Další drakonický trest v Saúdské Arábii: 15 let vězení pro Waleeda Abu al-Khaira

Autor | 08.07. 2014
Waleed Abu al-Khair

Waleed Abu al-Khair

Říká Vám něco jméno Waleed Abu al-Khair? Že ne? Mělo by. Je to totiž superhrdina, kterého však v kině neuvidíte. O případu Raifa Badawiho, který byl v Saúdské Arábii odsouzen k 10 rokům vězení, 1000 ran bičem a velké finanční pokutě už jsem se v článcích na webu OSAČR několikrát zmiňoval (viz zde a zde). A teď si teprv představte, jakou kuráž a odvahu musí mít člověk, který se Badawiho rozhodne u soudu bránit jakožto jeho právník. Badawi byl mimo jiné odsouzen za kritiku islámu a kritiku proroka Muhammada, tudíž Vy jakožto takový právník, máte za úkol obhajovat to, že taková kritika je v pořádku. A činíte tak v Saúdské Arábii. Pro mě osobně obtížně představitelná situace. Přesto se takoví lidé přímo mezi Saúdskými Araby najdou. Role obhájce Raifa Badawiho se zhostil právě Waleed Abu al-Khair, kterého tato obhajoba přišla velice draho. 6. července byl odsouzen k 15 rokům vězení, vysoké finančné pokutě a zákazu 15 let vycestovat ze Saúdské Arábie poté, co mu skončí pobyt ve vězení. Důvod? Formálně byl obviněn za „lidskoprávní aktivismus“, například za jeho výstupy v médiích a tweety, ve kterých kritizoval stav lidských práv v Saúdské Arábii. Rozhodně mu nepřidalo ani to, že byl šéfem organizace „Monitor of Human Rights in Saudi Arabia“.

Na al-Khairovo odsouzení včera na svém webu upozornila organizace Human Rights Watch (HRW). Al-Khair byl soudem původně odsouzen ke 20 rokům vězení, předevčírem mu tedy byl trest zmírněn na „pouhých“ 15 let, na druhou stranu ale soud přidal oněch 15 let zákazu vycestováni ze země po uplynutí trestu.

„Tento šokující rozsudek proti Waleedu Abu al-Khairovi ukazuje, jak daleko je Saúdská Arábie ochotna a schopna zajít aby umlčela ty, kteří mají dostatek kuráže mluvit o lidských právech a politických reformách v této zemi. Saúdská Arábie vždy jednala velice krutě s těmi svými občany, kteří kritizovali politiku země, avšak uvěznění mírumilovného aktivisty za mříže na 15 let za jeho příspěvky na twitteru, to je skutečně zcela nový level,“ prohlásila Sarah Leah Whitson, ředitelka HRW pro Blízký Východ a Severní Afriku.

Pro úplnost je také třeba dodat, že Waleedova organizace Monitor of Human Rights in Saudi Arabia nebyla nikdy v Saúdské Arábii oficiálně registrována, jelikož ji úřady vždy odmítly uznat. Podobně saúdskoarabské Ministerstvo spravedlnosti odmítlo udělit al-Khairovi licenci pro to, aby mohl vykonávat funkci právníka. Přesto však al-Khair před saúdskými soudy obhajoval mnoho obětí režimu.

Bez zajímavosti určitě není také to, že al-Khair nebyl souzen jen tak ledajakým soudem, ale rovnou tzv. Speciálním trestním soudem, což je saúdskoarabský tribunál pro řešení případů souvisejících s terorismem. Ano, s terorismem.

A za co konkrétně byl al-Khair nakonec odsouzen? O to se s HRW podělila Waleedova manželka, která byla v soudní místnosti, když soudce rozsudek četl. Waleed Abu al-Khair byl odsouzen za celkem šest „zločinů“: „snaha o odstranění legitimní autority“, „poškozování veřejného pořádku ve státě a jeho autorit“, „snaha o podněcování veřejného mínění a urážka justičního orgánu“, „veřejné pomlouvání soudnictví, poškozování reputace království, znepřátelování mezinárodních organizací vůči království a vydávání neověřených informací, které poškozují pověst království a podněcují vůči němu nepřátelství“, „zakládání nelegálních organizací“ a „porušování saúdského zákona proti porušování internetové kriminality“.

Případy Raifa Badawiho či Waleeda Abu al-Khaira bohužel nejsou zdaleka ojedinělými případy z poslední doby. Kromě nich byla v uplynulé době odsouzena celá řada dalších lidskoprávních aktivistů. Například Fadil al-Manasif, který byl odsouzen taktéž k 15 rokům vězení za „zločiny“ velice podobné těm, za které byl odsouzen al-Khair. Fowzan al-Harbi, další z řad odsouzených, byl shledán vinným koncem června a odsouzen k 7 rokům. Al-Harbi byl členem organiazce Saudi Civil and Political Rights Association a byl odsouzen mimo jiné za to, že „neprávem označoval Saúdskou Arábii jako policejní stát“. Mikhlif al-Shammari pak byl odsouzen začátkem června k 5 rokům vězení. Ten byl pro změnu odsouzen za to, že se snažil o zlepšování vztahů mezi sunnitskými a šiítskými muslimy v Saúdské Arábii.

53 thoughts on “Další drakonický trest v Saúdské Arábii: 15 let vězení pro Waleeda Abu al-Khaira

 1. Tomáš Nosek

  Jsem havlista, humanista a militantní ateista ač se to může zdát protichůdné. Demonstraci před Saudskou ambasádou bych rád uspořádal a potom jí přesunul před ministerstvo Průmyslu a obchodu, kde bych požadoval přerušení obchodních styků. Zkusím oslovit všechny, které by to jako mě mohlo naštvat.

 2. Honza Werner Post author

  Tak havlista asi nejsem, humanista a militantní ateista ano a Váš nápad se mi rozhodně líbí 🙂

 3. david simacek

  havlista tedy rozhodne nesu, humanista no nevim, ateista jsem ac ne militantni, ale budeli tato akce rad se pripojim

 4. Medea

  Pán Werner, konečne nejaký triezvy článok. Myslím, že by sa k nemu ešte hodil aj nejaký článok o priateľských vzťahoch USA a Saudskoarabskej (absolutistickej) monarchie 🙂

 5. A.S.Pergill

  Dotyčný pán nepochopil, že v totalitních režimech je obhájce součástí obžaloby.

 6. Martin Konvička

  Tomáš Nosek: ad „havlista a humanista“, to není protichůdné, být humanistou je správné, problém „havlismu“ je jenom ten, že ten nešťastný mrtvý muž posloužil jako ikona či krytí různým … zájmům… kterým o nějaký humanismus nikdy nešlo.

  Uspořádejte to… Moc prosím a moc držím palce. Současně ale varuji, že pak možná „havlistou“ přestanete být, nažto spatříte pravou tvář některých svých přátel…

 7. TvojOponent

  Navrhujem, aby ste demonštráciu usporiadali pred veľvyslanectvom USA ako hlavného spojenca Saudskej Arábie a požadovali ekonomické embargo na všetok tovar dovážaný z/do USA 😀
  Aha…na to gule nemáte, lebo taký výlet do USA predsa len občas bodne a krvavé doláriky nesmrdia, že?
  Dobre, vráťme sa teda k analýze vzájomne obchodnej bilancie SA a CR. Rok 2013, súdruhovia (môžem vás tak nazývať? Keďže páchnete marxizmom ako starý hubert po naftalíne), bol pre ČR rekordný. Kým SA doviezla do ČR tovar za 15 000 000 USD, vývoz predstavoval cca 360 000 000 USD. Pozitívne saldo je zaujímavé a je v prospech ČR.
  Mám pochopenie pre politické rozhodnutie OSACR z ich vieroučných dôvodov. Českí ateisti sa rozhodli naviazať Česko na ideológiu nenávisti a klamstva – sekulárny humanizmus. Dobre. Ale ako chcú riešiť odškodnenie pre tatrovákov a gumárne a mnohých iných výrobcov a podnikateľov? Odluka svetonázorových rozhodnutí od štátu by bodla a ateisti by mali vykryť prepad obchodnej bilancie zo súkromných zbierok. Keď už máte zopár miliardičiek na odškodnenie Cirkvi, nejakých tých cca 7 000 000 000 kč nebude problém zozbierať v českých ateistických prasiatkach. Ročne.
  Kde na to chcete vziať?
  Buďte, súdruhovia, principiálni a rovnako požadujte zastavanie obchodovania s Ruskom pre Pučné orgie. 😀

 8. Antitheista

  Mam rád Havla a v mnohém s ním souhlasím a v mnohém ne (například nejsem pro postmodernu). Jsem sekulární humanista, kosmopolitní/internacionální unikulturalista (ve smyslu hodnot), vulgární materialista, sociální (levý) liberál, scientista, skeptik a militantní ateista/agnostik a antitheista 🙂 a rád se této akce zúčastním osobně :-*

 9. Jan Popel

  Jsem katolík, rozumím si nejvíc s ateisty, a to i militantními. Nemám rád přetvářku, pravdoláskařské a sluníčkové pokrytce, islám, tvrzení, že křesťanství vyrůstá z židovského náboženství (myslím, že je nástupcem helénismu a řecko-římské filozofie), myslím, že sekulární humanismus není ideologií nenávisti a klamstva. Na akci bych se rád podílel.

 10. Medea

  “Nemám rád […] tvrzení, že křesťanství vyrůstá z židovského náboženství (myslím, že je nástupcem helénismu a řecko-římské filozofie),”

  No, ono aj ten judaizmus bol v období antiky silne ovplyvnený helénizmom. A kresťanstvo, okrem iného, vyrastalo aj z takéhoto helénistického judaizmu. Inak judaizmus 1. storočia bol značne heterogénny.

  Hellenistic Judaism: http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenistic_Judaism
  Filón Alexandrijský: http://en.wikipedia.org/wiki/Philo_of_Alexandria

 11. Medea

  O koncepcii Logu židovského filozofa a teológa Filóna Alexandrijského (žil cca 20 pr. n. l. – 50 n. l.):

  3.3.3 Logos
  Mezi Bohem a světem působí oboustranně sdílené síly. Působení Boha na látku je jednostranné. Bůh je zcela mimo naše představy a látka je pouhá beztvará možnost. Jediné, co vůbec spojuje tyto krajnosti, je právě boží působení. Boží působení na látku vytváří svět a boží působení ve světě je i vztahem světa k Bohu. Už samo působení na látku je však současně působením ve světě. Pro popis tohoto působení sahá Filón po různých tradicích: po tradici hebrejské (či spíše babylónsko-hebrejské), když mluví o ”andělech”; po tradici platónské, když mluví o ”idejích”; po tradici stoické, když mluví o ”LOGOI”. Nejbližším pramenem Filónových výrazů je patrně Poseidóniova nauka o po- řádající síle (LOGIKÉ DYNAMIS) celku projevující se v každé jednotlivé věci jako úměrnost a řád, ze kterého vyrůstá do své jedinečnosti (LOGOS SPERMATIKOS). To lze pochopit i jako vztah všeho jednotlivého ke své vlastní ideji. Proto Filón někde mluví o idejích jako o myšlenkách božích (jako už Antiochos), jinde zase spíše jako o silách (DYNAMEIS) nebo o ”LOGOI”, které představují boží vztah ke světu. Bůh nejprve tvoří ”pravzory” (ARCHETYPOI) a ”PARADEIGMATA”, čili ideje, jejichž prostřednictvím ve světě působí (rámec působení). Takto chápané ideje pak Filón chápe i jako stoické ”LOGOI”. V naší interpretaci Filóna souvisí neuspořádanost jeho nauky s tím, že nejde o dedukce z předem poznaných božích vlastností, ale o Filónův interpretační pokus uvědomovat si zkušenost božího působení a vyjadřovat tuto zkušenost pojmovou řečí. To bude společným jmenovatelem většiny středoplatónského myšlení (a též raného novoplatónismu — Plótina) oproti složitým a formálně podbudovaným úvahám pozdějších novoplatóniků (Jamblichos, Proklos). O božích silách mluví Filón tu jako o nekonečném společenství v Bohu, tu jako o myšlenkách božích, tu jako o samostatně působících silách, či dokonce jako o bytostech, které se mohou samy též ukázat člověku. Projevuje se v tom jak zkušenost záhadného starozákonního plurálu v řeči o Jediném, tak napětí mezi různými prameny pojmového filosofického myšlení, resp. mezi jeho původními kontexty. Přesto však Filónovi zřetelně vystupuje THEIOS LOGOS, ”božský logos — slovo, řád, smysl”, v němž ”spočívá božská moc i dobrota”. Všechny jednotlivé ”LOGOI” jsou v jednom ”jsoucím Bohu”, v logu. Problematičnost filosofického pochopení logu jako ”jsoucího” upomíná už na Anaximandrovy zlomky B 2 a B 3. Takové pochopení je umožněno zkušeností božství. Všimněme si některých Filónových výrazů pro božský logos, jak jsou sebrány v [46], str. 186n.
  Logos je IDEA TÓN IDEÓN, idea idejí; tedy jako Platónovo TO AGATHON.
  Logos je TO PARADEIGMA a ARCHETYPOS, pravzor.
  Je MÉTROPOLIS IDEÓN, mateřské sídlo idejí.
  Je PRÓTOGONOS HYIOS, prvorozený syn (jeho otcem je Bůh a matkou Moudrost zůstávající pannou).
  Je MONOS KAI AGAPÉTOS AISTHÉTOS HYIOS, jediný a milovaný vnímatelný syn (cfr. Jan 1,14b; 1,18!), což zní přímo křesťansky, ale má to možná stejně jako předchozí výrok také souvislost s Platónovou nenapsanou naukou naznačenou v některých Platónových listech.
  Logos je DEUTEROS THEOS, druhý bůh; je také ”bůh pro nás”.
  Je HYPARCHOS, místodržitel boží na světě.
  Logos je HERMÉNEUTÉS, ”tlumočník” boží vůle.
  Je ANGELOS, ”anděl” nebo posel přinášející boží zjevení.
  Je ARCHIEREUS, velekněz; zprostředkovatel mezi Bohem a světem.
  Je HIKETÉS, ”prosebník” za lidstvo.
  Je PARAKLÉTOS, přímluvce — opět téměř křesťansky znějící výraz.
  ”Vnitřní” boží logos je odvěký. Ve stvořeném světě se projevuje jako ”vycházející” logos. Logos preexistuje před světem; je nástrojem stvoření světa, když ze sebe vychází. Působí ve světě, když jej vede k Bohu. To je ”cesta dolů” a ”cesta nehoru”; ”východ” a ”návrat”. Logos je Bohu podřízen, ale sám je nějak božský. Je v Bohu a vychází z Boha, aniž by jej opouštěl.

  (Zdeněk Kratochvíl. Prolínání světů: Středoplatónská filosofie v náboženských proudech pozdní antiky. 1991. str. 28-30)

 12. medial

  @Jan Popel: Az si uvedomite, ze katolicismus neni kvalitativne o mnoho lepsi, nez islam, zato je o poznani pokrytectejsi, nez nejaci pravdolaskari, vycet vasich svetonazoru se mozna jeste zmeni.

 13. Paris Sideridis

  je fajn vidět jak chce havlista, humanista a militantní ateista demonstrovat před ambasádou Saudů. Schvaluji a podporuji. Mám otázku. Když vám leží na srdci práva saudů v jejich zemi a jste ochoten za ně jít demonstrovat, šel by jste demonstrovat před ukrajinskou ambasádu za okamžité ukončení vraždění civilistů na východní ukrajině a poté by jste se přesunul před americkou ambasádu a tam požadoval okamžité přerušení podpory ukrajinské vládě, která likviduje nejen práva ale i životy obyvatel jejich země? Nebo vám vadí že ti lidé co tam umírají jsou spíše orientováni na Rusko?
  Prosím o upřimnou odpověď. Děkuji

 14. Antitheista

  Katolíci, to jsou ti, jak šli za války s klerofašismem a často i s Hitlerem?

  Který katolicismus uznáváte? A proč jste křesťan? Proč zrovna tento výklad Bible ?

  Já myslim, že křesťanství antiku spíš zabilo či potlačilo na dlouhou dobu, ne judaismus (ten na to neměl tu moc), ale křesťané potlačovali vzdělání v Evropě po mnoho staletí

 15. TvojOponent

  anti
  Aké vzdelanie, anti? Žiadne neexistovalo. Zrejme máte na mysli vzdelanie šľachty. Lenže to nie je vzdelanie spoločnosti…

 16. Antitheista

  Ano – myslím vzdělání myslitelů a vyšších vrstev (takže vzdělání existovalo, pokud myslíte logicky, i kdyby to byl jeden člověk, což nebyl – bylo jich více, tak vzdělání existovalo a dávno před Ježíškem 😀 ), za vzdělání ostatního „lidu“ vděčíme hlavně tlaku sekulárního a liberálního „osvícenství“ 😀

  Díky rozumným lidem, že se nám i navzdory křesťanství podařilo uchovat antiku a nakonec jí „vzkřísit“ v nové podobě…

 17. TvojOponent

  Ak by sme porovnali dôsledky ekonomického embarga a prerušenia obchodných stykov s SA, k čomu tu vyzývali poniektorí sekulárno-liberálni fundamentalisti, a prerátali to na obdobie, počas ktorého českí ateisti bezbreho devastovali cirkevné majetky, tak by škoda dosiahla zhruba pol bilióna českých korún.
  Domnievam sa, že pri hľadaní zdrojov na odškodnenie podnikateľov v takej výške, podobne ako pri odškodňovaní škôd spôsobených ateizáciou cirkevným organizáciám, sa ateisti odluky dovolávať nebudú. Tu im práve naopak bude vyhovovať naviazanie škôd sekulárneho humanizmu na štát a hrubým spôsobom pošliapu princípy ideologickej odluky. Tá by totiž logicky mala zahrňovať aj splácanie škôd ateistami, ak nejaké spôsobili.

 18. Antitheista

  co máme z antiky? čísla – logiku – přírodní poznatky – morálku – čili to nejdůležitější 😀 + umění a kulturu

 19. TvojOponent

  anti… vy máte antickú morálku?
  Iné národy nevdeli počítať? Nepoužívali logiku? Nemali umenie?

 20. A.S. Pergill

  Je třeba si uvědomit, že starozákonní judaisté byli +- na úrovni dnešních Talíbanců, případně příslušníků Boko Háram (a podobných extrémistických skupin). Celé dějiny Evropy od prvních století n.l. jsou v podstatě dějinami zbavování se nelidskostí a zrůdností, definovaných SZ, tedy judaismem.

  Pochopitelně, v Evropě existují i jiné tradice, než jen antika. I Keltové přinesli do současného civilizačního mixu mnoho pozitivního (a zcela jistě víc, než ti judaisté).

 21. Antitheista

  „anti… vy máte antickú morálku? “

  Antická morálka není – je více antických morálek podle zaměření dané filosofické školy 😀

  „Iné národy nevdeli počítať? Nepoužívali logiku? Nemali umenie?“

  Jiné národy uměly do jisté míry počítat, ale nemáme tolik přesných památek a přesných výpočtů jako z Antiky, já taky netvrdím, že musíme vycházet jen z antiky, máme tu starý Egypt, Mezopotámii a další kultury mnohem vyšší než vytvořilo pár „vyvolených“ pastevců někde v Izraeli a jinym prdelákově 😀

 22. TvojOponent

  Zdá sa mi to dosť málo na to, aby ste sa mohli hlásiť k antike. K antike sa hlásili aj nacisti.

 23. Antitheista

  Morálka, matematika, umění, logika – to je málo ? 😀

  A co nám dali ti vaši pastevci a váš Ježíšek? Jednu blbou knížku 😀

  K antice se hlásí často i křesťané 😀 k antice se může hlásit kde kdo, záleží, co si z ní vezme

 24. TvojOponent

  Potomkovia pastierov západnú civilizáciu vybudovali. Kým predkovia dnešných liberálov zaštitujúcim sa akýmsi ospalým levom s deformitou chvosta ako barbari tiahli do Európy a pre ich správanie ich Rimania nazvali barbarmi 🙂
  Navyše z rímskej tradície prevzali to najlepšie a v Byzantskej ríši odkaz Ríma kresťania uchovali ešte po ďaľších 1000 rokov 🙂

 25. Tvoj Oponent

  Oponente, to chce studovat dějepis. Aspoň na úrovni základní školy. Až to zvládnete, tak se sem přijďte vybavovat. Zatím je diskuse s vámi jako diskuse s hloupým, nevzdělaným rozmazleným děckem.

 26. Jirka318

  TvojOponent: Mimochodem, neustále tu nasazuješ na Čechy. Ale co bylo u vás, zbožných Slováků? Doslova a do písmene nic! Lesy. Než vám tam za první republiky a pak znova po válce nezačali češi valit horem dolem prachy a technologie, aby z vaší půlky společného státu vůbec něco bylo. Tak se laskavě ktoť, ty civilizovanej. Tvoje hrdost není ani trochu na místě.

 27. Foxy

  TvojOponent (10.07. 2014 | 13:10) napsal:
  „Potomkovia pastierov západnú civilizáciu vybudovali.“
  Pokud máte na mysli helénské národy, latinské národy, Etrusky, Féničany, Egypťany, Sumery… je fakt, že mnozí z nich se zabývali, kromě jiného, i pastevectvím.
  Pokud se ovšem domníváte, že základem západní civilisace jsou ty Vaše staré pověsti Hebrejské, nebudu Vám vaše legrační názory vyvracet, leč dovolím si o jejich správnosti s úspěchem pochybovat.

 28. TvojOponent

  Jirka – ja mám Česko rád. Tak kľudne nadávajte koľko chcete 🙂
  Foxy…pochybovať môžete. Je to právo slobody slova vychádzajúce z Deklarácie zákl.práv a tá má tiež korene kresťanské 😀

 29. Jirka318

  Já mám Slováky taky rád. Ale nemám rád kvičící národovce, kteří si nejsou vědomi vlastní historie. A taky nevědí, kdy mají mlčet.

 30. DarthZira

  Jirko, je úplně jedno, jestli je někdo Čech, Slovák nebo třeba Tatar, ale takový kreacionismus by měl mít své vlastní číslo psychiatrické diagnózy, stejně jako další nábožensky fundamentalistické třeštění typu lefébvrismus apod.
  S takovými exoty debatovat je prostě ztráta času.
  Protestant většinou taky trolí, ale sem tam z něj něco rozumného vypadne. Ovšem pokoušet se debatovat o historii s Oponentem je asi jako bavit se o zoologii s Kábrtem 😉

 31. Jirka318

  Darth Zira: Já vím, ale někdy už se prostě neudržím. Zrovna dějiny kultury jsou jeden z oborů, které jsem vystudoval, takže ty lži a mystifikace ze strany věřících hlupců mě uráží. Ty by ses asi taky ozvala, kdyby tu někdo plácal nesmysly v oboru práva 🙂

 32. Foxy

  „Já vím“ napsal Jirka318 (10.07. 2014 | 17:14), „ale někdy už se prostě neudržím. Zrovna dějiny kultury jsou jeden z oborů, které jsem vystudoval, takže ty lži a mystifikace ze strany věřících hlupců mě uráží. Ty by ses asi taky ozvala, kdyby tu někdo plácal nesmysly v oboru práva 🙂 “

  Reakce foxí: To je naprosto v pořádku. To přece k diskusi patří!
  Nejsem specialista přes dějiny kultury, ani právník.
  Takže velmi rád sleduji, jak se s pseudoargumenty zadubenců víry vypořádávají lidé věci znalí. V tom vidím smysl diskusí a proto jsem rád, že jsou zde i diskutující z opačného názorového břehu.
  Za tu dobu, co se zde poflakuju jsem se dozvěděl neskonale více, než bych to dokázat pouhým samostudiem gůglowikipedickým.

 33. DarthZira

  Foxy – jest to věcí vkusu každého soudruha. Myslím, že takový Zrzavý nebo Flégr by Ti objasnili lépe než já, že a proč absolutně nemá smysl se snažit debatovat s Kábrtem, a že podobná snaha o dialog s Kábrtem ten smysl nemá nejen pro ně, ale ani pro „okolopřihlížející“.
  Snažit se diskutovat s lidmi, jejichž znalosti dějepisu jsou asi tak na „úrovni“ znalosti téhož ze strany tvůrců filmu Trója (případně na „úrovni“ znalostí fyziky ze strany tvůrců filmu Sunshine) je fakt o ničom. Stupidnímu americkému režisérovi nebo producentovi můžeš taky třeba tisíckrát opakovat, že „tisíc lodí“ je pouhá metafora nebo že termojaderná reakce se opravdu, ale opravdu nezažehne odpálením uranové bomby velikosti Manhattanu, ale – řečeno slovy klasika – „je to marný, je to marný, je to marný“ a vyřešit by tento problém mohl leda docent Chocholoušek 🙂

 34. Antitheista

  Tak pastevci byli původně všichni, ale to neznamená, že vaši pastevci s jednou primitivní knihou založili naší civilizaci, když ti další (Řekové,…) již nebyli jen pastevci, ale i matematici, filosofové, přírodovědci,…

  „Deklarácie zákl.práv a tá má tiež korene kresťanské :D“

  – má antické humanistické kořeny, křesťanství lidským právům v té době překáželo, musíte se naučit, co z křesťanství je převzato z antiky (či co určití lepší křesťané převzali z antiky) a co je původně – biblické, tam o lidský právech není nic, leda naopak, v Bibli se horuje pro otroctví těla i ducha … 🙁

 35. DarthZira

  Jirko, mně osobně je posledních cca 5 let už právo totálně volný. A muset se potýkat s tou nestvůrou jménem nový občanský zákoník? Děkuji, již jsem zvracela 🙁 , nemusím mít všechno.
  Poslední dobou mě daleko více iritují pravopisné hrubky, stylistické kopance a logicky nekonzistentní texty, a internetových debat se tak účastním zpravidla jenom na „zlepšení si chuti“ – když vidím, co za nelogické hovadiny, věty, které si v jednom odstavci navzájem protiřečí, či stylistické a gramatické prasáry jsou lidi taky schopni vyplodit, vždycky se pak uklidním, že ti autoři, které mám na starosti já, na tom vlastně ještě vůbec nejsou tak zle. Zvláště naši věřící „bratři“ TvojOponenet a Pampeliška na mou psychiku působí přímo blahodárně, proti nim se totiž i mnohý tvůrce PWP fanfiku o sto slovech jeví jako hotový Shakespeare a kandidát na Nobelovku za literaturu, natož pak autor, který se opravdu seriózně rozhodne něco vydat. Rovněž pokud mám chuť posílat do zcela nejmenovatelných míst soutěžící v libovolné literární kompetici, stačí přečíst si něco málo z Oponentových „sebraných spisů“, a svět se náhle jeví v růžových barvách a já mám nezvladatelné nutkání se jít omluvit všem těm tvůrcům „kakofonií rozervaných mraků“, „girland slz“, „bujarých mechů“, „stručných výzdob“, „rozmarných teras“, „hřmotných rozhovorů“ a podobných zhůvěřilostí za to, že jsem jejich intelekt srovnávala s macaráty jeskynními po oboustranné lobotomii. Vážně nevím, co bych dělala, kdyby nebylo Oponentů a jim podobných 😀 (případně, jsou-li ty literární výtvory vážně děsivé 🙂 , i Kábrtů, Hájků, Semínů a Ignáců Pospíšilů – jako poslední záchrana pak zbývají stránky jako Vendee, to už je ovšem velmi radikální léčba, takže doporučuji dávkovat stejně opatrně jako arsenik 😉 )

 36. Foxy

  Medeo, ovšem ten „bujarý mech“ se mi fakt velice líbí, to je nádherná představa z dobře povedeného úletu.

  Kábrta jsem měl tu čest shlédnout na vlastní oči a slyšet na vlastní uši a daroval mi svá roztomilá dílka Darwinovi darebáci a Jak se nezbláznit. Diskutoval jsem dlouze i s jeho anonymním internetovým alter egem, a je fantastické, jakým neuvěřitelným způsobem dokáží tihle lidé fabrikovat pseudofakta tak, aby pasovala do jejich bibloblbského mladozemství.
  Tragické na tom je, že Kábrt není pouhý solitér a že se tihle zjevové tlačí do školství, s cílem indoktrinovat svým bludem žactvo. Zde se pak krásně ukazuje, jakým neštěstím je pilný a cílevědomý blbec. A že je dobré o nich vědět, a aspoň tušit, čím vším mohou překvapit.

  MSF – měj se fajn!

 37. Pozorovatel

  Především je třeba zdůraznit, že Abu al-Khairovi sílu k jeho hrdinskému počínání dodala jeho víra. Který ze zde přítomných ateistů by byl schopen jednat jako on?

 38. Foxy

  Darth Ziro, omlouvám se, že jsem si tě přehodil s Medeou.
  Medeo, omlouvám se, že jsem si tě přehodil s Darth Zirou.
  Holt jsem Z.B.L.B.L.
  Hezký a příjemný večer, jdu činorodit jinam.

 39. TvojOponent

  Ak ste tu všetci tak vzdelaní, ako to že nedokážete argumentovať na úrovni a predkladať fakty? Naozaj ste študovali alebo len prešli pedagogickým vymývaním mozgov?

  Ako dopadla demonštrácia za totálnu obchodnú vojnu voči Saudom? 😀 Priznajte sa, ani ste nepípli!

 40. Antitheista

  Já jsem evoluci naozaj studoval, ne jen slepě přijímal, jelikož jsem dříve byl věřící na něco na způsob ID – inteligentní design (ale ne kreacionismus ve své tupé podobě 6tis. let starého světa, to fakt ne…), spíš jsem dřív věřil na účelovou evoluci, dnes se tomu můžu jen smát 😀

 41. TvojOponent

  účelová evolúcia? No to počujem po prvý krát. Čo to je?

 42. Pingback: Člověk v tísni: Náboženství by mělo disponovat speciálními právy | Ateisté ČR

 43. Pingback: Stát zasedající v Radě pro lidská práva OSN popravil muže za praktikování černé magie | Ateisté ČR

 44. Pingback: Mírný (nejen muslimský) džihád není méně nebezpečný | Ateisté ČR

 45. Pingback: Co dál po pařížském masakru? | Ateisté ČR

 46. Pingback: Trest smrti za "šíření ateistické propagandy": Saúdská Arábie k ní odsoudila Ashrafa Fayadha | Ateisté ČR

 47. Pingback: Saúdská Arábie: Sestra Raifa Badawiho byla uvězněna za provozování účtu na Twitteru | Ateisté ČR

 48. Pingback: Íránec Sina Dehghan byl za urážku islámu odsouzen k trestu smrti | Ateisté ČR

 49. Pingback: Íránci Sina Dehghan a Mohammad Nouri byli za urážku islámu odsouzeni k trestu smrti | Ateisté ČR

 50. Pingback: Dobrá zpráva z Mauritánie: Mohamed Cheikh Ould M’kheitir bude propuštěn z vězení | Ateisté ČR

 51. Pingback: Kanada zkritizovala Saúdy, ti jim vyhostili diplomata. Saúdové jsou naši přátelé, komentoval Trump | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.