13 nejčtenějších článků o ateismu všech dob

Autor | 04.04. 2014

Od spuštění stránek Občanského sdružení ateistů České republiky monitorujeme jejich návštěvnost. Po 2 letech fungování nastal čas k rekapitulaci a připomenutí článků, které si za tu dobu přečetlo nejvíce lidí. Články nelze zcela porovnávat, protože některé tu jsou už delší a jiné kratší dobu. Ty které byly zveřejněny později zase mají výhodu větší komunity a celkově větší návštěvnosti v poslední době. Návštěvnost také nemá přímou souvislost s kvalitou článku nebo jeho zajímavostí. Někdy stačí, aby článek zaujal admina jedné větší stránky na Facebooku a ten na něj odkázal. Návštěvnost potom šplhá do astronomických výšin. Přesto všechno je statistika nejčtenějších článků všech dob, jistě zajímavá.

 1. Bylo jí jen 14. Podle práva šaría byla ubičována k smrti. Muslimové prosazují právo šaría i v ČR.
  Henina poslední slova o nevině, byla směřována její matce, uvedla reportáž CNN. Hena byla nejmladší z pěti dětí a bylo jí jen 14 let, když ji znásilnil bratranec. Vesnická rada vynesla rychlý rozsudek 101 ran bičem. Hena ztratila vědomí po 70 ranách a následující týden zemřela v nemocnici.
 2. Tisková zpráva: Ateisté podávají trestní oznámení na předsedu českých muslimů
  Občanské sdružení ateistů České republiky (OSAČR) podalo v úterý trestní oznámení na předsedu českých muslimů, pana Alrawiho. Oznámení podali na základě na internetu zveřejněné nahrávky, kde Alrawi vyzývá k výchově dětí k nenávisti vůči nevěřícím a k jejich bití, pokud se odmítnou modlit.
 3. 16 důvodů proč evoluční teorie funguje, kreacionismus je blbost a lidem občas rostou ocásky
  Někteří křesťané a většina muslimů věří, že lidé byli stvořeni přímo Bohem a naopak si nemyslí, že evoluční teorie popisuje skutečnost. Zjednodušeně řečeno se domnívají, že lidé se nevyvinuli z opice. Tento  pavědecký směr mohutně inspirovaný náboženstvím se jmenuje kreacionismus nebo inteligentní design (i když o jeho inteligenci panují jisté pochyby).
 4. Hrůzný trend: Trest smrti za ateismus uplatňuje stále více zemí. Německo trestá kritiku náboženství vězením
  Zatímco svět se zájmem sleduje dění na Ukrajině, pohřeb Nelsona Mandely či podobné malichernosti, ateisté jsou na Zemi vybíjeni jako dobytek na jatkách. To však dlouhodobě, už několik tisíc let, nikoho netrápí. Tedy, téměř nikoho. Organizace International Humanist and Ethical Union (IHEU) před pár dny vydala novou ročenku „Freedom of Thought Report 2013,“ ve které monituruje stav diskriminace ateistů a nevěřících po celém světě.
 5. Ježíš – muž s nejpodivnějším pohlavím aneb Záhada Svaté Předkožky
  Ježíš byl bezesporu velký muž, ať již z hlediska křesťanů, nebo prostě dějepisců, málokdo ale ví že byl také mužem mnoha mužství, nebo že měl alespoň nejpodivnější typ pohlaví, jaké si vůbec kdo dokáže či nedokáže představit.
 6. Islám: hrozba pro ateisty, agnostiky a slušné lidi
  Nedávná aférka s učitelkou v mateřské školce, která se rozhodla nosit do práce  muslimský šátek  hidžáb, jako projev svého osobního džihádu, rozvířila stojaté vody našeho českého rybníka. Náš názor je, že jakákoliv náboženská indoktrinace ve státem placeném školství je nepřípustná a veřejné školy by měly být přísně nábožensky neutrální.
 7. Jsou čas a prostor jen iluze?
  Fyzikové (mezi nimi i mladý Čech – dnes již doktor – Jaroslav Trnka) popsali nový matematický objekt, který má potenciál radikálně změnit náš pohled na realitu, a který tak probudil velká očekávání nejen v prvních liniích teoretické fyziky. Tzv. amplituhedron, který umožňuje výpočet interakcí subatomárních částic, má totiž minimálně jednu nesmírně užitečnou a jednu bezprecedentně fascinující vlastnost (původní článek). S pomocí amplituhedronu lze jednak zjednodušit dosud extrémně komplikované matematické výpočty částicových interakcí na relativně triviální příklady, a jednak, což je doslova mindblowing i z laického hlediska, výpočet s pomocí amplituhedronu vůbec nepotřebuje brát v potaz existenci času a prostoru. Ty při výpočtu, chtělo by se říct, „vznikají“ jako vedlejší produkt.
 8. Zrození Létajícího špagetového monstra – humor jako zbraň
  Za náboženskou pokrývku hlavy považují cedník, oblékají se jako piráti a v jejich ráji věčně soptí pivní vulkán – pastafariáni. Co jsou zač a jaká je jejich historie
 9. Záhada „argumentum ad Hitlerum“ a „argumentum ad Stalinum“
  Než se dostanu k oné úvaze, musím upozornit, že oba tyto argumenty jsou vlastně jeden a sice ten, který se jmenuje po Hitlerovi:
  Pravděpodobnost, že se v internetové diskuzi na libovolné téma objeví srovnání s Hitlerem, nacisty apod., se s růstem délky diskuze blíží jedné. – Godwinův zákon o internetových diskuzích
 10. Šéf českých muslimů Alrawi: Učte děti nenávidět nevěřící a bijte ty které se nechtějí modlit
  Da Vinci Prague Institute zveřejnil záznam z kázání v Brněnské mešitě, kde Muneeb Hassan Alrawi, přední český muslim, vyzývá své ovečky aby učily své malé děti nenávidět nevěřící a bily je, pokud se nechtějí modlit. (cca od 6 minuty)
 11. Ateistův průvodce náboženstvím: Bible
  Bible je kniha, kterou křesťané považují za slovo boží nebo bohem inspirovanou publikaci. Neptejte se mě co to znamená, protože to nevědí ani sami křesťané. Vymysleli si k tomu různé zábavné průpovídky a historky, kdo tu knihu vlastně psal a pod vlivem čeho se v tu chvíli nacházel. Naopak, je velmi důležité vědět, že na tuto knihu křesťané totálně kašlou.
 12. Peníze, krev, církev a otroci – co vám v seriálu o Cyrilovi a Metodějovi neřekli.
  Na počest 1150. výročí příchodu hlasatelů křesťanství Cyrila a Metoděje vznikl hraný dokument, jehož zrod podpořily katolická i pravoslavná církev. Jak může taková spolupráce církví a České (klerikální) televize dopadnout, si dokážeme představit už z pořadů jako byla třeba Duchovní kuchyně nebo Rub a líc víry.
 13. Stát v ČR financuje náboženskou indoktrinaci dětí
  Kdyby bylo náboženství pravdivé, potom by jeho vyznavači nezkoušeli nutit své děti do umělé konformity; místo toho by spíše trvali na jejich vytrvalé cestě k pravdě, bez ohledu na umělé předsudky nebo praktické následky.

3 thoughts on “13 nejčtenějších článků o ateismu všech dob

 1. TvojOponent@gmail.com

  Chcem vyzvať ateistov na vytvorenie rubriky s názvom,napr.aplikovaný ateizmus, kde by nás oboznamovali so svojim stanoviskami na aktuálne spoločenské témy.
  Nedávno som sa preklikal na blog Edurda Chmelára,mienkotvorného sekhumanistu a zostal som zdesený. Tento žvanílek vyjadrujúci sa ku každému prdu prehliada občiansku vojnu na Ukrajine e nevenuje jej žiadnu pozornosť!

  Podobný pocit mám aj z OSACR. Zdá sa, že ateisti v Česku zaspali v staroveku a jediná vec, ktorá ich trápi, sú akési rozprávky z doby bronzovej. To, že horí v kuchyni prehliadate a naďalej si vyberáte špinky z pomedzi prstov na nohe.

  To vás musia nesutále kopať kresťania k občianskemu aktivizmu?
  Alebo len nemáte názor?

 2. Foxy

  Ukrainská krize? Tys tam byl, coby očitý či ušitý svědek? Znáš nějaké nové skutečnosti, které by měly být zveřejněny?
  To jako myslíš, že by měl být přiložen další prázdný plk k hromadě těch, které už byly v prostoru mediálním navršeny?

  Méně je někdy více.

 3. TvojOponent@gmail.com

  Ateisti o kresťanstve toho tiež natárali až-až. Napriek tomu píšu stále.
  Vôbec netuším, prečo ateisti majú strach vyjadriť svoj názor. Kým Ukrajinu považujete za planétu na opačnej strane Vesmíru, udalosti spred tisícročí v oblastiach vzdialenejších než Ukrajina vás nenechávajú chladnými či vlažnými. Práve naopak, robia z vás kreatúry skôr teplé ako rozumné 😀

  Považujem to za abolútne zlyhanie OSACR. Nedošli inštrukcie od Dawkinsa?

  P.S. Ono nejde len o Ukrajinu. Ale o kadečo zo spoločenského diania. Akoby českí ateisti boli skôr vyštudovaní v gynekológii, no inak vyrastali v sterilnom prostredí. Akoby Česko bolo pivnicou a český prezident Fritz.

Komentáře nejsou povoleny.