Islámský stát 1 – Pád letiště Tabqa

Autor | 27.08. 2014
Vlajka používaná představiteli IS. Spojuje v sobě šahádu a pečeť Proroka Mohammeda

Vlajka používaná představiteli IS. Spojuje v sobě Šahádu a pečeť Proroka Mohammeda

Islámský stát chalífy Abu Bakr Al-Baghdadího je v dnešní době velmi výrazný jev na mezinárodní scéně. Jako organizovaná skupina, ovládající a spravující dobyté území, vpadl do dění na blízkém východě nejdříve v Sýrii, aby potom jako blesk z čistého nebe udeřil i v Iráku za podpory mnoha tamních sunitských muslimů. IS je dnes jednou z největších a nejobávanějších sil v oblasti a stát který tato organizace vytvořila svou velikostí předčil i některé své sousedy. Z našeho pohledu je nesmírně zajímavé a zároveň nesmírně odpuzující pozorovat, jak se představitelé tohoto dnes už státu snaží velmi věrně řídit islámem a jeho nejvěrohodnějšími zdroji. K málokterému jejich činu bychom nenašli precedens ve slovech a činech proroka Mohameda tak, jak byly uchovány v Koránu a hadísech – podle muslimů základních zdrojích jejich víry a vědomostí o Alláhovi. Chalífát – mocný islámský stát je veřejným snem mnoha muslimů. To činí IS a jeho ideologii přitažlivou pro muslimy z celého světa, kteří se k tomuto hnutí přidávají buď veřejně odchodem do Sýrie, nebo alespoň slovní podporou, propagací nebo symbolikou. O tom, kolik jich je dnes máme jen malé ponětí, protože zdaleka ne všichni tuto podporu vyjadřují pochopitelně veřejně. Každopádně je to problém, který se týká i nás Evropanů. Obavy z návratu džihádistů ze Sýrie a zavlečení teroru do Evropy dnes vyjadřuje většina bezpečnostních složek evropských států. A jedním z cílů takového teroru bychom byli samozřejmě i my, ateisté. Proto jsem vděčný Ondřeji Hatašovi, který nás bude ve svém občasníku seznamovat s aktuálním vývojem kolem Islámského státu.
Slávek Černý

Islámský stát 1 – Pád letiště Tabqa

Nejspíše jen pro málo ateistů je zvykem začínat s „veřejným psaním“ v podobě článku o tématu zdánlivě tak „neateistickém“, jako je vojenská situace ve dvou vzdálených, nešťastných zemích, rozervaných občanskou válkou a sektářským násilím. Přesto se o to pokusím – a nikterak bych teď nechtěl suplovat výborný Slávkův úvod – protože jde o situaci s obrovským přesahem do naší euroamerické reality, protože komplexní rámec, do kterého by šly dílčí zvěsti zasadit, v českém prostředí prozatím chybí a nakonec především proto, že se z tamějšího chaosu, podobně jako bájná nestvůra Cthulhu z hlubin nepochopitelné iracionality, vynořil unikátní skanzen islámského státního útvaru, který fungoval v dobách prvních Chalífů, okořeněný však o moderní vojenskou a záznamovou techniku.
A zatímco pro muslimy symbolizuje vztyčený ukazováček boží jedinečnost, na nás by toto gesto, v dnešních dnech tak často vídané u džihádistů, mělo působit jako varování. Varování před problémy ve vzdálených, válkou a islámem rozervaných zemích, které však mohou znenadání zaklepat – či spíše pořádně zabouchat – i na dveře Evropy.

(poznámka: zatímco odkazy pod názvem města či oblasti obvykle míří na mapový server, tak odkazy na videa či fotoreportáže ve většině případů mohou obsahovat realisticky vypodobněné násilí.)

Na úvod doporučuji otevřít momentálne nejlepší dostupné mapy Sýrie a Iráku z blogu Pieter van Ostaeyen.

Začněme opravou dvou známých nepřesností už z doby vydání té syrské – na SZ je město Sawran s největší pravděpodobností v rukou IS, a v přímém ohrožení jsou tak sousední velká města – bašty povstalců z FSA i džihádistů z Islamic Front (a spřízněných bojůvek) Mare‚ a Azaz. Jejich ztráta by pro ne-ISIS povstalce znamenala de facto přerušení posledních zásobovacích linií ze zahraničí a výrazné zhoršení jejich situace.
Na severovýchodě, u města Hassaky, pro změnu není dělostřelecká základna na úpatí sopky „Kawkab“ s velmi vysokou pravděpodobností v rukou assadovců, ale kurdských milic YPG.

Nyní k samotným změnám na mapě:
1) Naprosto nejzásadnější změnou je nedělní (pozn. 24.8.) dobytí, po mnoha dnech těžkých bojů (včetně minimálně 7 S-VBIED – sebevražedných nákladních vozidel – na IS poměrně vysoký počet), základny Tabqa syrského letectva. Její dobytí má velký strategický, taktický i psychologický význam pro obě strany. Jednak pro její strategickou pozici, ale i z hlediska množství sil, které její přítomnost vázala, množství ztracené/získané techniky, a také proto, že šlo o poslední assadovskou vojenskou přítomnost v provincii Raqqa, navíc ztracenou navzdory velmi nákladným (z hlediska paliva, munice i živé síly) snahám o její záchranu. Za zmínku rovněž stojí, že spolu se základnou padlo do rukou ISIS množství protiletadlových kanónů, minimálně 4 (pravděpodobně) letuschopná letadla MiG-21, protitankové střely a radarová stanice pokrývající celou severní Sýrii.
Část assadovců se údajně pokusila z obklíčení uniknout a je po skupinkách likvidována v okolí základny až k důležité křižovatce Ikhtrija (potvrzení pravděpodobně přinese oficiální reportáž IS).
K dispozici je neoficiální koláž fotografií, které kolovaly v období bojů o základnu, posledních 14 je pak už foceno po dobytí.
EDIT: A nyní rovněž i fotoreportáž oficiální, rozdělená do dvou dílů – zde a zde jejich zálohy.
A takto tedy vypadá provincie Raqqa dnes (žluté body jsou YPG, zelené non-ISIS opozice – v dané oblasti minimální přítomnost i strategický význam, a černé ISIS).

Je otázkou, kam ISIS přemístí uvolněné síly… Odpovědi se nabízí minimálně 3 poměrně pravděpodobné:
a) Likvidace zbytků assadovců v provincii Deir ez Zor, ovládajících severozápadní část stejnojmenného města, a především přidružené letiště a základnu 137. brigády za městem.
b) Postup na výše zmiňovaná, rebely držená města Azaz a Mar’e na severoaleppském venkově, výhledově znamenající útok až na samotné Aleppo – druhé největší syrské město, ze kterého byl ISIS na začátku roku rebely vyhnán.
c) Útok na město Salamíja, v jehož okolí má už teď (po stažení ve prospěch Núsry od severu Hamá) ISIS silnou vojenskou přítomnost, a jehož dobytí by umožnilo přímý útok na velké město Hamá, na které si rovněž brousí zuby i ostatní rebelové.
Méně pravděpodobné jsou pak varianty:
d) Postup na strategicky (a mimochodem také archeologicky) velmi významnou Palmýru a přidružená vojenská zařízení (včetně základny letounů Su-24).
e) Pokud o dobytí města Hassaka z rukou YPG. Město Hasaka, mimochodem obývané i početnou křesťanskou minoritou, je z velké části ovládané YPG, avšak ISIS si drží přímou či nepřímou kontrolu například nad jeho arabským předměstím Ghuwayra.

2) Další obklíčenou leteckou základnou, i když ne tak významnou jako Tabqa, jejíž pád můžeme v následujících dnech očekávat (zejména při zvolení varianty „b“) je dlouhodobě obléhané a ostřelované letiště Kuwayres/Kwers východně od Aleppa. Z jeho bombardování IS zveřejnil reportáž.

3) Na západ od provinčního hl. města Hamá svádějí s vládou tvrdé boje džihádisté z Núsry a ostatní rebelové. V jejich rukou je například město Halfája a blízká přehrada, boje se pak svádějí o blízkou elektrárnu a zejména křesťanské město Mahardeh, které pravděpodobně padne. Trochu jižněji tak do rukou těch samých rebelů padla města Arzeh a al-Šejá, umožňujíce tak další postup na naprosto klíčové vojenské letiště, jehož pád by téměř určitě znamenal i pád protiassadovsky naladěného města Hamá.

4) Na severovýchodní frontě s YPG postoupili džihádisté z ISIS až za město Jaza’a, v očividné snaze od sebe oddělit Syrský a Irácký Kurdistán, což by mimo jiné i výrazně zhoršilo situaci tamějších, zejména jezídských, uprchlíků. Zde oficiální IS reportáž.

5) Mediální křídlo ISu včera zveřejnilo video z 2 týdny starého dobývání základny 93. brigády v Ayn Issa. Video kupodivu neobsahuje tolik krutostí jako obvykle, zato ale zajímavé záběry na úvodní noční sebevražedný atentát či používání průzkumných dronů.

6) Server Bellingcat, věnující se open-source novinařině, pravděpodobně dokázal lokalizovat místo vraždy („popravy“) zajatého amerického novináře, identitu vraha se mezitím snaží odhalit britské úřady – hlavním podezřelým je tento rapper.
Na Bellingcat se mimochodem nacházejí i další zajímavé opensource analýzy situace v Iráku a Sýrii, namátkou třeba – http://goo.gl/6MFjI3, http://goo.gl/Dxv3yj, http://goo.gl/ZB8i2B

Mapa Sýrie – respektive její sever, s ohledem na změny, třebaže z geografického hlediska nevelké, tedy vypadá spíše takto.

 

Zprávy z Iráku jsou tentokrát minimální – IS z důvodu ohrožení americkými nálety zvolil převážně defenzivní strategii, plus případné malé operace (nebo zde) proti místním bezpečnostním složkám:
1) Za mohutné podpory amerických letounů dobyly irácké speciální jednotky a pešmergové mosulskou přehradu.

2) ISIS odrazili od června už přibližně desátý (nepotvrzené číslo) útok na Tikrít – fotoreportáž, včetně zničených tanků Abrams zde.

3) V provincii Diála podporují pešmergy, útočící na nedávno ztracené město Džalúla, íránské tanky! Foto např. zde: http://goo.gl/knFbZi http://goo.gl/rOjcnO

4) K Baghdádu, který každý den zasáhnou alespoň 3 sebevražední atentátníci či nástražné výbušné systémy byla v rámci teroristické kampaně IS zřejmě „přidána“ i velká kurdská města Irbíl (http://youtu.be/deotWNn7-9g) a Kirkúk (http://youtu.be/1UhPzC_am8s)

 

Mimo oblast Iráku a Sýrie stojí za zmínku dvě zprávy
1) Vůdce Nigerijské skupiny Boko Haram, nám důvěrně známé pro únosy školaček, nejspíše dal svou bay’ah (přísahu věrnosti) Chalífovi Baghdádímu a dobyté město Gwoza prohlásil za součást Chalífátu.

2) ISIS potvrdil svou přítomnost (prostřednictvím spřízněné skupiny uznávající Baghdádího jakožto chalífu) v pásmu Gazy, a zveřejnil fotky z raketového útoku na Izrael. Z vojenského hlediska je taková přítomnost v porovnání s Hamásem samozřejmě bezvýznamná, v arabském světě má pak propagandistický význam a navíc dotyčná skupina pravděpodobně slouží především k rekrutování džihádistů do samotného Islámského státu.

Dočetl jsi až sem, vážený čtenáři? Proklikal ses alespoň těmi nejzajímavějšími odkazy, vytvořil si v hlavě alespoň rámcový obraz o současné mapě regionu, a opět se zděsil, jak nesmírně zaneřáděný Augiášův chlév se nyní rozkládá podél řek Eufrat a Tigris? Pakliže ano, tak mi nezbývá, než Ti poděkovat za trpělivost a ochotu. Jakékoli dotazy, třebaže v mezinárodních vztazích, vojenství a islámu nejsem ani v nejmenším expert, velmi rád v diskuzi či soukromé zprávě zodpovím nebo ověřím.

[původně napsáno 24. srpna 2014]

4 thoughts on “Islámský stát 1 – Pád letiště Tabqa

  1. PanDan

    Jen maličkost, Hasaka je na severo*východě*, jinak díky moc za článek, obdivuju googlovací schopnosti, v tomhle chaosu aby se prase vyznalo. A taky obdiv, že na to máš žaludek.

  2. Ondřej Hataš Post author

    Děkuji za upozornění, chybu jsem opravil… 🙂

  3. deluck

    dle mého názoru, kdyby se tam američani už X let nejebali…..čímž samozřejmě netvrdím že islám je fajn

Komentáře nejsou povoleny.