Island v České republice nechceme!

Autor | 06.02. 2015

island_v_ceske_republice_nechcemeKdyž se před několika měsíci na sociálních sítích objevila občanská iniciativa “Island v České republice nechceme” (IvČRN), považoval jsem to za chvályhodnou a pozitivní událost. “Že by snad v České republice konečně začínalo fungovat něco jako občanská společnost, vymezující se vůči a upozorňující na ohavné projevy xenofobie, nesnášenlivosti a netolerance?“, ptal jsem se sám sebe. Očekával jsem, že jediným důvodem, proč by někdo mohl zakládat proti-islandskou iniciativu, by bylo to, že chce poukázat na ten ostudný fakt, že NA ISLANDU JE KRIMINALIZOVÁNA KRITIKA NÁBOŽENSTVÍ A ROUHÁNÍ SE NA VEŘEJNOSTI. Jak velké pak bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že tato iniciativa proti islandské netoleranci a náboženské nesnášenlivosti nejen že ve skutečnosti nevystupuje, ona je naopak sama výsostně xenofobní: iniciativa se totiž zaměřuje především na odmítání a kritiku specifických islandských geologických charakteristik, jako třeba sopek.

Ostatně, popis iniciativy na Facebooku je více než výmluvný:

“Učiňme přítrž hrozivě se rozrůstajícímu vlivu Islandu v Čechách! Praotec Čech daroval tuto zemi svým potomkům, nikoliv uctívačům sopek ze severu!”

“Počet islandských přistěhovalců v ČR od roku 1874 DRAMATICKY stoupl. Kde se to zastaví? Kdy nás invazivní Vikingové donutí vystavět místo kostelů sopky a místo ŠKOLEK geotermální elektrárny? Kdy navlečenou NAŠE české ženy do péřových bund a hodí jim kapuci přes hlavu? Nenecháme se okrást o mléko a STRDÍ, které nám po právu patří!”

Island si zcela jednoznačně kritiku zaslouží, ostatně na samotném Islandu momentálně probíhají politické a společenské debaty o revizi dosud stále platných protirouhačských zákonů (viz např. zde či zde). Avšak paušalizovat všechny Islanďany jako “úctívače sopek ze severu”? To mi skutečně přijde poněkud xenofobní, možná až rasistické.

Podívejme se na jednotlivé výroky iniciativy IvČRN podrobněji.

1) “Učiňme přítrž hrozivě se rozrůstajícímu vlivu Islandu v Čechách!”

Nic, jako hrozivě rozrůstající se vliv Islandu v Čechách nepozorujeme. Autoři iniciativy bohužel neuvádějí žádné zdroje či evidenci, o kterou by své tvrzení opírali. Tvrzení je tak fakticky nefalzifikovatelné, což mu upírá jakoukoliv relevanci.

2) “Počet islandských přistěhovalců v ČR od roku 1874 DRAMATICKY stoupl”

Toto tvrzení je jednoduše lež.  Jak vyplývá ze statistik Českého statistického úřadu, z 437 585 cizinců evidovaných v České republice je Islanďanů pouhopouhých 30.

3) “Kdy nás invazivní Vikingové donutí vystavět místo kostelů sopky a místo ŠKOLEK geotermální elektrárny?”

Jaký existuje důvod k tomu, aby byly v České republice stavěny další kostely? Nehledě pochopitelně na ten fakt, že Islanďané nemají ambice stavět u nás geotermální elektrárny, a už vůbec ne na úkor školek.

4) “Kdy navlečenou NAŠE české ženy do péřových bund a hodí jim kapuci přes hlavu?”

Nemám žádné informace o tom, že by na Islandu platily zákony přikazující ženám chodit v péřových bundách s kapucí přehozenou přes hlavu. Pokud takový zákon existuje, měli by jej zástupci iniciativy IvČRN konkrétně představit. To, že některé Islanďanky chodí v péřových bundách s kapucí přes hlavu, je otázka svobodné volby těchto Islanďanek, které k tomu však nikterak nejsou nuceny. Možná o tom iniciativa IvČRN neví, ale na Islandu je docela chladno a větrno. Konec konců, nejen ženy, ale i muže v péřových bundách s kapucí přes hlavu lze spatřit v zimních měsících i v České republice.

5) “Nenecháme se okrást o mléko a STRDÍ, které nám po právu patří!”

Výrok jak z pera Josepha Goebbelse snad ani nestojí za komentář.

Je tedy vážně škoda, že tato iniciativa s poměrně nadějným potenciálem, není ve skutečnosti ničím jiným, než další xenofobní a extremistickou organizací, kterých má Česká republika už tak dost a o další rozhodně nestojí. Dělnická strana sociální spravedlnosti a Ústředí muslimských obcí v ČR tak mají v iniciativě Island v České republice nechceme zdatného konkurenta.

blasphemy_laws_world

Jak jsem již uvedl, Island je zemí, ve které je kriminalizována kritika náboženství či rouhání se na veřejnosti. Jakožto humanisté, ateisté a členové organizace International Humanist and Ethical Union, která proti “blasphemy laws” dlouhodobě bojuje (mimochodem i na půdě OSN), se tak výrazně ohrazujeme vůči tomu, aby kdekoliv na světě byli lidé zavíráni do vězení za kritiku jakékoliv ideologie (včetně náboženství) či za takové imaginární zločiny, páchané na imaginárních bytostech, jako je “rouhání se”. Já ale na rozdíl od představitelů IvČRN budu konstruktivní a navrhnu jim, co by na Islandu skutečně mohli – a měli – kritizovat.

1) Na Islandu existuje “oficiální státní náboženství” – luteránství. Aby stát propagoval nějaké náboženství oproti ostatním (ne)věroukám a navíc jej prohlásil za oficiální státní náboženství, to je v sekulární společnosti zcela neakceptovatelné. Státní náboženství existují v brutálních teokratických diktaturách typu Saúdské Arábie, v moderní Evropě by pro institut “oficiálního státního náboženství” být místo nemělo.

2) Ten, kdo se veřejně vysmívá, ponižuje či kritizuje náboženství (jakékoliv) může být dle platného islandského trestního zákoníků odsouzen až ke třem měsícům odnětí svobody. Pokud se však veřejně budete vysmívat Darwinově evoluční teorii, či budete ponižovat Aristotelův hylémorfismus jako metafyzicky zcela neudržitelnou teorii, nic Vám samozřejmě nehrozí. Ochrana před zesměšňováním, ponižováním či kritizováním se týká jen a pouze náboženství.

3) Aby toho nebylo málo, za slovní útok na náboženství můžete na Islandu čelit hrozbě finanční pokuty či pobytu ve vězení až na neuvěřitelné dva roky. Ano, dva roky vězení za verbální útok na náboženství či vyznavače nějakého náboženství. Islandský trestní zákoník konkrétně stanovuje, že finanční pokutou či dvěma roky ve vězení bude postihnut ten, kdo verbálně či fyzicky zaútočí na jedince či skupinu na základě jejich náboženství. Pokud však verbálně zaútočíte na Klub přátel Heideggerovy fundamentální ontologie, vyváznete s čistým štítem. Fyzické útoky jako humanisté samozřejmě odsuzujeme – ostatně my jako Absolutní Pravdu o Universu nevyznáváme žádný text, ve kterém by se vyzývalo k násilí – avšak pokutovat či věznit někoho na základě verbálního útoku na náboženství, to je v Evropě 21. století skutečně velice silná káva.

Sečteno a podtrženo, s poselstvím, které název zde diskutované iniciativy nese ve svém názvu, tedy “Island v České republice nechceme”, beze zbytku souhlasím. Bohužel však, ze zcela diametrálních důvodů, než iniciátoři IvČRN. Až do té doby, než Island zruší své “blasphemy laws”, tak Island v České republice skutečně nechci.

37 thoughts on “Island v České republice nechceme!

 1. Michal

  Pokusit se satiricky reagovat na satiru jejímž je autor cílem je známka velké nechápavosti a nedostatku smyslu pro realitu. Ale Honzu brání jen jedno, že podobná nechápavá ovce, co se snaží satiru přebít byl i JXD. Nejlepší je totiž to, že oba nepochopili, jak jejich argumentace a rétorika je k smíchu.

 2. Michal

  p.s. tento článek je cosi jako rozbor vtipu. Inteligentní člověk se takovému pokusu jen zasměje, protože chápe, že vtip nebyl pochopen či jeho cíl se ve skutečnosti cítí strašně pobouřen a chce odvést pozornost.

 3. Slávek

  @Michal: že by někomu došel smysl pro humor? To už v Čechách mohou vtipkovat jen islanďané?

 4. Adam

  Geniální článek. Moc jsem se nasmál. Že je na Islandu kriminalizovaná kritika náboženství, si budu dobře pamatovat. Smekám před autorem a jeho smyslem pro humor i realitu.

 5. ateista

  O náboženství nemá smysl vtipkovat. O náboženství je potřeba informovat jak je škodlivé a všemi prostředky se snažit o jeho eliminaci, jako o eliminaci komunismu nebo nacismu. Náboženství je stejně zhoubná ideologie.
  Uvedu vám jeden příklad ze života. Skutečně se stal.

  Hoch si vzal dívku ze silně náboženské rodiny. Bydlí ve velkém městě na Slovensku. Narodila se jim holčička. Babička připravila křtiny v kostele kdesi na kotárech, kde bydlí. V den křtin nebyla holčička v pořádku, měla klasické příznaky nachlazení nebo chřipky. Otec holčičky žádal, aby křtiny odložili a jeli s ní do nemocnice. Babička si křtiny prosadila s tímto odůvodněním: Je potřeba jet na křtiny, protože kdyby dítě zemřelo, ať nezemře nepokřtěné.

  Neboli, obřad křtu je důležitější než zdraví dítěte, potažmo jeho život. Co k tomu dodat?

 6. Antitheista

  Tuhle iniciativu udělal podle mě někdo z Žít Brno, je to satira na Konvičku.

  Já s Konvičkou nesouhlasím, souhlasím s tvrdym vymáháním sekularismu a se změnou zákonů tak, aby byla naše země ještě víc sekulární. Ale nesouhlasím celkově s tou Konvičkovou iniciativou. Musí se tu prostě jen víc dodržovat zákony sekulární a liberální demokracie, případně nějaké nové zákony dodat či staré upravit/zrušit…

  Jinak v nějakých drobnostech občas s Konvičkou souhlasím, třeba proč se některé Evropanky dávají na islám 🙂

 7. SLB

  Naprosto skvělý článek. Pro mě byl navíc poučný. Nevěděla jsem, že je na Islandu tak zle. Podívala jsem se na mapku s dalšími státy a vyděsila jsem se. Myslíme si, že jsme někde v novověku (doba nejnovější, nebo jak se tomu ve škole říkalo), ale skutečnost je taková, že valná cast světa ustrnula ve středověku. Važme si toho, co máme (zatím) zde. Pokud budeme ustupovat středověkým požadavkům (byť i jen v banalitách) různých zvrácených ideologií převlečených za “neškodnou víru”, skončíme tam taky. Salámová metoda je nebezpečná.

 8. Martuff

  Původně ta stránka vznikla jako “humorný pokus” proti aktivitě “Islám v České republice nechceme”. Akorát se jim povedlo kouzlo nechtěného 😀

 9. Pingback: Brněnští Zelení a Žít Brno pořádají akci, na které bude řečnit radikál vyzývající k nenávisti vůči nevěřícím | Ateisté ČR

 10. 9632147858

  Ta uraženost, která je z toho článku cítit, moc autorovi v tom jeho urputném boji s islámem nepomáhá. Pořád platí, že boj i islámem v českých podmínkách připomíná spíš boj s větrnými mlýny. Stránky jako Islám v české republice nechceme si zaslouží být zesměšňovány. Bránit je proti satiře je hloupost.

 11. Kojot

  Redakce tohoto webu musí být řácky zlomyslná, když autora článku citlivě neupozornila, že ze ztrapňuje rozebíráním vtipu, a článek zveřejnila… :-O

 12. Sam

  ————————–Ateista napsal: Babička si křtiny prosadila s tímto odůvodněním: Je potřeba jet na křtiny, protože kdyby dítě zemřelo, ať nezemře nepokřtěné.
  Neboli, obřad křtu je důležitější než zdraví dítěte, potažmo jeho život. Co k tomu dodat?————————
  Kdy se ten příběh stal?? Před 80 lety?
  Tady se jedná o “předpeklí nekřťeňátek”, neboli Limbus. http://cs.wikipedia.org/wiki/Limbus_%28n%C3%A1bo%C5%BEenstv%C3%AD%29
  Dnes už tomu katolíci podle všeho oficiálně nevěří a protestanté taky ne (pokud tomu vůbec někdy věřili.)

 13. S.V.H.

  Ten Poeův zákon je prevít.

  Že je iniciativa Island v ČR nechceme myšlena jako vtip, je jasné. Že je článek H. Wernera na ní reagující taktéž myšlen jako vtip, je také zřejmé. Ale je jako vtip myšlen i článek, na který zde odkazuje Lemmy? Já bych skoro řekl, že ne. Jinými slovy: naletěl pan Parada panu Wernerovi, nebo jsem naletěl já panu Paradovi? 🙂

 14. Lemmy

  Čo je vtipné na Wernerovom článku? Veď sa zosmiešnil, keď takto reagoval na satiru.

 15. S.V.H.

  Lemmy
  Čo je vtipné na Wernerovom článku? Veď sa zosmiešnil, keď takto reagoval na satiru.

  S.V.H.:
  Vtipné Vám to samozřejmě připadat nemusí, ale hlavní je, zda to jako vtip míněno bylo. Pan Parada může Wernerův článek kritizovat z pozice, že není vtipný nebo že se vtip příliš nepodařil, ale těžko ho může kritizovat z pozice, že pan Werner nepoznal parodii a reaguje na ní úplně vážně. Nebo je možné, že i článek pana Parady je myšlen jako vtip a nepochopil jsem to já. 🙂

 16. Lemmy

  Neviem, či škoda, alebo šťastie, asi skôr šťastie, že Werner nie je Slovák, lebo takto „paródovať“ by mohol aj stránku Naše Slovensko. Mohol by napríklad rozoberať tému „chemtrails“.

 17. Lemmy

  Už sa raz takto strápnili Ateisti ČR. Keď napísali:

  Myslím, že v rámci náboženskej tolerancie a dialógu by sme tu občas mali publikovať i nejaký výtvor veriacich spoluobčanov. Začneme kúzelnou pozitívnou pesničkou Kamarát z albumu Pentagramček.

  Akých veriacich spoluobčanov? Hudobný projekt Pentagramček je recesia a paródia

 18. Lemmy

  Správne sa vyjadril Kojot aj Michal (07.02. 2015). Prečo inak takto smiešne reagoval Slávek, keď sa opýtal, že vtipkovať môžu len Inslanďania? Veď s tou parodickou stránkou nemajú nič spoločné Islanďania. Niektorým to stále nedochádza. 🙂

 19. Lemmy

  Z toho článku, čo vás tak dráždi, je asi táto veta najlepšia:

  Humanisti, neberte si príklad z ateistov, ktorí nie sú schopní rozlíšiť fikciu od reality.

  Tak sa píše satira? Spamätajte sa všetci, ktorí si myslíte, že Werner pochopil, že ide o paródiu. Prečítajte si ešte raz, čo si myslí Werner:

  Jak velké pak bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že tato iniciativa proti islandské netoleranci a náboženské nesnášenlivosti nejen že ve skutečnosti nevystupuje, ona je naopak sama výsostně xenofobní: iniciativa se totiž zaměřuje především na odmítání a kritiku specifických islandských geologických charakteristik, jako třeba sopek.

 20. Honza Werner Post author

  Lemmy: Už dlouho jsem neviděl někoho, kdo by se ztrapnil tak monumentálním způsobem, jako ty. Útočíš na někoho, že nepoznal parodii a satiru z pozice člověka, který sám parodii a satiru nepoznal 🙂

 21. Lemmy

  Potom sa zapíšeš do histórie tej najtrápnejšej paródie či satiry.

 22. Michal

  Dělání satiry na satiru je ve skutečnosti ublíženost potrefené husy. 🙂

 23. Honza Werner Post author

  Lemmy: Notak, nesnaž se tu trapně zakrývat tu ještě trapnější skutečnost, že jsi ten článek absolutně nepochopil. Buď trošičku chlap a přiznej se, na místo tohoto nemístného vaření z vody 😉

  Michal: Pokud sis nevšiml, tak v tom článku je upozorněno na některé reálné závažné skutečnosti. Nejde jen o satiru.

 24. Lemmy

  Zopakujem, čo Honza celý čas nechápe.

  Michal: Pokusit se satiricky reagovat na satiru jejímž je autor cílem je známka velké nechápavosti a nedostatku smyslu pro realitu. Inteligentní člověk se takovému pokusu jen zasměje, protože chápe, že vtip nebyl pochopen…

  Slávek: To už v Čechách mohou vtipkovat jen islanďané? (Tiež nechápe rovnako ako Honza.)

  Honza, čítal si, čo napísal 9632147858? Bránit je proti satiře je hloupost.

  Kojot: Redakce tohoto webu musí být řácky zlomyslná, když autora článku citlivě neupozornila, že ze ztrapňuje rozebíráním vtipu, a článek zveřejnila.

  Honza, naštuduj si, ako sa píše satira. OK?

 25. Ondřej Hataš

  Velmi děkuji uživateli Lemmy za jeho komentáře, celkem se nad nimi (a jemu) směju 🙂 Samozřejmě, tak trapně vtipné jako komentáře explicitně teistické, či přímo kreacionistické to není, ale zejména příspěvky z 14.2. si ten úsměv nakonec vysloužily…

 26. Pavel Cimbal

  Chvalim tento clanek – hloupost te radobyvtipne stranky, vymezujici se proti “islandu”, je ostudna. Skutecne vizitka slunicek a jejich schopnosti vhledu a predvidani.

 27. Lemmy

  Ondřej Hataš, jasné, aj Kojot a Michal napísali vtipné komentáre? Nie, správne poznamenali, že Werner je na smiech, spolu s jeho obrancom Hatašom.

 28. Honza Werner Post author

  Jasně, že něco napsal Kojot je fakt měřítkem 😀 A mimochodem Lemmy, kdy jste vy na vaší humanistické stránce napsali něco o tom, že je na Islandu kriminalizována kritika náboženství a rouhání se?

 29. Lemmy

  Nemám nič proti tomu, aby sa hovorilo o kriminalizácii. To je OK. Problém nastane až vtedy, keď niekto nepochopí vtip. a cez paškvil ide debatovať o vážnej téme. Na vážne témy je potrebné voliť vážne slová, a nie sa nechať nachytať ako malý zajac. Veď ja v dobrom som upozornil na túto chybu, aby sa to nestalo pravidlom, že niekto čosi nepochopí, a bude na smiech.

 30. Pingback: Island v České republice chceme. Zrušil totiž svůj protirouhačský zákon | Ateisté ČR

 31. Petr Pan

  @S.V.H.

  Že je iniciativa Island v ČR nechceme myšlena jako vtip, je jasné. Že je článek H. Wernera na ní reagující taktéž myšlen jako vtip, je také zřejmé. Ale je jako vtip myšlen i článek, na který zde odkazuje Lemmy?

  Moc jsem se pobavil. Pan Parada (alias Lemmy) je kolosální vůl, protože jeho nechápavost je vskutku monumentální 😀

Komentáře nejsou povoleny.