Stát zasedající v Radě pro lidská práva OSN popravil muže za praktikování černé magie

Autor | 25.08. 2014

logo_OSNRada pro lidská práva je jedním z nejvýznamnějších orgánů OSN a je fakticky „nejtěžší váhou“ na poli lidskoprávní problematiky. Úkolem Rady je dohlížení nad dodržování lidských práv ve světě a Rada dále podává informace o stavu lidských práv v jednotlivých zemích.  Členy rady je vždy 47 zemí, přičemž mandát pro každou zemi je tříletý a jedna země může být členem Rady vždy maximálně dvě období za sebou. Členy Rady vždy volí Valné shromáždění OSN. Volba je většinová, přímá a tajná. A jak se dozvídáme na oficiálních stránkách Rady pro lidská práva, Valné shromáždění při volbě bere v potaz to, jak daná kandidující země přispěla a přispívá k dodržování a ochraně lidských práv, či jaké dobrovolné akvitivity v této oblasti za poslední roky vyvíjela. A to nejlepší na závěr: Rada může dvěma třetinami hlasů pozastavit členská právu členskému státu Rady, který hrubě porušuje lidská práva. Položme si nyní dvě otázky. 1) Jak je možné, že do Rady vůbec byla zvolena země jako je Saúdská Arábie, která ve své legislativě ztotožňuje ateismus s terorismem a ateismus, stejně tak jako odpadnutí od islámu, trestá trestem smrti? 2) Jak je možné, že po nedávných kauzách typu případu Raifa Badawiho, Waleeda Abu al -Khaira, či poté, co bylo letos na jaře v Saúdské Arábii uzákoněno ztotožnění ateismus s terorismem, ještě Rada této zemi nepozastavila její členská práva?

Většina čtenářů již jistě pochopila, že titulek tohoto článku se taktéž týká Saúdské Arábie. Ta stihla během pouhé poloviny měsíce srpna popravit celkem 19 lidí. Mezi odsouzené k trestu smrti a následně popravené patří i Mohammed bin Bakr al-Alawi, který byl popraven stětím hlavy 5. srpna. Důvod? Praktikování černé magie. Ano, něco takového je skutečně možné na území členského státu Rady pro lidská práva, která by měla být garantem ochrany a dodržování lidských práv.

Další z řady odsouzených k trestu smrti, Hajras al-Qurey, byl shledán vinným za obchodování s drogami. Jeho poprava je naplánovaná na 25. srpna. Avšak podle organizace Amnesty International se jedná o mentálně nemocného muže. V Saúdské Arábii však lidé s mentálním postižením nejsou nijak ušetřeni trestu smrti. Jak k celé věci dodává zástupkyně ředitele Amnesty International pro Blízký východ a Severní Afriku Said Boumedouha, „popravování lidí obviněných z drobných trestných činnů na základě „doznání,“ které je získáváno prostřednictvím mučení a bití obžalovaných, se stalo v Saúdské Arábii takřka zcela běžnou věcí. Tito lidé jsou mučeni tak dlouho, dokud se ke svým zločinům nepřiznají, soudy bývají spíše fraškou a samotní obvinění nemají přístup k adekvátní právnické podpoře a poté jsou popraveni. To je skutečně státem posvěcená brutalita,“ dodává Boumedouha.

K barbarství, jež se odehrává uvnitř Saúdského království, se vyjádřila také organizace Human Rights Watch a to ústy Sarah Leah Whitsonové, jež je ředitelkou této organizace pro Blízký východ a Severní Afriku: „Jakákoliv poprava je otřesná, ale popravy za trestné činy jako čarodějnictví či pašování drog jsou zvláště ohavné. Jednoduše zde neexistuje jakákoliv omluva pro Saúdskou Arábii pro užívání trestu smrti, speciálně pak v případech praktikování černé magie a podobně.“

Připomeňme si, že Saúdskou Arábii vidí jako relevantního obchodního partnera pro Českou republiku například ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD či ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Zaorálek před několika dny prohlásil, že výpadek exportu do Ruska mohou české fírmy nahradit Saúdskou Arábií. Jurečka pak taktéž v souvislosti s ruskými sankcemi uvedl následující: „Ten export se může podařit navýšit do jiných zemí. Jako nejlepší řešení považuji podporu exportu toho zboží, které nelze nyní exportovat do Ruska, na jiné trhy, jako je například Saúdská Arábie či asijský region. Možnosti jsou, jen se nesmíme bát je hledat a aplikovat. Pak se může i tato krize ukázat jako příležitost.“ V minulosti se Saúdskou Arábií také několikrát koketovala TOP 09, a to ať už prostřednictvím svého předsedy Schwarzenberga, či svých poslanců.

Závěrem dodejme, že členskými státy Rady pro lidská práva OSN jsou kromě Saúdské Arábie momentálně i země jako Alžírsko, Čína, Kuba, Indonésie, Kuvajt, Maledivy, Maroko, Pákistán, Spojené Arabské Emiráty či Venezuela. V tučně zvýrazněných zemích je kriminalizován ateismus či odpadnutí od islámu, ve většině případů však obé.

12 thoughts on “Stát zasedající v Radě pro lidská práva OSN popravil muže za praktikování černé magie

 1. A.S.Pergill

  Jsem toho názoru, že u té SA nejde ani tak o samotný trest smrti jako takový, ale o to, že tomu nepředcházelo korektní policejní vyšetřování a spravedlivý soudní proces . Další věcí je poněkud bizarní definice trestných činů.
  IMHO nevidím sebemenší důvod, proč neoznačit provozování islámu za černou magii (když to v podstatě je vzývání božstva zla) a nenaložit odpovídajícím způsobem s muslimy na našem území.

 2. DarthZira

  Pergille, v našem trestním zákoníku vzývání jakýchkoli sil (ať „dobra“ nebo „zla“) a provozování libovolné magie (černé, bílé nebo třeba červené) v žádném případě trestné není. Naštěstí – ačkoli na stránkách různých křesťanských fundamentalistů se lze dočíst „velmi zajímavé“ názory na téma, kterak by čarodějnictví, okultismus, satanismus, pohanství, šamanismus a mnoho jiného (třeba včetně cvičení hatha jógy nebo provozování tantrických masáží) mělo být zakázáno a pokud možno i trestáno.
  Prostě náboženští fanatici jsou stejní bez ohledu na to, kterým bohem a jakou posvátnou knihou se zrovna ohánějí – dala bych sem linky na to, jak jsou na amerických středních školách zakazovány knihy se zdůvodněním, že „jsou v rozporu s Biblí“ a žáci jsou postihováni za to, že tyto „zakázané knihy“ svým spolužákům půjčují, jenže je to v angličtině a moc lidí by to asi číst nechtělo.

 3. Pingback: Náboženské války, epizoda 2: Mučení za čarodějnictví v nepálském buddhistickém chrámu | Ateisté ČR

 4. A.S.Pergill

  To Darth Zira Potrestala byste někoho, kdo jinému nasype do pokrmu kuchyňskou sůl v domnění, že má v té flaštičce cyankali? Pakliže ano (jakože ono to reálně trestné je, jen se blbě prokazuje to přesvědčení) pak by mohla být na stejném principu podkladem odsouzení i nějaká černomagická praktika, zaměřená na něčí likvidaci (např. hromadné modlitby za něčí smrt, což muslimové reálně provozují), tj. jako pokus o trestný čin, který se nepovedl.
  Jinou věcí je, že pohlaváři judeochristoislámu prohlašují za „černou magii“ vše, co je mimo jejich paradigma nazírání na svět, v reálu tedy i vědu jako takovou (alespoň některé její oblasti).
  A ještě jinou věcí je, že některé černomagické praktiky porušují obecně platné zákony, např. obětování zvířat nebo lidí, ale našlo by se toho i víc.

 5. Antitheista

  Přeorientovat se z Ruska na SA kvůli lidským právům je pěkná hovadina, když se porušují práva v obou státech. Ano, Rusko nás ohrožuje více a je blíže, ale SA je zase jeden z nejodpornějších režimů. V obou státech mají „zákony proti rouhačům“ a používají je. Rusko se mílovými kroky blíží k SA. Je to z bláta do louže…

  Slyšeli někdy ty hovada z vlády třeba o Jižní Americe? To není malý trh, nebo o Indii. To jsou státy, kde to také není všechno úplně ekl, ale to není mimo Západ skoro nikde… takže se tam „elity“ alespoň snaží zliberalizovat tamní zřízení. Jsou to přes všechny problémy rozhodně lepší režimy než ten ruský či saudský. Ale to je jim asi jedno. Hlavní je „vývoz“ a čárka za každý prodaný auto

 6. DarthZira

  Ach jo, Pergille, ukažte mi soud, který by odsoudil za pokus o vraždu člověka, který veřejně přizná, že píchal špendlíky do woodoo panenky s cílem zavraždit protivného šéfa nebo co já vím soka v lásce. Možná v biblickém pásu USA by se našel soudce, který by podobnou činnost považoval za trestný čin vraždy ve stadiu pokusu, ale v Evropě by patrně soudce, který by to takto chápal, byl veřejně znemožněn a nejspíš by se jeho případ řešil před nějakým kárným senátem.
  Jestli mi nevěříš, tak stačí jednoduchý pokus: určitě po světě běhá pár lidí, které nemáš rád. Tak až se některému z nich něco ošklivého stane (rakovina, autonehoda, smrt někoho blízkého apod.), tak začni veřejně vykřikovat (a třeba i před ním), že jsi mu tuhle věc způsobil svými černomagickými praktikami. Schválně, jestli:
  1. na tebe vůbec někdo (včetně onoho „poškozeného“) podá trestní oznámení
  2. toto trestní oznámení policie neodloží
  3. pokud ho náhodou policie neodloží, státní zástupce na jeho základě vypracuje žalobu
  4. a jestli se to dostane před soud, budeš skutečně odsouzen.
  Vsadím hlavu, jako že mám jenom jednu, že tak na 99,9% celá kauza skončí odložená na policii, v nejhorším možném případě na státním zastupitelství.
  Nebo to můžeš zkusit opačně, sám na někoho podat trestní oznámení pro ublížení na zdraví kvůli tomu, že vůči tobě provozuje „černá kouzla“, a uvidíš sám, jestli se to dostane před soud – ovšem bacha, abys v tom případě spíš neskončil u Chocholouška 😀

 7. A.S.Pergill

  To Darth Zira Nemluvím o praxi, mluvím o principu věci. Jsem opravdu toho názoru, že pokud někdo nasype někomu do jídla kuchyňskou sůl z flaštičky označené lebkou a štítkem s textem „KCN“, u níž věří, že obsah odpovídá značení, tak je to pokus o vraždu. Jestli někdo hluboce a nevývratně věří třeba na to woodoo a bude píchat špendlíky do panenky s úmyslem někoho zabít, tak je to IMHO to samé (za rozhodující považuji úmysl, ten ovšem i velmi stupidní advokát klientovi poradí zatlouct, takže je v reálu neprokazatelný). Prostě pokus o vraždu neúčinnou zbraní, o jejíž neúčinnosti pachatel nevěděl (nebo naopak na její účinnost věřil).

 8. DarthZira

  Je ta moje debata s Pergiilem asi dost off topic, ale jako myšlenkové cvičení nepochybně zajímavé. Zkusím mým kamarádům, co učí na právech, navrhnout toto téma na nějaký seminář, jestli je možné v naší zemi odsoudit někoho za to, že se pokouší spáchat trestný čin pomocí černé magie. Podle mého pokud by takový člověk za to měl být odsouzen, tak bychom museli připustit, že by černá magie mohla fungovat, jinak ho opravdu není za co soudit – je to jako soudit někoho za to, že po někom střílí šplíchací pistolí, podle mého prostě jenom samotný úmysl zabít nebo zranit nestačí, musí zde být i něco víc, nějaká praktická snaha tento svůj úmysl zrealizovat – to bychom totiž museli za pokus vraždy soudit každého, kdo někdy ve vzteku řekl něco jako „chcípni, hajzle“. A pokud jde o tu realizaci, tak ta musí být podle mého poněkud „kvalifikovaná“ a schopná dosáhnout zamýšleného účinku, pouhá něčí představa, že když bude „zaříkávat“ sůl nebo cukr, tak se z něj stane jed, že když „očaruje“ stříkací pistolku, tak se z ní stane smrtící zbraň, nebo že když bude píchat špendlíky do woodoo panenky, tak to bude mít za následek poškození zdraví nebo smrt, je podle mého názoru opravdu zatraceně málo – že si dotyčný myslí, že touto činností na zdraví ublíží nebo dokonce usmrtí je věc jedna, ale položme si otázku, jestli je tento jeho pocit správný a reálný. Kdo řekne, že ano, ten tím zkrátka připouští, že (černá) magie existuje a funguje. Mně osobně přijde soudit někoho za píchání špendlíků do woodoo panenky s cílem zabít „nepřítele“ asi na stejné úrovni, jako kdybychom chtěli soudit za válečné zločiny blázna, který trpí utkvělou představou, že je Heinrich Himmler nebo Josef Mengele.

 9. A.S.Pergill

  To DarthZira S tou solí jste to nepochopila: Jde prostě o špatně označenou flaštičku. Někdo chtěl třeba zamaskovat „maňasa“ v evidenci jedů nasypáním soli do flaštičky od cyankali (takové případy se reálně stávají). Zrakem se to nedá poznat, čichem jen v prostředí s parami kyselin ve vzduchu (což není moc časté) lízat se to moc nedoporučuje. Pro analýzu je to jistě triviální problém na úrovni středoškolské chemie, stačí v podstatě lakmusový papírek, ale musí se na to myslet. Takže je majitel flaštičky skálopevně přesvědčen, že má cyankali a když ho někomu nasype do kafe, tak ho tím ubezduší.
  Čili tuhle situaci chci porovnat se situací, kdy je někde stejně skálopevně přesvědčen (což mimo náš kulturní okruh je docela dobře možné), že nějaká černomagická praktika funguje, a snaží se jí někomu ublížit.
  IMHO, protože je u některých trestných činů opravdu trestná už samotná příprava, by mělo být šumafu, jestli to funguje nebo ne.
  Jinak si v této souvislosti vzpomínám na to, že moji spolužáci ze střední školy, co šli na práva, říkali, že se na nějakém semináři na PrF dozvěděli, že čarodějnické procesy byly z hlediska právního o.k. (druhá polovina 70. let).

 10. Pingback: Co dál po pařížském masakru? | Ateisté ČR

 11. Pingback: Saúdská Arábie: Raif Badawi možná dostane trest smrti za odpadnutí od islámu | Ateisté ČR

 12. Pingback: Saúdská Arábie chce očkovat děti proti ateismu, sekularismu a liberalismu | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.