Kdo je otcem vězněného nigerijského ateisty? Šéf organizace pro vynucování práva šaría

Autor | 04.07. 2014
Muhammad Bala, otec Mubaraka Baly a člen nigerijského "Ředitelství pro společenskou reorientaci".

Muhammad Bala, otec Mubaraka Baly a člen nigerijského “Ředitelství pro společenskou reorientaci”.

Případ Mubaraka Baly, nigerijského ateisty vězněného v psychiatrické léčebně, má stejně jako podobné aktuální případy Saúda Raifa Badawiho a Súdánky Meriam Ishagové jednoho společného jmenovatele: islám. Na pozadí toho, proč byl Mubarak Bala umístěn do psychiatrické léčebny, totiž stojí islámské právo šaría. Dle něj je totiž odpadnutí od islámu trestáno smrtí, a Mubarakův otec je muslim, tudíž i on je automaticky muslimem, což je vlastně velice podobný scénář jako u Ishagové. Jeho rodina jej tak preventivně umístila do psychiatrické léčebny, jelikož pokud by byl Mubarak hospitalizován a tím pádem prohlášen za nemocného, nedal by se jeho ateismus hodnotit jako fakticky vědomý. A jak víme, nigerijští psychiatři poté prohlásili, že ateismus je důsledkem chorobné změny osobnosti a tudíž je Mubarak nemocen a musí být hospitalizován a léčit se. Nebýt islámského práva, které kriminalizuje ateismus a trestá smrtí odpadnutí od islámu, kauza by vůbec nevznikla.

Před několika dny se na internetu objevilo vyjádření Mubarakova otce, Muhammada Baly. Ten v nigerijském deníku Daily Trust (kde je mimochodem pravidelným sloupkařem) popřel to, že by umístil svého syna do psychiatrické léčebny z důvodu jeho ateismu a uvedl, že se tak stalo proto, že chování jeho syna začalo vykazovat jisté známky “abnormality” a že náboženství s tím nemělo nic společného. Neodpustím si také tu poznámku, že nikdo z českých novinářů se neobtěžoval tuto zprávu reprodukovat: najít si skrze google anglicky psané nigerijské zpravodajské portály zřejmě představuje pro české novináře příliš velkou zátež. Mubarakova rodina konkrétně v tiskovém prohlášení uvedla následující: “Ještě před tím, než se dostavily jakékoliv problémy týkající se víry, Mubarak začal vykazovat jisté známky abnormálního chování, na základě kterých mu kompetentní lékařští odborníci diagnostikovali psychiatrický stav, který vyžadoval jeho hospitalizaci.”

Mubarakova rodina dále prohlásila, že respektuje individální lidská práva a že Mubarak má volnost věřit či nevěřit naprosto čemukoliv. Co se týče Mubarakovy přesné diagnózy, tu rodina neposkytla s ohledem na to, že není možné poskytovat důvěrné informace o stavu pacienta s ohledem na jeho soukromí. Rodina také uvedla, že Mubaraka nemiluje nikdo více, než právě oni. “Samozřejmě si přejeme, aby Mubarak opustil nemocnici co nejdříve, tedy ihned poté, co lékaři rozhodnou, že jeho hospitalizace již dále není nutná,” stojí dále  mediálním prohlášení.

K případu se vyjádřilo i samotné vedení nemocnice, ve které Mubarak pobývá. Jedná se konkrétně o nemocnici Aminu Kano Teaching Hospital ve státě Kanu na severu Nígérie. Dle vedení nemocnice v žádném případě není pravda to, že by byl Mubarak v nemocnici “držen”. Mubarak prý v nemocnici pobývá čistě z toho důvodu, že trpěl akutním psychiatrickým stavem, který si vyžadoval rychlou léčbu. Nemocnie také potvrdila, že Mubarakův právník měl po celou dobu přístup k pacientovi a mohl s ním komunikovat. “Právník je s Mubarakem v kontaktu a měli spolu řadu hovorů. Jeho další pobyt v nemocnici je podmíněn čistě lékařsky a to se souhlasem jeho rodiny. Nemáme žádný důvod držet ho tu déle, než bude nezbytně nutné s ohledem na jeho lékařský stav,” stojí dále v prohlášení nemocnice.

Z těchto prohlášení tedy lze říct, že Mubarakův otec Muhammad je velice liberálním člověkem a vůbec celá jeho rodiny působí dojmem, že se pouze snaží dělat vše nejlepší pro svého milovaného syna. Na webu Virtuart si však dali menší práci a podívali se na postavu otce, Muhammada, poněkud detailněji. Především je třeba říct, že Muhammad Bala je generálním ředitelem islamistického Directorate of Societal Reorientation (Ředitelství pro společenskou reorientaci). Co má tato organizace za úkol, co je jejím posláním a náplní? Hlavní funkcí této organizace je snaha o vynucování práva šaría v Nigérii.

Redaktoři Virtuartu zjistili, že Muhammad Bala má k “osvícené postavě”, za kterou se sám označuje, skutečně velice daleko. V jednom z jeho mnoha sloupků například napsal: “Na televizi je pro muslimské domácnosti nejvíce nebezpečný ten fakt, že televize rozleptává islámské hodnoty. Všechny ty shnilé postoje postav z televizních pořadů udělaly z celých generací nevinných malých dětí naprostá monstra, která nemohou rozpoznat dokonce ani jejich rodiče. Televize je bezpochyby tím největším nástrojem propagandy, který kdy byl člověkem vytvořen. Chcete, aby masy něčemu uvěřily? Ukažte to v televizi. Přesně tímto způsobem se naše děti nakazily ideologiemi ateismu a liberalismu, aniž by si toho sami byly vědomi!”

Muhammad Bala tedy na jednu stranu říká, že je mu jedno, v co jeho syn věří či nevěří a že to je čistě jeho osobní věc, na druhou stranu vidí v ateismu a liberalismu apriorně špatné “ideologie”, před kterými by každé dítě mělo být chráněno. Ostatně, od člena organizace, která dohlíží na vynucování islámského práva šaría asi ani nic jiného očekávat nelze.

V jednom z dalších textů pak Muhammad Bala oslavuje Hasana al Bannu, což byl zakladatel nechvalně známého egyptského Muslimského bratrstva. Bala jej ve svém textu označuje za hrdinu. Další zmíněníhodný text Muhammada Baly nese příznačný název “Hamas: The Faith Triumphant”. V tomto článku Muhammad de facto vyjadřuje svoje sympatie k doktríně džihádu mečem, které “omlouvá” jeho jednostranným pohledem na palestinsko-israelský konflikt. V článku dokonce cituje Usámu bin Ládina a jeho výzvu k muslimům, aby se postavili státu Israel. Samotný stát Israel pak přirovnává ke “žralokovi v arabské nádrži”. Redaktoři webu Virtuart, kteří mimochodem českým novinářům ukázali, jak že se to dělá novinařina, tak pokládají závěrečnou otázku: “Je možné očekávat a přijmout, že Muhammad Bala je skutečně hlavou osvícené rodiny, která respektuje svobodu náboženství a svobodu od náboženství?”

Zřejmě nejadekvátnější odpovědí na to, proč byl Mubarak Bala svou rodinou umístěn do psychiatrické léčebny, kde byl zdrogován a držen proti své vůli, je, že tak bylo učiněno “pro jeho bezpečí”. Tím je myšleno bezpečí před ostatními islamisty a muslimy, například před těmi, kteří pracují ve výboru pro dodržování islámského práva, ve kterém pracuje i Mubarakův otec.

V úterý 1. 7. 2014 byl Mubarak Bala po osmnácti dnech z psychiatrické léčebny propuštěn.

3 thoughts on “Kdo je otcem vězněného nigerijského ateisty? Šéf organizace pro vynucování práva šaría

  1. Čestmír Berka

    Žralok v tanku? Tank bude v tomhle případě asi spíš “nádrž” .

  2. Strýček Joe

    “…Přesně tímto způsobem se naše děti nakazily ideologiemi ateismu a liberalismu …” to měl na mysli Teletubbies?

Komentáře nejsou povoleny.