Mubarak Bala byl propuštěn z psychiatrické léčebny

Autor | 04.07. 2014
Mubarak Bala se svou matkou.

Mubarak Bala se svou matkou.

Včera ve večerních hodinách dorazila ze severu Nigérie dobrá zpráva: Mubarak Bala byl propuštěn z psychiatrické léčebny, kde byl po osmnáct dní držen proti své vůli. Jak jste již určitě zaznamenali i z českých médií, Mubarak Bala byl v Nigérii umístěn do psychiatrické léčebny čistě z toho důvodu, že nevěřil v boha a byl to ateista. K mému překvapení o incidentu informovala i česká média, například veřejnoprávní Česká televize či portál iDNES, proto jej tu nebudu zpětně celý rekonstruovat. Zájemci o detailnější informace o případu si mohou přečíst původní článek na webu International Humanist and Ethical Union (IHEU), jež na celý případ upozornila. Avšak vzhledem k tomu, že Mubarak Bala není křesťan, nýbrž ateista, neozval se žádný Halík a dokonce si ani český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nepozval na kobereček nigerijského velvyslance. Ostatně, proč by taky, koho zajímá nějaký ateista? Podobně jako nedávno u případu Súdánky Meriam Ishagové, rozběhla se i tentokrát mezinárodní petice, kterou rozhodně mělo cenu podepsat. K akci za Mubarakovo osvobození z psychiatrické léčebny se navíc připojily i významné zahraniční weby a média jako BBC, Huffington Post, ABC, BuzzFeed či CBS.

mubarak bala O tom, že byl Mubarak Bala propuštěn, informovala včera jako první facebooková stránka Free Mubarak a dnes je již k dispozici i článek na webu IHEU, která celý případ řešila. IHEU najala právníka přímo v severonigerjském státu Kano a společně s nigerijskou organizací Lagos Humanist and Skeptics zatlačila na vedení nemocnice i na nigerijské politiky, aby Mubaraka propustili, což se nakonec podařilo. Dle IHEU také nemocnice odmítla předat právníkovi, který Mubaraka zastupoval, jakékoliv dokumenty týkající se jeho zdravotního stavu, které by specifikovaly jeho diagnózu a tedy i důvod toho, proč byl v psychiatrické léčebně hospitalizován.

Mubarak byl propuštěn již v úterý v odpoledních hodinách, nicméně zpráva o jeho propuštění byla na veřejnost vpuštěna až poté, co se Mubarak nacházel na bezpečném místě. Podle všeho byl Mubarak propuštěn během stávky v nemocnici, během které byla propuštěna celá řada „pacientů“.

Na závěr přikládám Mubarakovo prohlášení, které učinil po svém propuštění:

Děkuji všem za jejich zájem o mou kauzu. Ty, kteří mně vyhrožovali, žádám, aby užívali rozumu a naučili se tolerovat jiné názory, než jejich vlastní. Vzdělání a svoboda projevu nejsou něčím, co by se dalo léčit v nemocnicích. Naším „lékem“ je však láska k lidskosti, všichni sdílíme stejný osud. Vše, co jsem řekl, jsem řekl v dobré vůli toho, že my všichni můžeme prosperovat a učit se fakta z našich životů.

18 thoughts on “Mubarak Bala byl propuštěn z psychiatrické léčebny

 1. Pingback: Kdo je otcem vězněného nigerijského ateisty? Šéf organizace pro vynucování práva šaría | Občanské sdružení ateistů České republiky

 2. TvojOponent

  Má to chybičku krásy. Dotyčný pán bol daný do blázinca príbuznými, aby ho uchránili pred trestom za odpadlíctvo od viery.

 3. TvojOponent

  Takže ako? Je či nie je pako? 🙂 Pokiaľ je mi známme, tak toho „pacienta“ už prepustilli. Oznámenie o prepustení bolo vydané s oneskorením práve preto, aby mu zabezpečili úkryt pred radikálnymi islamistami.

  Dajme si teraz zaujímavejšiu otázku. Pomohlo by veci, keby sa v záležitosti angažoval Halík či priamo pápež?

  V tomto konkrétnom prípade by to veci extrémne ublížilo. Ten „pacient“ by sa stal ikonou.Ikonou západu a Ríma, ktorú trabe deonštratívne zničiť. To by chceli českí ateisti?

  Poukazovanie na Halíka, ako vo veci nekoná, je žiaľ ateistický alibizmus. Státisíce obetí prenasledovania kresťanov po celom svete, vrátane Nigérii, prináša svoje ovocie. Ateisti sú totiž vnímaní ako tí hnusníkresťania, ktorí zverejňujú tie karikatúry mohameda a vedú križiacku vojnu proti Iraku či Afganistanu. Vaše ticho zo včerajška bude premenené na slzy zajtrajška. To, že liberáli islamizovali EU v nádeji na skoršiu porážku kresťanstva sa nakoniec obráti proti vám samotným. Korene Európy sú totiž kresťanské a ateizmus mohol prekvitatť vďaka pokrokovým ideám tohoto náboženstva. Napríklad vďaka myšlienkam o výhrade vo svedomí, ktoré Vatikán presadzuje aj pre ateistov.
  Tak so značnou dávkou škodoradosti sa teším, ako budete lynčovaní za križiacke výpravy a všetko to, čo ste doteraz vyhadzovali na oči nevinnýmkresťanom dneška. Portály ateistov na vaše lynčovanie islamistami poskytnú more,priam oceán argumentov.

  Nuž keď je ateistom dobre, chodia k moslimom šmýkať, aby im rozbili hubu.

  Len mi vŕta v hlave, ako sa Česko bude volať. Čechystan? Bohmenstan und Mahrenstan? Či Alahistan?

 4. TvojOponent

  Inak oceňujem, pán Werner, snahu o analýzu prípadu. Chýba ta však spojenie islamského extrémizmu a prenasledovanie kresťanov a hlavne to ticho z liberálnych štátov, ktoré toto násilie páchané na kresťanoch trestuhodne prehliadajú. Aký je rozdiel medzi sfanatizovaným islamistom a k vraždeniu ľahostajným ateistom? V dôsledkoch žiadny.

 5. TvojOponent

  Zaujímavé… Vraj je tu 5 komentárov, ale narátal som (o 6:24) len 4. Kto mi toto vysvetlí? Alebo nevedia českí ateisti rátať do 5?
  TOMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEKKKK!!!! 😀

 6. Foxy

  Od Objasnitele: „Zaujímavé… Vraj je tu 5 komentárov, ale narátal som (o 6:24) len 4. Kto mi toto vysvetlí? Alebo nevedia českí ateisti rátať do 5?“

  Milý Objastniteli!
  Dovolte mi objastniti Vám, že v počtu komentářů je softvérem těchto stránek automaticky započítán i takzvaný „Pingback“. I povrchním pátráním detektivním lze tento jev odhaliti.
  Jojo. Napřed třeba mysliti, pak teprve je možno dovoliti si lacině posměšné příspěvky psáti.
  V případě potřeby se zde jistě najde někdo znalý, kdo Objasniteli objasní, co že to takový „pingback“ vlastně je, jaký má účel, a proč jest i on do summy komentářů započítáván. A také pak snad vytane v mysli Objasnitelské poznání, že Tomek na číslování příspěvků pražádného vlivu nemá. Že je tudíž nesmyslné vkládati výkřiky typu „TOMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEKKKK!!!!“.

  Tak si říkám; nejste li Vy, Objasniteli, ve své podstatě filozofem?

 7. Antitheista

  „To, že liberáli islamizovali EU v nádeji na skoršiu porážku kresťanstva sa nakoniec obráti proti vám samotným. Korene Európy sú totiž kresťanské a ateizmus mohol prekvitatť vďaka pokrokovým ideám tohoto náboženstva.“

  Pokud vím, imigrace do Evropy tu byla už před 2.sv i 1.sv. válkou – díky křesťanskému kolonialismu, např. Ateismus je starší než křesťanství a má kořeny v Antice, takže je víc „evropský“ než tvůj Ježíšek z předního východu. Křesťané k nám byli tolerantní asi jako inkvizice, než přišli o moc, upalovali nás. Pak už neměli jak, tak začali psát proti nám spisy a encykliky, nakonec už jim zbylo jen občasné hanobení v médiích a jinak nás „tolerují“ (nemohou jinak 😀 – zde na Západě) 😀 . Takže já za nic křesťanům nevděčím…

 8. TvojOponent

  Anti… kresťania v antike boli považovaní za ateistov. Takže aj Vaše svetonázorové korene sú kresťanské.
  Rýchlo si bežte zmerať krvný tlak 😀

 9. TvojOponent

  Fajn…a tak nech sa tu nájde niekto, kto mi objasní, čo v írečitej češtine znamená to vaše „pinguinback“ 🙂
  Dúfam foxy, že ak nájdete na výplatnej páske 20 000 Kč, nebudete protestovať, ak si vo výplatnom vrecku nájdete o nejakú tú tisícku menej.

 10. Honza Werner Post author

  TvojOponent

  Proč by naše světonázory měly být křesťanské proto, že v antice byli křesťané považováni za ateisty? Ano, to byli, ale tam byli za ateisty považováni i skuteční ateisté či agnostici, lidé věřící v osobního boha(y) či lidé věřící v místní bohy jiným způsobem, než „oficiálním“ atp., viz rozdílné příklady: Anaxagorás odsouzený za to, že Slunce, tehdy bůh Hélios, považoval za (zjednodušeně řečeno) rozžhavenou masu kamene; Prótagoras odsouzený za svůj agnosticismus; Sókrates odsouzený za jiný způsob víry v bohy než byl ten oficiální. Moje názory rozhodně nemají křesťanský původ, právě naopak, křesťanství vývojovou linii, která tvoří základ mých názorů, svým primitivismem, barbarismem a nevzdělaností přerušila a k jisté jejich obnově dochází až v renesanci.

 11. Antitheista

  Křesťané nikdy nemohli být považováni za ateisty, jelikož věří na boha/bohy…

  Ateistická tradice je navíc starší, materialisté tu byli před křesťany…

 12. Antitheista

  Třeba Démokritos, který tvrdil, že vše je z atomů, tu byl před Ježíškem 🙁

 13. Honza Werner Post author

  Antitheista:

  Křesťané skutečně v antice byli klasifikováni jako ateisté. V antickém významu toho slova nešlo o to, jestli někdo věří nebo nevěří v boha(y), ale jestli věří a) v dané lokalitě uznávané bohy b) způsobem, který je v dané lokalitě považovaný za správný.

 14. Antitheista

  No jo, ale to je potom od Oponenta matení pojmů.

  Já navazuji na ateismus bezbožný absolutně, na materialismus, jako vulgární materialista navazuji na filosofy starší než Ježíš … takže stejně původ mých myšlenek není křesťanský 🙂

 15. Honza Werner Post author

  A od tohoto pojetí se mimochodem dnes přeci nic nezměnilo. Z pohledu islámu jsou dnes hinduisté taky de facto ateisté. Vynikající je k tématu tento citát od Carla Sagana:

  „Římané křesťany nazývali ateisty. Proč? Křesťané měli jakéhos takéhos boha, ale nebyl to skutečný bůh. Nevěřili v božství zbožštělých císařů nebo olympských bohů. Měli velmi svérazný typ boha, jiný, než bylo obvyklé. Bylo tedy snadné jejich podivného boha odmítnout a nazvat je „ateisty“. A obecný pocit, že ateista je ten, kdo nevěří tomu, čemu já, přežívá i v dnešní době.“

 16. Honza Werner Post author

  Antitheista: Démokritos ale nebyl ateista, to pozor 🙂 První otevření ateisté, kteří nevěřili ani na věštění, orákula apod. věci, byli sofisté Diagoras, Prodikos a Kritias.

 17. Antitheista

  Ježiš já netvrdim, že to byl ateista, ale byl materialista. Já nenavazuji jen na něj … 🙂

  Ale za ty „sofisty“ dík, určitě to museli být chytří lidé 🙂

Komentáře nejsou povoleny.