„Zavřete jí už hubu,“ dožadoval se zástupce Saúdské Arábie na jednání OSN

Autor | 26.06. 2014
Zástupce Saúdské Arábie pokoušející se umlčet Josephine Macintosh z Center for Inquiry.

Zástupce Saúdské Arábie pokoušející se umlčet Josephine Macintosh z Center for Inquiry.

Nerad užívám takto expresivních výrazů, nicméně toto pondělí bylo zasedání Rady pro lidská práva při OSN kolbištěm boje mezi silami dobra a zla. Již po několikáté se na program dostal Raif Badawi, saúdský sekularista, které byl v Saúdské Arábii odsouzen k 10 letům vězení, 1000 ranám bičem a pokutě, o čemž jsme Vás ostatně již informovali. Před několika měsíci na jeho případ na půdě OSN upozorňoval Kacem El Ghazzali, reprezentant International Humanist and Ethical Union (jejíž je OSAČR členem), tentokráté to byla zástupkyně Center for Inquiry (CFI), Josephine Macintosh. Center for Inquiry je americkou organizací, jejímž cílem je podporovat sekulární společnost založenou na hodnotách vědy, rozumu, humanismu a svobodě bádání. Více se o nich můžete dozvědět na jejich webových stránkách. Josephine Macintosh na půdě OSN vystupovala, aby za CFI vyjádřila jejich znepokojení ohledně porušování svobody projevu, víry a základních lidských práv obecně, stejně tak jako rozčarování nad perzekucemi saúdskoarabských disidentů, jakým je třeba právě Raif Badawi či Waleed Abu al-Khair (Badawiho právník, který byl mimochodem nedávno taktéž uvěznen za „lidskoprávní aktivismus“). Reprezentant Saúdské Arábie (ano, Saúdská Arábie má skutečně zastoupení v Radě pro lidská práva OSN) se však zachoval jako čistokrevný primitiv a Josephinu se celkem třikrát pokusil umlčet.

Naštěstí pro nás všechny existuje z jednání videozáznam. V následujícím osmiminutovém videu se na řeč Josephiny a na snahy o její umlčení ze strany Saúdské Arábie můžete, umíte-li anglicky, podívat. Doopravdy doporučuji, jelikož je to skutečně masakr:

Shrňme si tedy, co se vlastně na videu odehrálo. Na začátku dostává slovo Josephine Macintosh, která začne mluvit o případu Raifa Badawiho. Viceprezidentka Rady, která jednání řídí, poté Macintoshovou přeruší, jelikož se začne hlásit reprezentant Saúdské Arábie. Ten se následně domáhá toho, aby bylo Macintoshové odebráno slovo. Viceprezidentka poté udělí slovo zástupci USA, který se hlásí jako další. Ten viceprezidentku vyzve, aby Macintoshové dovolila řeč dokončit (mimochodem, respekt pro zástupce USA, velice často USA kritizuji za prorůstání křesťanství a politiky, ale tohle skutečně oceňuji). Jako další se poté hlásí zástupce Irska, který Macintoshovou taktéž podpoří (taktéž docela překvapení). Zástupce Irska říká, že Macintoshová by na půdě výboru neměla být přerušována, jestliže se jedná o tak vážné záležitosti v oblasti porušování lidských práv. Poté se hlásí zástupkyně Francie, která Macintoshovou taktéž podpoří (zde to již překvapení určitě není). Zástupce Kanady je dalším, kdo dostává slovo. Je stručný a říká, že stejně jako jeho předřečníci a předřečnice podporuje právo zástupkyně CFI dokončit projev. Poté se ke slovu opět dostává viceprezidentka Rady, která jednání řídí a říká, že na tomto jednání se od řečníků očekává, že budou mluvit o případech porušování lidských práv, která si zasluhují pozornost Rady, a to i na úrovni porušování lidských práv v jednotlivých zemích a proto Macintoshové opět uděluje slovo.

Macintoshová poté doslovně říká, že CFI vyzývá Saúdskou Arábii k tomu, aby nepodmíněně a neprodleně propustila Raifa Badawiho a zároveň stáhla veškerá obvinění na jeho osobu, ale i na osoby další, jež jsou obviněny na základě podobného porušování lidských práv v souvislosti s „rouháním,“ „urážkou islámu,“ či „odpadnutím od islámu,“ jako tomu je u případu Badawiho. Ihned poté však viceprezidentka Macintoshovou přerušuje, jelikož o slovo se opět hlásí Saúdská Arábie. Její zástupce říká, že Saúdská Arábie trvá na tom, aby Macintoshová byla umlčena a že její projev považuje za nepřijatelný. Poté se kolotoč opakuje. O slovo se hlásí Spojené státy a jejich zástupce opět říká, že věří, že Macintoshová má právo na to svůj projev na půdě Rady dokončit. Viceprezidentka poté zástupkyni CFI opět uděluje slovo. Macintoshová tedy v projevu pokračuje a uvádí, že Saúdská Arábie, jakožto člen této Rady, je slepá vůči porušování lidských práv a že nespolupracuje s Radou ohledně prosazování lidských práv. Poté Saúdskou Arábie vyzývá k reformě svých zákonů tak, aby tyto zákony chránily a repsektovaly svobodu náboženství, vyznání a projevu. Ještě než však větu s touto výzvou dokončí, je jí opět odebráno slovo.

Hlásí se znovu Saúdská Arábie. Její delegát upozorňuje, že Saúdská Arábie byla zvolena jako člen Rady se silným mandátem 160 hlasů (ano, bohužel tomu tak skutečně je). Poté je slovo předáno znovu Macintoshové. Ta na závěr své řeči dodává další důležitou výzvu, totiž výzvu k tomu, aby Saúdská Arábie zrušila Článek 1 ustanovení týkajících se terorismu, jež definuje ateismus jako terorismus, tedy ztotožňuje ateismus s terorismem (více o této saúdské legislativě zde). Jeden z reprezentantů arabských států pak představitelům CFI sdělil, že reprezenant Saúdské Arábie ve skutečnosti neříkal, že žádá, aby byla Macintoshová „umlčena“ (silenced), jak překládala tlumočnice, ale že doslova říkal, „aby držela hubu“ (I ask you to shut her up!).

 

Zástupkyně CFI tak tedy nakonec umlčena nebyla, hubu nedržela, a svůj projev dokončila. Jeho celé znění si můžete přečíst v tiskové zprávě CFI zde. Po jednání Rady pro lidská práva se pak ke kauze na twitteru vyjádřil Andrew Bennett, ambasador Kanady pro náboženskou svobodu. Napsal, že „je hrdý na to, že se jeho země postavila na stranu CFI při projednávání uvěznění Raifa Badawiho“. Michael De Dora, šéf CFI při OSN pak uvedl: „Pro Saúdskou Arábii to nevypadá dobře. Tím, že se nás pokoušela umlčet, a to navíc takovým zoufalým způsobem, způsobila, že naše prohlášení získalo ještě větší pozornost, než by tomu bylo jinak.“

„Způsob, jakým Saúdská Arábie porušuje základní lidská práva, musí být znám a následně odsouzen celým civilizovaným světem.“ To je věta, kterou taktéž pronesl Michael De Dora a já se s ní zcela ztotožňuji. A zároveň tímto děkuji organizaci Center for Inquiry a všem dalším, kteří se snaží upozorňovat na xenofobní, netolerantní a nesnášenlivou saúdskoarabskou legislativu. Opět a znova je třeba si uvědomit, že v démonizovaném Rusku sice zcela jistě lidská práva porušována jsou, avšak oproti tomu, co se děje v Saúdské Arábii a řadě dalších islámských zemí, lze Rusko ještě stále označit za výspu lidských práv.

A na závěr otázka do diskuse: Proč se o této kauze opět nedočteme ani jedno jediné slovo z českých médií?

24 thoughts on “„Zavřete jí už hubu,“ dožadoval se zástupce Saúdské Arábie na jednání OSN

 1. benzin

  Děkuji za tuto zprávu. Nicméně neočekával bych, že jde o nějakou konspiraci českých médií. Obecně o dění na půdě OSN téměř neinformují natož tak na půdě jednotlivých výborů.

  Česká média informují o zahraničním dění jen velmi málo a v podstatě výhradně jen to co mohou převzít od ČTK.

 2. Machi

  Už jsem se chystal napsat, že takhle by nějak kritický článek měl vypadat. Věcný, kritizující aktuální chování jednoho z islámských států a bez přehnaných emocionálních výlevů.
  A pak jsem bohužel našel něco, co tento článek klade spíše na úroveň bulvárních článků lidovek, novinek apod.
  Pokud je přímo v nadpisu použit nějaký údaj, v tomto případě o prohlášení „Zavřete jí už hubu“, který má za cíl (jen) zvýšit dopad článku, mělo by být v článku někde napsáno, kde se vzal. Myšleno odkaz na pův. zdroj, ne „Jeden z reprezentantů arabských států pak představitelům CFI sdělil“, protože to nestačí.
  Přitom jste tam dal hromadu odkazů (to jednoznačně chválím) a pak na údaj, který stál za to, abyste ho dal do nadpisu, zdroj nedáte.

 3. Machi

  Ano, to jsem viděl, ale „I ask you to shut her up!“ („Zavřete jí už hubu“) tam není a já arabsky neumím.

 4. paya

  Machi: Jinak tahle interpretace se objevila na twitteru @center4inquiry

 5. Machi

  Paya: Díky, ten odkaz měl být právě v článku.
  Nicméně překlad „but something closer to“ na
  „doslova říkal“, není asi úplně přesný.
  Škoda, že tu není někdo, kdo umí arabsky, a mohl to potvrdit a
  rovnou přeložit do češtiny.
  Nicméně celé je to celkem přebytečné (hlavně to dát do nadpisu).
  Hlavní zpráva je, že se Saudská Arábie pokusila na půdě OSN několikrát umlčet představitele názorové opozice (v tomto případě Center for Inquiry).

 6. Honza Werner Post author

  Jinak autor toho článku na Patheosu, Paul Fidalgo, je taky z Center for Inquiry.

 7. Machi

  H. Werner:
  Já jsem nepsal, že si vymýšlíte. Já jsem psal o tom, že dát to do nadpisu a pak na to nedat odkaz zbytečně bulvarizuje jinak dobrý článek.

 8. Machi

  Mimochodem ta žena, která jednání řídila se jmenuje Kateřina Sequensová a je to velvyslankyně a stálá představitelka ČR při OSN.

  Tu také ocenil již zmíněný Paul Fidalgo ve svém rozšířeném článku –
  Council Vice President Kateřina Sequensova ultimately sided with Macintosh, and indeed, repeatedly tried to do so. It was a sight to behold.

  (zde http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2014/06/25/what-made-saudi-arabia-panic-at-the-un-human-rights-council/)

  (Mimochodem spam filter mi sežral příspěvek, který, pokud tenhle projde, je víceméně duplicitní)

 9. qamar

  Mno, anglický překlad říká request to stop her intervention, takže ani silenced, shut up. Z arabštiny toho není slyšet dost na to, aby se z toho dalo něco poznat. Ledaže byste měli video bez tlumočení, pak se na to můžu zkusit podívat….

 10. Slávek

  no tak se to vysvětlilo, článek aktualizován, popojedem. Ta připomínka byla dobrá a k věci, Honza to doplnil… za mě spokojenost.

  Do titulku to patří, protože to ilustruje situaci.

 11. Honza Werner Post author

  qamar: Znovu opakuji. Vycházím z toho, co napsali přímo představitelé z Center for Inquiry. Zkráceně v tom tweetu, s vysvětlením v článku na Patheosu:

  “ In fact, we at CFI have been told by one Arabic speaker that the Saudi representative wasn’t just demanding that Macintosh be “silenced,” but something closer to “I ask you to shut her up!”“

  Takže pokud CFI nelže, tak je to pravda. Já CFI sleduji dlouhodobě a považuji ji za velice důvěryhodnou organizaci s velkým kreditem. A nebo druhá možnost, že CFI lhal jejich arabský zdroj, což se mi nezdá.

 12. Machi

  Díky za článek. Stálo by za zmínku, že viceprezidentkou je Češka, Kateřina SEQUENSOVÁ

  To jsem tu posílal včera 3×, ale sežral mi to asi spam filter a nikdo příspěvky neobnovil. Výše zmíněný Paul Fidalgo ji zato velmi ocenil, bohužel se tu ani nebudu snažit dávat link či citaci, protože by mi to asi zase sežral spamfilter.

 13. qamar

  Honza Werner: to byla čistě reakce na předchozí příspěvky vysvětlující, že umět arabsky nestačí k tomu, aby se osvětlilo, co vlastně bylo řečeno. Arabština má poměrně velké možnosti, jak to vyjádřit tak, aby to na první poslech vypadalo slušně.
  Mimochodem k článku, nechápu, co je překvapivého na vyjádřeném postoji USA a Irska? Nevidím žádnou souvislost, a pokud se to týká množství a vlivu křesťanů v daných zemích, tak už vůbec ne.
  Druhá poznámka – Způsob, jakým Saúdská Arábie porušuje základní lidská práva, je znám a celým civilizovaným světem a odsuzován sice taky (alespoň slovně), ale je to v podstatě k ničemu.

 14. DarthZira

  Neměli bychom jako Češi sepsat nějakou protestní petici nebo něco podobného na zamini kvůli tomu, jak se v této věci chovala zástupkyně právě NAŠEHO státu?
  Jinak ta odvaha ze strany zástupce USA opravdu není nic, čemu by nebylo třeba se poněkud podivovat s ohledem na to, jak oblíbenými spojenci USA právě SA je. U toho Irska mi to divení se už přijde poněkud divné, to by se klidně dalo divit i u zástupce Francie se zdůvodněním, že Francie je dnes už napůl islámský stát nebo tak něco.

 15. Pingback: Další drakonický trest v Saúdské Arábii: 15 let vězení pro Waleeda Abu al-Khaira | Ateisté ČR

 16. Pingback: Stát zasedající v Radě pro lidská práva OSN popravil muže za praktikování černé magie | Ateisté ČR

 17. Pingback: Co dál po pařížském masakru? | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.