo byť pekne liberálne 🙂

  protestant:
  Oni ale už svým názvem naznačují, že se žádným programem řídit nemusí a nebudou. Principem pirátství je anarchie…

 124. Antitheista

  Jak někdo odpadne od křesťanských hodnot a víry v boha, začne to pirátstvim a končí to vražděním (podívejte na Stalina) 🙁 🙁 🙁

 125. protestant

  Je to podobné jako když má strana v názvu slovo komunismus. Pak také není třeba pročítat její program. Je předem jasný….

 126. Jirka318

  U svobodných by mi nevadilo, že tam mají náboženské fanatiky, za předpokladu, že by dodrželi ideu minimálního státu. Minimální stát těžko vnutí náboženství do škol, placení církví státem a podobná svinstva.
  Důležité je, aby to nedopadlo jako s komunisty (ti také slibovali podporu malého a středního podnikání, občanské svobody atd).

 127. dogbert

  @Protestant

  Jakožto člověk neznající historie ani logiky zákonitě propadáš podobnému argumentačnímu eskamotérství.

  Už tu byli toryové, což znamená zbojníci, v reálu tradiční britští konzervativci, nebo geusové-žebráci, původně šlechtičtí vůdci nizozemské revoluce a další
  Bylo to s nimi stejné jako u Pirátů: protivníci se je snaží dehonestovat nálepkou, oni ji ale nadšeně přijali, a udělali si z ní úspěšnou značku. Samozřejmě se může objevit někdo, kdo si myslí, že na plachetnicích přepadají v Karibiku, ale s tím se holt počítá. Nemůže být všem shůry dáno….

 128. dogbert

  @Jirka 318

  Sorry, ale to je šílené. Volit tu nejhorší fanatickou lůzu, protože se s ní shodnu v jedné představě, jak spasit svět? Jsou to sice cvoci, ale stát asi založí dobrej, dyť je to jednoduchý, ne?

 129. dogbert

  “minimální stát těžko vnutí náboženství do škol”

  Dnes máme sekulární stát, který se poměrně hodně podílí na chodu sekulární společnosti.

  když budeme mít minimální stát, ve kterém se o většinu věcí budou starat občané ze svého, tak jak to vypadat třeba se školstvím? Zařídí ho trh? pro všechny, i na venkově, v chudých oblastech? Stát už na to mít nebude. A co církve?

  Sorry, ale budeme mít sekulární stát a nesekulární společnost, jako to je v USA….

 130. Antitheista

  Reagan a Bush chtěli též minimální stát a cpali kreacionismus do škol…

  Min. stát v ekonomice není min. stát v kulturní oblasti, viz. Pinochet, který dělal libertariánský reformy, ale byl to konzervativní katolík jak hovado a zabíjel oponenty a zakazoval potraty,…

 131. Colombo

  Protestant: Principem pirátství je anarchie? Chlape, dokážeš si představit pirátskou loď, na které by vládla anarchie? LOL.

  Pirátství hochu, to byl tvrdý řád.

 132. protestant

  Znáš nějaký pirátský stát či nějakou větší organizaci?

 133. Antitheista

  protestant to myslí dobře, kdo nevěří na Ježíška je Stalin ! 😀

 134. Medea

  Mne osobne sa páči 2-dimenzionálny model liberalizmu (osobná sloboda × ekonomická sloboda): obr.1 alebo obr.2.

 135. Medea

  Ako tu už písal Anti, ekonomický liberál môže byť aj fašista 🙂

 136. Antitheista

  Mně se líbí 5 a více-dimenzionální Medea, protože 4 dimenze jsou pro ní málo !

 137. Slávek

  K te kandidátce Svobodných : bylo to krátce po jejich založení. V podstatě to tehdy byl projekt jednoho muže: Macha. Ten do té doby dělal pro Klause. Takže v té době nabídl společnou kandidátku i lidem z okolí, které znal. Je to logické a pochopitelne.

  Navíc je to už 5 let. Od tě doby se dost posunuli jak Svobodní, tak Semín a spol.

  Dnes jsou Svobodní jasně liberální stranou, která podporuje partnerství homosexuálů apod. Ty konzervativní prvky se dost vytraceji. Sekularismus je programem. Církve mají byt jako jakékoliv jiné firmy/ společnosti

 138. dogbert

  Posunuli jinam, registrované partnerství…

  Podíval jsem se na jejich web (http://web.svobodni.cz/program/otazky-a-odpovedi), a vidím:

  Q: Souhlasím se Svobodnými téměř ve všem. Nedokážu však pochopit odmítavý postoj k registrovanému partnerství. Proč chtějí Svobodní homosexuálům upírat svobodu svazku?

  A: Svobodní nikomu žádné svobody upírat nechtějí. Manželství vzniklo v dávných dobách jako slib věrnosti před bohem či před svědky. Manželství není vynálezem státu, stát se do něj začal vměšovat až později. Dnes stát v manželství detailně řídí majetkové vztahy, často proti zájmům manželů. Toto vměšování je proti smýšlení Svobodných. Nechme životní partnery, ať si uspořádají majetkové vztahy, jak uznají za vhodné. Pak nebude třeba registrovaného partnerství, ani státního vměšování do manželského slibu. (rs)

 139. dogbert

  Ale našel jsem tam krásné věci:


  Svobodní podporují různorodost v zaměření škol a v jejich obtížnosti. Forma i obsah výuky by měly být založeny na dohodě mezi rodiči a školou. Ve svobodném prostředí mohou vznikat školy a třídy zaměřené na rozvíjení různých talentů, pro mimořádně nadané jedince a pro žáky s širokými zájmy. Každá škola by měla mít možnost uzpůsobit podmínky vyučování (kromě skladby předmětů také i čas začátku vyučování, délku vyučovací hodiny, počty žáků ve třídě atd.).

  Délka hodin, kázeňská opatření, uniformy a další by měly být výhradně na domluvě mezi učiteli, školou a rodiči, případně studenty.”

  A o kousek dále:

  “Legislativní pravidla pro základní a střední školy musí platit pro všechny bez ohledu na to, kdo je vlastníkem školy.[71] Dnes podmínky ze strany státu rovnocenné nejsou a to zejména co se týče financování. Nehledě na skutečnost, že soukromé školy vznikaly v převážné většině na zelené louce a nemají tedy obdobnou majetkovou základnu jako školy státní, je i dotační politika státu vůči soukromým základním a středním školám nepříznivá.[72]

  Svobodní jsou pro rovný přístup k financování středních a základních škol veřejných, církevních a soukromých. Dotace ze státního rozpočtu na žáka či studenta musí být spravedlivá, tj. stejná u všech třech typů škol.”

  😀

 140. Foxy

  Nevím sice, jak ten srandovní spolek “Svobodných” souvisí s tématem protestujících nahatic, i když jistá, ku Svobodným dosti nelichotivá spojení, mne napadají. Ale budiž.
  Zmíněni zde však byli Piráti. Neodolal jsem a stáhnul jsem z jejich tiskového orgánu
  http://piratskenoviny.cz/art/697484/zrozeni-ceske-piratske-strany.htm
  jeden velepůvabný materiál. Zde je:
  – – –
  Datum: 16. 3. 2014, Autor: Martin Brooch Brož

  Je tu víkend a událost, na kterou jsem čekal jako na první políbení. Po měsíci umytej, oholenej a učesanej, jsem konečně připraven učinit další významný krok v životě. Založit svou první politickou stranu. Někdo vybral Průhonice, asi proto, že je to na půl cesty z Bohnic do Brna, tak jedu, jen na ty dva kilometry po dálnici za Prahou si musím koupit dálniční známku.

  Co je to za magora na tom kruhovým objezdu? Vždyť mě to div nesmetlo ze silnice! Snad to taky nejede tam co já? A dopr. Jede. A má to sebou ještě nejakou viktorku. To jsou teda typy. Ještě že mám černý džíny a bílou košili. Snadno si mě spletou s číšníkem. Hlavně nenápadně.

  Koukám, že je tu docela narváno. Stavím se do fronty a čekám. Za mnou se klepe nějaký strašidlo s medůzou na hlavě a v obleku, do kterýho by se vešli takový dva. Podívám se mu do očí a vidím semafory na kterých svítí červená. “Sem nějakej vyklepanej, jedu rovnou ze svatby” říká mi ta postava co se sotva drží na nohou a nervózně přešlapuje. “Ani sem se nestačil převlíknout”. No to vidím a radši ho pouštím před sebe, aby mi nepoblil záda. Teprve později zjišťuju, že to nebyl přizrak, ale budoucí předseda. Ale až ten druhý v pořadí. Ten první si právě chystá proslovy.

  Podepisuju přihlášku, platím příspěvek a ještě jednou tolik za oběd. Kolem dvanácté zjišťuju, že Matonka je za kilo a řízek za dvě. Z lacinýho kraje ty piráti teda nejsou. V malém sálečku už je plno a tak na mě zbývá jen místo u dveří, kudy neustále někdo courá. Seznamuju se s kolegy vedle sebe. Jeden z nich je ředitelem odboru v Telecomu a vypadá jako docela chytrej pán, což je zřejmě příčinou toho, že jsem ho tehdy viděl poprvé a naposledy.

  Tak už to začíná. Uprostřed svítí dioda kamery, která má celou slavnostní událost natáčet. Jak se ukáže později, celý záznam se ztratí i s kamerou a kameramanem. Predevčírem jsem viděl v televizi nějakého mladého vlasatce, který dostal 5 otázek a na 5 jich neodpověděl. Hned poznávám v čele sedícího Ondřeje Profanta a protože mi ta televizní groteska přišla docela sympatická, chválím ho za jeho pravděpodobně první mediální počin, což ho vůbec nezajímá a dál se se mnou nebaví.

  Schůze pokračuje představováním kandidátů na předsedu. Kamil Horký vypadá sebevědomě, dokonce po pirátsku zkopíroval stanovy Strany Zelených, ale větší strach mám z Anežky Bubeníčkové, která nejen že mě chtěla na kruháku srazit ze silnice, ale ještě navíc při projevu výrazně hýká. Zakladatel strany Jiří Kadeřávek se pro jistotu nedostavil vůbec. Kromě prvního předsednictva je třeba založit i republikový výbor. Vůbec netuším o co jde, ale protože do předsednictva už jsem se nevešel, když jsem zapoměl zavčasu zvednout ruku, stávám se alespoň členem toho výboru s nálepkou vyvolených piratských elit. Anežka volbu o předsedu prohrála a tak mají Piráti na hrotu Kamila. Zakladatel Kadeřávek díky absenci ostrouhal a skončil jako jeho zástupce.

  A teď se hlásí o slovo Morava. Chtějí vlastní bankovní účet a všechno vlastní, jinak prý žádnou stranu zakládat nemůžou. Situace v jejich regionu je tak odlišná, že si zaslouží speciální přístup. Někde se ty úplatky přece ukládat musej. Ani nevím, jestli jsem to byl já, kdo je poslal do prdele první nebo někdo jinej, ale nakonec se svého nároku vzdávají a nic dalšího už od nich do konce sjezdu nezazní.

  Oběd! Při obědvání jsme si měli sesednout podle krajů a založit své domácí krajské organizace. Na mě už ale místo u stolu nezbylo a tak sedím společně s piráty z Karviné a zakládám organizaci na druhé straně republiky. Moje domácí Praha si mezitím u jiného stolu volí u hovězí polívky Anežku za předsedu a u vepřového řízku další místopředsedy.

  Jednání pokračuje zásadním tématem a to čemu se bude Česká piratská strana politicky věnovat. Nějací plešatí lidé chtějí řešit všechno, takže se poprvé bez přihlášky chápu slova a s pažemi rozevřenými mezi Moravou a Plzní, varuju před politikou od Aše k Tatrám a horuju za program soustředěný kolem svobodného Internetu a vůbec. Což se nakonec taky odhlasuje a na první dva roky je tak zažehnán rozpad strany vzápětí po jejím založení.

  Pak si ještě nechám souzněním nové strany pochválit myšlenku na založení Piratských novin a pln nových zážitků se vydávám směrem k domovu, nevěda si vůbec představit, jak se převrátí můj následný život vzhůru nohama minimálně na dalších pár let. Ale o tom zase až příště.

 141. TvojOponent@gmail.com

  Tomek..bolo by vhodné na hornú lištu umiestniť novú rubriku reflektujúcu aktuálne dianie v politike.
  Zaujímajú ma názory českých ateistov na aktuálne politické témy, napr. na situáciu na Kryme.

  Je síce pekné, že ateizmus sa prednostne venuje na počudovanie náboženstvu, ale bolo by vhodné, keby sa ateisti podelili so svojimi názormi na práve aktuálne témy. A preto považujem za užitočné vytvorenie takej samostanej .sekcie.

 142. Jirka318

  Ještě pokud jde o ty svobodné – znám tam pár lidí osobně, jednoho z nich leta. Všichni ti známí jsou ateisté a liberálové. Mám za to, že jestli v té straně jsou náboženští pošuci, tak v menšině. A v minimálním státu by neměli moc jakkoli škodit, snad krom nějakých těch rozhovorů v mediích.

  Oponent: To by bylo myslím spíš na diskusi, než na články. Ateisté nejsou nějaká názorově homogenní skupina. Vidíš to i tady – někdo by volil svobodné, jiný piráty, další někoho úplně jinýho…
  Pokud jde o mě, jsem na straně Ukrainců, ačkoli v tomhle sporu asi nemají sebemenší šanci vyhrát.

 143. Slávek

  Tvoj Oponent : na Ukrajinu a Krym asi budeme mít názory hodně různé. Žádnou politickou rubriku tu teda zavádět nebudeme.

  Já si třeba myslím, že současná vláda na Ukrajině je horší než ta Putinova i když ani tam není o co stát. Lidé na Krymu chtěli k Rusku, tak není důvod je nutit jinak. Vadí mi, že naši politici podporují Ukrajinske fašisty. Ale je to jen můj názor a asi bude spíš menšinový.

 144. Antitheista

  Slávku, ty seš vůl 🙂

  Největší fašista je v Kremlu a referendum 99,99 % známe, dokonce i za Hitlera bylo referendum, byl to proto demokrat ? Na Ukrajině žádní fašisté nevládnou a prozápadní studenti z Majdanu co chtěli do EU fakt nejsou fašisté, 95% protestujích nejsou fašisté. 5% fašistů je i u nás ve společnosti a co jako? Pošleme do Varů chránit Rusy Ruskou armádu? I to referendum by prošlo, možná 🙂 (nevim, kolik jich ve Varech žije, jednou to bude třeba i 51% )

  Ať nezapomene fašista putin udělat referendum v Čečensku…

 145. Antitheista

  Mimo jiné bych nacionalisty co chtějí pryč z EU kvůli pseudosvobodám a směšné verzi kapitalismu (fetiš laissez faire) nevolil, ani kdyby konzervativní nebyli, ale oni jsou – D.O.S.T. – podpora manifestu ze strany Macha, nacionalismus a Evropa národů, Jiří Payn na kandidátce, taky stáli dlouho o konzervativního Klause, dokud si s nima neutřel zadek… 😀 😀 😀

 146. Medial

  Vždyť je to jedno. Je třeba využít momentálně příhodné situace k oslabení Ruska a relativní vylepšení našich (Evropa + USA) strategických pozic, a je to třeba činit neustále. Nejen v poměru k Rusku, ale i dalším, nově vznikajícím velmocím. Způsob, jakým se interpretují konkrétní fakta v konkrétním případě nám jen pomůže v komunikaci s vlastním obyvatelstvem, které má z nějakého důvodu tendenci řešit, zda-li se nějaký stát zachoval správně nebo špatně, a ospravedlní sílu naší reakce. Mě osobně to ale až tak nezajímá. Toto není věda ani žádná debata srandovních logiků 🙂

 147. Colombo

  1. Lidi na krymu nechtěli k Rusku.
  Ukraina má dost rozpolcenou situaci, kdy polovina je prozápadní, polovina provýchodní. To neznamená, že se chtějí přidat k Rusku.
  2. Fašisti v Ukraině
  Pokud si dobře vzpomínám, jedním z hlavních znaků fašismu je nacionalismus, propaganda a státem kontrolovaná média. To je Rusko jak vyšité. Co se týče extrémistických složek, ano, při každé revoluci jdou extrémistické složky do popředí. Vždy. Což automaticky nedehonestuje celou revoluci.

  3. Rusko provádí poměrně šílený brainwashing, podle ruských médiích je Maidan vykonstruován Polskými a Litevskými fašisty a anisemity, kteří se snaží ohrozit Ruské občany zde žijící. Celé je to spiknutí za účelem ohrožení Ruska a vůbec…
  zejména státem vlastněné RT prohlašuje, že kdo není Rus, je nepřítel, označuje všechny kolem za fašisty atp.

 148. Colombo

  4. Rusko dovezlo na krym nové “občany”, likvidovala jakoukoliv opozici, která by se vyjadřovala “protikrymsky”
  Veškeré proruské/antimaidan protesty byly řízeny Ruským putovním kolotočem s najatýmy aktéry, kteří v různých městech představovaly různé postavy. (jedna ženská prý za to má dostat oskara)
  Jakékoliv další informační kanály byly z východní ukrainy odstřiženy a mohly se sledovat jen ty ruské státní

  5. Rusové najali několik srbských specialistů, kteří mají v jistých oblastech značné zkušenosti

 149. TvojOponent@gmail.com

  Colombo…ešte stále zastávate tieto názory na Krym? Alebo už pod vplyvom udalostí budete svoj postoj korigovať?

  Je dôležité, aby ateisti nachádzali odvahu vyjadrovať sa k veciam verejným. Kým na cirkev ukazujete prstom, že sa nemá miešať do politiky, sami máte možnosť veci verejné preberať z rôznych strán…ale nechcete.
  Ešteže Cirkev nemlčí.
  Niekedy mám pocit, že sekulárny humanizmus sa zastavil v staroveku. Akoby nevedel reflektovať na modernejšie témy ako Starozákonné texty a znevažovať židov pre ich starozákonné texty.Pripomínam vám, že od tých čias ľudia lietajú do vesmíru, menia DNK a poniektorí aj lietajú do vzduchu pri amerických ambasádach. Len sekulárni humanisti riešia hovoriacich hadov a schopnosť anjelov tancovať na špičke ihly. 😀
  Chýbajú mi prejavy aplikovaného ateizmu – názory ateistov na veci verejné.

 150. dogbert

  Dámy a pánové, už jsem to jsem jednou dával, ale zítra jsou volby, Slávek mě docela vystrašil.

  Strana svobodných vznikla v prostředí kolem V. Klause, v době kdy mu dominovali ultrakonzervativní křesťané. První kandidátka vypadala takhle:
  1. Jiří Payne / Praha
  2. Benjamin Kuras / Praha
  3. Miloslav Bednář / Praha
  4. David Hanák / Brno
  5. Alena Šedivá / Vestec u Prahy
  6. Martin Muzikář / Praha
  7. Jan Kasal / Přerov
  8. Liana Janáčková / Ostrava
  9. Michael Bartoš / Pardubice
  10. Petr Bahník / Brandýs n/Labem
  11. Ladislav Bátora / Praha
  12. Vladislav Nechvátal / Třešť/Barvířská
  13. Petr Viktorín / Ostrava
  14. Filip Černoch / Jihlava
  15. Rostislav Pech / Ústí nad Labem
  16. Libor Novák / Jihlava
  17. Rostislav Srstka / Brno
  18. Pavel Machálek / Uherské Hradiště
  19. Radmil Kress / Uherské Hradiště
  20. Milan Makový / Praha
  21. Robert Kefurt / Praha
  22. Pavel Krajsa / Brno
  23. Tomáš Kaláb / Polička
  24. Tomáš Horák / Dolní Němčí
  25. Tomáš Marek / Kly (okr. Mělník)
  26. Luděk Konopáč / Poděbrady
  27. Jaroslav Neuer / Žďár nad Sázavou
  28. Michal Semín / Praha
  29. František Matějka / Most

  Doporučuji jména Semín, Matějka, Bátora… Lidé z tohoto prostředí tvoří členskou základnu strany stále. A jejich předseda je člověk, který stál o spolupráci s nimi. Takže jestli stojíte o to, aby se boj proti masturbaci a za kreacionismus do škol stal součástí veřejné diskuse, tak jim ty hlasy dejte.

Komentáře nejsou povoleny.