Reagan je ateista. Se stim smiřte, Republikáni!

Autor | 15.06. 2014

Ron ReaganAmeričtí republikáni zažívají těžké časy. Morální řád se hroutí, Republikánská strana je rozštěpena mezi pravověrnou Tea Party a levičácký pseudo-republikánský zbytek, do toho straně chybějí silné osobnosti, v Bílém domě sedí socialista Obama a navíc, což je nejhorší, v USA je již druhé prezidentské období vedena nekompromisní válka proti náboženství. V současných USA je úplně běžným jevem, že jsou křesťané jen tak, bezdůdovně, napadáni skupinkami ateistických či agnostických agresorů, ve školách se vyučuje lživá evoluční teorie, satanisté si mohou stavě své monumenty na veřejných místech hned vedle těch křesťanských, a vůbec – pro křesťana v současné době zřejmě neexistuje méně hostinný stát, než jakým jsou soudobé Spojené státy. A aby toho pro chudáky ostrakizované křesťanské republikány nebylo málo, teď přichází další šok. Pokud se v těchto pro náboženskou identitu USA těžkých časech mohli konzervativci a republikáni k něčemu obracet, kromě Ježíše, samozřejmě, byla to konzervativní republikánská modla a ikona, bývalý prezident Ronald Reagan. Nyní však vyšlo na povrch, že syn Ronalda Reagana, Ron Reagan, je otevřeným ateistou. A co více, dokonce se ten mizera nebojí toho, že za svou bezbožnost shoří v pekle!

Inteligentní čtenář jistě rozlišil, co z předchozího odstavce je satirou a ironií, co faktem a co reálným obrazem a objektem stížností současných republikánů. Jedním z faktů je však to, že Ron Reagan je skutečně ateistou, který se nebojí o své nevíře mluvit i na veřejnosti. Pro (navzdory tomu, že je z Bílého domu vedena válka proti náboženství, pochopitelně) stále více se teokratizující USA je vystoupení tak významné osobnosti, jakou jistě je syn bývalého prezidenta Ronalda Reagana, událostí mimořádné důležitosti. Ron dlouhodobě spolupracuje s organizací Freedom From Religion Foundation (FFRF), pro kterou nahrál původně rádiový a poté i televizní spot se svým krátkým poselstvím pro Ameriku. Ron o tom, že je ateistou, mluvil veřejně už dříve, avšak teprve nyní se jeho sdělení podařilo doopravdy “masově” dostat k uším veřejnosti, jelikož spot s jeho vystoupením běžel během reklamního bloku při vysílání finálového dílu populárně-vědeckého seriálu Cosmos: A Spacetime Odyssey, kterýmž provází fenomenální Neil deGrasse Tyson. Na celý spot s Ronem Reaganem se můžete podívat v následujícím videu:

Ron Reagan ve spotu pronáší tuto řeč:

Ahoj, já jsem Ron Reagan, nezahanbený ateista, a jsem znepokojen pronikáním náboženství do naší sekulární vlády. Proto Vás žádám, abyste podpořili Freedom From Religion Foundation, největší a nejvíce efektivní národní organizaci ateistů a agnostiků, jejímž cílem je to, aby stát a církve zůstaly odděleny, tak jak to Otcové Zakladatelé zamýšleli.

Podpořte prosím Freedom From Religion Foundation.

Ron Reagan. Celoživotní ateista. Nebojící se toho, že shoří v pekle.

To, že je Ron ateistou, však není žádnou novou informací. Již v roce 2004 v rozhovoru pro New York Times na otázku “Chtěl byste být prezidentem Spojených států?” odpověděl: “Já jsem nezvolitelný. Jsem ateista. A jak všichni víme, to je něco, co lidé nebudou akceptovat.” V rozhovoru pro NY Times se Ron vyjádřil také v tom smyslu, že není zastáncem žádného náboženství, ale že nejsympatičtější je mu buddhismus. Tentýž rok, v pořadu Larry King Live, svoji odpověď na podobnou otázku zopakoval: “Jsem ateista… nemůžu být zvolen do žádného úřadu, protože všechny průzkumy veřejného mínění jasně ukazují, že lidé nikam nezvolí ateistu.”

Za zmínku také jistě stojí Ronova řeč z roku 2009, kterou pronesl na 32. výroční konferenci FFRF:

Rozum a svobodné myšlení zůstane charakteristickým znakem lidského druhu. Schopnost člověka dívat se na úžasný, nepochopitelný vesmír, ve kterém nacházíme sami sebe, s myslí prostou dogmat, byla a vždy bude měřítkem našeho úspěchu. Víra bude slábnout, náboženství zmizí, ale rozum zůstane. Rozum je tím, do čeho jsem vložil svou víru.

Celou Ronovu úchvatnou řeč, ve které popisuje i své zážitky z dětství, si můžete přečíst zde. Pro úplnost je také třeba dodat, že Ron podporuje Demokratickou stranu. V roce 2004 dokonce vystoupil na národním shromáždění Demokratů, kde vyslovil svou podporu pro zrušení Bushových omezení týkajících se financování výzkumu embryonálních kmenových buněk. Proti samotnému Bushovi juniorovi se Reagan také několikrát vymezil: kritizoval jej například za jeho tažení do Iráku a také za zneužívání odkazu jeho otce. V roce 2004 tak Ron v prezidentských volbách podpořil demokratického kandidáta Johna Kerryho a v roce 2008 podpořil Obamovu prezidentskou kandidaturu.

Článek však bohužel nebude zakončen žádnou pozitivní tečkou. Rozloučit se budeme muset poněkud smutně, a to následujícím videem, ve kterém účinkuje guvernér státu Texas, Rick Perry. Řekněme si to narovinu – člověk nemusí chodit každou neděli do kostela, aby věděl, že s tou zemí je prostě něco v nepořádku! Situace je naprosto skandální – zatímco gayové mohou otevřeně sloužit v americké armádě, děti Američanů se ve školách pomalu ani nemohou modlit! Perry v posledních amerických prezidentských vobách kandidoval na prezidenta, bohužel však neúspěšně, jelikož neprošel ani přes republikánské primárky. Osobně považuji za velkou škodu, že Perry neuspěl, jelikož on by jistě byl tím pravým, kdo by byl schopen ukončit Obamovu válku proti náboženství a zabránil by tak pokračujícím liberálním útokům na náboženské dědictví a identitu Spojených států.

12 thoughts on “Reagan je ateista. Se stim smiřte, Republikáni!

 1. Hosamen

  Bush mladší prohlásil něco ve smyslu, že všichni ateisté by měli být zbaveni občanství USA.

 2. Antitheista

  Tohle jsem nevěděl, zajímavé. Díky za článek

  To musí být pro Reaganovu rodinu šok, kdyby byl křesťan, nejspíš by měl docela šanci stát se mocným politikem. Využil by obraz tatínka a bylo by, asi jako když by syn Václava Klause šel do ODS a kecal něco o kořenech, hned by ho brali všichni všema rukama. Takhle jako ateista skutečně asi nemá šanci, rozhodně ne u Republikánů

 3. Antitheista

  Bush mladší pouze podporoval zavedení kreacionismu na školách a vedl své “křížové” výpravy 🙂

 4. protestant

  Každý se chce nějak zviditelnit.

 5. Antitheista

  Co to má společného s článkem ?

 6. Foxy

  protestant (16.06. 2014 | 08:37) napsal: “Každý se chce nějak zviditelnit.”

  Jojo, akorát duchu svatýmu se to ne a ne povést 🙁

 7. Antitheista

  Chudák protestant, ten dostává hrozně zabrat, když on si o to stále říká 😀

 8. Foxy

  Bane, my se jen tak tak škádlíme 😀

 9. Jakub

  “V roce 2004 dokonce vystoupil na národním shromáždění Demokratů.. proti samotnému Bushovi juniorovi se Reagan také několikrát vymezil: kritizoval jej například… za zneužívání odkazu jeho otce. V roce 2004 tak Ron v prezidentských volbách podpořil demokratického kandidáta Johna Kerryho a v roce 2008 podpořil Obamovu prezidentskou kandidaturu.”

  Na druhou stranu je nutné říct, že celé jeho vystoupené národním shromáždění Demokratů nebylo také ničím jiným než využívání/zneužíváním jména jeho otce pro potřeby volební kampaně. Ron Reagan zas tak významná osoba na základě něčeho, co sám dokázal, není. Pokud vím, tak moderoval nějaký neúspěšný politický pořad v televizi a přiležitostně komentuje politické dění.

Komentáře nejsou povoleny.