Náboženská propaganda České televize

Autor | 20.03. 2014

V mimořádně pečlivě zpracovaném článku pan Antonín Háka vypsal seznam náboženských pořadů vysílaných Českou televizí. Nenašel však ani jediný, který by se tématu náboženství věnoval kriticky nebo se snad věnoval v celosvětovém kontextu mimořádnému fenoménu českého ateismu.

Podle mého průzkumu Česká televize nevysílá žádný pořad, kde by byla rozebírána škodlivost náboženství a zločiny církví. Například, že náboženství jsou pověry, je to lhaní a ohlupování, odnaučuje lidi kriticky myslet, poskytuje ospravedlnění pro diskriminaci, rozděluje lidi stejně jako rasismus, náboženské cítění je často součástí boje církví o získání a udržení moci, představitelé římskokatolické církve kryli sexuální zneužívání dětí, náboženství je nepředstavitelné bez náboženských válek atd. Česká televize nevysílá dokonce ani žádný pořad, ve kterém by bylo náboženství pojato z odstupu, tedy nejen jeho výhodnost, ale také škodlivost.1 Náboženství, v tomto případě křesťanství, je v pojetí České televize privilegovanou ideologií.

Tématu veřejnoprávních médií, které z náboženství dělají preferovanou ideologii, jsme se věnovali i v minulosti v článcích Ateistická anabáze Michala Hanka: kdo manipuluje Radou Českého rozhlasu? , Česká televize veřejně přiznala: Jsme katolická televize! nebo Bude Česká televize plnit své zákonné povinnosti? Když ale člověk vidí ty desítky a stovky pořadů pečlivě vypsaných panem Hákem z televizního archivu, teprve potom si uvědomí zrůdnost a velikost toho problému. Kdy se z veřejnoprávních médií stal prpagandistický nástroj náboženských fanatiků a manipulátorů, který jim pomáhá dosahovat jejich politických cílů?

59 thoughts on “Náboženská propaganda České televize

 1. protestant

  7.1 Program České televize vychází ve vztahu k náboženským otázkám ze zásady otevřenosti a tolerance rozmanitých náboženství, církví, popřípadě náboženských společností, věřících, jakož i osob ateistického přesvědčení. Česká televize se zejména zdrží vysílání pořadů, kterými by byla šířena nesnášenlivost mezi lidmi či skupinami s odlišnou náboženskou orientací, případně mezi věřícími a osobami bez vyznání.

  http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/kodex-ct/cl-7-otazky-nabozenstvi-a-etiky/

  Kodex České televize byl schválen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky dne 2. července 2003.

 2. Antitheista

  TAk proč vysílá pořady co vychází z Bible, kde se navádí k zabíjení Amálekovců, žen a dětí (prvorozených),… ? 🙁

  Proč tam není pořad pro ateisty, kteří chtějí kritizovat náboženství bez šíření nenávisti ? 🙁 Je nás víc jak vás, chceme mít svůj pořad my agnostici/ateisté/antitheisté/sekulární humanisté

 3. simgiran

  Seznam je to pěkný, ale zajímavé by bylo to upravit, aby byla vidět frekvence, kolik tak vychází pořádů jakého typu na rok nebo na měsíc. Mně by zas tak nevadilo, že se něco takového objeví v televizi, ostatně odráží to určitým způsobem společnost. Vadí mi ale, že má ŘKC prakticky monopol. Buď všichni (v rámci nějakých rozumných mezích, třeba kromě těch, co chtějí vyzývat k násilí vůči ostatním), nebo nikdo. A vadí mi, když se nějací představitelé ŘKC navážejí do názorů jiných skupin bez toho, aby tyto měly možnost reagovat. To je úplně stejné, jako kdyby si třeba zvali do politických debat třeba jen přestavitele ČSSD.

 4. protestant

  Shadowman (20.03. 2014 | 13:33) napsal:
  Etika & ČT
  Budu možná dost laciný & bulvární, ale jak je to s tím Burianem, protestante? Třeba víš více a podělíš se s námi 😉 (opravdu mě to zajímá) http://brno.idnes.cz/soud-sef-ct-brno-napojeni-na-mafii-dq6-/brno-zpravy.aspx?c=A140311_191639_brno-zpravy_ert

  Jinak kritika náboženství, nebo naopak ateismu není (automaticky se nerovná) šíření nesnášenlivosti. Myslím, že to je nekontroverzní tvrzení.

  protestant:
  K prvnímu nic nevím – to se asi fakt musíš obrátit na bulvár.

  A k druhému:
  Česká televize při vědomí evropské kulturně-historické tradice věnuje v různých žánrech a pořadech pozornost biblickým tématům a jejich významu pro kulturní vývoj a mravní postoje včetně různých úhlů pohledu na jejich historické i současné interpretace (křesťanské církve, judaismus). Pořady České televize současně přibližují myšlenkové a kulturní základy jiných světových náboženství, a to s ohledem na šíření vzájemného poznání, porozumění a tolerance mezi různými náboženstvími a kulturami….
  …Je povinna zvažovat skutečnost, že její publikum tvoří rozmanité občanské – divácké skupiny, z nichž některé mohou obsah určitých pořadů vnímat jako atak na své náboženské či etické přesvědčení. …

  http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/kodex-ct/cl-7-otazky-nabozenstvi-a-etiky/

 5. Elviin

  V momente, kdy by tretina poradu byla nahrazena islamskym kazanim, tak by to nebyli ateiste, kdo by horentne protestoval. Stale bychom dodrzovali kodex CT, akorat by jina mytologie nahradila tu prvni. Je zajimavy, kolik respektu ma abrahamovska mytologie, kdyz si clovek uvedomi tu nenavist, ktera z ni cisi. Stejnej pohled mam i na Komunistický manifest a Mein Kampf, ale jejich priznivci nemaji v CT tolik prostoru.

 6. Antitheista

  jejich významu pro kulturní vývoj a mravní postoje včetně různých úhlů pohledu na jejich historické i současné interpretace “

  😀 😀 😀 😀

  – tak to může taky zkoumat mozek a kognitivní vědy, ty dají pro mravy víc poznatků než celá stovka Biblí a Koránů dohromady krát tisíc…

  – pokud se zkoumá mravnost, sekulární humanismus vede více než kniha co navádí ke genocidám

  – pokud se zkoumá mravnost, musí se právě kritizovat náboženství a naše krvavé tradice středověku a starověku

  – náboženství dnes mravnosti spíše překáží

 7. Shadowman

  @protestant:

  …Je povinna zvažovat skutečnost, že její publikum tvoří rozmanité občanské – divácké skupiny, z nichž některé mohou obsah určitých pořadů vnímat jako atak na své náboženské či etické přesvědčení. …

  Však jen ať zvažuje. To ale neznamená, že nemůže kritický pořad odvysílat.

  Mimochodem, nevíš (nebo kdokoliv jiný) nějaké podrobnosti ke stížnostem Pravoslavné eparchie, 153/13 & 155/13 Stížnost na porušení Zákona v pořadu
  Reportéři (Satan mezi pravoslavnými)
  ? Hlavně teda, jak reagovala (Rada) ČT? Předpokládám, že to jako porušení kodexu nebo zákona nechápala?

 8. A.S. Pergill

  protestant: “významu pro kulturní vývoj a mravní postoje včetně různých úhlů pohledu na jejich historické i současné interpretace (křesťanské církve, judaismus)”

  Pak by ovšem nesměla utajovat skutečnost, že tento význam je veskrze negativní.

 9. protestant

  Shadowman (20.03. 2014 | 20:37) napsal:
  Mimochodem, nevíš (nebo kdokoliv jiný) nějaké podrobnosti ke stížnostem Pravoslavné eparchie, 153/13 & 155/13 Stížnost na porušení Zákona v pořadu
  Reportéři (Satan mezi pravoslavnými)? Hlavně teda, jak reagovala (Rada) ČT? Předpokládám, že to jako porušení kodexu nebo zákona nechápala?

  protestant:
  Nevím Shadowmane. Ale rada není televize…..

 10. protestant

  A.S. Pergill (21.03. 2014 | 11:09) napsal:
  Pak by ovšem nesměla utajovat skutečnost, že tento význam je veskrze negativní.

  protestant:
  Já jsem přesvědčen, že je veskrze pozitivní…. 🙂

 11. Shadowman

  @protestante, myslíš si, že ČT nemůže vůbec vysílat k náboženství kritické pořady? Možná bychom se mohli shodnout, že je třeba takové pořady posuzovat jednotlivě (i když bychom se neshodli na měřítku, který pořad je už moc silná káva – třeba porno, které bych si já na ČT představit uměl); a pak už je to riziko povolání, když ostatně má ten, kdo se cítí uražen, právo stěžovat si nebo dokonce žalovat?

  Přičemž ti pravoslavní by byl protipříklad k případnému pojetí “NE všem k náb. kritickým pořadům”. Evidentně s tím reportéři problém neměli.

 12. protestant

  Já jsem Shadowmane spíše příznivcem neubližování druhým, než jim ublížit a říci jim, že si mohou stěžovat.

 13. Shadowman

  Nápodobně. Ale nejsem zastáncem politické korektnosti, nebo přílišného chození po špičkách kolem horké kaše. Lze být upřímný, říkat, co si myslíš, a přitom zůstat slušný.

  Vypůjčím si citátek z Boghossianova Manuálu: 🙂

  “A criticism of an idea is not the same as a criticism of a person. We are not our ideas. Ideas don’t deserve dignity; people deserve dignity. I’m criticizing an idea because that idea is not true, and the fact that people think it is true has dangerous consequences.”

 14. xorron

  Náboženství by mělo být soukromou věcí. Do ČT i ČRO nepatří. Pouze by to mohly být vzdělávací pořady, které zahrnují dějiny čehokoliv. Náboženská propaganda je věcí církví, mají své stanice. – Bohužel je to tak, jak to je. Je třeba tomu čelit odmítáním.

 15. protestant

  xorron (22.03. 2014 | 17:38) napsal:
  Náboženství by mělo být soukromou věcí.

  protestant:
  Ano takto se snažili komunisté vyhnat víru z veřejného života.

 16. Foxy

  Náboženství by mělo být soukromou věcí. Do ČT i ČRO nepatří. Pouze by to mohly být vzdělávací pořady, které zahrnují dějiny čehokoliv. Náboženská propaganda je věcí církví, mají své stanice.

  Toto je i můj názor.

  Protestantův dodatek (Ano takto se snažili komunisté vyhnat víru z veřejného života) je už jen pouhým důkazem jeho argumentační prázdnoty, kterou se snaží zakrýt vytahováním omšelých falacií (viz Wikipedia – Argumentační klam).

 17. Foxy

  protestant (23.03. 2014 | 18:50) napsal:
  “Paušální zrušení všech pozitivně
  formulovaných práv církví a náboženských společností mělo za cíl vytlačit církve a věřící z veřejného prostoru za zdi kostelů…”

  Chudinky jedny, tak on je někdo utlačuje a deptá…

  Inu, další krásná ukázka argumentační falacie, nic jiného už v argumentační výbavě nemáš? 🙂

 18. protestant

  Článek 16
  (1) Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu.

  http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html

 19. toli

  Ve Francii je naprosto běžné že víra, náboženství je chápana jako soukromá až intimní věc,která se má odehrávat buď doma nebo v chrámech.Sami Francouzi chápou náboženskou konverzaci na ulici jako velké faux paux.Francouská státní tv nevysílá náboženské pořady,věřící si své potřeby uspokojují na soukromých kanálech.
  Pokud voláme po sekularizaci,tak toto je jedno z bolavých míst.Osobně nechci aby tady vládli choří lidé věřící na pohádky 🙂

 20. Foxy

  protestant (23.03. 2014 | 20:10) napsal:
  Článek 16
  (1) Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu.

  Vyplývá snad z toho explicitní povinost sdělovacích prostředků veřejné služby dávat náboženství jakýkoliv prostor ve svém vysílání?

  Ze znění článku 16 vyplývá pouze tolerance náboženství, víry a s tím spojených záležitostí. O přímé podpoře tam není ani ň.

  Potlačuje snad někdo TV Noe? Ruší snad někdo vysílání Radia Proglas?

 21. protestant

  kdo by si chtěl brát Francii jako vzor?????

 22. protestant

  Vyplývá z toho právo projevovat víru veřejně, tedy i ve veřejnoprávní instituci….

 23. Foxy

  protestant (23.03. 2014 | 21:27) napsal:

  “Vyplývá z toho právo projevovat víru veřejně, tedy i ve veřejnoprávní instituci….”

  Máš dosti bujnou fantasii.

  protestant (23.03. 2014 | 21:23) napsal:
  “kdo by si chtěl brát Francii jako vzor?????”

  Inu, právě v tomto by to bylo velice dobré.
  (Rozhodně lepší, než nechat si vlastní právo zamořovat právem šariatským, jak se bohužel děje v GB.)

  Expansivní typy náboženství (a křesťanství i islám jimi bezesporu jsou) jsou jako rakovina. Mají v sobě zabudovanou tendenci se nezadržitelně šířit a metastázovat všude, kde se jim podaří uchytit se.

 24. protestant

  Brát si vzor ze socialistické, komunou založené Francie????

 25. protestant

  protestant (23.03. 2014 | 21:27) napsal:

  „Vyplývá z toho právo projevovat víru veřejně, tedy i ve veřejnoprávní instituci….“

  Máš dosti bujnou fantasii.

  protestant (23.03. 2014 | 21:23) napsal:
  „kdo by si chtěl brát Francii jako vzor?????“

  Inu, právě v tomto by to bylo velice dobré.
  (Rozhodně lepší, než nechat si vlastní právo zamořovat právem šariatským, jak se bohužel děje v GB.)

  Expansivní typy náboženství (a křesťanství i islám jimi bezesporu jsou) jsou jako rakovina. Mají v sobě zabudovanou tendenci se nezadržitelně šířit a metastázovat všude, kde se jim podaří uchytit se.

  protestant:
  Ateismus je tou rakovinou….

 26. Foxy

  protestant (23.03. 2014 | 22:17) napsal:

  “Brát si vzor ze socialistické, komunou založené Francie????”

  Milý protestante, pokus se lépe zahloubat do historie, možná by to výrazně prospělo kvalitě tvých výkřiků.

 27. Antitheista

  Pokud jeptiška zpívá a nepropaguje fašistické křesťanství, tak mi to nevadí, ani holka v šátku, horší je, když tenhle fašismus jménem křesťanství někdo neustále propaguje a porušuje to sekulárně-liberální kulturu Západu a lidská práva a hodnoty a vrací nás to do středověku 🙁 🙁 🙁

 28. Foxy

  A z toho chceš snad vyvozovat právo zaplevelit prostor v mediích veřejné služby pravidelnými bohoslužbami a bezosyšnou náboženskou propagandou?
  Šoubyznys má dvá vlastní pravidla a účel zde světí prostředky – tak proč ne pro změnu jeptiška? Maně vzpomínám, že v oněch profláklých létech šedesátých byl hitem dokonce celý sbor jeptišek, opěvujících jakéhosi Dominika.

 29. protestant

  Právo je dáno Listinou práv a svobod…. 🙂

 30. Antitheista

  Já sem si samozřejmě z protestanta trochu střílel, ale konzervativní verzi křesťanství bych do TV nepouštěl, protože Hájek a spol. – to je regulérní fašismus a klerofašismus = christianofašismus

  Propagace fašismu/křesťanství je v rozporu s listinou práv a svobod …

 31. protestant

  …Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména rovnostářský kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky…..
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1ismus

 32. protestant

  Anthony Browne konstatuje, že nařčení názorového oponenta z “homofobie”, “rasismu”, “fašismu” či “sexismu” slouží jako nástroj …….k vynucení si cenzury a potlačení odlišného a politické korektnosti nepohodlného názoru
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1ismus

 33. Foxy

  protestant (24.03. 2014 | 10:06) napsal:

  “Právo je dáno Listinou práv a svobod…. 🙂 ”
  Opakuješ se, milý protestante.
  I já se tedy budu opakovat:
  protestant (23.03. 2014 | 20:10) napsal:
  “Článek 16
  (1) Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu.”

  Vyplývá snad z toho explicitní povinost sdělovacích prostředků veřejné služby dávat náboženství jakýkoliv prostor ve svém vysílání?

  Ze znění článku 16 vyplývá pouze tolerance náboženství, víry a s tím spojených záležitostí. O přímé podpoře tam není ani ň.

  Potlačuje snad někdo TV Noe? Ruší snad někdo vysílání Radia Proglas?

  Takže zde bych citoval jiný výrok:
  “Štěkáte na nepravý strom, šerife!”

 34. protestant

  Foxy (24.03. 2014 | 10:45) napsal:
  Vyplývá snad z toho explicitní povinost sdělovacích prostředků veřejné služby dávat náboženství jakýkoliv prostor ve svém vysílání?

  protestant:
  Proč píšete o povinnosti?

 35. Antitheista

  Typickým znakem fašismu – nerovnost a přísné lpění na “vůdcovském principu” (Co je boha, je boží, co je císaře, dej císaři), na přísné hierarchii, protestantské/katolické šetrnosti a upjatosti, na nacionalismu (vyvolený národ – Bible), na potlačování sexuality (křesťanství – Freud to viděl jasně)

  fašismus = křesťanství 🙁 🙁 🙁

  Proto taky existuje spojení klerofašismus – viz. Franco, Pavelič, Pinochet, Tiso, Hlinka,… Pinochet a ostatní byli levičáci jo ? 😀

  http://en.wikipedia.org/wiki/Clerical_fascism

 36. Antitheista

  Ultrakonzervativec Hájek je modernista ? 🙁 🙁

  Ten co ze všeho špatného viní francouzskou revoluci a židozednáře a odklon od křesťanství ?

 37. Foxy

  protestant (24.03. 2014 | 11:09) napsal:

  “Foxy (24.03. 2014 | 10:45) napsal:
  Vyplývá snad z toho explicitní povinost sdělovacích prostředků veřejné služby dávat náboženství jakýkoliv prostor ve svém vysílání?”

  protestant:
  “Proč píšete o povinnosti?”

  No právě, taková povinnost z citované Listiny nevyplývá.
  Takže na základě čeho flanďáci (míněno tím náboženské organisace i jejich představitelé obecně) okupují významnou část mediálního prostoru veřejné služby?

 38. Foxy

  protestant (24.03. 2014 | 11:44) napsal:
  Hájek = modernista….. 🙂

  😀 😀 😀 😀 😀
  V tom případě jsem já, Foxy, kazatelem církve presbyteriánské.

 39. protestant

  …Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména rovnostářský kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky…..
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1ismus

 40. simgiran

  Já bych to řekl takhle: Dovedete si představit, že by měl třeba Miroslav Kalousek program na veřejnoprávní televizi, kde by každý týden vyjadřoval svoje politické názory?

 41. DarthZira

  Btw – jestli francouzská třetí republika vznikla z Pařížské komuny, tak jsem já tatarská papežka 😀 Opravdu vzdělanost našich křesťanských přátel je občas velmi zábavná.
  A jejich schopnost citovat jenom to, co se jim hodí, a vytrhávat citáty z kontextu, jakbysmet.
  To je prostě úplně zbytečné komentovat.

 42. DarthZira

  Simgiran – Kalousek by asi bratru Protestantovi nevadil, ostatně je to věřící, ale jak by asi vyváděl, kdyby tam takový pravidelný pořad měli komunisté! 😉

 43. xorron

  protestant:
  Ateismus je tou rakovinou….

  Byl jsem protestant. Dnes jsem ateista.
  L. Balabán byl protestant. Dnes je ateista.
  Poznali jsme, co to je zač.
  Jsme rakovina? To je ta vaše láska k bližnímu.

 44. Antitheista

  ještě jednou o křesťanském fašismu:

  Typickým znakem fašismu – nerovnost a přísné lpění na „vůdcovském principu“ (Co je boha, je boží, co je císaře, dej císaři), na přísné hierarchii, protestantské/katolické šetrnosti a upjatosti, na nacionalismu (vyvolený národ – Bible), na potlačování sexuality (křesťanství – Freud to viděl jasně)

  fašismus = křesťanství 🙁 🙁 🙁

  Proto taky existuje spojení klerofašismus – viz. Franco, Pavelič, Pinochet, Tiso, Hlinka,… Pinochet a ostatní byli levičáci jo ? 😀

  http://en.wikipedia.org/wiki/Clerical_fascism

 45. protestant

  xorron (24.03. 2014 | 14:54) napsal:
  Byl jsem protestant. Dnes jsem ateista.
  L. Balabán byl protestant. Dnes je ateista.
  Poznali jsme, co to je zač.
  Jsme rakovina? To je ta vaše láska k bližnímu.

  protestant:
  Antiteista a nejen on zde stále píší, jak se ateismus šíří Evropou a světem. A náboženství jak prý mizí. Máš pocit, že metastáze rakoviny jsou o rozšiřování nemoci, nebo o jejím mizení?

 46. Antitheista

  Rakovina může i mizet… 😀 😀 😀

 47. Foxy

  Antitheista (24.03. 2014 | 18:37) napsal:
  “Rakovina může i mizet…”
  Zaplaťpánbu!
  A nejlepším způsobem, jak dosáhnout její remise, je posilování celkové obranyschopnosti sekularisací státního organismu.

 48. protestant

  Foxy (24.03. 2014 | 19:58) napsal:
  A nejlepším způsobem, jak dosáhnout její remise, je posilování celkové obranyschopnosti sekularisací státního organismu.

  protestant:
  Sovětský stát to jasně ukázal….. Bohužel to “posilování obranyschopnosti” odnesly miliony lidí svým životem.

 49. Antitheista

  Náboženství zase formou klerofašismu či islamismu, svatých válek a podobně – připravilo miliony životů ty další lidi…

  Komunismus nebyl o sekularismu, ale o třídním boji a “diktatuře proletariátu”, to není nic, co nutně souvisí s ateismem…

  Zatímco Bible je genocidních rad a příkazů/metafor plná 🙁 🙁 🙁

 50. neruda

  “Komunismus nebyl o sekularismu, ale o třídním boji a „diktatuře proletariátu“, to není nic, co nutně souvisí s ateismem…”

  Antitheisto,
  tohle Vám protestant nikdy neodsouhlasí, protože by tím svému křesťanství namydlil schody. Protestant je křesťanem proto, že nemá rád bolševiky. Nějaká víra v jakéhosi Boha s tím nemá nic společného :-).

 51. Foxy

  Takzvaně sekulární Sovětský Svaz nahradil víru v boha vírou v Lenina a Stalina. Náboženství obdobné starořímskému zbožštění císařů.
  Sovětský Svaz nebyl sekulární stát. To, že potlačoval věrouky konkurující víře v geniální vůdce světového proletariátu, to není nic divného; kupříkladu islám tak činí se stejnou vervou.
  Atheismus byl ve Stalinově říši životu nebezpečným názorem. Dokud ve shodě s vládnoucí ideologií odmítal “staré bohy”, bylo to OK. Jakmile by se však otřel o nová božstva, Lenina či dokonce Stalina, trest by byl rychlý a neodvratný.
  Zkuste si člověče protestantský zajet na zájezd do severní Koreje a tam zpochybnit kterékoliv božstvo z kimovského pantheonu. Hned uvidíte, co takový důsledný atheismus obnáší.

  Že vy Kima, Lenina či Stalina za bohy neuznáváte? Jak jste směšný… Zkuste si zajet do té “sekulární” severní Koreje a tam se předveďte. Tam strhněte z piedestalu ty “falešné bohy”.
  Jakýkoliv bůh existuje tak dlouho a jen tak dlouho, pokud v něj někdo věří. To platí pro Kima stejně jako pro boha biblického.

 52. slovak

  N môj návrh, zriadiť redakciu sekulárneho humanizmu, alebo inak riešiť vysielanie pre sekularistov som dostal zaujímavú odpoveď, ktorú pripájam. Je nepochopiteľné a pozoruhodné ako si pisateľ odpovede nevšimol, že si v predposlednom odstavci sám odporuje. Natíska sa otázka, aký ľudia to sedia na stoličkách vo verejnoprávnej TV a rozhlase?

  VEC: Reakcia na návrh p. Júliusa Voskára na vytvorenie redakcie sekulárneho humanizmu
  V Bratislave 5. februára 2014
  Vážený pán Voskár,
  Rozhlas a televízia Slovenska je verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, zriadená zákonom o Rozhlase a televízii Slovenska, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Službou verejnosti, ktorú RTVS poskytuje v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, je poskytovanie programovej služby, pričom programovú službu tvoria spravodajské, publicistické, dokumentárne, dramatické, umelecké, hudobné, športové, zábavné a vzdelávacie programy, žánrovo rôznorodé programy pre deti a mládež a iné programy, ktoré:
  a) sú založené na zásadách demokracie a humanizmu a prispievajú k právnemu vedomiu, etickému vedomiu a k environmentálnej zodpovednosti verejnosti,
  b) poskytujú nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov,
  c) rozvíjajú kultúrnu identitu obyvateľov Slovenskej republiky bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vek, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie tak, aby tieto programy odrážali rozmanitosť názorov, politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov a aby podporovali rozvoj vedomostnej spoločnosti.
  Z uvedeného vyplýva, že RTVS za žiadnych okolností neuprednostňuje žiadnu z filozofií, ideológií, náboženstiev či myšlienkových prúdov. Podotýkam, že nie je v silách RTVS vytvoriť špecializovanú redakciu ku každému filozofickému smeru, ktorá by dokázala tieto filozofické či ideové prúdy odborne garantovať. Nemožno však opomenúť početnú skupinu obyvateľov SR, ktorí sa v poslednom sčítaní v r. 2011 prihlásili ku kresťanstvu, pričom účasť na náboženskom živote, resp. vzťah k rímskokatolíckej cirkvi deklarovalo 62 % obyvateľov SR, k evanjelickej cirkvi augsburského vyznania sa v r. 2011 prihlásilo 5,9 % obyvateľov, ku gréckokatolíckej cirkvi 3,8 % a k reformovanej kresťanskej cirkvi 1,8 % (zdroj: ŠÚ SR).
  Práve tejto nezanedbateľnej väčšine obyvateľov Slovenska sú venované špecializované televízne a rozhlasové programy alebo magazíny s náboženskou tematikou. Zároveň mi však dovoľte dodať, že absolútna väčšina programovej štruktúry RTVS – či už v televízii alebo v rozhlase – nie je nijakým spôsobom ovplyvnená alebo formovaná vierou, náboženstvom alebo konkrétnym filozofickým či politickým zmýšľaním.
  Veríme, že si napriek Vášmu odlišnému pohľadu z programovej ponuky RTVS vyberiete i Vy.

  S úctou,

  PhDr. Daniela Migrová
  riaditeľka Sekcie generálneho riaditeľa RTVS

  Na vedomie: Predseda a členovia Rady RTVS

 53. slovak

  S obsahom verejnoprávneho vysielania na Slovensku je to podobne ako v Čechách. Natíska sa otázka, čí, koho záujem je takýmto stavom vysielania uspokojovaný? Odpovedám – je to záujem cirkevnej mafie.

Komentáře nejsou povoleny.